Az iOS 16 rendszer kisegítő lehetőségei között immáron elérhetővé vált az a szolgáltatás, hogy egy vezeték nélküli egérrel kurzort használjunk az iPhone készülék felületén. A funkció hasznosságát viszonylag szűk réteg találhatja meg, ugyanakkor például életmentő lehet, ha megsérül a készülék kijelzője, és adatokat szeretnék lementeni, vagy a telefon valamilyen tartalmához kívánunk hozzáférni. Továbbá előnyös lehet bemutató videó forgatása során, ahol a preciziónak nagy jelentősége van, és könnyebben tudjuk azt biztosítani egy egér segítségével, mint az ujjunkkal. iPhone használati előadás során lehet még előnye annak, hogy nem a kezünkkel érintjük a kijelzőt, hanem egérrel vezéreljük a telefont.

Az egérrel való használat funkció igénybevételéhez szükségünk van egy olcsó vezeték nélküli egérre, mint például a Satechi M1 Bluetooth egér. Ez egy igényes kivitelű, rendkívül népszerű, és igen költséghatékony egér. De alkalmazhatunk komolyabb megoldásokat is, mint az illusztráció során látható LMP Master Mouse, amely formavilága jobban utánozza az Apple saját egereit.

A tapasztalataink szerint bármilyen vezeték nélküli egérrel tudjuk használni ezt a szolgáltatást, amelyiken található párosítás gomb, és kezdeményezni tudjuk a párosítást az egér irányából, hogy az megjelenjen a Settings / Beállítások alkalmazás Bluetooth felületén. Itt egyszerűen ki kell választani az egeret, majd egy kérdést követően jóváhagyni a párosítást. Ettől még nem működik a funkció, hiszen az kisegítő lehetőségként van jelent az iOS rendszerben.

A vezeték nélküli egér jelenléte a szolgáltatás egyik oldala. A másik az Accessibility / Kisegítő lehetőségek között található Assistive Touch / Érintés segédlet funkció bekapcsolása - ezt a magyar iOS is Assistive Touch-nak hívja, valamiért nem került lokalizálásra a funkció neve, pedig viszonylag célirányos az elnevezés és értelmezhető magyarul a célja is.

Amennyiben ezt bekapcsoltuk, megjelenik az egérkurzor is egy kisebb méretű pötty formájában, amely segítségével a klasszikus módon megragadhatunk dolgokat, bökhetünk, helyettesíthetjük az ujjunkat. Nem próbáljuk meg forradalmi dologként eladni azt, hogy a világ legjobb érintőkijelzőjén az ujjunk helyett egeret használunk, de lehetőség van rá.

Az egérrel pontosan ugyanúgy tudjuk használni a funkciókat, mint az ujjunkkal, vagyis ha az alkalmazások között szeretnénk váltani, akkor le kell vinni a kijelző aljára a kurzort, és az akkor megjelenő széles sávot tudjuk nyomva tartással húzni. Ugyanígy ha ki szeretnénk lépni alkalmazásokból, akkor alul picit várva, majd az egeret nyomva tartva fel tudjuk húzni az alkalmazást az ismert felületre, és felfelé rántva kiléptethetünk programokat.

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József, 2023. január 6-7.

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: