A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:









Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


Műsorkészítő igényekre: Sonnettech Echo DV II PCIe foglalat többféle kivitelben
(december 27.)

A Sonnettech az iparági igényekre reagálva és azok trendjeivel lépést tartva alkotta meg az Echo II DV termékcsaládját, amelynek előnye, hogy úgy biztosít helyet kettő darab PCI Express 3.1 kártya számára, hogy mindkét kártya önálló Thunderbolt 3 kapcsolattal rendelkezik a Mac irányába, és az Apple Silicon alapú gépek ezt a sebesség többletet képesek is kiaknázni, mivel minden Thunderbolt kapunak önálló vezérlője van. A Sonnettech Echo II DV Thunderbolt Expansion System bármely Mac géphez akár élő műsorgyártó képességeket tud hozzáadni széles tudású, nagy sávszélesség igényű kártyák kiszolgálásával.



A Sonnettech Echo II DV Thunderbolt Expansion System két darab x16 PCIe foglalatot tartalmaz, és a megfelelően stabil tápellátás érdekében 400 Wattos tápegységgel rendelkezik, amely a PCI Express foglalatokon túli táp mellett 75 Watt teljesítményt nyújt a csomagban mellékelt külső tápkábelek segítségével. Külső alatt a szakma azt érti, hogy a kártyán kívül található, a kártya speciális csatlakozóján ad tápot, de természetesen a ház belsejében található, kívülről nem látszik. A külső foglalat képes befogadni kettő darab, teljes hosszúságú, teljes szélességű, normál vastagságú kártyát, azt árammal ellátni a 400 Wattos tápegysége, a PCI Express 3.1 foglalat, valamint a mellékelt kábelek segítségével biztosított külső tápellátási lehetőség jóvoltából. Ezen kártyák saját Thunderbolt kapcsolaton keresztül kapcsolódnak a Mac-hez, vagyis mindkét kártya számára 2880 MB/s sávszélesség áll rendelkezésre, nem osztoznak az egy darab kapcsolaton.
A Sonnettech Echo II DV Desktop Thunderbolt PCIe foglalat…
A Sonnettech Echo II DV Rackmount Thunderbolt foglalat…
A Sonnettech Echo II DV a DuoModo termékvonalba is elérhető…
A Sonnettech xMac Studio termék is kiegészíthető Echo II DV egységgel…

iPhone: A következő nagy dobás a kijelző alá rejtett kamera lesz
(december 25.)

Bár már megszoktuk, illetve az Apple marketing gépezete remekül köré építette a Dynamic Island / Dinamikus sziget ötletet, mégiscsak tény, hogy az iPhone előoldali kijelző élményét megzavarja a kamerasziget, amely fekete pilulaként fedi el a kép egy részét. A MacBook Pro és MacBook Air modelleknél ez még kellemetlenebb, hiszen még FaceID hitelesítést sem kapunk cserébe, csak belóg egy relatíve nagy fekete fül, hogy egy 1080p-s kamerát rejtsen maga alatt.
Az Apple hosszú évek óta kutatja annak a lehetőségét, hogy a kamerát valahogyan a kijelző mögé lehessen rejteni, ám eddig ez nem valósulhatott meg a komponensek mérete miatt. (Érdekesség, hogy az ujjlenyomat érzékelő már beépíthető lenne a kijelzőbe, de az már nem izgatja az Apple-t, legalábbis az iPhone vonatkozásában nem, az iPad modellek esetén pedig a bekapcsológomb tesz jó szolgálatot.)
A FaceID kamera elhelyezése a kijelző panel mögött ma még felfoghatatlannak tűnik, de a szemünk által érzékelt képpontok között valójában „rengeteg” hely van arra, hogy ott egy megfelelő érzékelő kilásson. Az, hogy milyen színt látunk, elsősorban az adott képpont fénytörési paramétereiből következik, ez azonban nem jelenti, hogy mikroszkopikus mértékben ezek a képpontok egymással összefüggő, zárt síkot képeznek. Ez a tény pedig lehetőséget nyújt arra, hogy akár 2026-ban olyan iPhone készülék jelenjen meg, amelyiken nincsen sem belógó fül, sem pedig kamerasziget, hanem a FaceID kamera a panel mögé van rejtve - akár annak közepére. Ez még azt is lehetővé tenné, hogy például FaceTime beszélgetés során a partnerre nézzünk, és ne a kijelzőt néző arcunkat vegye a készülék felső részén lévő kamera.
A The Elec című koreai szaklap szerint a technológia még nem nevezhető késznek, van még munka vele, de a fejlesztések ígéretesek, és az LG és a Samsung is gőzerőkkel igyekszik elsőként végezni, hogy az Apple számára áttörést kínáljanak.
A Patently Apple írása a témában…

A mesterséges intelligencia alapú hírösszefoglalók visszavonására kérik az Apple-t (december 20.)

Az Apple számára komoly presztízsveszteséget jelent, hogy az Apple Music rádióadásainál oly büszkén hangoztatott humán válogatás az angolszász nyelvterületeken elérhető Apple News vonatkozásában a felhasználó beállítása szerint immáron mesterséges intelligencia alapokra állt át, vagyis az eszköz kigyűjti és összegzi a híreket. Ennek kapcsán többször voltak már apró hibák, ám egy hete durva, teljesen valótlan információt közlő tévedés jelent meg az egyik intelligens összefoglaló kapcsán, rávilágítva a működés sajátosságaira. A BBC híranyaga számolt be a New Yorkban történt, egy egészségügyi cég vezetőjének, Brian Thompsonnak brutális kivégzését eredményező merénylet kapcsán az elkövető, Luigi Mangione őrizetbevételéről. Valahogyan a hírt értelmező Apple Intelligence ez alapján azt a főcímet alkotta meg, hogy „Luigi Mangione lelőtte saját magát”. Az esetet ismerők tudják, hogy ez már csak azért sem lenne igaz, mert saját magát nem tudná észrevétlenül hátulról lelőni az elkövető, ahogyan azt a cégvezető családapával tette. Mindenesetre a BBC igen erőteljes felháborodással reagált a hírének kvázi meghamisítására, a Reporters Without Borders (RSF) szervezet pedig arra kérte az Apple-t, hogy szüntessék meg a főcímek mesterséges intelligencia általi generálását. Vincent Berthier, az RSF technológiai és újságírói műhelyének vezetője szerint „az automatizált hírgyártás okozta tévedések sértik a publikum jogát a megbízható hírszolgáltatáshoz.”
Ezt megelőzően a New York Times hírét hamisította meg az Apple Intelligence: miközben egy hír arról szólt, hogy fontolgatják, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen nemzetközi elfogatóparancsot adnak ki az Izraelt ért bestiális támadást megtorló, immáron népirtásba fordult gázai reakció miatt, addig az Apple News a miniszterelnök letartóztatását jelentette be.



Az Apple nem kommentálta az esetet, de ezekkel a hibákkal éppen azt sikerül elérnie az Apple-nek, ami miatt a gondolkodásra képes emberek távolságtartóak a mesterséges intelligencia térhódításával szemben: a megbízhatóságot ássa alá az Apple úgy, hogy felelős igazából nem nevezhető meg, hiszen annyi történt, hogy rosszul értelmezte a szöveget a szoftver. A szoftvert emiatt nem fogják elbocsátani, nem vonják meg a fizetését, nem kell új szakmát tanulnia. A szoftvert fejlesztik, és majd kevesebbet hibázik, de senki nem fogja tudni, hogy mikor van az a pont, hogy teljesen megbízható lesz, ha lesz egyáltalán ilyen. A gépi tanulást, vagyis a mesterséges intelligenciát azon értelmes céllal kezdték kifejleszteni, hogy az ismétlődő, pepecselős, monoton, kreativitást nem igénylő feladatokat gép tudja elvégezni az ember helyett. Természetesen az emberiségnek sikerült ezt a célt kifordítani, és ma már verset, diplomamunkát, dalszöveget írunk mesterséges intelligenciával, fényképek kerülnek meghamisításra, olyan jelenetek generálásra, amelyek sosem történtek meg. Az Apple-nek ezen a területen éppen az ellensúlynak kellene lennie, és míg annak idején a Maps / Térképek hiba kapcsán Tim Cook maga kért bocsánatot a nagyközönségtől Scott Forstall elbocsátása formájában élő áldozatot mutatva be a csalódott felhasználóknak, addig most mély hallgatás övezi a két botrányt.
Pedig manapság már a ChatGPT segítségével is mód lenne arra, hogy egy rövid bocsánatkérő sajtóközleményt generáljanak.
A BBC panasszal élt az Apple Intelligence valótlan összefoglalója miatt…
A New York Times összefoglalója a fiktív hírről…


Apple Intelligence: Együttműködés az NVIDIA céggel (december 20.)

Szeretné felgyorsítani az Apple a mesterséges intelligencia alkalmazásainak működését, illetve javítani annak pontosságát, ezért az NVIDIA céggel működnek együtt. Ennek keretében az év korábban időszakában publikált és nyílt forráskódú termékként elérhetővé tett Recurrent Drafter (ReDrafter) technológiáját átültette az NVIDIA TensorRT-LLM keretrendszerébe, hogy az NVIDIA videókártyák használatával még kiemelkedőbb teljesítmény legyen elérhető - a jelenlegi számítási képesség 2,7x-ese. Az Apple ezt a fejlesztést nyilván nem a felhasználók saját eszközein alkalmazza, hiszen már a Mac Pro modellekbe sem lehet külső videókártyát helyezni, hanem a saját mesterséges intelligencia kiszolgáló számítógépei kapcsán hozhat létre olyan, NVIDIA kártyákkal teli farmokat, amelyek a videókártyák brutális számítási teljesítményét nem képpontok megjelenítésére, hanem válaszok generálására, szövegek létrehozására használják majd fel. Az Apple-től korábban sem állt távol a videókártyák erejének kiaknázása, ám felhasználói szinten ezzel kapcsolatban sosem zajlottak érdemi fejlesztések - egy-két zenei bővítmény jelent meg, amelyik a processzor helyett a videókártyával dolgozott, de ezek is feledésbe merültek, amikor a cég annak idején átállt az Intel beépített vezérlőinek szánalmas teljesítményére. Az Apple célja az is, hogy a mesterséges intelligenciát aktívan használó Mac, iPad és iPhone tulajdonosok saját eszközeit kímélve, az interneten elérhető erőforrásokat gyorsabban kiaknázva tudják igénybe venni a szolgáltatásokat.
A MacRumors.com összefoglalója a témában…
Az NVIDIA fejlesztői blog írása az együttműködésről…
Az Apple gépi tanulás kutatási lapjának közleménye…

Virtuális Hammond B3 orgona használata (december 17.)

A GarageBand mobil változata számos létező hangszer virtuális modelljét kínálja számunkra, és ezek egyik izgalmas darabja az orgona, amelyet akár a kijelzőn lévő virtuális billentyűk segítségével, akár külön csatlakoztatott MIDI-billentyűzettel is tudunk játszani. Amennyiben az iPad felületén lévő billentyűzettel játszunk, úgy e hangszernél előny lehet a nagyobb iPad kijelző, így mindenképpen célszerű az iPad mini modellnél nagyobb méretű készüléken játszani. Természetesen bármelyik eszköz alkalmas az ilyen jellegű használatra, de ha könnyebben boldogulunk, ha nagyobb felületet láthatunk.



Itt megtalálható a Hammond B3 színpadi orgona néhány modellje nyomán létrehozott virtuális hangszer, amelyek igyekeznek felidézni az eredeti eszköz hangját, másrészt számos olyan beállítási lehetőséggel és kezelőszervvel is rendelkeznek, amivel a Hammond színpadi orgonák.
Virtuális orgonák használata a GarageBand mobil alkalmazásban…
Virtuális orgonák használata a GarageBand Mac alkalmazásban…
GarageBand cikkeink gyűjteménye…

Silo: Harmadik és negyedik évadot is ígér Tim Cook (december 16.)

A többek között Rebecca Ferguson, Tim Robbins és Common főszereplésével a második évadánál tartó Silo sorozat nagy népszerűségnek örvend az Apple TV+ kínálatában. Tim Cook még most, a második évad kibontakozásakor közleményben tudatta a közönséggel, hogy nem csak harmadik, hanem negyedik évadot is meg fog élni a sorozat. Az új részek már gyártásban vannak.
Tim Cook bejegyzése az X portálon…



Trump: Konstruktív találkozó Tim Cook ügyvezetővel (december 15.)

Az amerikai választásokat követő időszaknak megvan a maga bája: míg a kampányban az érzelmek gazdaságilag sokszor irracionális kavalkádja jellemző, a választási eredmény ismeretében, de még a megválasztott elnök beiktatása előtti időszakban az üzleti érdek, a nyers racionalitás lesz úrrá a szereplőkön, így olyan vezetők is sorra kilincselnek Donald Trump Mar-a-Lagóban lévő birtokán, akik egyébként a kampányban nyíltan ellene voltak, vagy éppen durván támadták. Szerencsére Tim Cook a kampány időszakban kifejezetten bölcs volt, és nem ment bele a vereséget követően nyilván rosszul csengő nyilatkozatokba. Donald Trump pénteken este látta vendégül személyesen az Apple ügyvezetőjét, akivel több témát is érintettek. Trump előző elnöksége idején kifejezetten sikerként élte meg, hogy az Apple törekedett a gyártásának egy részét az Egyesült Államokba vinni. Emlékezetes, hogy a Mac Pro modellek az Amerikai Egyesült Államokban készülnek - tény persze, hogy mióta 3999 dollár helyett 6999 dollár az induló ár, kisebb érdeklődés övezi ezt az egyébként kiváló professzionális terméket.
Trump a pár nappal később tartott sajtótájékoztatón azt mondta, hogy ragyogó jövőképe van az Apple-nek, és arra törekszenek, hogy az amerikai gazdaságnak is hasonlóan ragyogó legyen a jövője.



Gazdasági szakértők szerint az Apple-t elsősorban a kínai árukkal kapcsolatos agresszív tarifaelképzelések érintik. Mint ismert, Donalt Trump szeretné elérni, hogy az amerikai vásárlók részére gyártott termékek Amerikában készüljenek. Amennyiben ez nem valósul meg, úgyhogy védővámokat alkalmaz. A vámok témakörében az elv az, hogy olyan mértékben adóztassa az importot, amennyire az adott ország az amerikai exportot vámolja. Kína esetén erről nem esik szó, de az Egyesült Államokból importált termékekre igen magas vámokat vetnek ki, míg ez fordítva nem igaz. Trump ezen változtatni kíván, és azt is kifejezte, hogy ez az olyan termékekre is vonatkozik, amelyeket egyébként kínai cégek gyártanak, de nem Kínában - mint az Apple Vietnamba vagy Indiába telepített gyártó partnerei, amelyek továbbra is kínai tulajdonban vannak, csak földrajzilag kerültek más helyszínre.
Trump egyébként a sajtótájékoztatón konkrét elgondolásokat nem osztott meg, de ezt azzal magyarázta, hogy tárgyalni kíván, hogy az amerikai lakosságnak és az amerikai gazdaság szereplőinek is megfelelő eredményeket érjenek el.
Tim Cook az X felületen nem osztott meg a találkozóról híreket: csütörtökön még III. Károly brit uralkodóval találkozott, majd visszatért az Egyesült Államokba.
A 9to5Mac.com előzetes beszámolója…
A teljes sajtótájékoztató a Fox YouTube oldalán…
Itt a rövid kitérő a Tim Cook vacsorára:


Mail: Szabályok alkalmazása Mac nélkül iCloud fiókban (december 14.)

A Mac operációs rendszeren futó Mail program egyik legzseniálisabb képessége, hogy a Rules / Szabályok felületen előre beállított funkciókat lehet rendelni egy-egy levél típushoz, feladóhoz, témához, stb. A szabályok alkalmazása révén a beérkező leveleket a Mac elrakja a kívánt levelesládákba, így nem kell azzal vesződnünk, hogy egy hírlevelet, rendelés visszaigazolást a megfelelő mappába kézzel áthelyezzünk, nem kerülik el a figyelmünket a barátainktól jövő fontos levelek, mivel azoknak színt állíthatunk be a listában, vagy akár hangjelzést is adhatunk. De akár a naponta érkező, leiratkozást figyelmen kívül hagyó feladók leveleinek is beállíthatunk egy azonnal törlést, így a Mac még az előtt semmisíti meg az ilyen típusú szemetet, hogy az az iPhone vagy iPad készülékünkre szinkronizálódna.
Az Apple évek óta hangoztatja, hogy az iPad képes kiváltani egy számítógépet, de ez az okos tudás mind az iOS, mind pedig a modernebb iPadOS rendszerekből hiányzik, vagyis nem lehet ilyen módon a készüléken megtanítani a levelezőprogramot a levelek hatékony kezelésére.
Nincsen azonban minden veszve, mert ha iCloud alapú levelezést használunk (vagyis @icloud.com címünk van), akkor az Apple webes felületén lehetőségünk van bizonyos funkciókat beállítani úgy is, hogy még nincsen Mac a birtokunkban. Ennek köszönhetően aztán mind a web alapú iCloud Mail, mind pedig az azt elérő iPad és iPhone már a szabályok feldolgozását követő állapotot szinkronizálja, vagyis kvázi a szabályok egy egyszerűbb metódusa elérhető. (Itt ki kell emelni, hogy a Mac-en futó Mail szabályrendszere szignifikánsan összetettebb és jóval több, akár rétegzett lehetőséget kínál egy-egy szabály esetén, mint az iCloud Mail.)



A művelet során egy iPad Air felhasználó ügyfél számára kellett beállítanunk, hogy a távolra kihelyezett, interneten hozzáférhető vadkamera által küldött levelek ne az Inbox / Bejövő fiókba kerüljenek, hanem egy dedikált levelesládába. Ennek célja, hogy a naponta mindenféle emlős feltűnésekor pár másodpercenként fényképeket küldő technika napi szinten százas nagyságrendű mennyiségben érkező levelei külön kerüljenek gyűjtésre, és ne zavarják a normál napi levelezést.
A megoldás az iCloud.com oldalon bejelentkezve és ott a levelezést választva megjelenő felületen lévő fogaskerék ikonra kattintva érhető el. A beállítások megnyitásakor a harmadik elem a Rules / Szabályok, amely hasonló logikával épül fel, mint a Mac alapú változat, csak ott jóval több a lehetőség. Arra az egyszerű feladatra, hogy a kamera virtuális email címéről érkező leveleket egy külön mappába válogassa az iCloud Mail, ez a megoldás is tökéletesen alkalmas, így a beállítás sikerült is - itt ki kell emelni, hogy még 30-40 percig nem lépett életbe, utána és azóta azonban tökéletesen teszi a feladatát.



A szabályok között megadható, hogy a küldő, a címzett, a másolat, a tárgy vagy a lista azonosító legyen figyelembe véve, és ez alapján külön mappába helyezhető a levél, továbbítható egy másik címre, olvasottá tehető, a kukába helyezhető, illetve e négy funkció keverékei hajthatóak végre.
Mivel a beállítás nyomán már eleve az iCloud Mail elvégzi a műveletet, így minden eszközön - iPhone, iPad, Mac - ennek megfelelően kerülnek leválogatásra a levelek. Így tehát az iPad felületén végzett levelezés során zavartalanul zajlik a kommunikáció, miközben a napi 100 fénykép is beérkezik a saját mappájába a kamerától.
A Mail programban alkalmazható szabályokról külön írásmű jelent meg korábban…
A Mail programról bővebben a Mac-en…
Az iCloud szolgáltatást áttekintő írásmű…

Királyi társaságban zárta londoni körútját Tim Cook (december 13.)

Az Apple brit központja a Battersea Power Station épületében van, ahol emellett kiskereskedelmi egység, az Apple Battersea is található. Mivel a helyszín szabadidős központ, az Apple pedig az épület díszítésében is részt vállalt a korábban említett Wallace & Gromit naponta változó alkotással, karácsonyi koncert is zajlott a szabadtéri területen, illetve a boltban is emelkedett hangulat uralkodott. Az eseményt szó szerint megkoronázta III. Károly király látogatása, aki többször is találkozott már Tim Cook ügyvezetővel, lelkes Mac és Apple eszköz felhasználó, illetve a környezetvédelem és fenntarthatóság kapcsán is van közös témájuk. A St. George’s Általános Iskola tanulói iPaden készített grafikus alkotásokkal is megörvendeztették a királyt.
Tim Cook bejegyzése az X portálon…
Az Apple Battersea hivatalos lapja…

Az év végén leáll az EU-ban a Lightning alapú iPhone-ok árusítása (december 13.)

Az Európai Unió az idei év végig teszi lehetővé, hogy új okostelefonok még forgalomba kerüljenek USB-C kapcsolat nélkül. Ezt követően többé már nem hozhatnak forgalomba a gyártók más csatlakozóval telefont, így a Lightning kapcsolattal rendelkező iPhone modellek - az Apple Store-ban árusított iPhone 14 és iPhone SE - ki fog futni a piacról. Ez alapvetően nem tragédia, mivel az iPhone SE már nagyjából a feledés homályába vész, az iPhone 14 pedig nem szignifikánsan olcsóbb, mint az iPhone 15. Természetesen a kereskedőknél készleten lévő termékek még hónapokig, vagy akár évekig árusításra kerülnek majd, hiszen még a nyáron is volt lehetőség iPhone 11 modellt vásárolni, jelenleg is százas nagyságrendben van készleten iPhone 12 és iPhone 13 is. Az Euópai Unióba azonban ezekből már nem fog újabb mennyiséget szállítani az Apple, tehát a készletek elfogyásával ezek utánpótlására nem lesz lehetőség, így mindenki kénytelen lesz a modernebb csatlakozós példányok közül választani, vagy a használt piacról beszerezni olcsóbb készüléket.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…
Az Európa Parlament hivatalos állásfoglalása…

Tim Cook a Covent Garden és a Regent Street Apple Store dolgozóit is meglepte (december 12.)

Az Apple ügyvezetőjének aktív napjai vannak Londonban: több oktatási intézményt is felkeresett, ahol Apple eszközöket használnak, valamint fejlesztőkkel is találkozott, illetve iPhone alapon alkotó művészekkel is beszélgetett. Will Reid és Ed Reid kifejezetten hosszú záridősnek tűnő fotókra specializálódtak, amelyeket Live Photos / Élő képek segítségével alakítanak ki köszönhetően az iOS kiváló szoftveres lehetőségeinek. A páros rövidesen egy könyvet is kiad, amely fényképészeti tippeket és tudásanyagot ad át az olvasóknak kimondottan az iPhone alapú fényképezéssel kapcsolatosan The One You Have With You címmel.
Az Apple Covent Garden nevű üzletben Today at Apple rendezvén keretében hangverseny is zajlott, Cook pedig elvegyült a tömegben, ahol lelkes rajongók szelfiztek vele.
Később az Apple Regent Street üzletet is felkereste, hogy az ottani dolgozókkal is összeálljon egy fotóra, és az Apple Intelligence témájában beszélgessen az értékesítő munkatársakkal.
A Caius House nevű kreatív műhelyben Apple eszközöket használnak, és képeznek kreatív szakembereket éppúgy, mint fejlesztőket, alaposan kiaknázva az Apple kínálta ökoszisztémát.
Színes grafikus alkotásokat készít Yinka Ilori, aki a kezdetektől fogva Mac gépen dolgozik. Vele csütörtök késő délután találkozott az Apple ügyvezetője.
Tim Cook bejegyzése az X portálon…


Voice Memos: Jelentős frissítés, sztárokkal támogatva (december 11.)

Az Apple a relatíve egyszerű Voice Memos / Hangjegyzetek alkalmazás frissítéséhez is tud hírt gyártani, mégpedig páratlanul stílusosan. A GRAMMY-díjas hármas, Michael Bublé, Carly Pearce és Greg Wells játszotta és énekelte fel a Maybe This Christmas című dallamot egy iPhone 16 Pro készülékre a rajta futó Voice Memos / Hangjegyzetek alkalmazás segítségével, amelynek újdonsága, hogy megfelelő hardveren képes arra, hogy több rétegben vegyen fel hangot, vagyis egy meglévő hangsávra további hangsávot rögzítsen, amelyet aztán egy megfelelő zenei alkalmazásban szerkeszthetünk, felhasználhatunk. Mi több, a felvétel készítése közben a már elkészített sávot élőben vissza is játszhatják, hogy arra ráénekeljenek, rájátszanak másféle hangszerrel.



Az Apple közleménye kiemeli, hogy az A18 Pro erőforrás páratlan képességei és a mesterséges intelligencia révén van mód arra, hogy a Voice Memos / Hangjegyzetek alkalmazás képes legyen izolálni azt a hangot, amelyet a telefon játszik vissza, és csak az új hangtartalmat rögzítse. Mivel a Voice Memos / Hangjegyzetek alkalmazás iCloud alapon működik, a rögzített tartalom átkerülhet az iPad és a Mac eszközeinkre, és azonnal importálható a Logic Pro alkalmazásba is.
Nem hiszem, hogy az emberek tisztában vannak azzal, milyen kritikus szerepet játszik a Voice Memos / Hangjegyzetek az iPhone-on a zenészek alkotási folyamatában!” - mondta Michael Bublé. „És most a rétegzett felvétel révén, ha egy művésznek van egy pillanatnyi inspirációja, a hagyományos stúdióélménytől való mentesség előnyt jelent, nem pedig a korlátot. Annyira jellemző az Apple-re, hogy olyasmit kínál, amiről nem is tudtuk, hogy szükségünk van rá – és aztán nem tudunk nélküle élni.
Amellett, hogy a Voice Memos / Hangjegyzetek ingyenes frissítésként töltődik le az újonnan megjelenő rendszerekkel, így az iOS 18.2-vel, a zenerajongók térbeli hangzással hallgathatják meg a trió nyilván stúdióban rögzített Maybe This Christmas című dalát az Apple Music kínálatából.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…
A Maybe This Christmas című dal az Apple Music kínálatában…

Apple Intelligence reklám: Genmoji (december 11.)

Tógában síelő konzul, táncoló rántotta, szárnyas hízó, elszaladó szék - csak néhány azok közül a Genmoji tartalmak közül, amelyekkel a Tim Cook vezette Apple demonstrálni kívánta, hogy mennyire sokat tudunk megvalósítani az Apple Intelligence segítségével. A YouTube-on futó reklámkampány az iPhone 16 készülékre hegyezi ki ezt a funkciókört, és illusztrálja a beépített lehetőséget. Mint az Image Playgrounds szoftver kapcsán már utaltunk rá: az Apple mesterséges intelligencia alapú grafikus szolgáltatásai nagyrészt a rendszerben jelen lévő Emoji látványkörre épülnek, láthatóan az Apple kreatív művészei ezt a képi világot ültették át animációkba is. A Genmoji révén ezek viselkedését saját magunk álmodhatjuk meg. Kétségtelen, hogy az Apple sok erőforrást fordít az Emoji témakörre, de a céget vezető szürke hajú uraknak azt mondták a tanácsadó cégek, hogy ezzel lehet a fiatal felhasználókat megszólítani.
A reklám az Apple YouTube csatornáján…


Tim Cook Londonban a Slow Horses főhősével sörözött (december 10.)

Tim Cook Nagy-Britanniában kezdte európai turnéját, amelynek keretében Londonba érkezve a Slow Horses / Utolsó befutók című Apple TV+ sorozat egyik főhősével, a Golden Globe díjra is jelölt Jack Lowdennel találkozott, akivel sörözés közben arról beszéltek, Cook mennyire várja az ötödik évadot a sorozatból. Nem vitás, a formabontó sorozat remek szórakozást nyújt, fordulatokban gazdag és kiváló színészi alakítások vonulnak fel benne!
A Slow Horses / Utolsó befutók az Apple TV+ felületén…
Tim Cook bejegyzése az X portálon…


iJoe.hu: Akció a készleten lévő MacBook Air M3 modellekre (december 10.)

A lenyűgözően vékony kivitelű MacBook Air 13" és 15" immáron 16 GB alapértelmezett memóriával négy vonzó színben, elődeinél gyorsabb WiFi képességgel, Thunderbolt 4 kapcsolattal és MagSafe 3 töltéssel érhető el. A készleten lévő modellek most az iJoe.hu kínálatából 30-80.000 Ft kedvezménnyel vásárolhatóak meg, vagy igény esetén lízingelhetőek a GRENKE lehetőségén keresztül.
A MacBook Air (M3) sorozat…
A GRENKE tartós bérleti megoldása…



Kilenc Golden Globe jelölést kapott az Apple (december 9.)

A 82. Golden Globe Awards keretében az Apple idén kilenc jelölést kapott. Ezen belül a Slow Horses című kémsorozat, a Disclaimer című minisorozat, valamint a Shrinking és a Presumed Innocent című alkotások. A sorozatok közül a Slow Horses a legjobb sorozatnak járó jelölést kapta drámai kategóriában, a Disclaimer a legjobb határozott tartamú sorozatnak járó jelölést.



Emellett számos színész is kapott jelöléseket kiemelkedő alakításukért, így Gary Oldman és Jack Lowden a Slow Horses sorozat színművészei közül, Cate Blanchett és Kevin Kline a Disclaimer szereplői közül, Jason Segel és Harrison Ford a Shrinking főhőseiből, illetve Jake Gyllenhaal a Presumed Innocent sorozatból. A Golden Globe Awards ünnepélyes kihirdetése és átadása a Los Angeles-ben lévő Beverly Hilton szállodában lesz 2025. január 5-én.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…

Az Apple ismét játszik az 5G képes Mac gondolatával (december 8.)

Már a 2006-os első Intel alapú MacBook Pro esetén készült olyan prototípus, amely 3G mobilinternet képességgel volt szerelve. Azóta újra és újra felmerül a felhasználói igény arra, hogy a Mac gépek képesek legyenek a mobilinternet hálózatokra csatlakozva az iPhone akkumulátorának drámai merítése nélkül elérni az internetet igénylő szolgáltatásokat. Ennek révén a Mac akkor is mobilinterneten lehetne, ha nem teszünk külön erőfeszítést az iPhone-nal való összekapcsolására, így folyamatosan frissülhetnének a lecsukott Mac gépen a leveleink, az iCloud tárhelyünk tartalma és számos egyéb funkció, a Mac-et felnyitva pedig máris élvezhetnénk ezeket anélkül, hogy az iPhone internet megosztási funkciójának hektikus működésére lennénk utalva. A személyes hozzáférési pont (Personal Hotspot) funkció ugyan sokat javult az elmúlt iOS verziókban, de tökéletesnek máig nem nevezhető, váratlan lecsatlakoztatásai a térerő hullámzásával sok fennakadást okoz a hatékony munkavégzésben. Számos felhasználó emiatt eleve kábelen kapcsolja az iPhone-t a Mac-hez, hogy stabilabb legyen a funkció. WiFi segítségével nem csak messze nem tökéletes a megosztás, de a telefon akkumulátora is sokkal dinamikusabban merül, és évekkel hamarabb használódik el, mint az a használat más módjai nyomán indokolt lenne.



A Bloomberg most arról számolt be, hogy „az Apple tanulmányozza a Mac beépített mobilinternet képességgel való fejlesztésének lehetőségeit.” A hír összefügghet azzal is, hogy az Apple gőzerővel dolgozik a saját 5G modem technológián annak érdekében, hogy e területen lévő kitettségét megszüntesse, és teljesen önellátóvá váljon az ellátás terén. (Jelenleg a nem éppen baráti Qualcomm cég modemeire támaszkodik az Apple.) A fejlesztések üteme és a szakértők előzetes véleménye nyomán ennek legkorábban 2026-ban lehet eredménye, noha várhatóan már jövőre bemutatja az Apple a saját modem technológiáját. A Mac termékvonal esetén azonban roppant hasznos lenne, ha alapértelmezett lenne a mobilinternet elérés lehetősége - hasonlóan kívánatos volna, ha a kismillióféle szín és kapacitás okán a standard mobilinternet képesség okán az iPad változatok fele megszűnne, és minden példány esetén rendelkezésre állna az 5G kapcsolódás lehetősége.
Egyes források szerint az Apple célja, hogy a modem funkciót egyenesen a processzoraiba integrálja, amely révén számos olyan mesterséges intelligencia képességgel tudná kiegészíteni az egyszerű megoldást, amely hatékonyabbá, gyorsabbá tenné az adatelérést, priorizálna bizonyos folyamatokat, stb.
A 9to5Mac.com híre a témában…
A Bloomberg mindenki által hivatkozott cikke…

Egyedi karácsonyi szatyrok néhány Apple Store-ben (december 8.)

Magyarországon az utóbbi 2-3 évben erőteljes vásárlói tudatosság látszik kialakulni azon a téren, hogy az emberek többsége nem vesz igénybe külön szatyrot a vásárlásainál, hanem eleve szállító eszközzel készül, táskájába teszi a megvásárolt terméket, vagy sokszor használatos textil szatyrot hoz magával. Ez egy üdvözlendő és egyértelműen zöld dolog, amelyben a magyar társadalom kimondatlanul is sokat fejlődött.
Az Apple ezzel szemben néhány boltjában kifejezetten gyűjtésre ösztönzi a vásárlóit, mégpedig az Apple Union Square (San Francisbo), az Apple Aventura (Miami), az Apple The Grove (Los Angeles) és az Apple Fifth Avenue (New York) boltokban az ünnepi időszakban osztott különleges szatyrokkal. A „felelős erdőgazdálkodásból és újrahasznosításból származó alapanyagokból készült papírszatyrok” a New Yorkban lévő tervező, Lynne Yun grafikus alkotásait tartalmazzák, és vitathatatlanul szépek. Nyilvánvaló, hogy ezek a szatyrok többnyire gyűjtői példányokként végzik majd, hiszen ezen relikviáknak nagy értéke van a rajongók körében. Azt is meg kell jegyeznünk, hogy a papírszatyor inkább tartozik az eldobható, kevésszer használatos termékek körébe, és az újbóli felhasználása energiaigénnyel jár, tehát egy tényleg sokáig használható, tartós, például textilszatyor ezen szempontból sokkal inkább környezetbarát. Ettől függetlenül persze a szatyrok látványosak, és nyilvánvalóan a bennünk prezentált ajándék is biztos sikerre számíthat.
A 9to5Mac cikke a témában…
A szatyrok gyors bemutatója az Instagram felületén…

A TSMC 2 nanométeres próbagyártása kiemelkedő hozamrátával teljesített (december 7.)

A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company tajvani üzemében újabb sikeres próbagyártást hajtottak végre a 2 nanométeres tranzisztorokat tartalmazó ostyákból, amelyek a processzorgyártás alapanyagai. A globálisan kulcs fontosságú, jelenleg pótolhatatlan tajvani gyártó szerepéhez méltó módon nem csak az élen jár a fejlesztésben, de már most 60% fölötti hozam rátával termelt, vagyis a legyártott ostyák több mint 60%-a felhasználható a további gyártás során. (Az M3-M4 váltás oka annak idején az volt, hogy az M3 processzorok hozama lényegesen alacsonyabb volt, így azok gyártása jóval többe került, mint az M4 szériáé.)
E sikeres próbagyártások azért fontosak, mert várhatóan az ősszel meg is jelenhetnek ezek a tranzisztorok az Apple termékek processzoraiban, mivel iparági források szerint 2025-ben beindul a tömegtermelése ezeknek a típusú processzoroknak. A TSMC biztosítja majd, hogy az Apple ismét az első legyen, amely a legújabb processzor technológiát alkalmazza, így várhatóan egy új iPhone modellben mutatkozhat be a 2 nanométeres tranzisztort tartalmazó processzor. (Néhány forrás óvatosabb, és csak az iPhone 18 szériában látják valószínűnek az új processzorok megjelenését.)



Az új processzorok minden bizonnyal további teljesítmény emelkedést hozhatnak majd az energia felhasználás csökkenése mellett.
A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company tervei között az 1,6 nanométeres tranzisztorok kifejlesztése szerepel, amely elsőre nem tűnhet akkora áttörésnek, ám ezek a tranzisztorok egy Super Power Rail (SPR) technológia révén újfajta nanorétegben kerülnek elhelyezésre a chipben, amely révén 15-20%-kal csökkenhet a fogyasztásuk, miközben 7-10%kal növekedhet a chip sűrűsége, ezáltal jelentősen emelkedhet a teljesítménye azonos méret mellett a túlmelegedés kockázata nélkül. Óriási teljesítmény ugrások előtt állunk tehát, ha a TSMC ilyen ütemben fejleszti a technológiáját!
A MacRumors.com összefoglalója a Liberty Times Net helyi lap cikke alapján…

A BYD rakja össze az iPadek 30%-át (december 6.)

A BYD (a tőzsdén BYDDY, egyébként a Build Your Dreams akronímája) általában az elektromos autók gyártása kapcsán kerül bele a hírekbe. Idén márciusban azonban a cég ügyvezetője, az egyébként 20 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező kínai Wang Chuanfu találkozott Tim Cook Apple ügyvezetővel, amelynek keretében megtárgyalták az elektromos autókhoz hasonló precíziót igénylő iPad összeszerelés témáját. (A gazdasági lapok közül több is ellőtte a viccesnek szánt összehasonlítást, miszerint mindkettő főként alumíniumból készül, akkumulátort tartalmaz és szoftver működteti.) A BYD az elektromos járművek gyártása mellett nem zárkózik el további területek felfedezése elől sem, az iPad összerakás pedig fokozza a precízió iránti elkötelezettségüket. Maga az Apple és BYD együttműködés egyébként nem újdonság: 2009. óta számos alkalommal működött együtt valamilyen formában a két cég, akár részleges gyártási kapacitások biztosításával is a kínai vállalat részéről az Apple számára.
A QUARTZ gazdasági lap híre a témában…

Apple TV+: The Secret Lives of Animals / Az állatok titkos élete (dec. 5.)

Az Apple TV+ kínálatában már megszokhattuk, hogy bámulatos képi világgal rendelkező természetfilmek kínálkoznak megtekintésre, legyen az a Tiny World / Parányi világ, a Prehistroc Planet / Őskori bolygó vagy éppen a The Year Earth Changed / Az év, amikor a Föld átváltozott. December 18-án új sorozat mutatkozik be, amely a BBC Studios Natural History Unit alkotása: The Secret Lives of Animals / Az állatok titkos élete. A tíz részből álló sorozat 77 állatfajta életébe kínál bepillantást 24 országban zajló forgatás eredményeként, koncentrálva a természeti világ intelligenciáját. „Minden epizód olyan konkrét viselkedésekre összpontosít, amelyek kulcsfontosságúak különböző állatok életciklusában – a születéstől és az otthon elhagyásától a családalapításig, valamint az élelemkereséstől az öregedésig – kiemelve lenyűgöző intelligenciájukat és alkalmazkodóképességüket” - írja az Apple közelménye.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…

Az Apple TV+ kipróbálására számos új Apple termék - Mac, iPad és iPhone - vásárlása esetén 90 napig ingyenes lehetőséget kínál a cég. Ezt követően havi 2790 forintért élvezhetjük a programokat.
Az Apple TV termék lapja…

A Wired nagyinterjút készített Tim Cook ügyvezetővel (december 5.)

Természetesen nem múlhatott el a beszélgetés a gyerekcipőben járó Apple Intelligence méltatása és több éves előkészületeinek felemlegetése nélkül, a 64 éves Tim Cook mégis úgy gondolja, a cég hagyatékát sokkal inkább az egészség központú fejlesztései fogják meghatározni. (Nem vitás, hogy a kor előrehaladtával, illetve az egészség élmény csökkenésével vagy hiányával annak elsődlegessége megkérdőjelezhetetlenné válik, de ez a gondolatkör távol áll az alkotásra gyártó, kifejezési szabadságot adó Mac megálmodásától és az pár évtizeddel ezelőtti kalóz zászlótól.)
Steve Levy, a Wired szerkesztője járt az Apple Parkban, aki utoljára 7 éve beszélgetett az Apple ügyvezetőjével, amikor az Apple Park - akkoriban még Apple Campus - építés alatt állt. Tim Cook vezette körbe, megvédve az 5 milliárd dolláros beruházást, amely a COVID korlátozások alatt ugyan üresen kongott, de Cook elmondása szerint százéves előre tervezés szimbóluma.
A cikk erős közhellyel indítva építi fel gondolatait: „a leghatalmasabb cégek vagy elbuknak, vagy megőrzik dominanciájukat évtizedekig.” E vitatható állítás vezet át minket a mesterséges intelligencia erősen túllihegett világába, ahol a szerző szerint minden cég nyüzsgő fejlesztési őrületben van, és úgy tűnhet, hogy az Apple lemaradt, illetve „kiadott egy drága, nagyra nőtt kiterjesztett valóság fejszettet. Az Apple-nek állnia kell a mesterséges intelligencia jelentette kihívásokat. Míg egy épület 100 évig büszkén kiállja az idő próbáját, ez egy vállalatra már nem feltétlenül igaz” - vezeti át a szerző az előrelátással és tervezéssel kapcsolatosan megszerzett információit a saját eszmefuttatásába.
„Tim Cook nem aggódik, és ahogyan Steve Jobs is hitte, nem kell feltétlenül elsőnek lenni egy-egy piacon.” Az iPod történelmére való visszatekintés után Cook színt vall: tulajdonképpen a mesterséges intelligencia stratégia kapcsán való előrelátás okán hódították el a Google egyik főmérnökét, az Apple-nél rögtön alelnöki pozíciót kapó John Giannandrea nevű szakembert, aki a WWDC után egy kellemes hangulatú beszélgetésben foglalta össze az Apple céljait és elképzeléseit a mesterséges intelligencia kapcsán. A cikk a Project Titan autóipari termék fejlesztéseinek leállítását is az előrelátás példájaként emlegeti, bár kérdéses, hogy 10 milliárd dollár elfüstölése után leállítani egy projektet mennyire az előrelátást példázza.
A beszélgetésben Cook előnyként emeli ki a ChatGPT integrációt - ezt a weben keresztül eddig is elérhették a felhasználók, ráadásul az Apple Intelligence-szel szemben akár magyarul is tud, nem csak amerikai angol nyelven érhető el, ellenben ha Sirin keresztül kérdezünk tőle, akkor már nem tud magyarul.
Cserébe viszont védi a magánéletünket - hosszas gondolatsort ismerhetünk meg az Apple adatvédelmi törekvéseiről.
A Wired nagyinterjú Tim Cook ügyvezetővel…


iCloud jelszó bővítményt adott ki az Apple a Firefoxhoz (december 4.)

Az Apple korábban felvásárolta azt a fejlesztőt, amely lehetőséget kínált arra, hogy a Firefox böngésző használói számára is elérhetővé váljon az iCloud Keychain lehetősége, vagyis hogy a böngészőben elmentett jelszavak szinkronba kerüljenek az iCloud szolgáltatáson keresztül az eszközeink között, illetve hogy a Firefox is hozzáférjen azon jelszavakhoz, amelyeket például a Safari felületén írtunk be az iOS rendszeren. Az immáron teljesen hivatalossá vált bővítményt az Apple Inc. jegyzi, így vált elérhetővé a Firefox kiegészítő oldalán, és nagy népszerűségnek örvend a Firefox felhasználók körében már a közzététel első néhány órájában is.
A bővítmény hivatalos letöltési oldala…

A Sonnet frissíti a Mac mini termékeit az M4 modellekhez (december 3.)

Az Apple M4 Mac mini frissítése elképesztő sikert aratott a piacon, a kiegészítő gyártók pedig igyekeznek is reagálni erre a jelenségre. Ennek megfelelően a Sonnettech is bejelentette, hogy három népszerű termékét frissíteni fogja az M4 széria méreteihez igazítva.



Ezek egyike a RackMac mini megoldás, amely korábban 1U vastagságú volt, és két Mac mini fért bele. Az új Mac mini magasabb, így a termék 2U vastag lesz, de három Mac mini is belefér egymás mellé.
A DuoModo termékcsalád Mac mini tagja módosul, hogy az új Mac mini modellek mellé is biztosítani tudja a korábbi szériánál megszokott, szintén rackbe alkotott konstrukciót, amely továbbra is 2U vastagságú házban biztosít PCI Express kártyák számára behelyezési lehetőséget, miközben a másik oldalon egy Mac mini vezérelheti ezeket a kártyákat.



Végezetül pedig a falra és VESA kijelző hátára helyezhető, VESA kompatibilis MacCuff mini termék is megújul az új Mac mini méreteihez igazítva.
Az új termékeket a Sonnettech várhatóan a jövő év elején prezentálja a Consumer Electronics Show (CES) rendezvény keretében, és tavasztól lehetnek megvásárolhatóak.
A Sonnettech professzionális termékei…
A Sonnet DuoModo Rackmount termékcsalád…
A Sonnet RackMac mini…
A Sonnet MacCuff mini 2 tartókonzol…

Tim Cookot lenyűgözte az iPhone közreműködéssel készült londoni karácsonyi díszítés! (december 3.)

Néhány napja számoltunk be róla, hogy a londoni Battersea Power Station Temze felé néző hűtőházait és kéményeit a legendás brit stop-motion gyurmarajzfilm, a Wallace & Gromit ünnepi jelenetei díszítik - napról napra mindig más tartalommal az év végéig. A látványos tartalomról Tim Cook Apple ügyvezető is említést tett az X felületén, elismerve a lenyűgöző tartalmat.
Az Apple sajtóközleménye a megjelenésről…
Tim Cook gondolatai az X felületén…



Hogyan kapcsoljuk be a Bluetooth-t egér nélkül? (december 2.)

Apple Intelligence ide vagy oda, vannak az Apple operációs rendszereiben olyan jellegű sajátosságok, amelyeket akár butaságnak is nevezhetünk. Ilyen képesség az, hogy például egy mobil számítógépről asztali számítógépre migrálásnál a rendszer figyelembe veszi, hogy ki volt kapcsolva a Bluetooth, ám amikor a felhasználó tétlenül ül az átköltözött számítógép előtt, a rendszer nem annyira okos, hogy érzékelve a problémát magától bekapcsolja a Bluetooth-t. (Gondolhatnánk, hogy ennek valami technikai oka van, de például az iOS a kikapcsolt vezeték nélküli technológiákat éjfélkor visszakapcsolja.) Amennyiben nincsen a közelünkben vezetékes egér és billentyűzet, viszonylag nehéz helyzetbe kerülünk - az Apple által kínált Magic Keyboard billentyűzetet ugyan tudjuk vezetékről használni kikapcsolt Bluetooth mellett is, de az egér jelzi, hogy töltődik, ugyanakkor nem kapcsolja be a Bluetooth-t a használatához még annak ellenére sem, ha a rendszer lehetne olyan okos, hogy Magic Mouse csatlakoztatásakor felismeri, hogy szükséges ez a technológia.
A kerülőút a következő: a vezetékkel összekötött billentyűzetünk segítségével meg kell nyitni a Utiilties / Segédprogramok mappát, amelyet legegyszerűbben a Command ⌘ + Shift + U billentyűparanccsal érhetünk el. Itt találjuk a Bluetoth File Exchange programot - a B betű lenyomására általában erre az alkalmazásra ugrik a kijelölés. Ez egy régről a rendszerben hagyott program arra a célra, hogy a régi, Bluetooth alapon fájlt cserélő telefonokkal lehetőség legyen kommunikálni. Ha ezt megnyitjuk (Command ⌘ + O vagy Command ⌘ + lefelé nyíl), akkor érzékeli, hogy a Bluetooth ki van kapcsolva, és feldob egy párbeszédablakot, amely segítségével be tudjuk kapcsolni a technológiát.



Ezt követően a vezetékkel csatlakoztatott Magic Mouse nem csak töltődik, de vezeték nélkül párosításra is kerül az asztali géphez, amelyet innentől hatékonyan használni tudunk.
A macOS alapjait bemutató cikksorozatunk…
A Bluetooth File Exchange alkalmazásról bővebben…
A Magic Mouse vezeték nélküli egér…
A Magic Trackpad vezeték nélküli ujjkövető…
A Magic Mouse vezeték nélküli egér…

Az Ars Technica az Apple TV+ miatt aggodalmas
(december 1.)

A piaci elemzők sokkal inkább izgulnak az Apple szolgáltatásainak és termékeinek sikere miatt, mint maga az Apple, amely láthatóan számos termék esetén hosszabb távra játszik. Ahogyan annak idején az Apple Watch lassan pörgött fel, úgy az Apple Vision Pro is lassan indul be. A HomePod termékvonal sem lett két hónap alatt piacvezető, de az Apple az aktiválásokból látja, hogy hónapról hónapra milyen szépen gyarapodik a mennyiség, és ez kedvezően járul hozzá az ökoszisztéma kiépüléséhez. Némileg más a szolgáltatások világa, ahol az Apple-nek sok esetben költsége is van, ám ez a terület arányosan a legtöbb profitot termelő szegmense a cégnek. Némi kivételt jelent ez alól az Apple TV+, amely kapcsán a nyáron már a Bloomberg kongatta a vészharangot, amely akkor sem érdekelte az Apple-t. Most az Ars Technica közölt lesújtó cikket arról, hogy milyen sokba kerül a szolgáltatás, miközben mennyire kicsi a piaci részesedése - vagy ahogyan durvábban fogalmaznak: mennyire kevesen nézik.



Az Apple TV+ létrehozásakor az Apple kifejezte: minőségi, Hollywoodban sem letagadni való tartalmakat kívánnak létrehozni, amelyhez páratlan szakemberek tudására hagyatkoznak. A cég eddig 20 milliárd dollárt költött arra, hogy eredeti tartalmakat hozzanak létre, és sokak szerint ez nem biztos, hogy megéri. Ezek az elemzők minden bizonnyal nem értenek ehhez a szegmenshez, és nem ismerik az Apple gondolkodásmódját a szolgáltatási szektorban.
A száraz tények: a 20 milliárd dollárért az Apple TV+ 0,3%-os piaci részesedést szerzett meg az Amerikai Egyesült Államokban, amely azt jelenti, hogy a piacvezető Netflix műsorait egy nap alatt többször tekintik meg, mint az Apple TV+ műsorait egy hónap alatt. A cég nem hozott nyilvánosságra előfizetői adatokat, de becslések szerint ez a szám 25 millió lehet, és ebbe nem kalkulálják bele azokat, akik az Apple termék vásárlása mellé kapott ingyenes hónapokat élvezik. (Ez egyébként 250 millió dollár havonta, tehát a szolgáltatás kezdeti időszakában nem feltétlenül rossz bevétel, hiszen lesz egy pont, amikor ez átváltozik profittá.) Az Apple TV+ számos országban nem érhető el ez adott régió nyelvén - így például magyarul sem. Abszurd, hogy egyes licencelt filmeket más cégek, akár rivális szolgáltatók szinkronizáltak magyarra, így az Apple által jegyzett Napóleon című alkotást az Amazon Prime révén meg lehet nézni magyarul, de az Apple TV+ felületén nincsen magyar szinkron rajta, amely jól mutatja a helyzet faramuciságát.



Összehasonlításként: a Netflix 283 millió, a Prime Video 200 millió, a Peacock 28 millió, a Paramount+ 7 millió előfizetővel rendelkezik.
Az Apple filmjei és sorozatai évről évre rekord jelöléseket kapnak minden díjazási formátumban, vagyis nem kérdéses, hogy a termékek minősége méltó a cég nevéhez. Hosszabb távon pedig a katalógus bővülése szükségszerűen nagyobb nézettséget jelent majd, hiszen számos sikersorozat már a sokadik évadnál jár.
Emellett az Apple szerződtetett egy Maria Ines Rodriguez nevű szakembert, akinek az a feladata, hogy olyan országokban licencelje a cég sorozatait, ahol az Apple TV+ nem kellően széles körben érhető el, illetve nem érhető el a helyi nyelvű szinkron - ez azt jelenti, hogy akár magyar televíziókban is megjelenhetnek Apple sorozatok, amely további bevételeket jelenthet a cég számára az előfizetéseken túl.
Összességében ebből akár nagyobb bevételre is szert tehet a cég, és ezt a képletet más szolgáltatók is alkalmazzák, így minden bizonnyal az Apple számára is beválhat.
Az Ars Technica összefoglalója a témában…
Az Apple TV+ hivatalos webhelye…

A MacMag.hu 2002. február óta számol be a Mac világ friss híreiről. Régebbi írásaink a felnyíló menüből választhatók ki.