Sivatag, forróság, végtelen homok és egy többezer kilométeres terepjárós kaland: többek közt ezt tartogatja a 2007-ben második alkalommal rendezett Budapest-Bamako futam, amely a fővárosból Spanyolország irányában hagyja el Európát, és a Földközi-tengert kompon átszelve a fekete kontinens észak-nyugati oldalán merül el a sivatag "embert és barátot próbáló homoktengerében."

Több rutinos és tapasztalatlan de bátor jelentkező vág neki a futamnak évről évre, egyesek jól felszerelt drága terepjárókkal, mások lélekvesztőnek tűnő kisebb autókkal, de mint a HelpBox Team triójának egyik tagja, Zelenák Zoltán elbeszéléséből kiderül, korántsem egymás legyőzése, mint inkább a felfedezés kalandja és a biztonságos érkezés a cél. "Egyes résztvevők képesek több száz kilométert visszafelé haladni, hogy egy bajbajutott társukat kihúzzák a homokból, és olyan autó is van, amit 350 kilométeren át vontatni kellett, hogy aztán célba érjen."

Az autózás mellett karitatív célja is van az utazásnak: a csapat a cél felé haladva egy korábban kiszemelt településre, "egy örökbefogadott faluba" gyógyszereket szállított mintegy megerősítve, hogy ez a verseny más, mint a nagy visszhangot kavaró pénz orientált száguldó parádék.

A futam során nem a többi csapat az igazi ellenfél, hanem a terep: kősivatag, homoktenger, iszapos tengerpartok, agresszív tevék és mozgó útakadályok… Ráadásul egyes vidékek "200 évvel el vannak maradva a nyugati világtól."

Egy ilyen kaland nem kevés bátorságot, higgadtságot és előkészületet igényel. A HelpBox Team jól felszerelt terepjárója néhány apró gondtól eltekintve hiba mentesen teljesítette a feladatát. Az európai utazó számára azonban hasonlóan fontos a kommunikáció, az információ csere is, hiszen egy ilyen kaland több hétig is eltart.

"Afrikában nem kevés olyan település van, ahol még áram sincs, de ahol van vezeték nélküli internet, ott ingyenes a hozzáférés." A HelpBox csapat tagjaként Zelenák Zoltán bevált eszközöket választott az utazás dokumentálásához: mivel 17 hüvelykes MacBook Pro számítógépét féltette az utazás igénybevételétől, ráadásul a telepakolt terepjáróban minden négyzetcentiméter nagy jelentőséggel bírt, így egy kicsi és strapabíró megoldást választott a legkisebb MacBook modell képében. Ez a modell a iJoe.hu AARu-nál dupla memória mennyiséggel érkezik, így az alapvető használtra teljesen alkalmasan kerül átadásra. Egy Tucano tok a kisebb ütődésektől is kellően megvédte az út során.

A MacBook jól bírta a meleg időjárást, és a fénykép anyag alapvető szervező központjává vált: a csapat Panasonic 3CCD kamerájával készített fényképeket, illetve a fényképezőgéppel megörökített pillanatokat egyaránt a MacBookra töltötték át, ahol az iPhoto-ban jól rendszerezve bővült napról napra a kalandok képanyaga.

A kommunikáció az első napokban bizonytalan volt, hiszen nem volt mindenhol internet, vagy ahol volt, előfordult, hogy csak egy-egy PC-n lehetett használni, és nem lehetett a MacBookot rádugni a kábelvégre. Ezeken a napokon a csapat az iWeb segítségével adott jelet magáról. Zelenák Zoltán korábban felfedezte az iWeb nyújtotta lehetőségeket családi weblapjának összeállítására. Az utazás során a program szintén ideális megoldás volt arra, hogy majdnem napi szinten lehessen újdonságokat, helyzetjelentést és az utazásról megörökített pillanatképeket feltölteni a családtagok, barátok, és megannyi más érdeklődő számára.

Egy ponton aztán a bizonytalan WiFi lehetőségeket egy műholdas ADSL adóvevő váltotta fel, amely Ethernet kábelen át csatlakozott a Mac-hez, és csatlakoztatás után a Safariban megadta, hogy milyen pozícióba kell állítani és hány fokban felnyitni, hogy az Arab-félsziget fölött keringő műholddal a legideálisabban tudjon jeleket váltani. Innentől kezdve a Messages és a Skype is lehetővé vált a csapattagok számára a MacBookon keresztül, amellyel tökéletesen működtethető volt az eszköz. A MacBook beépített mikrofonja és webkamerája a jó sávszélesség mellett kétoldali élőképes és -hangos kommunikációra ad lehetőséget.

A MacBook és a műholdas nagy sávszélességű internet kapcsolat révén lemaradások nélkül napi rendszerességűvé váltak a blog bejegyzések. Bár a csapat tagjai csak ismerősöknek küldték szét az oldal hírét iWiW-en és e-mailen keresztül, a lapot a várakozásokat felülmúló számú érdeklődő látogatta meg: több mint öt és félezer látogató volt kíváncsi a napi beszámolókra.

Az iWeb kellemes utazási témája remek hátteret nyújt az oldalaknak, mintha célzottan ehhez az eseményhez tervezték volna. Részben ez is, és természetesen a gazdag szöveges és képi tartalom is hozzájárult, hogy a HelpBox Team útinaplója kapta Az év blogja különdíjat a Budapest-Bamako futam szervezőitől. Kétségtelen, a blog olvasói szinte a billentyűzetükön érezhetik a sivatag homokját, és az írásokban érződik a befejezett napnak minden hangulati rezdülése, a csapatszellem és a kalandvágy sajátos elegye egzotikus afrikai díszletben.

A csapat hazatért, a kapu előtt a gyerekek krétával rajzolták fel az irányt, hogy a közel 20.000 kilométeres utazás nyomán nehogy az utolsó métereken tévedjenek el az utazók. De az kitüntetett iWeb blog fejlődése még nem ért véget: a beszámoló szerzője, Zelenák Zoltán tervez egy fotókkal illusztrált összeállítást az útikönyvekből kimaradt tapasztalatokkal, és néhány hasznos tanáccsal azoknak, akik a következő évben nekivágnak a futamnak.

A weblap a Mobile Me szolgáltatás megszűnésével már nem elérhető.

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: