Bármennyire szembeszegülés ez az Apple által képviselt filozófiával, az iPad termékvonal az, ami a legkevésbé megérintette az életemet az évek alatt. Fantasztikus termékről van szó, tartalom fogyasztásra első osztályú, de például egy ilyen cikk megírásakor már nehézkes lenne az Apple szerint kiváló ékezetes billentyű elérést használni. Az iPad modellek azonban kívánatosak, fantasztikus rajtuk olvasni, utazás közben filmet nézni, és még ha töredék időt használjuk is őket mondjuk egy MacBook Pro modellel szemben, megvan az a kívánatosságuk, ami miatt birtokolni akarunk legalább egyet.

Az Apple egykori fejlesztői által alkotott duet alkalmazás az, amely racionálissá teheti a döntésünket, és olyan plusz funkcióval látja el az iPad készüléket, amely révén használata mindennapossá és kívánatossá válik, ráadásul kiegészíti a Mac-et egy olyan tudáselemmel, amelynek szinte bárki hasznát veheti.

A duet iOS alkalmazáshoz kapcsolódó macOS kiegészítő program egyedi videóvezérlővel látja el a Mac-et, és az USB-n csatlakoztatott iPad Pro vagy iPad mini mint külső kijelző kerül bele a rendszerbe. Miben is jelent ez többet a piacon lévő hasonló alkalmazásoknál? A duet révén kábeles kapcsolat jön létre, amely sokkal dinamikusabb használati élményt nyújt - nincsen akadozás, minden élőben történik.

Az iPad kijelzőjére álló módban áthúzhatjuk például a Messages / Üzenetek ablakait, de fekvő módban akár a Final Cut Pro bizonyos funkciót is elrejthetjük rajta. Ehhez csak le kell tölteni a Mac-re az iOS alkalmazás indításakor felajánlott hivatkozás használatával a macOS segédprogramot. A duet alkalmazás a Mac alatt célszerűen az Applications / Alkalmazások vagy Utilities / Segédprogramok mappába helyezendő. Telepítésekor újraindítás szükséges, mivel így helyezi el a szükséges videóvezérlőt a rendszerben.

Indítást követően a duet egy menüelemként jelenik meg a felső menüsor jobb oldalán. Itt végrehajthatjuk az alapvető beállításokat. Cikkünk születésekor a duet viszonylag sokféle apró hibával küzdött, így nem volt ritka, hogy újra kellett indítani a Mac-et a használatához, de olyan is előfordult a Retina kijelzőn, hogy a skálázott felbontásunkat natívra állította vissza a program, ami kellően dühítő tudott lenni… (A verzió 0.9.9 volt, azaz még nem érte el a késznek nevezhető 1.0-t.)

A beállításokban sokféle lehetőséget elérünk, így például az iPad felbontására vonatkozó beállításokat. Alapértelmezés szerint az iPad nem Retina felbontásban üzemel, hanem 1024 x 768 képpontos normál kijelzőként - álló pozícióban ez értelemszerűen 768 x 1024. Ez a Retina kijelzőhöz szokott szemnek eléggé csúf, így érdemes lehet rögtön beállítani a Resolution alatt a Retina opciót a Regular helyett. A szoftver felhívja a figyelmet, hogy ez többlet fogyasztást eredményez majd, de a látvány miatt mindenképpen megéri az áldozatot.

A duet segítségével csatlakoztatott iPad Pro vagy iPad mini használata ezt követően ugyanolyan, mint a normál kijelzőké: a System Preferences / Rendszerbeállítások Displays / Kijelzők panelén tudjuk állítani a paramétereit - egyelőre a fényerőt, de később akár a színprofilt is.

A System Preferences / Rendszerbeállítások Desktop & Screen Saver / Íróasztal és képernyővédő felületén pedig háttérképet is választhatunk az iPad készüléknek. Ez természetesen csak akkor látható, ha a duet segítségével másodlagos kijelzőnek van használva az eszköz. Minden más esetben az iOS alatt beállított háttérkép van érvényben.

Ami még fantasztikus, hogy az iPad megmarad iPadnek, azaz érintőkijelzője aktív marad: ha rábökünk valamire, akkor odakerül az egérkurzor, lenyomhatunk gombokat a szó szoros értelmében, mintha kattintanánk, és kézzel belecsévélhetünk YouTube filmbe, ami az iPad kijelzőn fut, miközben a Mac kijelzőjén dolgozunk.

A duet későbbi frissítése során alkalmazkodott a MacBook Pro Touch Bar felülettel szerelt változataihoz, amely révén bekapcsolhatjuk, hogy a külső kijelzőnek használt iPad alján szintén megjelenjen a Touch Bar, így akár a Mac billentyűzetéhez érünk, akár az iPadhez, mindenképpen rendelkezésünkre áll ez a kiváló felület.

A duet mindenképpen ígéretes fejlesztés. Egyelőre azok számára ajánljuk, akik képesek tolerálni a béta programok sűrű hibáit, az újraindítások és újracsatlakoztatások szükségességét. Az alkalmazás kb. 3200 Ft-ért vásárolható meg az App Store-ból.

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2015. 01. 02.; Frissítve: 2017. december 30.



 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: