Tim Cook személyes hangvételű interjút adott még decemberi londoni látogatása során
(január 15.)
Az Apple ügyvezetője még decemberi londoni látogatása során beszélgetett a Table Manners (Asztali szokások) podcast két házigazdájával, Jessie és Lennie Ware-rel, akik a napi szokásairól, az Apple csúcsvezetői életről, valamint a visszavonulási terveiről is megkérdezték. Tim Cook a fehérbort, azon belül is a Chardonnay-t szereti. Reggelivel proteinben gazdag, gabonaféléken alapuló táplálékot fogyaszt növényi tejjel. Cook általában a Caffé Macs nevű céges kantinban ebédel - a podcastban elsütik a „Cook doesn’t cook” szóviccet, amelyet nem lehet kihagyni, ha már valakinek a családneve szakács. Ha nem a cégnél eszik, akkor Palo Alto egy kisebb tradicionális ázsiai éttermében fogyaszt, ahol a polip a kedvence, amit pirított bokrosgombával tálalnak. Cook a polip mellett a halételeket is nagyon szereti, a kedvenc nassolni valója pedig az étcsokoládé. (A Table Manners podcast nagyrészt az étkezés köré szövi a beszélgetéseit, ahogyan erre a kedves olvasó a fentiekből következtethetett.) A beszélgetésből az is kiderül, hogy Cook nemrégiben Szlovéniában járt barlangászni, és szabadidejében túrázik és nemzeti parkokat keres fel.
Tim Cook az esetleges visszavonulási terveivel kapcsolatban elmondta, hogy az Apple új szintre emelte az élete célját, annak igazi hasznát, és ez részévé vált a létének, nem csupán termékek gyártásával, hanem a világ jobbá tételével. Tim Cook azt is elmondta, hogy „szeretek az Apple-nél dolgozni, nem pedig a munkát az Apple-nél” - ez angolul kifejezőbben hangzott: „I love the work, not to work at Apple. Így aki dátumot várt a beszélgetésből, annak csalódást fog okozni az egyébként az autentikus angol kiejtés miatt is élvezetes 47 perc.
Tim Cook beszélgetés a Table Manners podcastban…
A Waterfield könnyen szállíthatóvá tette a Mac minit
(január 13.)
A San Franciscóban működő Waterfield cég számos Apple termékhez mutatott be kézműves jellegű, extrém módon túlárazott tokokat. Most az új Mac mini modellekhez is adtak ki praktikus, a hordozhatóságot biztosító tokokat fekete és sötétbarna színben, kopottas bőr kivitelben. A tok finoman öleli körül a Mac mini M4 és M4 Pro modellt, amelynek köszönhetően biztonsággal szállítható. A tápkábel egy külön zsebbe tehető, illetve a táska maga felakasztható más táskára, utazó ládára is. A termék amerikai nettó ára 99 dollár, vagyis áfával 52.000 Ft körül várható. A termék árát az amerikai gyártással indokolja a Waterfield.
A Waterfield hivatalos terméklapja…
Final Cut Pro gyorstipp: Sorban átnevezést könnyítő billentyűparancs
(január 11.)
Bár a Final Cut Pro használata során ortodox módon azt a javaslat olvasható a MacMag.hu oktatóanyagaiban, hogy a videókat Image Capture / Képletöltő segítségével mentsük le a Mac-re, nevezzük át a fájlokat, és úgy importáljuk a programba annak érdekében, hogy 5-8-12 év múlva is gond nélkül rátaláljunk arra, amit keresünk, természetesen a felhasználók többsége az Apple által megálmodott elegáns import funkciót használja, amely során számos forrás esetén akár elegendő csak a tartalom jól sikerült részletét importálni, a többi pedig törölhető, így nem fogyasztunk feleslegesen tárhelyet.
Amennyiben ezt a módszert alkalmazzuk, a tartalmakat az importálás után nevezzük el a Browser / Böngésző felületén a Final Cut Pro ablaknak. Az Apple a Final Cut Pro 11 szoftverében alkotott egy hasznos billentyűparancsot, amelyről kevés helyen esik szó, de mégis gyorsíthatja az átnevezéseket, mert nem kell minden átnevezendő címbe belekattintani. Amikor egy klipet elneveztünk kellően leíró névvel, egyszerűen az Option + lefelé nyíl paranccsal tudunk az alatt lévő klipre továbblépni, vagy az Option + felfelé nyíl paranccsal a fölötte lévő klipre ugrani. (Fontos, hogy az átnevezést ne fejezzük be a szokott módon a Return billentyű lenyomásával vagy a felületről való kikattintással. Valamint fontos az is, hogy az első átnevezendő címbe mindenképpen kattintsunk bele.)
E módszerrel azonban tényleg könnyedén végig lehet lépdelni egérmozgatás, a billentyűzetről történő kézfelemelés nélkül a klipeken, és egyesével elnevezni azokat.
Final Cut Pro oktatóanyagok listája…
A Final Cut Pro szoftverről szóló magyar nyelvű könyv…
Új Apple Store a Miami Worldcenterben - letölthető háttérképekkel
(január 10.)
Az Apple január 24-én, pénteken nyitja meg egy újabb saját kiskereskedelmi egységét Florida államban, a Miami Worldcenter nevű plázában, amely a biofil építészet jegyében került kialakításra, így rengeteg a növény benne, néhol egyfajta botanikus kert és erdő keveréke a létesítmény belseje, de ahol nem ennyire erős a növényzet megjelenése, ott is standard, hogy kis termetű fák, cserjék, virágos zónák szegélyezik a vásárlók és éttermi vendégek által használt területeket. Az épület tetőkertje is fákkal van beültetve, a növényzet nyújtotta árnyék pedig rendkívül hasznos a nyári hőségben. Ezt az életérzést kívánja az Apple is sugallni azzal a háttérkép csomaggal, amely a boltnyitást bejelentő, és a későbbi üzlet hivatalos lapja is lesz az Apple kiskereskedelmi gyűjteményén belül. Azt még nem tudni, hogy az Apple boltjában lesznek-e növények, de a klasszikus zászlóshajó Apple Store arculatnak eleme, hogy fákat ültetnek a belső térbe. A háttérkép külön-külön tölthető le Mac-re, iPadre és iPhone-ra az adott eszközön, továbbá egy Apple Music dallista is született, amely a térségben népszerű latin művészek dallamait gyűjti össze. Ez az üzlet az Apple 10. boltja lesz Miamiban vagy közvetlen térségében.
Az Apple Miami Worldcenter hivatalos lapja…
Az Apple Miami Worldcenter dallista az Apple Music kínálatában
Képtelen keresetet utasítottak el az Apple ellen
(január 10.)
Egy felhasználó néhány száz társával beperelte az Apple-t, amiért a felhő alapú szolgáltatásért fizetni kell. Az amerikai állampolgár, egy kaliforniai férfi úgy érzékelte az Apple kommunikációjából, hogy az 5 GB felhő alapú tárhely elegendő a digitális életéhez, és szerinte egy hatalmas csalásról van szó, amelynek célja, hogy előfizetésre kényszerítsék a felhasználókat, mivel hamar kiderül, hogy 5 GB nem elegendő minden funkcióhoz. Az Apple egyébként az ingyen biztosított 5 GB mellett 50 GB és 12 TB közötti kapacitásokat kínál havidíjas konstrukcióban az ügyfelei számára, amely már önmagában is arra utal, hogy 5 GB nem lesz elég. Az ingyen nyújtott 5 GB mellett azonban számos szolgáltatás úgy használja a felhő alapú tárhelyet, hogy az nem von le a tárhelyből - így például a Mail Drop funkció. A keresetet egyszer már elutasították 2022. májusában, de a lelkes perelők úgy gondolták, hogy igazuk van, és fellebbeztek. Most a fellebbviteli bíróság is határozottan elutasította a keresetet. Számos dolog miatt lehet kritizálni az Apple-t, de talán ez valóban már a patológiai esetek körébe tartozó felvetés. Egyrészt a termékeket lehet iCloud nélkül használni, minden funkciót igénybe lehet venni az iCloud tárhely használata nélkül, másrészt az adattárolási igény egyénfüggő paraméter. Azzal pedig, hogy az Apple akár 12 TB tárhelyet kínál, nem kimondottan arra utal, hogy az 5 GB mindenkinek elég lesz.
A Law360.com cikke…
iCloud a rendszerbeállításokban
Amerikai gyártású chipek lesznek egyes Apple termékekben már idén
(január 9.)
Az Apple legfőbb beszállítója, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company rövidesen olyan S9 processzorokat szállít majd az Apple Watch 2023-ban bemutatott modelljeibe, amelyek az Amerikai Egyesült Államokban készülnek. (Jelenleg ezt a chipet használja az Apple Watch Ultra készülék, vagyis a termékvonal kvázi csúcsa, az Apple Watch Series 10 azonban az újabb S10 erőforrást alkalmazza, amelyet változatlanul Tajvanon gyártanak majd.) A gyártás a TSMC Arizona államban épült, még Donalt Trump előző kormányzatának protekcionista politikája révén alkalmazott érdekérvényesítése révén jött létre, így a régi-új elnök visszatérésnek kvázi megkoronázása is ez a hír. Az év későbbi részében az A16 processzorokat is gyártja majd a TSMC amerikai gyára, így az iPhone 15 és iPhone 15 Plus modellek erőforrásai is amerikai gyártásra helyezhetőek át.
A TSMC üzeme első körben havi 10.000 ostyát tud majd gyártani, amelyek egy részéből A16, másik részéből S9 processzor készül majd - emellett az AMD bizonyos chip igényeit is kiszolgálják. Az üzem további gyártósorainak beindításával havi 24.000 darab ostyát tudnak majd gyártani, vagyis még jelentősebb számú processzort állíthatnak elő.
A MacRumors.com írása a témában…
Az Apple Watch Ultra karóra család…
Frissíti az Apple Intelligence algoritmusát az Apple, miután Rafael Nadalt melegnek titulálták
(január 8.)
Számos bődületes valótlanságot sikerült kiszűrnie a hírekből az Apple Intelligence azon algoritmusának, amely angolszász nyelvterületen a News alkalmazás híreiből készít automatikusan szalagcímeket. Ezen „információkból” kiderült, hogy Luke Littler megnyerte a darts világbajnokságot már azelőtt, hogy a verseny egyáltalán elkezdődött volna, de a világhírű spanyol tenisz játékosról, Rafael Nadalról is kiderült, hogy brazil, ráadásul az Apple News szerint bejelentette, hogy homoszexuális. Valójában Nadal születése óta spanyol, és bár mindenféle szexuális tárgyú megnyilvánulástól távol maradt, 19 éves kora óta van együtt jelenlegi feleségével, Maria Francisca Perellóval. Több hírforrás, legerőteljesebben a BBC szólította fel már korábban az Apple-t, hogy egyelőre inkább belső tesztelésnek vesse alá az algoritmusát, mert az de facto rossz. Az Apple előbb nem reagált, ám a mostani két súlyos kellemetlenség, illetve dupla tévedés után a cég jelezte, hogy „az Apple Intelligence funkciói béta állapotúak és folyamatosan fejlesztjük őket a felhasználói visszajelzések alapján. A következő hetek szoftverfrissítése további jelentős javulást fog hozni az Apple Intelligence nyújtotta szövegtömörítés számára.”
Mint arról korábban, múlt hónapban beszámoltunk, a Reporters Without Borders (RSF) szervezet felszólította az Apple-t, hogy az álhírterjesztést függesszék fel, és akkor adjanak ki ilyen funkciót, ha kellően éretté válik ahhoz, hogy ne valótlanságot szűrjön le a feldolgozott, egyébként nem túl bonyolult mondatokból.
A MacRumors.com írása a témában…
iMac 24" hátára: LMP USB-C Tiny Hub
(január 7.)
A kompakt LMP USB-C Tiny Hub az iMac modellek hátán lévő, USB-C formátumú Thunderbolt 4 kapuk egyikéhez csatlakoztatható, és három USB-A portot biztosít, mindegyik elméleti 5 Gbps sebességet nyújtva a régebbi perifériák csatlakoztatásához, így nyomtatók, lapolvasók, billentyűzetek, kártyaolvasók, hardver kulcsok, lassabb adathordozók számára. Az LMP USB-C Tiny Hub kifejezetten a 24 hüvelykes iMac számára készült, és ideális bármilyen USB-A perifériához. A robusztus alumínium ház az iMac 24″ összes színváltozatához illeszkedik. Az USB-C port terhelésének minimalizálása érdekében a Tiny Hub hátoldalán nanopolimer ragasztópárna található, így szilárdan illeszkedik az iMac felületéhez. Ez biztosítja az USB-kábelek erős tartását és biztonságos eltávolítását, ugyanakkor nem hagy nyomot az eltávolításkor. A ragasztó akár le is mosható, így ismét szilárdan tapad, ha egy kicsit bepiszkolódna.
Az LMP USB-C Tiny Hub (3 USB-A kapu)…
Apple Intelligence: Ne keressünk Mac Help válaszokat (sem)…
(január 7.)
Érdekes vélemény jelent meg az Apple Intelligence reklámjaival kapcsolatosan: mivel több olyan hirdetés is készült, amelyben valaki teljesen elfelejtett egy másik embert, de az információ morzsák alapján az Apple Intelligence kisegítette, egyfajta ál-figyelmes hazugságforrásnak állítva be a technológiát. (Nyilván ez csak reklám, és a valóságban úgysem működne ilyen gyorsan és ezzel az eredménnyel - nyugtathatjuk magunkat.)
De lássuk, vajon az Apple ráerősített-e arra, amiben egykor a legjobb volt, mégpedig a vásárlók professzionális támogatására? Egy ártatlan System Settings / Rendszerbeállítások kalandozás során véletlenül az ember esetleg bekapcsol olyasmit, amiről nem tudja, hogy pontosan mi az, majd arra lesz figyelmes, hogy a TV alkalmazás egy produkció lejátszása közben elkezdi angol nyelven mesélni, hogy mit is látunk. A funkciót a program Accessibility / Kisegítő lehetőségek felületén az Audio Descriptions / Audioleírások pontja alatt tudjuk bekapcsolni és persze kikapcsolni is, de ez nem olyasmi, amire a kíváncsi felhasználó visszaemlékszik.
Micsoda szerencse, hogy van az Apple Intelligence, ahol körülírjuk a problémát, és várjuk a megoldást! Rákérdeztem hát Sirinél, hogy miként lehet kikapcsolni a beszélt leírást a TV alkalmazásban. Az ember azt gondolná, hogy a nagy méretű szöveges modelleken alapuló intelligenciát az Apple a Mac Help szövegén edzette, ehelyett nem jön válasz a kérdésre, de a Siri alak felajánlja, hogy a weben kereshet vagy megkérdezhetjük a ChatGPT-t is. (A ChatGPT első ilyen jellegű használatakor néhány lépésen végig kell menni, és nem a szokásos webes vagy a saját alkalmazáson belüli tartalom jelenik meg, hanem úgy kapunk választ, mintha Sirit kérdeztük volna.)
A ChatGPT nincsen kiképezve a Mac Help szövegére, de szemben az Apple saját megoldásának totális sötétségére, annyiban segít, hogy a rendszerek általában Audio Description vagy Descriptive Audio néven illetik az ilyen funkciót, tehát erre kell keresni. És valóban: az Audio Description szövegre keresve megvan a beállítás, és ki lehet kapcsolni a funkciót. Ehhez persze ki kellett szűrni a hosszabb szövegből, hogy körülbelül mi lehet a megoldás, de a ChatGPT képes volt értelmezni, hogy mi a kérdés, mi a felhasználó problémája, és bár konkrét választ nem adott, de segített megadni az irányt a megoldáshoz.
Néhány további, egyszerűbb kérdéssel is próbáltam ostromolni az Apple Intelligence szuper képességeivel kibővített Sirit, de nem tudhattam meg, hogy hogyan ellenőrizzem egy lemez fájlrendszerét vagy szerkesszek egybe két PDF iratot.
A kiábrándító valóság az, hogy az Apple az előtt alkotott híreket részben fiktív módon tömörítő technológiát, hogy legalább a saját rendszerinek használatáról rendelkezésére álló részletes tudást beépítette volna a technológiába, és az informatikailag legfelkészületlenebb, egy kedves ügyfelünket idézve „amerikai háziasszony” nyelvezetének megfelelő kérdésre is pontos és profi választ tudna adni ezzel kapcsolatosan. Pedig az Apple Intelligence gyakorlatilag nulladik lépése pont az lenne, hogy teljesen amatőr kérdésekre tudna megfelelően értelmezett választ adni. Ez sok felhasználónak segítene mindennapi problémák során.
Matthew Facciano a hazugság és az Apple Intelligence viszonyáról…
Adam Engst az Apple Intelligence érdekes tartalmú reklámjairól…
A HeyDingus.net blogja szerint az Apple hazugságra biztat…
A Hacker News oldalon hiányolják a pozitív üzenetet a technológiával kapcsolatban…
Megjelentek a gyárilag felújított iPhone 15-ök az európai piacokon
(január 7.)
December végéig iPhone 12, 13 és 14 modellekkel volt tele az Apple refurbished piaca Európában. A jellemzően túlárazott, gyárilag felújított telefonok nem elkeltek, hanem a Lightning csatlakozó „betiltása” miatt az Apple nyilván más piacokon próbál velük szerencsét. Az előző szériás telefonok és termékek kapcsán az Apple szerencsétlen gyakorlata, hogy nem veszi figyelembe a termékfrissítést, hanem az adott termék új árához képest ad valamennyi kedvezményt, amely nyilván modellváltást követően már nem olyan vonzó, mint amikor aktuális a termék. Az iPhone 15 széria gyors bevezetése vélhetőleg azért következett be, mert az Apple nem akarta üresen hagyni ezen áruházának felületét. Az ár azonban itt sem átütő: nagyjából 40.000 Ft a kedvezmény a teljesen új, kereskedelmi kiszerelésű termék listaárához képest. A reggeli bemutatást követően látványosan meg is csappantak a pro modellek egyébként: a német áruházban csak iPhone 15 modellek maradtak, az iPhone 15 Pro és iPhone 15 Pro Max készlet délutánra teljesen le is ürült, vagyis úgy tűnik, hogy Európa gazdagabb országaiban is van igény a kedvezőbb árú készülékekre.
Az iPhone 15 és iPhone 15 Plus termékvonal…
LG Display: iPhone paneleket gyártanak az iPad Pro panelek helyett
(január 6.)
A The Elec nevű koreai szaklap arról számolt be, hogy az LG Display átalakította gyártósorait iPhone OLED panelek gyártására, mivel az iPad Pro modellek iránti igény olyan mértékben mérséklődött, hogy az Apple radikálisan visszavágta a megrendeléseit az idei évre, a szerződés szerinti panel mennyiséget azonban természetesen átveszi az amerikai cég, de nem iPad Pro kijelzőt, hanem iPhone kijelzőt vásárol inkább.
Az Apple 2024. tavaszán frissítette az iPad Pro modelleket, és mind a 13, mind a 11 hüvelykes verzió az iparág legfényesebb OLED paneljét kapta meg, köszönhetően az Apple által kidolgozott tandem OLED technológiának. Az iPad Pro termékvonal azonban az évek alatt elképesztően drága lett, szakértők szerint részben az OLED panelek ára miatt - ez arra késztette az Apple-t, hogy az utolsó pillanatban hagyja ki a második kamera lencsét a termékből, amely okán a hátoldalon lévő fekete érzékelők egyike csak egy műanyag zárlap, míg a LiDAR az egyik korábbi kameralencse helyére került. A visszavágás nem kicsi: az Apple 10 millió eladásra számított 2024-ben az új modellekből, ám a tényleges eladás a Display Supply Chain Consultants (DSCC) októberi becslése szerint mindössze 6,7 millió darabot ért el az év végéig kalkulálva.
Az LG Display előrelátó volt, és 1,5 milliárd dollárnyi wonért kialakított gyártósorát minimális erőfeszítéssel tudja módosítani úgy, hogy másfajta kijelzőt tudjon gyártani, például az iPad Pro 13” kijelzője helyett iPhone kijelzőket.
Érdekesség azonban, hogy az iPhone OLED panelje és az iPad Pro OLED panelje másféle alapanyagokból készül, vagyis az LG Display nagyon előrelátó volt a tervezés során. Az Apple a tavalyi 51,8 millió helyett az idei évre előzetesen tervezett 64-65 millió helyett 70 millió darab iPhone OLED panelt vásárol majd az LG Diplay-től, hogy az elmaradt iPad Pro kijelző igények miatt kárpótolva legyen. A koreai gyártó egyébként annyi iPad Pro panelt gyártott, amely szakértők szerint még február végéig is elég lesz az Apple számára, vagyis addig egyetlen darab új panelt sem kellene gyártaniuk.
Egyes források szerint az Apple az iPad mini és iPad Air modellek esetén is tervezett OLED váltást, de az igények gyengesége miatt a megtérülési idő kitolódhat, és ezen frissítések 2025 helyett 2026-ra tevődhetnek. A MacBook Pro 14” és 16” esetén is konszenzus van a szakmában arról, hogy idén szinte biztosan nem várható OLED panel váltás.
Az Apple a fejlesztéseket az utóbbi időben nem lineáris fejlődési irányként fogja fel, hanem sok esetben áremeléssel járnak ezek együtt. Az iPhone modellek mellől pár éve azért hagyta ki a cég a fülhallgatót és a töltőt, hogy az OLED váltás miatti 50 dolláros plusz költséget ellensúlyozza. Az iPhone OLED panelek már olcsóbbá váltak, de sem a kivett kiegészítőket, sem az 50 dollár árcsökkentést nem kapták meg a vásárlók. Az iPad modellek esetén az utóbbi időszakban a tárhely növelése áremeléssel járt együtt (iPad mini), és az OLED panelek megjelenése is 100 dollárral/euróval fokozta az iPad Pro termékek induló árát. Az indokolatlanul sok típussal és betegesen sok modellel túlreprezentált iPad termékvonal pedig már hosszú évek óta gyengélkedő forgalmat produkál, az Apple azonban nem érzett még rá arra, hogy milyen irányba lehetne tovább vinni a termékcsaládot. Az is nyilvánvaló, hogy az iPad Air 13” a felhasználók egy részében riválist jelent az iPad Pro 13” modellre, amely még tovább gyengíti a drágább, OLED paneles verzió forgalmát és az Apple fejlesztéseinek megtérülését is elodázza.
A MacRumors.com írása a témában…
Érkezik az OWC Thunderbolt 5 Hub
(január 5.)
Az OWC hasznos elosztó egységet kínál a Thunderbolt 5 alapú Mac gépekhez, hogy azok még több eszköz egyidejű csatlakoztatására legyenek képesek, egyúttal értékes töltési teljesítményt is biztosítva a mobil gépek számára. Az OWC Thunderbolt 5 Hub továbbá külső kijelzők támogatását is biztosítja, valamint lefelé kompatibilis a Thunderbolt 4 és Thunderbolt 3 alapú Mac gépekkel is. Egy kreatív munkahely alapvető tulajdonsága, hogy a Mac mellé számos külső kiegészítő csatlakoztatása iránt merül fel igény: tárhely megoldások, hálózati eszközök, kártyaolvasók, külső kijelzők. Ezek közül pedig általában a magasabb minőségű termékekre esik a választás, amelyek gyorsaságát a Thunderbolt kapcsolat biztosítja.
A Mac mini M4 Pro modellek és a MacBook Pro M4 Pro és M4 Max széria is 3-3 darab Thunderbolt 5 kaput tartalmaz, amely hamar elfogy, ha több eszközt is csatlakoztatunk. Erre az eshetőségre nyújt hasznos megoldást az OWC Thunderbolt 5 Hub, amelynek használatával a Mac saját Thunderbolt kapuit is kímélhetjük, illetve az OWC Dock Ejector alkalmazás segítségével egyszerűbbé tehetjük a leválasztási folyamatot: nem kell külön-külön küzdenünk a lezárás alatt álló folyamatokban lévő lemezek lecsatolásával, ezt a műveletet az alkalmazás elvégzi helyettünk egy dinamikus lépés formájában. Az OWC Thunderbolt 5 Dock a technológia elméleti maximumát, 80 Gb/s adatátviteli sebességet kínál a tárhelyek, kártyaolvasók, hálózati megoldások számára, amely sávszélességet 120 Gb/s átvitelre képes fokozni kijelző csatlakoztatás esetén - ekkor 40 Gb/s dedikáltan a kijelzők számára áll rendelkezésre, így a kijelző kapcsolat mellett sem szűkül az adatátvitel, ugyanakkor a kijelzők számára is elérhető az akár 8K felbontás. Az egységhez Thunderbolt 5 alapú Mac esetén három darab 8K kijelzőt csatlakoztathatunk. (Kettő 8K kijelzőt 120 Hertz frissítési rátával, három 8K kijelzőt 60 Hertz frissítési rátával tud kiszolgálni a termék.) Köszönhetően a lefelé kompatibilitásnak, az elosztó együtt használható a Thunderbolt alapú iPad Pro modellekkel, valamint az USB-C kapcsolattal rendelkező iPad Air és iPad mini modellekkel is - értelemszerűen ezeknél kisebb sávszélesség mellett.
A OWC Thunderbolt 5 Hub…
Tim Cook 1 millió dollárral támogatja az elnöki beiktatást
(január 3.)
Magánvagyonából, az Apple-től teljesen függetlenül ajánlott fel 1 millió dollárt Tim Cook, az Apple ügyvezetője Donald Trump elnök 2025. január 20-i beiktatási eseményére. Bár maga a beiktatás az elnöki feladatkör része, szövetségi hatáskör, egy ideje már presztízs a komolyabb gazdasági szereplők számára, hogy anyagi részt vállalnak az esemény költségeiből, ezzel mintegy fokozva részüket a közteherviselésből. Nyilván másfajta üzenete is van ennek a típusú támogatásnak, és a Tim Cook vezette cég az 2016-2020. közötti időszakban is számíthatott a Trump adminisztráció támogatására.
Most több olyan ügy is zajlik, amit a demokrata kormányzat indított el az Apple-lel szemben, és a cég számára kedvezőtlen, Cook pedig minden bizonnyal arra számít, hogy Amerika versenyképességének javítása érdekében lepattintják az igazságügyi minisztérium vizsgálatát, és akár törlik a Masimo véroxigénszint-mérés miatti pereskedése okán bevezetett átmeneti korlátozásokat a céggel szemben. Emellett az Department of Justice trösztellenes vizsgálatot is folytat az Apple ellen, mert a vád szerint az Apple a versenyt torzító piaci magatartást folytat a platformjain.
Bár Donald Trump megválasztott elnök még nem gyakorol semmiféle hatalmat, az már most látszik, hogy egészen más vezetői kultúrát fog képviselni a gazdaság szereplőivel, mint elődje. Míg a Joe Biden vezette adminisztráció esetén a politikaformálók a mély állam ismert vagy ismeretlen szereplői voltak, a Trump-féle nyitott, a maga nyers stílusában őszintének is mondható kommunikációs stratégiája nyomán a gazdasági életre hatást szeretnének gyakorolni azok az arcukat felvállaló üzletemberek és ismert gazdasági szereplők, akik az Amerikai Egyesült Államokban tényleges foglalkoztatók és a gazdaság motorjai. Ez az oka, hogy Donald Trump mellől elválaszthatatlan kellékké vált Elon Musk (Tesla, SpaceX, Boring Company), valamint az Amazon, a Meta, az Uber, az OpenAI, a Goldman Sacks, a Bank of America, a Coinbasr, a Toyota, a Ford, az AT&T, a Black & Decker, a Charter Comminications és számos más cég vezetője is felkereste a megválasztott elnököt, illetve anyagi támogatást biztosított a beiktatási eseményre.
A MacRumors.com összefoglalója a témában…
Donald Trump második beiktatásáról szóló szócikk a Wikipedia oldalon…
Donald Trump első beiktatásáról szóló szócikk a Wikipedia oldalon…
Apple: Az EU további nyomása adatvédelmi aggályokat vet fel
(január 2.)
A Facebook portált is üzemeltető Meta Platforms Inc. úgy szeretne több szoftveres funkcióhoz hozzáférni az iOS rendszereken, hogy az Európai Unió versenyjogi aktivitása mögé rejtőzik, az Apple szerint azonban a cég által képviselt adatvédelmi irányelveket merőben aláásná, ha a Meta részére kiszolgáltatnák az ügyfelek adatait. Érdekes helyzetet hozott a december közepe ezen a téren, ugyanis egyértelmű, hogy az Európai Bizottság illetékes hatósága nem feltétlenül versenypárti, inkább Apple ellenes. Már eddig is komoly hátrányra kényszerítette az európai felhasználókat azzal, hogy az Apple-nek teljesen át kell gondolnia számos szolgáltatásának jogi hátterét vagy éppen funkcionalitását, hogy az egyrészt megfeleljen az EU-s előírásoknak, másrészt biztonságos is maradjon - számos esetben ezt úgy érik el, hogy egyszerűen nem érhetőek el Európában a funkciók, ami nem éppen előremutató, ha az Európai Unió versenyképességének növelése a cél.
Most azonban olyan abszurd helyzet állt elő, hogy nem egy szegény elnyomott európai szoftverfejlesztő panaszolta be az Apple-t, amiért az saját erejéből elért piaci pozícióját védi, hanem a kicsinek sem és európainak sem nevezhető Meta állt be a trösztellenes vitorla mögé szelet kavarni. Mark Zuckerberg amerikai milliárdosnak a személyes adatok védelmét nem éppen a zászlóra tűző cégcsoportja ugyanis úgy véli, hogy hátrányban vannak azért, mert például az Apple alkalmazásokban lehetőséget ad az operációs rendszer arra, hogy az egyes alkalmazások és webes szolgáltatások ne tudják követni, hogy ki milyen lapokat keres fel, ott mennyi időt tölt el, stb.
Az Apple egyébként nem iktatja ki ezt a lehetőséget, vagyis ha túracipőt keresünk egy weblapon, akkor továbbra is mód van rá, hogy utána mindenhol túracipő hirdetésekkel bombázzanak minket, az Instagram túrázós képeket ajánljon, a Facebook túrás csoportok képeit dobja fel a falunkon, stb. De ha nem szeretnénk, hogy egy algoritmus ilyen módon meghatározza a böngészési élményünket, akkor van egy opció, hogy megkérjük az alkalmazást, hogy ne kövessen minket. Ez a célzott reklámokért busás pénzt elkérő Meta részére persze rossz, de az Apple ezt adatvédelmi kérdésnek, és ezáltal a platformjai egyik erősségének tekinti.
Kérdéses, hogy az Európai Unió, amely például az Apple Intelligence ijesztő rémképétől megvédi a digitális világra felkészületlen polgárait, vajon most miként reagál: az adatokat Európán kívüli szervereken tároló, elemző, választásokat befolyásolni képes Meta csoportnak ad igazat, vagy az Apple önzőnek nem mondható, valóban a felhasználók érdekeit képviselő adatvédelmi céljait tekinti követendőnek? A közelmúlt döntései alapján az rajzolódik ki, hogy az EU inkább hoz az Apple számára kedvezőtlen állásfoglalást, mint a felhasználók számára optimálisat. Egyelőre nem ismert, hogy mikor foglalkoznak a Meta panaszaival.
A Bloomberg összefoglalója a témában…
Január 18-án új kínai boltot nyit az Apple; Letölthető műalkotással
(január 1.)
Apple Hefei Vientiane City néven nyit új boltot az Apple Kínában, amely egy bevásárlóközpontban üzemelő pláza üzletként szolgálja majd az An’hui tartományban élő érdeklődőket. A tartományban ez az első Apple Store egyébként. A megnyitó 2025. január 18-án lesz, ám addig is letölthető egy különleges háttérkép, amely műalkotáson az Apple logót egy érdekes fa mintázatú művészeti grafika képezi.
Az Apple Hefei Vientiane City hivatalos lapja…
A MacMag.hu 2002. február óta számol be a Mac világ friss híreiről. Régebbi írásaink a felnyíló menüből választhatók ki.
A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.
Cikkek, termékek a Mac világból:
Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.
Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.
Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása
Ajánlataink:
Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu