A Mac operációs rendszerek nem sokat emlegetett, de praktikus és a maga nemében egészen különleges elemét képezik a clipping / kivágás iratok: szöveges és képi tartalmak, valamint webcímek egérhúzással történő mentései a Finderben.
A clipping / kivágás, mint fájltípus a Mac OS 9-ben jelent meg, és az Apple alkalmazta az újabb rendszerekben is. A szolgáltatás lényege, hogy például egy TextEdit / Szövegszerkesztő dokumentumból kihúzhatunk egy szövegrészt a Finder felületére, és abból egy olyan irat jön létre, mintha a szövegrészt kimásoltuk volna a vágólapra. Gyakorlatilag tehát egy vágólap mentésként kell felfogni a clipping / kivágás fájlt, amely aztán behúzható egy másik szöveges dokumentumba is.
A szövegkivágás (textClipping) azért remek műfaj, mert ha látunk valahol egy jó gondolatot, egy dalszöveget, egy idézetet, akkor nem kell kijelölés-kimásolás-új dokumentum-beillesztés-mentés műveletsort végigjárnunk, hanem kijelölve egyszerűen kihúzzuk a Desktop / Íróasztal felületére, és ott a rendelkezésünkre áll, hogy később megfelelőbb helyre tegyük, vagy éppen egy dokumentumba illesztve elmentsük.
A kivágás egyébként az macOS felületén a Finder jóvoltából teljesen életképes adattárolási forma: dupla kattintással megnyitva simám hozzáférünk a tartalmához, illetve támogatja a Quick Look / Gyorsnézet megoldás is. A szövegkivágás eltárolja a kódolás és szövegformázás paramétereit is, amennyiben ilyen tartalmú a szöveg.
Mitől különleges a clipping / kivágás fájltípus? Az Apple szokatlan módon úgy alkotta meg a fájltípust, hogy fájlrendszeri szinten nem az adatok szokásos tárolási helyének számító data fork részen található meg a kivágott anyag, hanem a resource fork részen, emiatt a legtöbb alkalmazás nem tud mit kezdeni a kivágással, és más operációs rendszerek nulla byte-os üres iratnak látják az ilyen tartalmakat.
A kivágások praktikus képessége ugyanakkor, hogyha email címet vagy webcímet húzunk ki egy szövegből a Finder felületére, akkor automatikusan egy, az alapértelmezett böngészőprogramunk által megnyitható hivatkozás, úgynevezett webloc irat jön létre. A webloc irat dupla kattintásra megnyitja az adott webcímet a Safari böngészőben, illetve email cím esetén a új levelet kezdeménye a Mail programban. Azaz a Finder értelmezi, hogy nem egyszerűen szöveget húztunk a felületére, hanem olyan szöveget, amely kapcsán egy másik alkalmazás az illetékes, és ennek megfelelően teszi felhasználóvá a kivágásokat.
A Finder korábban támogatott mozgóképes és képi kivágásokat is, ezeken azonban az macOS fejlődésével az Apple elhagyta, mivel a felhasználóknak nehézséget okozott ezek további használata. A videókat egyszerűen MOV iratként tudjuk kihúzni egy TextEdit / Szövegszerkesztő RTFD iratból vagy egy Keynote prezentációból, míg a képeket PastedGraphic.tiff nevű TIFF kiterjesztésű fájlként. Ezek szabadon felhasználható és átalakítható anyagok.
A clipping / kivágás hasznos eleme a rendszernek, és főként a webloc formája sokak életét könnyíti meg webcímek és email címek gyors elmentése révén.
© MacMag.hu | Cikk: 2004. március 7.
Frissítve: 2015. szeptember 29. (macOS El Capitan; Retina)
Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: