A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:









Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


MacBook Air - Alap lett a 16 GB memória (október 31.)

Az Apple egyelőre nem cserélt processzort a MacBook Air modellekben, hiszen azokat az év első negyedévében mutatta be, de végrehajtotta azt az időszerű lépést, hogy az alap memória ezekben a gépekben is 16 GB-ra emelkedett. Ezen felül a 24 GB-os opció maradt fenn. Ezt úgy is felfoghatjuk, hogy 100.000 Ft-tal olcsóbban vehetjük meg azt a gépet, amely hosszú távon jó szolgálatot tehet, hiszen eddig ennyi volt ezeknek a konfigurációknak a felára. Az alap és egyedi konfigurációk már rendelhetőek az iJoe.hu oldalról. A készleten lévő gépek csökkentett áron elérhetőek, a típusszám változás okán az „új”, több memóriás modellek 1-2 hetes szállítási idővel érkeznek.
A MacBook Air M3 modellek dupla memóriával már rendelhetőek az iJoe.hu-tól…

Megjelent a MacBook Pro új generációja, nanotexturált kijelző opcióval, Thunderbolt 5 kapuval (október 30.)

Folytatta az Apple a Mac frissítési hetet, amelynek keretében utolsóként piacra kerültek az új MacBook Pro modellek. Az alapgépek terén sok meglepetés nem következett be: az asztroszürke színt asztrofeketére, a 8 GB memóriát 16 GB-ra cserélte az Apple. Több memória variáció, illetve nanotexturált kijelző opció is elérhetővé vált már az alapmodellek esetén is. Továbbá három darab Thunderbolt 4 kapu került a gépekre a korábbi kettő helyett. A gépek M4 processzorral szerelve érkeznek, és alapvető képesség a két külső kijelző támogatás.



Az M4 Pro és M4 Max modellek esetén a kijelző immáron SDR tartalmak esetén is 1000 nit fényerőt biztosít, a HDR tartalmaknál pedig 1600 nit fényerőre képes. A ProMotion kijelzőt nanotexturált bevonattal is rendelhetjük, amely egyrészt az erős háttérfénnyel terhelt munkahelyeken lehet hasznos, továbbá ideális a fényképekkel és videóval való munka során. A MacBook Pro modellek esetén nem egyértelmű még, hogy az Apple Pro Display XDR sérülékenyebb megoldását alkalmazták, vagy az iPad Pro ellenálló nanotextúráját helyezte el az üvegen az Apple - mindenesetre törlőkendő is jár a géphez, amely arra utal, hogy az érzékenyebb megoldás került használatra.



A MacBook Pro M4 Pro és M4 Max modelleken megjelent a Thunderbolt 5 kapu, amely 120 Gb/s elméleti sávszélességet biztosít, és 80 Gb/s kétirányú adatcserére tesz lehetőséget. A Thunderbolt 5 szabványt már olyan gyártók is támogatják, mint az OWC, amelynek Envoy Ultra terméket 6000 MB/s valós külső SSD másolási teljesítményt kínál, tökéletes videós kiegészítőt nyújtva.



Az új MacBook Pro 14” és MacBook Pro 16” modellek éppen egy évvel azt követően jelentek meg, hogy az Apple elődeiket bemutatta.
A MacBook Pro új modelljei már rendelhetőek az iJoe.hu-tól…
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…

Megjelentek az új, apróbb Mac mini modellek; Az M4 Pro Mac mini modellen debütál a Thunderbolt 5 kapu! (október 29.)

Egészen bámulatos Mac mini frissítést mutatott be az Apple: a cég szakított a 2010-es, mára már indokolatlanul nagy méretű formatervvel, és egy roppant pici, 12,7 centiméteres oldalú lekerekített négyzetet formáló arculatra tért át, amely valóban hihetetlenül kicsi a benne rejlő tudáshoz képest. Óriási előrelépés, hogy változatlan áron a Mac mini modellek 16 GB memóriával szerelve érkeznek, amellyel gyakorlatilag 100.000 Ft árelőnyt ad az Apple a korábbi szériához képest. A memória az M4 processzorral szerelt modellek esetén 24 GB-ra vagy 32 GB-ra konfigurálható rendelést megelőzően, míg a tárhely változatlanul 256 GB, 512 GB, 1 TB vagy 2 TB. Mindegyik modellt lehet a Gigabit Ethernet helyett 10 Gigabit Ethernet kapcsolattal rendelni 50.000 Ft-os felárért, amely szintén versenyképesnek mondható. A termékcsalád csúcsán egy M4 Pro processzorral rendelkező változat áll, amely az ára és paraméterei nyomán már értelmezhető helyet foglal el a termékpalettán - korábban annyira közel állt ez a gép a Mac Studio modellekhez, hogy nem volt igazán ráció a megvásárlásában, ha az ember erősebb paraméterekkel konfigurálta. Az M4 Pro változat az 512 GB-os SSD helyett 1, 2, 4 és 8 TB tárhellyel is rendelhető - igaz, utóbbinak 1.200.000 Ft a felára.



Az új Mac mini modellek esetén az M1 változathoz képest 80%-kal gyorsabb processzor teljesítmény és 120%-kal gyorsabb grafikus teljesítmény érhető el.
A Mac Studio sikere nyomán az Apple a Mac mini esetén is előre helyezett bizonyos portokat, így két darab USB-C (USB 3) a termék elején van a fejhallgató csatlakozó minijack mellett. A hátoldalon az M4 verziók esetén három darab Thunderbolt 4 kapu található a HDMI és a Gigabit Ethernet mellett, míg az M4 Pro változat esetén hátul három darab Thunderbolt 5 kapott helyet, amely nem csak dupla sávszélességet biztosít, de további 40 Gb/s sávot ad a 8K kijelzők zavartalan kapcsolatához.
Természetesen a Mac mini is támogatja az amerikai angol Apple Intelligence szolgáltatásokat a macOS Sequoia 15.1 verziótól kezdődően. Más nyelveken később válnak elérhetővé a szolgáltatások.
Az új Mac mini az első karbonsemleges Mac: a gép burkolata teljes mértékben, a komponensei 50%-ban újrahasznosított anyagokból készülnek, a gyártás során pedig az Apple partnerei kizárólag megújuló energiát használnak.
A Mac termékvonal napjainkban…
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…

iMac 24” - Megjelent az M4 sorozat; alap a 16 GB memória; nanotexturált kijelző opció is lesz (október 28.)

Ahogyan azt Greg Joswiak múlt héten beharangozta, az Apple megkezdte az M4 Mac gépek bemutatását, így elsőként az iMac modellekből jelent meg az M4 változat. Ugyan formális prezentáció nem zajlott, de az Apple weblapján megjelent egy bő 10 perces videó - igaz, ebből majdnem 5 perc az Apple Intelligence már számos helyen bemutatott és ismételt funkcióit demonstrálta. Az Apple Intelligence lehetőségeit egyelőre csak amerikai angol nyelven tudjuk használni a macOS rendszeren - az iPhone és iPad rendszerein az Európai Unió korlátozza a funkció használatát. A legnagyobb erőssége, a ChatGPT azonban már most is elérhető bármely eszközön tökéletes magyarsággal. (Itt ki kell emelni, hogy az Apple Intelligence az M1-es és M3-as iMac-en is támogatott funkció a macOS 15.1 rendszerrel.)



Az iMac M4 processzora tízmagos, és legfőbb fejlesztése a mesterséges intelligencia modellek kezelése kapcsán szükséges gyorsítás. Ennek ellenére 30%-kal gyorsabb az Excelben, mint az M3 processzor és 70%-kal gyorsabb, mint az M1. A GPU szintén tízmagos, amely 10%-kal gyorsabb, mint az M3 és 100%-kal gyorsabb, mint az M1 esetén volt. A Neural Engine az M1 processzorhoz képest az ígéretek alapján 3x gyorsabb. Mivel ez többnyire a háttérben dolgozik, nehezen érzékelhető az előnye, de az Apple Intelligence kapcsán majd valamikor tapasztalható lesz az ereje.
Nagy lépés, hogy immáron alap a 16 GB memória a gépekben, így az alapmodell is ennyivel érkezik. Ezt lehetőség van 24 GB-ra vagy 32 GB-ra bővítve rendelni, amelynek ugyan jelentős felára van, ám egy ilyen iMac egészen sokfajta kreatív igényt kielégít. (A tárhelyek változatlanok, és továbbra is 1 és 2 TB opció van.)



Az Apple az iPad Pro sikere nyomán az iMac esetén is lehetőséget ad a nanotexturált bevonatra, vagyis aki fényképekkel, videókkal foglalkozik, és nem szeretne tükröződő csillogó kijelzőt, 100.000 Ft felárért lehetősége van egyedileg úgy rendelni az iMac-et, hogy matt kijelzője legyen (az alapmodell kivételével). Ez nagy előrelépésnek számít az iMac pozícióját illetően, egyúttal arra is utal, hogy nem várható a közeljövőben nagyobb kijelzős iMac bemutatása.
Az Apple fejlesztette a FaceTime kamerát is, amely immáron 12 megapixeles, amely révén sokkal jobb minőségű a kép, illetve a Center Stage funkció segítségével képes a látószögben mozgó személyt követni egy csevegés során a kamera, valamint a Desk View / Asztal nézet révén a billentyűzet környékén zajló eseményeket is tudja venni a kamera, amely korábban csak a Mac-re illesztett iPhone modellel volt elérhető képesség.
Az alapmodell továbbra is kettő darab Thunderbolt 4 csatlakozóval rendelkezik, míg az erősebb modellek négy darab csatlakozóval, ám ezek mindegyike Thunderbolt 4, vagyis az a kettő is, amely korábban csak USB-C (USB 3) kapu volt.
Az új gépek új árnyalatokban kaphatóak: a színek azonosak, de árnyalatnyi eltérés tapasztalható. Továbbra is szürke, kék, lila, rózsaszín, narancssárga, citromsárga és zöld a kínálat.



Az Apple az iMac modellek mellé immáron USB-C csatlakozós perifériákat csomagol, tehát a Magic Keyboard, Magic Mouse vagy Magic Trackpad már szakít a Lightning kapuval, helyette az ipari szabványt támogatja, így még könnyebben tölthető.
Megjegyzés: Mivel az iMac sajtóközleményében az Apple külön kiemeli a Thunderbolt 4 kapcsolatot, jó esély van rá, hogy a professzionális termékvonalban megjelenhet a Thunderbolt 5 kapcsolat.
A Mac termékvonal napjainkban…
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…

Megjelentek az Apple USB-C kiegészítői (október 28.)

Szürreális árakon, akár 99.990 Ft-ért is vásárolhatunk Apple billentyűzetet USB-C kapuval: az Apple frissítette a Magic Mouse, Magic Trackpad és Magic Keyboard termékcsaládot, egyúttal még fentebb tolta az eszközök árát. A Magic Mouse USB-C 36.990 Ft-os áron lesz kapható, a 20 dollárral drágább fekete változat 47.990 Ft-ba kerül. A Magic Keyboard Touch ID nélküli alap változata 47.990 Ft-ba kerül, 57.990 Ft lett a számbillentyűs változat Touch ID nélkül (ez a termék nem frissült, és nem is rendelhető az Apple-től, így vélhetőleg kifut), a kis méretű Magic Keyboard Touch ID felülettel 72.990 Ft, a számbillentyűs változat 88.990 Ft, ennek fekete változata pedig 99.990 Ft.



A billentyűzet mellé az Apple USB-C kábelt is biztosít, illetve néhány gomb megjelenése változott, tehát megjelenésbeli eltérést is hoz a frissítés. A kicsi billentyűzetekhez hasonlatosan a bal alsó sarokba került a kiosztás közti váltást vagy az Emoji karaktereket előhozó, földgömbbel illusztrált gomb, így ezen a téren az Apple szabványosított. A Magic Trackpad fehér ára 57.990 Ft lett, a vele teljesen azonos tudású fekete verzió pedig 72.990 Ft.
A Mac termékvonal napjainkban…

Az iFixit szétszedte az új iPad mini modellt (október 28.)

Nem került máshová a kijelző vezérlő, továbbra is érzékelhető a zselés görgetés effektus, noha valamivel visszafogottabban, ám könnyebben eltávolítható az akkumulátor és cserélhető az USB-C csatlakozó is, ha meghibásodna. A felfedezések arra utalnak, hogy az Apple minimális fejlesztéseket hajtott egyébként végre a termékben: szinte minden komponens teljesen azonos, mint az előd termékben, sok esetben még az alkatrész modell száma is azonos. Érdekesség, hogy az Apple logó egy vékony ragasztott komponens, vagyis a kínai gyárban több millió Apple logó alakú kivágott fémdarab keletkezik. Az iFixit az iPad mini új generációt továbbra is nehezen javíthatónak tartja, így 10-ből 3 pontot adott a javíthatóságra.
Az iFixit.com videója a YouTube-on…


Az M4 nem kérdés, de vajon lesz-e nanotexturált kijelzős MacBook Pro Thunderbolt 5 kapuval? (október 27.)

Az senki számára sem kérdés, hogy a héten megjelenő Mac mini modellek M4 processzorral lesznek majd frissítve, továbbá az is várható, hogy frissül a MacBook Pro modell - ugyan ez most a legmodernebb számítógépe az Apple-nek a teljes kínálatban, de a legkelendőbb is, amelyet minden bizonnyal ismét frissítenek, már csak azért is, mert az M4 processzorok gyártása olcsóbb, mint az M3 processzoroké, és technikailag közel azonos a két erőforrás.
A MacBook Pro frissítés esetén fontos kérdés, hogy a processzor generáció ugráson túl lesz-e a gépekben más innováció. Bizakodásra ad okot, hogy az iPad Pro modellek esetén az Apple újra felfedezte a matt kijelzők élményvilágát. A nanotexturált kijelző nem csak tökéletes olvasásélményt biztosít, de a fényképek és videók megjelenítésének legvonzóbb módja bármilyen fényviszonyok között. Ráadásul a régi iMac 27” és a mostani csúcs Apple Pro Display XDR sérülékeny bevonatával szemben az iPad Pro modellek esetén az Apple Pencil Pro érintésére sem érzékeny a felület, bírja a rajzolást, kiemelést, stb. Így hát nagy izgalmat jelent a frissítés előtt, hogy a MacBook Pro csúcsmodellek esetén vajon lesz-e ilyen opció, hiszen az igazán profi kép és mozgókép feldolgozáshoz ez lényegesen alkalmasabb, mint a fényes kijelző.



További fontos kérdés, hogy az Apple változatlanul az élen marad-e a Thunderbolt technológia fejlesztése terén, és áttér-e a Thunderbolt 5 szabványra, amely szignifikáns újítást jelent a technológián belül, ráadásul megnyitja az utat a 8K felbontású kijelzők irányába. A 8K témakörben pedig tovább lehet vinni a gondolatkört a szintén nem túl fiatal Pro Display XDR OLED utódjának frissítése kapcsán - egy Thunderbolt 5 kábeles 8K verzió megjelenése kézenfekvő lehet, hiszen manapság már 220.000 Ft alatti árkategóriában kaphatunk 8K kamerát.
A frissítések sora Greg Joswiak marketing alelnök szerint hétfőn kezdődik meg. Az első napon a Mac mini frissítése várható a szakértők szerint.
A Mac termékvonal napjainkban…

Kétélű ítélet a véroxigén mérés ügyében (október 26.)

A Delaware államban zajló perben a bíróság kimondta, hogy az Apple-t beperelő Masimo az első okos órái esetén az Apple védett formaterveit felhasználva dobott a piacra termékeket - ahogy minden más cég az Apple megjelenését koppintotta, csak például máshová helyezett gombokkal, vagy más ívű kijelző hajlattal. A Masimo céget emiatt 250 dollár bírságra ítélték, amely a legkisebb összeg, ami ilyen esetben kiszabható. Ellenben nem oldották fel az Apple kereskedelmi tilalmát a véroxigénszint mérésre alkalmas órák forgalmazása kapcsán, így továbbra is szoftveresen ki van kapcsolva az amerikai órákon ez a funkció. A bírósági ítélet jól példázza az amerikai jogrendszer képtelenségét: az Apple-nek nyilván jóval nagyobb kárt okozott a tavaly decemberi kereskedelmi tilalom, amikor egyszerűen nem adhatott el órákat, illetve az, hogy a Masimo úgy tudott piacra lépni, hogy a bíróság által is elismert módon lemásolta az Apple óráit, nyilvánvalóan nem 250 dollárnyi kárt okozott az Apple számára. Az látszik, hogy az Apple nem keresi a peren kívüli megállapodás lehetőségét, illetve nem tett vételi ajánlatot a cég felvásárlására, tehát vélhetőleg hosszasan folytatódik a per, a véroxigénszint-mérés pedig egyelőre marad az amerikai piacon kívüli órák funkciója.
A Reuters összefoglalója a témában…

Hogyan fotózzuk a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)-üstököst iPhone segítségével? (október 25.)

Sokakat méltán lázba hozott a 2024-es év egyik égi szenzációja, a nem túl költői elnevezésű C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)-üstökös, amely napnyugta után láthatóvá válik a nyugati égbolton, míg újra el nem távolodik a Naprendszerből, hogy aztán évezredekig ne térjen vissza hozzánk. Bár mostanra már egyre haloványabb, szabad szemmel alig észlelhető az üstökös, ha valaki szeretné megörökíteni az iPhone segítségével, a nyugati égbolton kell szétnéznie lehetőség szerint a NightSky vagy hasonló képességű alkalmazással. Ez megmutatja a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)-üstökös helyét az égbolton, és ha nem is látjuk, odairányíthatjuk az iPhone kameráit.



Az iPhone esetén a hosszú záridő alapértelmezett 3 másodperces használata mellett is láthatóvá válik az üstökös, de sokkal látványosabb eredményt kapunk, ha az idő értéket fentebb húzzuk - például akár 30 másodpercre is. Ehhez azonban mindenképpen állvány használata szükséges, mert 30 másodperc alatt már annyit mozogna a kezünk, amit a gépi tanulás sem tudna tökéletesen kiküszöbölni. Mi több, praktikus lehet az exponálást az Apple Watch segítségével végezni, hogy az iPhone a bökésünk hatására se lökődjön meg. A záridőt úgy tudjuk állítani, hogy a Camera / Kamera alkalmazás használatakor a fekvő módban bal oldalon középen lévő kis, balra mutató nyílra bökünk, amely behívja a beállításokat, és ott sárga alapon elérjük a Hold szimbólummal ellátott záridő állító idővonalat. Ezt a maximumra húzhatjuk, amely beltéren általában 10 másodperc, sötét kültéren azonban akár 30 másodperc is lehet. 30 másodperc már elegendő ahhoz, hogy láthatóvá tegyen olyan dolgokat az égbolton, amit egyébként nem érzékelünk szabad szemmel, így például a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)-üstökös halovány csóváját.



Az iPhone készüléken a legfinomabb bökéssel érdemes exponálni, hogy a kép éles maradjon, ám az Apple Watch segítségével az ottani Camera / Kamera alkalmazás segítségével is mód van képet készíteni anélkül, hogy az iPhone-hoz hozzáérnénk.
Érdemes többféle zoom beállítást is kipróbálni: az 5x-ös zoom helyben látványosabb volt, a végén mégis a 2x-es közelítéssel készült kép tetszett jobban, így praktikus rááldozni azt a párszor 30 másodpercet a próbálkozásra.



A kész képek színe alapból nem eléggé űrös: inkább valamiféle barnás-vöröses-szürke alapszíne van a képnek, amely nem mutat tökéletesen. A Photos / Fotók alkalmazásban utólag lehetőségünk van szűrők alkalmazására. Ehhez a kép megnyitása után az alsó részen lévő, csúszógombokkal ábrázolt szerkesztés gombra kell böknünk, és ott a Filters / Szűrők elemet kiválasztani, ahol a Vivid Cool / Élénk hűvös megjelenés nyújtja azt az élményt, amely mutatós.



Az iPhone által készített fotók nyilván nem csillagászati minőségűek, de arra kiválóak, hogy saját képünk legyen erről a ritka égi tüneményről, amelyet a dolgok jelen állása szerint soha többé nem láthatunk élőben.
A Photos / Fotók alkalmazásról bővebben…
A C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) üstökösről a Wikipedia oldalon…

Greg Joswiak: Jövő héten új Mac modellek érkeznek (október 24.)

Még nem lesz november, csak majdnem, de izgalmas hétnek ígérkezik a jövő hét Greg Joswiak, az Apple marketing alelnökének X portálon megjelent bejegyzése nyomán, amelyben azt ígéri, hogy hétfő reggeltől izgalmas bejelentések sora következik.
A szakma egyetért abban, hogy új Mac mini modellek érkeznek, hiszen a mostani gépek még M2 processzorral vannak szerelve. Várhatóan új formátumot is kapnak a gépek, amelyre 2010. óta nem volt példa, ám a jelenlegi Apple Silicon processzor okán sokkal kisebb házban is elfér ugyanez a tudás. Az Apple Store-ban a középső Mac mini modell szállítási ideje 4-5 hét, amely arra utal, hogy az Apple kifogyott ebből a modellből, és már csak az M4 verziót szállítja majd.



Régi a Mac Studio és a Mac Pro is, de ezeknél a termékeknél kérdéses, hogy lesz-e frissítés, mivel az M4 Ultra processzorról eddig még csak álmainkban hallottunk - természetesen beleférhet a sorba ezeknek a termékvonalaknak a megújítása is az Apple részéről.
Az iMac modellek esetén várható egy M4 frissítés, ám azzal kapcsolatban csak a tavalyi észrevétlen újításra számítanak a hozzáértők.
A MacBook Pro modellek esetén a legmodernebb Mac processzorok működtetik jelenleg is a gépeket, ám itt is számítani lehet arra, hogy az M3 sorozatú gépek helyett M4 sorozat jelenik meg. Mivel klasszikus Apple esemény nincsen meghirdetve, elképzelhető, hogy itt is csak aprócska frissítés várható áttörés nélkül. Mivel a MacBook Pro 16" csúcsmodell szállítási ideje 2-3 hét, úgy tűnik, hogy az Apple itt is kifogyott már az előző készletből, és újabb modellek megjelenése várható. Vágyálmaink között Thunderbolt 5 kapu és nanotexturált kijelző opció is megjelenik legalább a drágább verziók esetén.
Greg Joswiak bejegyzése az X portálon…


Szinte leáll a Vision Pro gyártás az év végére (október 23.)

Egyelőre nem tör be új piacokra, illetve a meglévő piacokon sem számít átütő terjeszkedésre az Apple Vision Pro termék kapcsán az Apple. A The Information arról számolt be, hogy 2024. végével az Apple szinte teljesen leállítja a gyártást, és a meglévő készletek eladására koncentrál. A Seeking Alpha nevű másik hírforrás szerint is az Apple „élesen” csökkenti a termelést. Az Apple Vision Pro 3500 dolláros ára előre vetítette, hogy nem lesz tömegtermék az eszköz, és bár csigaléptekkel alakulnak ki tartalmak a visionOS rendszerre, a fejlesztők egyelőre nem fordítanak komolyabb erőforrásokat a területre a világpiacon lévő 500.000 felhasználó kedvéért.



Az biztosnak látszik, hogy az Apple nem fogja feladni a területet, és idővel megjelenhet majd egy olcsóbb változat is a termékből, amely szélesebb körű elterjedést eredményezhet. Egyelőre azonban úgy veszi vissza a gyártást a cég, hogy például a magyar piacon hivatalosan nem vásárolható meg - ez jól mutatja, hogy mennyire nem érti az európai piacot az Apple, hiszen ha egy EU-s országban kapható a termék, akkor minden EU-s országban elérhető lesz a termék, még ha nem is készül magyar nyelvű doboz és leírás. A The Wall Street Journal cikke arról ír, hogy az Apple visszacsúszik a ’90-es évekbe, amikor a korát megelőző termékeket dobott piacra, amelyeknek még nem alakult ki piaca, és aztán mások aratták le a babérokat. Akkor Steve Jobs visszatérése helyére billentette a dolgokat, és az iPad is piacra került másfél évtizeddel a Newton megszüntetését követően. Most persze az Apple sokkal tőkeerősebb, és a marketing gépezete is jóval hatékonyabb. Valahogy azonban az Apple Vision Pro kapcsán nem sikerült még menővé tenni a termék használatát, miközben az átlag felhasználó aggódik az elszigeteltség és virtuális világba száműzöttség élménye miatt, amelyet szintén nem cáfolt elég hatásosan az Apple.
A MacRumors.com idézi a The Information lapot…
A Patently Apple anyaga a témában…
A The Information mindenki által idézett cikke…
A Seeking Alpha elemzése a Vision Pro helyzetről…
A Seeking Alpha elemzése a Vision Pro helyzetről…

Más kijelző került az iPad mini modellekbe (október 21.)

Az iPad mini előző generációja kapcsán a legfőbb kritika a kijelzővel kapcsolatosan fogalmazódott meg: weblapok gyors görgetése közben a panel megjelenése zselésen szétfolyt, amely alapján a „jelly scrolling” angol kifejezés terjedt el a termék e tulajdonságáról. Az Apple frissítéssel próbálta orvosolni a problémát, de mivel a forrása a hardver sajátossága volt, így ez nem sikerült, ezért aztán az iPad mini nemrég bejelentett hetedik generációja már másik kijelző panelt alkalmaz, hogy ez a jelenség ne rontsa az erre fogékony felhasználók élményét. Az Apple nem módosította a kijelző paramétereit, így a fényerő, kontrasztarány és felbontás változatlan maradt, illetve továbbra sem került Face ID a kijelző fölé, de ezt a jelenséget a modell módosításával sikerült megváltoztatnia a cégnek. Az iPad mini 7 forgalmazását e héten kezdi el az Apple, így várhatóan néhány hét múlva már a hazai piacon is elérhetővé válik.
A MacRumors.com összefoglalója az újabb kijelzőről…

Mark Gurman „az Apple titkos AI előnyéről” írt (október 20.)

A Bloomberg vasárnapi tartalmait kíváncsian böngészve az ember egy izgalmas témára lehetett figyelmes: „az új iPad mini rávilágít az Apple titkos mesterséges intelligencia előnyére”. A cikk hosszasan foglalja össze a tényeket arról, hogy az Apple Intelligence hivatalosan még csak részben jelent meg, és számos funkciója később érkezik, majd összehasonlítást láthatunk arról, hogy az OpenAI ChatGPT tartalma 25%-kal pontosabb és 30%-kal több kérdésre ad választ, mint a Siri személyes asszisztens. A cikk a Maps / Térképek szoftverhez hasonlítja az Apple mostani küzdelmét, amelyre korábban már utaltunk a MacMag.hu oldalain is, hiszen valóban nagy a hasonlóság, és hosszú lesz az út, amíg az Apple kellő fejlettséget ér el a területen.



Aztán 7 bekezdéssel később Gurman rátért a lényegre: az Apple a befektetőket győzte meg: a cég részvénye rekord magas árfolyamon van, a vállalat piaci kapitalizációja 3,6 billió dollár fölött van, amely mind-mind a mesterséges intelligencia stratégia, az Apple Intelligence győzelmét mutatja - maradjunk annyiban, hogy az Apple Intelligence-szel kapcsolatos remény és bizakodás sikerét. Gurman cikke azért mutat veszélyes gondolkodásmódot, mert arra utal, hogy az Apple-nek nem kell érdemi eredményeket produkálni, a márkába vetett bizalom és a hatékony marketing elegendő ahhoz, hogy a cég sikeres legyen. Ez rossz üzenet, egyúttal jól mutatja a pénzpiacok sebezhetőségének okát is, hiszen nem számít, hogy nincsen kész a termék, a hit, hogy majd jó lesz a termék, elegendő. Természetesen az Apple-nek hatalmas fejlesztői bázisa van, így nem kérdéses, hogy 6 év múlva a legnagyszerűbb mesterséges intelligencia élményt nyújtják majd a cég termékei, de ez sokkal inkább a fejlesztésekre koncentrálás fontosságát, mint a hátradőlés lehetőségét támasztja alá.
A Bloomberg nem kifejezetten olvasmányos írása a témában…

Cult of Mac: Emlékezés a Mac IIvx modellre (október 19.)

1992. október 19-én jelent meg a Mac IIvx márkanevű termék, amely láthatóan Steve Jobs hiányában született. Az eszközt John Sculley mutatta be a MacWorld Tokyo rendezvényen, amelyre akkoriban még kiállítóként járt az Apple, és számos esetben később Jobs is megjelent elegáns ruházatban a japán kultúra előtt tisztelegve. Sculley a stílust nélkülöző Mac gép kapcsán felismerte, hogy mennyire nagyszerű dolog az akkoriban hódító CD-k támogatása. Ez a termék volt az első személyi számítógép, amely CD-olvasóval rendelkezett, így aztán sok-sok évvel megelőzte a korát, mígnem 1997-ben Steve Jobs visszatérésével nem csak megjelent a CD-olvasót alapból tartalmazó iMac, de lezajlott a szakítás a floppyval és a régies portokkal az USB-A kapu érdekében.



A Mac IIvx 2949 dolláros indulóára után 1899 dolláros áron volt kapható, vagyis a cég jó erősen lehúzta azokat, akik az elején vásároltak, és pár hónappal később jelentősen olcsóbban kínálta az eszközt. A CD-ROM egyébként 1985-ben jelent meg, az Apple 1988-tól támogatta SCSI csatlakozós külső CD-olvasó formájában a szabványt, de az nem igazán terjedt el. A fejlesztés jól példázza, hogy az Apple számos esetben megelőzte a korát, de Steve Jobs érzékével kevés vezető rendelkezett, így általában ezek a fejlesztések nem jó időzítéssel kerültek piacra, így a sikerüket csak a szűkös felhasználói kör önbizalmának építésére, nem pedig a Mac tömeges elterjedésére tudták használni.
A Cult of Mac visszaemlékezése…

Lapz: Térbeli Forma 1 néző alkalmazás a visionOS rendszerre (október 18.)

A Forma 1 közvetítések kapcsán régebb óta elérhető számos országban olyan extra előfizetéses lehetőség, hogy a néző számos kamera képet válthat, vagyis nem csak a televíziós közvetítést nézheti, hanem kedvenc versenyzője fedélzeti kamera képét, vagy éppen a helikopter által követett látványt. A Lapz nevű új alkalmazás ezt hozza el az Apple Vision Pro felhasználók számára. A visionOS rendszerről szóló WWDC előadásokat megtekintő felhasználók találkozhattak a MultiView Player képességgel, vagyis azzal a lehetőséggel, hogy az Apple Vision Pro felhasználója egyszerre akár öt különböző videót is megjeleníthet, amelyek egymás mellett, rugalmas elrendezésekben játszódhatnak le, a hang pedig vagy egy rögzített tartalomról - például a tévés közvetítésből - szól, vagy pedig a szem fókuszában alatt álló tartalom hangja szólal meg. A Lapz alkalmazás tehát ezt a beépített rendszerfunkciót aknázza ki, és teszi elérhetővé az Apple Vision Pro felhasználók számára - kiaknázva a hivatalos közvetítéshez kapcsolódó előfizetési konstrukció lehetőségeit. A szoftver jelenleg béta, de kipróbálható, illetve YouTube demó is látható róla. A visionOS MultiView Player képesség egyébként szintén sporteseménnyel, labdarúgással került bemutatásra, vagyis várható, hogy a professzionális sportágak esetén a több kamera szögből történő műsor nézést forradalmasíthatja az Apple Vision Pro, még ha tömeges elterjedésről nem is lehet beszélni - már csak azért sem, mert a sportrajongók többsége számára ez egy közösségi élmény, amelyet az Apple eszközének viselése eleve korlátoz.
A visionOS MultiView Player képességről szóló Apple fejlesztői videó…
A Lapz hivatalos webhelye…
A Lapz élményvideója a YouTube-on…


10 éves az Apple Pay (október 17.)

Október 17-én van az Apple Pay 10 éves évfordulója: 2014-ben e napon indult el az iPhone készülékek, majd más Apple eszközök beépített, Apple által hitelesített fizetési megoldása. Ezzel a felhasználók elhagyhatják a műanyag kártyáikat, és a készülékek kényelmét és biztonsági megoldásait élvezve hajthatnak végre elektronikus fizetéseket. Az Apple Pay 10 év alatt 78 ország piacain jelent meg, több mint 11.000 pénzintézettel működik együtt, és rendkívül népszerű a felhasználók körében. A vásárlók 85%-a kiemelkedően elégedett, 90%-uk pedig az egyszerű használhatóságot emelte ki fő előnyként. (Jó, néha az Apple leterheli a korábbi vásárlások összegét a hozzárendelt számláról, de ilyen csak kétszer fordult elő az utóbbi félévben.)



Az Apple jól felismerte annak előnyét, hogy valamilyen Apple eszköz - főként az iPhone - mindig jelen van a felhasználóknál, és a kártya információinak eltárolása kézenfekvő megoldás, ha azt kellő biztonsággal tudják kezelni. Mivel az Apple Pay csak akkor engedélyez tranzakciót, ha azt Touch ID vagy Face ID segítségével hitelesítjük, valóban azok a fizetések történnek meg, amelyekre felhatalmazást adtunk.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…
Az Apple Pay hivatalos lapja…

Az Apple a BYD-val gyártatott volna autó akkumulátorokat (október 17.)

Magyarországon gyakran hallunk a BYD márkáról, látunk ilyen autókat és autóbuszokat. A kínai cég a szokásos egyszerű rövidítésből alkotott márkanevet: Build Your Dreams. Azt gondolnánk, hogy ez a márka viszonylag új, hiszen 10-15 éve nem hallottunk róla, de jól mutatja a kínai gazdaság finanszírozását és gondolkodásmódját: a vállalattal már 2010. előtt pereskedett az Apple egyik beszállítója, a Foxconn, mert bizonyos szabadalmi vitáik voltak.



A BYD nagyon sokáig csak kutatott és fejlesztett - a kínai pártállam előnye a kapitalista cégekkel szemben, hogy lehetőség van másfél évtizedig kutatni abban a reményben, hogy egyszer majd eladható termékek születnek. Ennek a folyamatnak az eredménye, hogy ma magyar városokban BYD buszok szállítják az utasokat. Ami viszont az Apple-höz szorosabban kapcsolódik, hogy immáron kiderült, hogy a cég elektromos autóiba a BYD szállított volna akkumulátorokat - vagyis akár magyar akkumulátor gyárakból is kikerülhetett volna az Apple Car akkuja. Az Apple 10 milliárd dollár elégetését követően leállította az autóipari fejlesztését, a Project Titant, amelyből sosem lett termék, de a részvényesek legalább abban bízhatnak, hogy a fejlesztéseket más területeket fel tudja használni az Apple.
A Bloomberg írása a nyilvánosságra került információkról…
A BYD hivatalos lapja…
A BYD a Wikipedia oldalon…
Terry Gouról, a Foxconn alapítójáról szóló régebbi fordításunk…
A Project Titan témaköréről a Wikipedia oldalon…

Frissítette az Apple az iPad mini termékcsaládot (október 15.)

Forradalmi átalakulás nélkül, az Apple Intelligence követelményeinek megfelelő legkisebb tudású A17 Pro processzorral, gyönyörű színekkel frissült az iPad mini termékcsalád, amely immáron az Apple Pencil Pro modellel lesz kompatibilis. Az egység 128 GB, 256 GB és 512 GB kapacitással is elérhető lesz, hogy az Apple ennél a terméknél is bonyolítsa a logisztikai folyamatokat, mint a többi iPad modellnél - az iPad miniből így 24-féle modell lesz a piacon. A kapacitás növelés üdvözlendő, még ha ez némi áremelkedéssel jár is: a 128 GB-os alapmodell 249.990 Ft-ba kerül, míg a mobilinternetes alapváltozat 324.990 Ft-ba kerül majd, így gyakorlatilag annyiért jutunk iPad mini modellhez, mint amennyibe néhány éve az iPad Pro került. Az iPad mini mobilinternetes verziója az idén bemutatott iPad modellekhez hasonlatosan csak eSIM képességgel rendelkezik. Mindkét típus WiFi 6E és Bluetooth 5.3 vezeték nélküli technológiákat is támogat.



Az USB-C kapu immáron 10 Gb/s, így a Mac-re sokkal gyorsabban tölthetjük le az iPad mini segítségével készített filmeket, valamint az adathordozók terén is dinamikus átviteli lehetőségre van módunk. Az asztroszürke, csillagfény és lila mellett egy nagyon szép árnyalatú kék modellt is bemutatott az Apple, így az új AirPods Max fejhallgatóval is összhangba hozható a termék. Az új iPad mini modellek papíron október 24-től kaphatóak, bár az iPad Air és az új iPhone modellek kapcsán ennek komolysága azért megkérdőjelezhető. Az Apple Pencil Pro együttműködés révén a kijelző fölé helyezett ceruza előnézeti és egyéb képességeit az iPad mini felhasználók is kiaknázhatják. A termék mérete nem változott, így a korábbi tokokkal együtt használható. Az iPad mini a legtökéletesebb méretű iPad olvasásra és mindenhol jelen lévő táblagépnek, hiszen 8,3 hüvelykes kijelzője révén eléggé kicsi ahhoz, hogy a szállítása ne jelentsen kihívásokat.
Az új iPad mini széria híre az Apple Newsroom felületén…
Megrendelhetőek az új iPad mini modellek az iJoe.hu oldalról…



Apple TV+: Silo - A második évad előzetese (október 14.)

Az első évad meglepetésszerű záró epizódját követően Tim Cook WWDC-s ígéretének megfelelően folytatódik Juliette kalandja a siló titkának megfejtésével kapcsolatosan. A Rebecca Fergusson főszereplésével zajló Apple produkció 2024. november 15-én tér vissza az Apple TV+ előfizetők képernyőjére, és a 10 rész 2025. január 17-ig fut majd le heti újabb epizódokkal. A főhősnő mellett visszatér számos korábbi szereplő, így a negatív főhős Tim Robbins és Common, valamint Harriet Walter, Chinaza Uche, Avi Nash, Alexandria Riley, Shane McRae, Remmie Milner, Clare Perkins, Billy Postlethwaite, Rick Gomez, Caitlin Zoz, Tanya Moodie és Iain Glen. Új szereplőként tűnik fel Steve Zahn, aki a Silo kijáratának őrzőjeként igyekszik majd megnehezíteni Juliette visszatérését. Az Apple mozgalmas előzetest tett közzé a YouTube csatornáján a sorozat rajongóinak örömére.
A Silo második évadjának előzetese…


Mujjo: Az örökzöld sláger az iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max szériához (október 13.)

A holland Mujjo cég meghatározó stílusában elérhetőek a cég prémium kategóriás merevített bőrtokja az iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max méretében és kialakításában, alkalmazkodva a nagyobb kamera méret igényeihez. A Mujjo Full Leather Wallet Case termékcsalád alapja egy rápattintós műanyag burkolat, amely merevséget ad a toknak, védi a telefont, és meghatározza a tok formáját és rugalmasságát. A színben illeszkedő, azonos színű műanyag belseje finom velúr béléssel van borítva, hogy a telefonnal érintkező részt ne érjék sérülések a tokkal való érintkezés során - például ha apróbb porszemek kerülnek a telefon háta mögé. Ez a növényi cserzett velúr bélés rendkívül finom anyagú, a luxus bőr termékek világát idézi fel. Nem fordul elő az az eshetőség, mint egyes olcsó műanyagtokoknál, hogy a tok minimális mozgása karcolja össze a készülék hátát, vagyis a védelemre hivatott eszköz tesz kárt a készülékben. A tok igazán különleges része azonban a külseje, amely tökéletes minőségű, fekete vagy cserszínű növényi bőr, illetve a Mocano kék nevű rendkívül elegáns sötétkék árnyalat. Felülete precízen illeszkedik a műanyag merevítése, egységet képez vele, és roppant természetes, kellemes fogást kínál a készüléknek. A bőr, mint anyag karcolódik és kopik, de ez patinássá teszi az idővel. A gyártó úgy rögzítette a bőrt a műanyag kerethez, hogy a zsebbe rakásnak is ellenálljon, nem akad be és nem szakad fel. E masszívan rögzített hátlaphoz van hozzáillesztve a tartó rész, amely nem az unalmas vízszintes elhelyezést alkalmazza, hanem 30°-ban meg van döntve, ezzel formabontó megjelenést ad a hátoldalnak, és kényelmes hozzáférést a benne tárolt igazolványnak, bankkártyának. Külön előny, hogy ha olyan helyen fizetünk, ahol nincsen még Apple Pay, akkor a PayPass képességű bankkártyánkat elő sem kell venni, csak a telefont odatartani, mint az Apple Pay esetén, és a tokban lévő bankkártyával kommunikál a terminál. A Mujjo Full Leather Wallet Case az Apple irányadásai alapján készül, vagyis a hangszóróknál megfelelően nyitott, így azok működését nem befolyásolja, és tökéletes kapcsolatot biztosít az USB-C csatlakozóhoz olyan eszközöknek is. Fontos eleme a használati élménynek a gombok könnyed lenyomása: a Mujjo ennél a szériánál először precízen megmunkált fém gombokat alkotott, így a nyomás élmény nem tér el nagyban a telefon gombjának tényleges megnyomásától. Ez jelentős kényelmi eleme a toknak. Az új Camera Control / Kameravezérlő funkció hozzáférhetősége érdekében az adott felülete nyitva van a tokon, szabadon az ujjunkkal hozzáférhető. Használati élménye és érzete emelkedett kategóriába sorolja a terméket, megjelenése pedig tetszetős a visszafogott, mégis roppant elegáns stílust kedvelők számára.
A Mujjo Full Leather Wallet Case for iPhone 16 Pro…
A Mujjo Full Leather Wallet Case for iPhone 16 Pro Max…

Submerged: II. világháborús tengeralattjárós film az Apple Vision Pro élményhez (október 12.)

Edward Berger Oscar®® díjas rendező jegyzi az első kifejezetten térbeli megjelenésre alkotott filmművet, amelyet az Apple a későbbiekben, jövő év elején mutat majd be a nagyközönségnek. A dedikáltan sztereoszkóp kamerákkal rögzített produkció természetesen nézhető lesz klasszikus felületen is, ám a felvétel rögzítése úgy készül, hogy az Apple Vision Pro tulajdonosok az egész művet térbeli élményként élhetik át, mivel külön rögzül a bal és jobb szem által látott tartalom.



A mű alkotásakor rendkívül hiteles díszletet igyekeztek alkotni, és a film nagyobb részét ténylegesen a víz alatt elhelyezett, hatalmas medencében lévő díszletben forgatták. A három hét alatt rögzített nyersanyag részeit Prágában, Brüsszelben és Máltán örökítették meg a különleges kamerákkal. A díszlet alapja egy 23 tonnás tengeralattjáró utánzat volt, amelyet hidraulikusan el tudtak forgatni, dönteni, rázni, amikor az szükséges volt.
Az Apple hivatalosa sajtóközleménye…

Az Asahi Linux projekt nagy eredményeket ért el (október 11.)

Az Apple Silicon váltással ugyan a Windows ARM változata futtatható a Mac gépeken, ám az X86 architektúrára megírt szoftverek általában érzékelhetően gyengébben működnek, mint amikor például Boot Camp segítségével natívan futott a rivális operációs rendszer az Intel alapú Mac gépeken. Irodai és egyéb feladatokra tökéletes a Parallels Desktop vagy a VMWare megoldása, amely révén tudunk futtatni virtuális környezetben ARM Windows-t, ám a Microsoft ezen projektje még nem végleges, vagyis nem garantált a tökéletes működés - már ha ilyesmit a Windows-tól elvárhatunk egyáltalán. Az Asahi Linux projekt évekkel ezelőtt azzal a céllal indult, hogy az Apple Silicon rendszereken lehetőség legyen Linux rendszert futtatni, amely ráadásul több nyílt forráskódú projekt együttműködésével az X86-os kódokat is képes lefordítani, hogy az Linux alatt futhasson, továbbá a Windows rendszer grafikus címzésére jellemző DirectX 12 programozói interfész elemeit is lefordítva a Linux rendszeren lévő Vulkan nevű grafikus technológiára. A dolog mára életképessé vált: a FEX nevű projekt révén az X86-os kódból ARM-kompatibilis kód lesz, a Wine nevű, Mac alatt alkalmazás formájában is elérhető technológia segítségével a Windows-ra megírt alkalmazások Linux alapúvá fordíthatók, a DXVK és a Proton nevű projektek révén a DirectX 12 utasítások fordíthatóak a Vulkan API utasításaira, az Asahi Linux csapata pedig megírta a hiányzó Vulkan kompatibilis meghajtóprogramot az Apple Silicon processzorok grafikus chipjére. Ennek eredményeként áthidalták azt a területet, amely számos játék rajongó számára fontos, hogy a Mac elképesztő erejű grafikus chipjeit a csak X86-os Windows-ra megírt játékok is kiaknázhassák.



Az Asahi Linux projekt vezetője, Alyssa Rosenzweig az Ars Technica riportjában azt mondja, hogy az eredmények már most figyelemre méltóak, de természetesen még rengeteg hibajavítási feladat van hátra, mielőtt a teljesítmény további fokozására koncentrálhatnának - jelenleg 60 fps teljesítménnyel mennek az érintett játékok, amelyek messze nem jelentik a hardver teljesítményének csúcsát, ráadásul elmaradnak a PC-s világ elvárásaitól. Az már most is látszik, hogy minimum 16 GB memóriára van szükség a kiegyensúlyozott teljesítményhez, vagyis azok döntöttek jól, akik nem a 8 GB-os alapmodellek valamelyikét választották, ha a jövőben emulált rendszert is kívánnak futtatni. A projekt támogatja az Apple által elhagyott OpenCL 3.0 képességet is, vagyis hosszabb távon az erőforrás igényes, csak Windows-ra megírt 3D programok futtatására is lehetőség nyílik. Mivel nyílt forráskódú, ingyenes projektről van szó, természetesen pontos megjelenési időkről nem lehet beszélni.
Az Ars Technica beszámolója a témában…
Az Asahi Linux projekt hivatalos lapja…

Orosz forrás indította be az Apple pletykaoldalakat (október 10.)

A szankciók és kereskedelmi korlátozások, Apple kivonulás ellenére egy orosz forrás azt állítja és YouTube videóval bizonyítja, hogy egy MacBook Pro 14” M4 alapmodell birtokába kerültek, amelynek a közzétett adatok alapján MW2U3LL/A a típusszáma, vagyis az észak-amerikai piacra szánt eszközről van szó. A bemutatott termék M4 processzort, 512 GB tárhelyet és 16 GB memóriát tartalmaz, illetve az alapmodellen sem kettő, hanem három darab Thunderbolt 4 kapu található. Továbbá az alapmodell esetén is elérhető a fekete szín, a kibontott gép Space Black árnyalatú. A megjelent videóban az About This Mac ablak is megjelenik, ahol azonban az orosz szakember jótékonyan túllapoz a hardver alap paraméterein… A videó valóságalapját ugyan sokan megkérdőjelezik, ha hamisítvány, odafigyeltek a részletekre. Az ugyanakkor tény, hogy az M4 frissítés novemberben borítékolható bizonyos termékcsaládoknál. A totális kudarcot jelentő MacBook Pro 14” alapmodell eseténél pedig logikus lépés, hogy az Apple a saját magát nevetségessé tevő 8 GB memóriát megduplázza, így ennek „felfedezése” nem olyan óriási fejlemény.
A MacRumors.com alaposan körüljárta a témát…

Ötödik helyen a Mac globális piaci részesedése (október 9.)

9,5%-ról 7,7%-ra zsugorodott „az Apple által gyártott személyi számítógépek”, azaz a Mac piaci részesedése a Canalys piackutató cég felmérése szerint a harmadik negyedévben. A tendencia nem meglepő: az Apple váratlanul M3 helyett M4 processzorral szerelt iPad Pro eszközöket mutatott be, amely általánosan csökkentette az „előző szériás” gépek kívánatossági faktorát a ráérő vásárlók körében. A legdrágább termékvonalban, a Mac Studio és Mac Pro gépekben M2 sorozatú processzorok vannak, noha az eszközök ára ugyanannyi, mint amikor ezek az erőforrások jelentették a csúcsot a kínálatban. Szakértők szerint ezen paraméterek azt fogják eredményezni, hogy a cég még október folyamán új, M4 sorozatú MacBook Pro modelleket mutat be várhatóan iMac és Mac mini modellekkel párhuzamban. A Mac mini szintén M2 processzort tartalmaz, a MacBook Pro viszont jelenleg a legfejlettebb processzorokkal rendelkezik, hiszen M3 Max opció is elérhető benne, vagyis talán épp a MacBook Pro frissítése a legkevésbé indokolt. A Mac Pro és Mac Studio irányából végrehajtott M4 váltás előnye az lenne, hogy a csúcs kategóriával kezdené az Apple a váltást, így az amúgy is drágább gépeknek lenne némi előnye, és nem a csúcskategória kullogna az olcsóbb alap kategória, például egy M4 processzoros Mac mini után. Ami tény, a gyengébb eladások hatására a Lenovo (24,8%), a HP (20,4%), a Dell (14,8%) és az Asus (8,3%) is az Apple 7,7%-a előtt végzett a negyedév során. Fontos kiemelni, hogy a „piaci részesedés” nem a tényleges felhasználói bázist jelenti, hiszen ott sokkal magasabb a Mac részaránya, hanem a negyedéves eladási adatokat jelenti, amit piaci részesedésként jelölnek meg. A Mac átlagos használati ideje jóval hosszabb, mint a rivális PC-ké, így kevesebb eladás hosszú távon mégis erősebb felhasználói bázist jelent.
A Patently Apple a frissítést sürgető írása…

Népszerű az iPhone az amerikai tinik körében (október 8.)

Kedvező előrejelzés az Apple eladási várakozásai kapcsán, hogy egy egészen széles körben, 13.500 fő részvételével végzett piackutatás alapján az amerikai tizenévesek 87%-a rendelkezik iPhone készülékkel, és 88%-uk következő telefonja is iPhone lesz a jelenlegi elképzelések szerint. Kevésbé vonzó szám a frissítési hajlandóság: mindössze 22% tervezi idén lecserélni a meglévő telefonját újabb iPhone-ra - más kérdés, hogy az Apple egyelőre nem jeleskedik a szállítások terén. Az iPhone 15 megjelenésekor ez a szám 23% volt, az iPhone 14 esetén 24%, tehát nagyjából 4 évig használnak a fiatalok egy telefont. Szintén jelentős paraméter, hogy a megkérdezettek 70%-a AirPods fülhallgatóval is rendelkezik, és 25%-uk a következő hat hónapban tervez vásárolni ilyen fülhallgatót.
A felmérés eredményei a piackutató cég weblapján…

Thunderbolt 5 - Az OWC az élen, az Apple lépése is időszerű (október 7.)

A mai Thunderbolt technológia - bár végtelenül elegáns és sokszor elképesztően gyors - egy 2010-es PCI Express szabványra épül, és azóta az iparág rengeteget fejlődött. A mai Thunderbolt 3 és Thunderbolt 4 szabványok 40 Gb/s elméleti átviteli sebessége még a PCI Express 3.0 szabványra épülnek, amelyet azóta már meghaladott négy további lépcsőfok: napjainkban az iparág a PCI Express 7.0 szabványánál tart. (A Thunderbolt 3 és Thunderbolt 4 közötti érdemi különbség, hogy a Thunderbolt 3 PCIe lábakat bont ki, és csak a DisplayPort 1.2 szabvány előírt, a DisplayPort 1.4 csak ajánlott, míg a Thunderbolt 4 eszközöknél egy PCI Express láb kifejtése kötelező, a másik kettő láb lehet további Thunderbolt adatkapcsolat, ám a DisplayPort 1.4 kötelező videó kimeneti minimum.)


A Thunderbolt 5 megjelenését régóta lebegtetik, és bizony manapság vannak annyira gyors belső SSD-k, hogy az iparágnak igénye lenne arra, hogy azokat valamilyen módon a számítógépekhez kapcsolja. A PC-s világban legalább a beépítésre van lehetőség, de az alaplapra integrált tárhellyel rendelkező Mac gépeknél az Apple sebesség csúcsaihoz vagyunk kötve - ezek természetesen kiemelkedőek, de MacBook Pro modellek mai csúcs írási sebessége 6491 MB/s, olvasási sebessége pedig 5372 MB/s, míg mondjuk egy Crucial T705 SSD 14500 MB/s írási és 12700 MB/s olvasási sebességet biztosít. Ennyit a Thunderbolt 5 sem fog nyújtani, mégis van okunk a bizakodásra.



Amíg a szabályokat az Intel szabta, addig kötöttség volt, hogy a gyárilag rögzített tárhelyet tartalmazó egység elérheti a maximum 5000 MB/s sebességet, ám a felhasználó által beépített meghajtók esetén ennek csak a felénél kicsivel több, körülbelül 2800 MB/s átviteli sebesség jutott. Várhatóan ez a paraméterezési különbség megszűnik a Thunderbolt 5 esetén. Az újabb szabvány változatlanul USB-C formátumú lesz, ám a belseje már a 2011-ben bemutatott PCI Express 4.0 technológiára épül, amelyet először 2016-ban alkalmazták egy fizikai termékben - ebből is látszik, hogy az információ technológiai szektor szereti lehúzni az összes lehetséges bőrt a korábbi fejlesztéseiről, vagyis nem mondjuk PCI Express 6.0 alapúak az eszközök, amely további sebesség előnyöket jelentene, hanem csak PCI Express 4.0, mert az is látványosan gyorsabb a korábbi szabványnál, és elegendő fejlettséget jelent a fő hajtóerő, a 8K kijelző iparág számára. Manapság ugyanis azért motivált a piac a Thunderbolt kapuk fejlesztésében, mert az iparág kissé elcsitult, és a képminőség javítása, a felbontás fokozása kiugrási pontnak látszik. Hogy erre mennyire van igény, azt nem tudni, ami viszont biztos, hogy a Mac felhasználók számára óriási előny lehet a 80 Gb/s átviteli sebesség, amely 10.000 MB/s sávszélességet jelent, vagyis a most forgalomban lévő NVMe SSD-k alsóbb szegmensének sebességét kompatibilis külső házakban már lehetőségünk lesz kiaknázni, amely révén hatékonyabban tudunk például egy mobil Mac mellé gyors külső tárhelyet illeszteni videószerkesztési munkákhoz.
A Thunderbolt 5-ről kevés szó esik - néhány hónapja ugyan közöltünk egy, a fentiekhez hasonló áttekintést, de a pletykaoldalak ingerküszöbét ez a technológiai fejlesztés nem érte még el.



Árulkodó ugyanakkor, hogy a professzionális kiegészítők gyártása terén stabil szállító, az amerikai OWC bejelentette Thunderbolt 5 kábeleit, illetve két, stabilan 6000 MB/s átviteli sebesség fölött teljesítő külső meghajtót is bejelentett, amelyek egyelőre csak előrendelhetőek, de feltűnően hangsúlyos paraméterük a Thunderbolt 5 szabvány támogatása. Ez arra utal, hogy az OWC elsőként akar jelen lenni a Thunderbolt 5 piacon, és még az sem kizárt, hogy egy Mac frissítéskor az Apple prezentációjában megjelenik a hardver, mint példa a piacon lévő kiváló megoldások egyikére.



A Thunderbolt 5 esetén standard lesz a 240 Watt töltési teljesítmény, akár három darab 8K kijelzőt tudunk csatlakoztatni egy porton keresztül (ehhez a láncba fűzés igény mellett nyilván megfelelő videó támogatás is szükséges lesz, továbbá ki kell emelni, hogy erre a célra 120 Gb/s sávszélesség áll a szabvány rendelkezésére). Az eszközök továbbá úgy nyújtanak kétirányú 80 Gb/s átviteli sebességet, hogy közben kiszolgálnak akár egy darab kijelzőt annak teljes sávszélességén - azaz a korábbi szabványokkal szemben a kijelző adatigényen nem szűkíti az egyéb eszközök átviteli teljesítményét.
Az OWC Thunderbolt 5 kábel családja a cég lapján…
Az OWC Envoy Ultra Thunderbolt 5 tárhely a cég lapján…
Korábbi összefoglalónk a Thunderbolt technológiáról…

Nem kívánatos Safari értesítések kikapcsolása, törlése (október 7.)

Egyes weblapok böngészése során a lap rákérdez, hogy szeretnénk-e értesítést kapni a megjelenő új hírekről, írásokról, tartalmakról. Erre a Safari egy szabványos megoldást támogat, amely aztán az összes eszközünk értesítési központjában megjelenik, és általában hasznos tartalommal lát el minket nap mint nap. Vannak azonban olyan webhelyek, amelyek ezt a kérést megkerülve beépítik magukat az értesítési központba, és nem kívánatos reklámokat kapunk. Ezeket viszonylag hamar kikapcsolhatjuk a System Settings / Rendszerbeállítások program Notifications / Értesítések felületén, ám ott továbbra is jelen vannak felsorolás formájában ezek a lapok. Ezek eltávolításához a Safari böngésző beállításait kell felkeresnünk. Ott a földgömbbel jelölt Websites / Webhelyek címke alatt találjuk a Notifications / Értesítések elemet, ahol megtalálható minden olyan lap, amelynek akár szándékosan, akár valami félrevezető párbeszédablak folytán engedélyt adtunk az értesítés küldésre. Itt egyesével el tudjuk távolítani a lapokat, illetve mód van arra is, hogy a későbbiekre nézve megtartsuk, és a Deny / Tiltás paramétert állítsuk be. A törlés nem garantálja, hogy a későbbiek során az adott oldal felkeresése nem eredményez ugyanilyen kéretlen értesítéseket, de ha efféle nem kívánt értesítések bukkannának fel az eszközeinken, akkor tudjuk, hogy honnan és milyen módon lehet néhány másodperc alatt törölni őket.
A Safari böngészőről bővebben…


Apple: Négy új indiai boltot tervez a cég (október 7.)

India gazdaságpolitikája példás: Az Apple bolthálózatot akart az országban, a gazdasági vezetés közölte, hogy akkor helyben kell gyártani a termékek egy részét. Az Apple rövidke hisztit követően alkalmazkodott, és ma már a világ iPhone gyártásának 14%-a Indiában zajlik. Ez volt az ára, hogy a cég megvethesse a lábát a hatalmas piacon.



Az Apple most újabb négy boltot kívánt nyitni Indiában a meglévő kettő üzlet mellé, amelyhez az indiai kormányzat számára nagyszerű hátteret nyújt, hogy megindult az iPhone 16 Pro készülékek helyi gyártása. Az Apple 150.000 közvetlen munkahelyet hozott létre Indiában a gyártás révén, és persze további több ezret az egyéb tevékenységei nyomán. Bár a dolgozókat nem közvetlenül az Apple foglalkoztatja, hanem a gyártópartnerei, az Apple előszeretettel fogalmaz úgy, hogy a cég „a legnagyobb elektronikai ipari foglalkoztató az országban.”
A Patently Apple összefoglalója a témában…

Frissült a Final Cut Pro könyvünk (október 5.)

Közel egy év feltöltési és publikálási huzavona nyomán (amelyről majd külön írásmű számol be a rémtörténetek kategóriájában) végre sikerült megjelennie a magyar nyelvű, nagy részletességű Final Cut Pro ekönyv következő frissítésének, amely bárki számára megvásárolható az Apple Books Store-ból, a könyv korábbi tulajdonosai számára pedig ingyenesen letöltődik a frissített tartalom - természetesen megőrizve a korábbi kiemeléseket és könyvjelzőket, ám belehelyezve az új tartalmat a könyvbe.
A frissítés számos újdonságot mutat be, amely a Final Cut Pro 10.8-as verziójával érkezett, így az effektusok intelligens tárgykövetését, a gépi tanulással megtámogatott Enhance Light and Color effektust, a ProRes RAW formátummal kapcsolatos ismereteket, valamint új fejezetekben számol be több izgalmas témáról, így:
• Vertikális videók alkotása és publikálása
• Egyéni segédvonalak létrehozása például a vertikális feliratainak kereten belül tartásához
• Réteges Photoshop Document formátumú fájlok megjelenítése és használata
• JKL vezérlő gombok és extra lehetőségeik
• REDCODE anyagok importálása
• Szereplő kitakarása intelligensen követő effektussal
• Háttérfolyamatok ablak és funkciói
• Szín alapú jelzések a klipeken a Browser felületén
• A Viewer háttérszínének beállítása
• Metaadat oszlopok és tartalmuk a Browser felületén



• Command Editor / Billentyűparancs szerkesztő
• Extensions / Bővítmények a programban
• Két kijelzős használati mód és beállításai
• Hangsáv átfedések egyszerű szerkesztése
• Mappa hozzáadása az import ablakhoz
• A kulcsszó gyűjtemények használata
• Klipek szabad átnevezése produkciók közt
• A Precision Editor / Precíziós szerkesztő felülete



• A ProRes és a ProRes RAW formátum bemutatása
• Bővebb extra ismeretek a QWED parancsokról
• A Range Selection Tool / Szakasz kiválasztó eszköz trükkjei
• Az időkód kijelzés két ablaka
A tartalom bővülése olyan mértékű, hogy a korábban 100.000 szavas könyv már 120.000 szó fölé gyarapodott, vagyis több mint 20% új tartalommal egészült ki, miközben számos korábbi fejezet is kiegészítésre került, illetve lekövette az új verzióval érkezett esetleges változásokat.
A könyv megvásárlása az Apple jelenlegi modellje szerint jogosultságot ad a jövőben megjelenő tartalom frissítésekre is, vagyis a kedves olvasó olyan kézikönyvet kap, amelynek aktualitása követi a Final Cut Pro változásait, vele együtt fejlődik.
Magyar nyelvű Final Cut Pro ekönyvünk az Apple Books Store-ban…
A Final Cut Pro alkalmazásról szóló oktató írások…

OWC Envoy Pro: Apró és gyors meghajtó USB-C kapcsolattal (október 4.)

Az amerikai Other World Computing cég univerzálisan használható, apró kivitelű USB adathordozó megoldást kínál a Mac és iPad, illetve USB-C iPhone készülékekkel való használatra. Az OWC Envoy Pro mini USB 3.2 (10 Gb/s) szabványú, és egyszerre kínál USB-C és régebbi USB-A kapcsolatot, masszív fém háza mellé pedig kulcskarikára fűzhető vagy nyakba akasztható biztonságos szállítási opciót is kínál 500 GB, 1000 GB vagy 2000 GB kapacitással. Az OWC Envoy Pro mini kialakítása maximálisan praktikus: összecsukott állapotában a csatlakozók fedett állapotban vannak, így nincsenek kitéve a szennyeződésnek. A fém burkolat révén masszív kialakítású termék kupakkal ellátott része egy USB-C adapter, amely a modern Mac, iPad és iPhone készülékekre csatlakoztatható. A csavarral rögzített, oldalt recés kivitelű, kihúzást segítő rész alatt található maga a meghajtó, amelyet kihúzva kifordíthatunk a fémkeretből, és egy klasszikus, régi típusú USB-A csatlakozóval ellátott meghajtót kapunk. Köszönhetően a HFS és APFS fájlrendszerek támogatásának, a Mac gépen a tartalmáról Time Machine mentés készíthető egy e célra kijelölt tárolóra. Így az OWC Envoy Pro mini tárhelyén lévő adatokat is lehetőségünk van duplikálni biztonsági mentés révén, hogy ne csak egy helyen legyenek meg. Az OWC Envoy Pro mini a külső indítást támogató Mac gépek esetén rendszerindításra is alkalmas, illetve igény esetén akár futhat is róla az operációs rendszer, ha valamiért ez szükségessé válik. A beállítást követően a meghajtót az iPhone készülékekhez csatlakoztatva a Final Cut Camera alkalmazásból használhatjuk.
Az apró OWC Envoy Pro mini USB-C és USB-A meghajtó…
A Final Cut Camera alkalmazás bemutatója…

A Final Cut Camera alkalmazás áttekintése (október 3.)

Az Apple a Final Cut Pro mobil verziójához társítva mutatta be az önállóan is használható Final Cut Camera alkalmazást, amely abból a tényből indul ki, hogy az iPhone készülékek olyan kiváló kamerákkal rendelkeznek, hogy manapság akár haladó filmes produkciókat is lehet velük készíteni.A Final Cut Pro mobil változata az iPad készülékekre alkotott megoldás, amely kiaknázza az iPad Pro modellek erős processzorát, és képes arra is, hogy akár több kamerát, azaz iPhone készüléket irányítsunk a segítségével. Ez az úgynevezett Live Multicam funkció, amely a fő erőssége a Final Cut Pro iPad változata és a Final Cut Camera együttműködésének. A Final Cut Camera alkalmazás továbbá olyan Apple videó felvételi megoldás, amely képes az iPhone készüléken USB-C külső tárhelyre rögzíteni a filmet.
A Final Cut Camera alkalmazás bemutatója…
A Final Cut Camera letöltése az App Store-ból…

Mégsem fektet be az OpenAI cégbe az Apple (október 2.)

Néhány hete felmerült az ötlet, hogy az Apple 6,5 milliárd dollárt fektet a ChatGPT fejlesztőjébe, az OpenAI cégbe. A dolog célja részben az, hogy az Apple Inelligence által is használt technológia még dinamikusabban fejlődhessen, bár a ChatGPT tudása már most egy évtizeddel az Apple Intelligence előtt áll, ráadásul az Apple-re nem jellemző, hogy valamilyen szinten rivális óriáscégekbe fektessen be. (A helyzet kicsit a Maps / Térképek esetéhez hasonlít, amikor is az Apple sokáig a Google Maps lehetőségeit használta, majd megalkotta a saját térképét. Az Apple saját szolgáltatása persze bő évtized alatt érte el a Google szintjét, néhol messze meg is haladta azt, néhol máig nevetségesen elmaradottak a képességei.)
Az Apple Intelligence terén hasonló helyzet érzékelhető: a szolgáltatást kipróbálva látszik, mennyire sok munkája lesz még vele az Apple-nek, és hogy mennyire komoly bajokat idézhet elő, ha egy levél lényegének összetömörítésére, summázására csak az Apple Intelligence eredményeit vesszük figyelembe, mert olykor egészen más jön ki a levélből, mint amit ténylegesen a feladó közölni szeretett volna.
Az biztosnak látszik, hogy az Apple 5-6 évig stabilan kénytelen lesz a ChatGPT szolgáltatásait igénybe venni, ugyanakkor hosszabb távon itt is elképzelhető egy majdani „leszámolás” a riválissal, és saját lábra állás. Ettől azonban nagyon távol áll az Apple, de a befektetési ötlet visszavonása már ennek egyik nulladik állomása lehet.
Az Ars Technica írása a témában…

Visszavont iPadOS 18, kellemetlen helyzetben az iPadet váltó vásárlók [frissítve] (október 1.)

Az Apple egy nappal az iPadOS 18 szeptember 16-i megjelenése után az iPad Pro M4 modellek esetén visszavonta a frissítés lehetőségét, így ezen termékekre a legfrissebb végleges iPadOS a 17.7-es verzió. Amikor egy ügyfél megvásárol egy új iPad Pro készüléket, és azt frissíteni próbálja, a 17.7-nél újabb rendszer nem érhető el. És ez a helyzet már szeptember 17. óta fennáll, vagyis az Apple egyelőr nem találja a probléma forrását.
A dolog azért kellemetlen, mert az Apple felhasználók általában frissítenek, így akinek mondjuk van egy régebbi iPad Pro készüléke, amelyet már lefrissített, és most elhatározta, hogy új iPad Pro készüléket vásárol, hiába készít biztonsági mentést a régi készülékről, nem tudja azt visszatölteni, illetve a vezeték nélküli költöztetésnél is összeakadnak az eltérő verziók, mivel az Apple mobil rendszerei nem tudnak régebbi változatra költözni.



A helyzet azért is kellemetlen, mert az új iPad Pro modellt előbb mindenképpen le kell frissíteni, de nincsen mire, hiszen nem jelenik meg az iPadOS 18. Ahhoz, hogy a vásárló bétát telepítsen, előbb be kell jelentkezni az Apple Accountjával, hogy aztán törölhesse a fejlesztői bétára frissített iPad Prót. Vagyis a lépések: a vásárló kibontja az új iPad Pro modellt, üzembe helyezi és bejelentkezik rá az Apple Accountjával, majd a frissítések ellenőrzésekor engedélyezi a fejlesztői bétákat (Developer Beta). Ezt követően az iPadOS 18.1 Beta 5 tölthető le, mint legfrissebb rendszer.
A telepítést követően az iPad Pro már alkalmas arra, hogy visszatöltsük rá a régi iPad készülék iPadOS 18-as mentését, egyúttal alapértelmezésre visszaáll a frissítési beállítás, vagyis többé nem kell béta verziót telepítenünk. Ez azt jelenti, hogy a rendszerünk legközelebb akkor fog frissítést felajánlani, hogy megjelenik az iPadOS 18.1 végleges verziója, vagy annál újabb operációs rendszer.
Ezt a kellemetlenül hosszú műveletsort egy szakkereskedésben természetesen megoldjuk az ügyfelek számára, de hogy ezt egy kevésbé hozzáértő helyen vásárló ügyfél saját magának hogyan tudná végigvinni a költözés kényelmének megőrzése mellett, nem éppen az a kérdés, amit a tökéletesen olajozottan működő Apple rendszerekkel kapcsolatosan feltenni szokás.
Frissítés: 2024. október 3-án magyar idő szerint éjfél körül megjelent az iPadOS 18.0.1, amely már az iPad Pro M4 modellekre is telepíthető.
Az iPad Pro termékcsalád…
Az iPadOS 18 hivatalos lapja…
A MacRumors.com beszámolója az iPadOS 18.0.1-ről…

A MacMag.hu 2002. február óta számol be a Mac világ friss híreiről. Régebbi írásaink a felnyíló menüből választhatók ki.