A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:









Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


Megújult kivitelben: OWC Gemini Dual-Drive RAID Thunderbolt Dock
(december 30.)

Az OWC Gemini Dual-Drive RAID Thunderbolt Docking Station termék a nevének megfelelően egy olyan többlemezes tárhely rendszer, amely Thunderbolt kapuval rendelkezik, vagyis az Apple USB-C formátumú megoldását használja, amely 2016. óta standard minden újabb Mac gépen. A Thunderbolt kapu 40 Gb/s kétirányú adatátvitelt tesz lehetővé, amely ráadásul integrálja a DisplayPort 1.4 videó technológiát, és akár 27 Watt tápellátást is képes szállítani a USB Power Delivery szabványnak megfelelően. Az OWC Gemini Dual-Drive RAID Thunderbolt Docking Station termékbe akár kettő darab SATA III merevlemezt vagy szilárdtest meghajtót is beépíthetünk, vagyis a jelenlegi csúcsokat elérve akár 2 x 24 TB tárhelyet, 48 TB-os RAID0 tárhelyrendszert hozhatunk létre. Fontos előnye még a terméknek, hogy a két lemezhely különálló vezérlővel rendelkezik, vagyis ha nem RAID tömböt használunk, hanem simán meg van formázva a két meghajtó, akkor is kiaknázhatjuk a lemezek maximális sebességét, nem egy vezérlő küzd a két lemez jelentette igényekkel.



Ez azt jelenti, hogy mindkét SATA csatoló elméleti 6 Gb/s átvitelt kínál, amelyet olyankor aknázhatunk ki, ha SSD-t helyezünk az egységbe. Még izgalmasabb lehetőség a profik számára, hogy a kerregő merevlemezek helyett a modern U.2 csatoló felület támogatása révén akár gyors és hatalmas kapacitású SSD meghajtókat is beépíthetünk a termékbe. Az ipari felhasználásra alkotott U.2 tárhelyek árazása ipari mértékű, vagyis egy 30 TB körüli SSD több millió forintba kerül, az OWC U.2 Shuttle megoldása révén azonban U.2 formátumba, gyakorlatilag egy 3,5"-es SATA merevlemez méretébe van lehetőségünk négy darab M.2 NVMe SSD-t beépíteni, és ezeket akár egy lemezként formázva elképesztő kapacitású és sebességű meghajtót létrehozni. Az OWC Gemini tehát ezeket támogatja, így 4 TB-os SSD-kből akár 2 x 16 TB, 8 TB-os SSD-kből 2 x 32 TB, vagyis 64 TB gyors SSD tárhely hozható létre, amely egy mozgóképes stúdió számára igazi kincs. Az OWC Gemini tárhely megoldás az OWC U2 Shuttle használatával akár 2384 MB/s valós adatátviteli teljesítményre képes, amely alkalmas natív Apple ProRes RAW, R3D vagy Blackmagic RAW sávok akadásmentes visszajátszására is.



Egy dokkolónak előnyös vonása lehet még, ha a hátoldalán van pár hasznos csatlakozó: az OWC a lefoglalt Thunderbolt továbbadásán túl kettő darab USB-A szabványú (3.2), egyenként 10 Gb/s átviteli sebességű csatlakozót is elhelyezett a termék hátán. Ezek mellett található a 2,5 Gigabit Ethernet hálózati csatoló, amely rendkívül praktikus, ha vezetékes hálózatra is csatlakozni kívánunk a Mac géppel. Az OWC Gemini Dual-Drive RAID Thunderbolt Docking Station termék emellett natívan továbbviszi a Thunderbolt hardveres képességét a HDMI szabványú monitorok csatlakoztatására, amelyeket 8K felbontással akár 60 Herz képfrissítéssel képes meghajtani. Ennek segítségével akár egy 8K monitort is a rendszerbe iktathatunk. A HDMI kapcsolat teljesen natívan van biztosítva, vagyis nem kell szoftver telepítenünk, csak egy kompatibilis monitort csatlakoztatnunk megfelelő kábellel, és máris működik a kapcsolat.
Az OWC Gemini Dual-Drive RAID Thunderbolt Dock…
Az OWC U2 Shuttle megoldás négy darab NVMe SSD beépítésére egy 3,5" helyre

Lekerültek számos EU-s boltból a Lightning iPhone-ok; Nyugdíjazásra került az Apple Pencil 1 és Apple Pencil 2
(december 28.)

Bár a magyar internetes áruházban még megtekinthető, és csak rendeléskor esik szét a tartalom, például a német és francia nyelvű boltokból már lekerültek a régi, még Lightning csatlakozós iPhone modellek. Ennek oka, hogy az Európai Unió 2024. december 31-től nem teszi lehetővé az ilyen készülékek újonnan való forgalomba hozatalát, hanem kötelező jelleggel USB-C csatlakozóval kell rendelkeznie az eszközöknek.
Az USB-C fejlesztés terén az Apple lehetett volna úttörő, de a végsőkig ragaszkodtak a saját, jócskán elavult és nem szabványos csatlakozójukhoz, Greg Joswiak marketing alelnök pedig leginkább a hisztis gyerek stílusában kommentálta az EU döntését. Az iPhone modellekben lévő Lightning kapu USB 2.0 technológiás volt, így 480 Mb/s elméleti sebességgel lehetett adatokat mozgatni az iPhone 15-től megjelent USB-C legalább 5 Gb/s sebességével szemben. És ami fontos: az USB-C ipari szabvány, vagyis számos kártyaolvasó, Ethernet adapter, és természetesen milliónyi töltő használható arra, hogy a készüléket bárhol és bármikor töltsük.



Az Apple a gyárilag felújított kínálatából is eltávolította a Lightning csatlakozós iPhone modelleket, vagyis némileg felpezsdülhet ezen készülékek használt piaca az Európai Unióban. (A Lightning csatlakozós iPad készülékek újonnan már nem voltak régebb óta kaphatóak, de a refurbished példányok a régi verziókból szintén eltűntek az Apple kínálatából.)



További változás, hogy az Apple a nyugati boltjaiból eltüntette a Lightning csatlakozós Apple Pencil 1. generációs ceruzákat, valamint megszüntette az Apple Pencil 2 árusítását is, amely régebbi iPad Air, iPad mini és iPad Pro modellekkel volt kompatibilis. Az Apple Pencil 1 és Apple Pencil 2 helyett az Apple Pencil USB-C változat lesz megvásárolható jóval kisebb tudással, és kábeles töltéssel. A kiegészítők kapcsán egyelőre nincsen korlátozva az Apple, vagyis a már forgalomban lévő iPhone és iPad készülékekhez lehetőség van töltőkábeleket, kártyaolvasót, minijack adapter vásárolni.
A Lightning csatlakozóról bővebben…
A Lightning 3,5 mm minijack adapter…
A Lightning USB digitális fényképezőgép adapter…
Lightning USB-C adat- és töltőkábelek…
Az EarPods fülhallgató Lightning konnektorral…
Apple Lightning USB-A adat- és töltőkábelek…
Moshi Integra USB-C Lightning kábelek…
Az AIINO Kevlar bevonatú USB-A Lightning kábel…
Satechi szőtt USB-C Lightning kábel (1,8 m)…
SWISSTEN Lightning USB-C adapter…
FiiO LT-LT2 (USB-C - Lightning) OTG kábel…
FiiO LF-LT Mini Lightning DAC…
FiiO LD-LT1 digitális audio kábel (USB-B - Lightning)…
FiiO LT-LT4 (USB-C - Lightning) OTG kábel…

Műsorkészítő igényekre: Sonnettech Echo DV II PCIe foglalat többféle kivitelben
(december 27.)

A Sonnettech az iparági igényekre reagálva és azok trendjeivel lépést tartva alkotta meg az Echo II DV termékcsaládját, amelynek előnye, hogy úgy biztosít helyet kettő darab PCI Express 3.1 kártya számára, hogy mindkét kártya önálló Thunderbolt 3 kapcsolattal rendelkezik a Mac irányába, és az Apple Silicon alapú gépek ezt a sebesség többletet képesek is kiaknázni, mivel minden Thunderbolt kapunak önálló vezérlője van. A Sonnettech Echo II DV Thunderbolt Expansion System bármely Mac géphez akár élő műsorgyártó képességeket tud hozzáadni széles tudású, nagy sávszélesség igényű kártyák kiszolgálásával.



A Sonnettech Echo II DV Thunderbolt Expansion System két darab x16 PCIe foglalatot tartalmaz, és a megfelelően stabil tápellátás érdekében 400 Wattos tápegységgel rendelkezik, amely a PCI Express foglalatokon túli táp mellett 75 Watt teljesítményt nyújt a csomagban mellékelt külső tápkábelek segítségével. Külső alatt a szakma azt érti, hogy a kártyán kívül található, a kártya speciális csatlakozóján ad tápot, de természetesen a ház belsejében található, kívülről nem látszik. A külső foglalat képes befogadni kettő darab, teljes hosszúságú, teljes szélességű, normál vastagságú kártyát, azt árammal ellátni a 400 Wattos tápegysége, a PCI Express 3.1 foglalat, valamint a mellékelt kábelek segítségével biztosított külső tápellátási lehetőség jóvoltából. Ezen kártyák saját Thunderbolt kapcsolaton keresztül kapcsolódnak a Mac-hez, vagyis mindkét kártya számára 2880 MB/s sávszélesség áll rendelkezésre, nem osztoznak az egy darab kapcsolaton.
A Sonnettech Echo II DV Desktop Thunderbolt PCIe foglalat…
A Sonnettech Echo II DV Rackmount Thunderbolt foglalat…
A Sonnettech Echo II DV a DuoModo termékvonalba is elérhető…
A Sonnettech xMac Studio termék is kiegészíthető Echo II DV egységgel…

iPhone: A következő nagy dobás a kijelző alá rejtett kamera lesz
(december 25.)

Bár már megszoktuk, illetve az Apple marketing gépezete remekül köré építette a Dynamic Island / Dinamikus sziget ötletet, mégiscsak tény, hogy az iPhone előoldali kijelző élményét megzavarja a kamerasziget, amely fekete pilulaként fedi el a kép egy részét. A MacBook Pro és MacBook Air modelleknél ez még kellemetlenebb, hiszen még FaceID hitelesítést sem kapunk cserébe, csak belóg egy relatíve nagy fekete fül, hogy egy 1080p-s kamerát rejtsen maga alatt.
Az Apple hosszú évek óta kutatja annak a lehetőségét, hogy a kamerát valahogyan a kijelző mögé lehessen rejteni, ám eddig ez nem valósulhatott meg a komponensek mérete miatt. (Érdekesség, hogy az ujjlenyomat érzékelő már beépíthető lenne a kijelzőbe, de az már nem izgatja az Apple-t, legalábbis az iPhone vonatkozásában nem, az iPad modellek esetén pedig a bekapcsológomb tesz jó szolgálatot.)
A FaceID kamera elhelyezése a kijelző panel mögött ma még felfoghatatlannak tűnik, de a szemünk által érzékelt képpontok között valójában „rengeteg” hely van arra, hogy ott egy megfelelő érzékelő kilásson. Az, hogy milyen színt látunk, elsősorban az adott képpont fénytörési paramétereiből következik, ez azonban nem jelenti, hogy mikroszkopikus mértékben ezek a képpontok egymással összefüggő, zárt síkot képeznek. Ez a tény pedig lehetőséget nyújt arra, hogy akár 2026-ban olyan iPhone készülék jelenjen meg, amelyiken nincsen sem belógó fül, sem pedig kamerasziget, hanem a FaceID kamera a panel mögé van rejtve - akár annak közepére. Ez még azt is lehetővé tenné, hogy például FaceTime beszélgetés során a partnerre nézzünk, és ne a kijelzőt néző arcunkat vegye a készülék felső részén lévő kamera.
A The Elec című koreai szaklap szerint a technológia még nem nevezhető késznek, van még munka vele, de a fejlesztések ígéretesek, és az LG és a Samsung is gőzerőkkel igyekszik elsőként végezni, hogy az Apple számára áttörést kínáljanak.
A Patently Apple írása a témában…

A MacMag.hu 2002. február óta számol be a Mac világ friss híreiről. Régebbi írásaink a felnyíló menüből választhatók ki.