Környezetfüggő menük a Finderben (Windows-ról áttérőknek: Helyi menük)
Környezetfüggő vagy kontextuális menünek azokat a menüket nevezzük, amelyek Control-kattintás - vagy többgombos egér esetén a jobb gomb lenyomása, ujjkövető használata esetén kétujjas bökés - hatására megjelennek. Ezeket a menüket azért nevezzük környezetfüggőnek, mert a tartalmukat az határozza meg, hogy éppen hol nyitjuk fel őket: egy ablak felső menüsorán, egy mappában vagy egy fájlra kattintva stb.
A környezetfüggő menük praktikus funkciókat tartalmaznak, amelyeket többnyire billentyűparanccsal is elérünk, így a használatuk alapvetően megszokáson alapszik. Létrehozhatunk új mappát, megnyithatjuk az Infó ablakot vagy épp a nézetbeállításokat, kicserélhetjük a háttérképet a Desktop / Íróasztal felületén.
Ezen kívül több program képes beépülni ezekbe a menükbe. Vannak külső (third-party) fejlesztők, akik sok-sok funkcióval képesek feltölteni ezeket a menüket, illetve vannak olyan gyártók, akik saját programjaik funkcióit építik a környezetfüggő menübe: például a Roxio Toast program képes innen lemez írást előkészíteni, az Allume StuffIt tömörítési és csomagolási műveleteket végezni, illetve az Apple Automator és Script Editor programjai is tartogatnak funkciókat itt. Az Automator saját szkriptjeinket építi a környezetfüggő menübe - ezzel kapcsolatban egy másik cikkünk számol be és ad néhány hasznos ötletet. A Script Editor pedig a Folder Actions / Mappaműveletek nevű funkcióját teszi itt elérhetővé.
A Folder Actions / Mappaműveletek lehetőségeiről egy külön cikket állítottunk össze.
Ha egy fájlon vagy mappán hozzuk elő a környezetfüggő menüt, akkor többletfunkciók is megjelennek - például a cikk fentebbi szekciójában említett színes címkékkel láthatjuk el ezeket az elemeket. Ha képeket jelölünk ki a Finderben, akkor a Slideshow / Diabemutató opció is elérhetővé válik - vagyis ha például egy PC-s barátunktól kapunk egy képekkel teli lemezt, és azt nem akarjuk az Photos / Fényképek alkalmazásba importálni, akkor egyszerűen a Finder is képes bemutatót készíteni belőle.
A Go / Ugrás menü
A Finder egyik praktikus eleme a Go / Ugrás menü, amely fontos mappák és hálózati helyek elérését gyűjti egyetlen helyre, illetve navigálási opciókat tartalmaz.
A Back / Vissza és Forward / Előre parancsok funkciója megegyezik a Finder ablakok eszköztárának bal felső részén található vissza és előre gombok funkciójával, míg az Enclosing Folder / Befoglaló mappa parancs (Command + felfelé nyíl) arra való, hogy az eggyel kintebbi mappát lehessen könnyedén megnyitni, vagyis azt a mappát, amely az éppen aktuálisan megjelenített mappánkat tartalmazza. Ha például a Pictures / Képek mappa '2011 nyár' nevű mappájában vagyunk, akkor ez a parancs meg fogja nyitni a Pictures / Képek mappát, amely tartalmazza a 2011 nyár nevű mappát.
A Go / Ugrás menüben vonallal elválasztva olyan helyek érhetőek el, amelyeket gyakorta használunk, és így praktikus egy helyről megközelíteni őket: az All My Files / Összes fájlom az macOS Mountain Lion egy újfajta megközelítése a Finder és a felhasználó interakciójára. Alapból az Apple 2011. nyarán kiadott rendszerében a Finder ikonjára kattintva vagy új ablakot nyitva ez a felület jelenik meg, és tematika szerint időrendi sorrendben listázva találhatóak meg a különféle iratok. Erről bővebben cikkünk következő oldala ír.
A további elemek elsősorban a felhasználói fiókunk (Home folder / Saját mappa) gyakorta elérni kívánt mappái: a Documents / Dokumentumok, Desktop / Íróasztal, Downloads / Letöltések, Home / Saját, Library / Könyvtár (alapból rejtve, Alt nyomva tartásával jelenik meg). Ezeket a mappákat innen könnyedén elérhetjük, de ha a Finderben új ablak nyitására a Home / Saját mappánk nyílik meg, akkor még egyszerűbb a hozzáférés, illetve a cikkünk következő oldalán taglalt oldalsáv (sidebar) használatával bármelyik Finder ablakban hozzáférhetünk a Home / Saját mappánk összes fontos mappájához. E ponton érdemes megfigyelni, hogy mindegyik elem mellett billentyűparancs is található. E billentyűparancsok megtanulása egyszerű, logikus, és a segítségükkel lényegesen gyorsabbá, hatékonyabbá válik a Finder és a Mac használata. A felsorolt mappákat és a Go / Ugrás menü további elemeit a Command + Shift + mappa nevének kezdőbetűje kombinációval érhetjük el.
További elemek itt a Computer / Számítógép, amely elsősorban a Windows PC-ről áttért felhasználók számára jelent egyfajta áttekintést, illetve akkor hasznos, ha a Deskop / Íróasztal felületén nem aktiváltuk a külső meghajtók, CD-k, DVD-k megjelenítését. (Ezek sokáig alapból megjelentek az íróasztalon, ám a Mac macOS 10.6 "Snow Leopard" megjelenésével az Apple kikapcsolta ezek jelenlétét. A Finder programmenü > Preferences… / Beállítások… ablak General / Általános felületén egyszerű pipákkal visszakapcsolhatjuk ezen elemek megjelenítését az íróasztal felületén.) A Computer / Számítógép elem használatával egy mappában látjuk a Mac saját meghajtóit, a külső meghajtókat, az esetleges optikai lemezeket, illetve a felcsatolt hálózati meghajtókat.
Balra a képen például az látszik, hogy a Computer / Számítógép ablak címsorában a számítógép neve látható (ez az a név, amelyet a System Preferences / Rendszerbeállítások program Sharing / Megosztás panelén megadunk), míg benne a felcsatolt meghajtók találhatóak, köztük egy memóriakártya, két merevlemez, a gép egyetlen saját partíciója, a hálózat, mint entitás, valamint a távoli optikai meghajtó opciója, amely az macOS rendszerek egy okos és platformfüggetlen szolgáltatása.
A Remote Disc / Távoli lemez funkcióról bővebben az macOS megosztási képességei között ejtünk szót…
Az AirDrop megosztási funkcióról bővebben a következő oldalon ejtünk szót.
A Network / Hálózat funkció megegyezik a hálózati meghajtók böngészésének parancsával, amelyet a legalsó menüpont, a Connect to Server… / Kapcsolódás szerverre… parancs ablakában a Browse / Böngészés gombra kattintva érhetünk el. A Finder itt azon hálózati meghajtókat ajánlja fel, amelyeket a Mac aktuálisan elérni képes. Itt jelennek meg a különféle hálózati meghajtók, például a Time Capsule termék belső merevlemeze is.
Az iCloud Drive az Apple felhő alapú adattárolási törekvéseinek egyik eleme, amely révén az eszközeink között mindennél könnyebbé válik az adatcsere. A szolgáltatásról nagy részletességgel egy külön cikkünk számol be.
Az iCloud Drive felhő alapú adattárolási mechanizmus…
Fontos elemek még az Applications / Alkalmazások (Command + Shift + A), illetve a Utilities / Segédprogramok (Command + Shift + U), amelyekkel az adott mappákat érhetjük el gyorsan. Ezen billentyűparancsokat mindenképpen célszerű elsajátítani, mert a legfontosabbak a Finderben való gyors navigálásnál.
A Go / Ugrás menü listázza a korábbi mappákat is, amelyekben jártunk. Ezeket a menüből gyorsan el tudjuk érni.
Elsősorban a láthatatlan mappák eléréséhez hasznos a Go to folder… / Ugrás mappához… parancs, amellyel olyan mappákba tudunk belépni, amelyeket a Finderből máshogyan nem tudjuk megnyitni. Ez elsősorban a haladó felhasználók számára fontos, de alternatíva lehet az macOS Mountain Lionben rejtett Library / Könyvtár mappa elérésére is. A személyes adatokat és beállításokat is tartalmazó Library / Könyvtár mappát az macOS Mountain Lion rendszerben az Apple valami érthetetlen okból láthatatlanná tette, hogy nehezebb legyen elérni. (A dolog azért nem teljesen érthető, mert a rendszer fő Library / Könyvtár mappáját, és magát a System / Rendszer mappát továbbra is el tudja érni az adminisztrátor felhasználó, és törölni is tud belőle jelszó megadással.) Ettől függetlenül persze ehhez a mappához hozzá lehet férni. Ennek egyik módja az Alt billentyű nyomva tartása, amikor a Go / Ugrás menüt kiválasztjuk. Ekkor a Library / Könyvtár láthatóvá válik, egy plusz menüelemként megjelenik a Home / Saját és a Computer / Számítógép között. A másik lehetőség, hogy a Go to folder… / Ugrás mappába… parancs kiválasztásakor a ~/Library helyet adjuk meg. A ~ minden esetben a Home folder / Saját mappa helyére utal az aktív, éppen bejelentkezett felhasználó esetén. Vagyis nem kell megadnunk a teljes elérési utat. (Fontos változás az macOS Mountain Lion rendszerben, hogy immáron nem kettőspont, hanem per jel lett az elérési utak tagolásának módja. Tehát ami korábban Macintosh HD:Users:~:Library volt, az az macOS Mountain Lion rendszerben Macintosh HD/Users/~/Library lett. Cikkeink / jelet használnak az angol / magyar név megadásakor, de az elérési utakkal szemben szóközzel határolva, így ez ne zavarja meg a kedves olvasót!)
A Go / Ugrás menü legalsó pontja a Connect to Server… / Kapcsolódás szerverre… menüpont (Command + K), amely a Mac OS Classic verziókból ismert Chooser utódja. Itt van lehetőség helyi vagy távoli szerverek elérésére többféle protokollon keresztül.
Ha például egy Windows PC-vel vagyunk egy hálózatban, és annak mondjuk 10.0.0.8 az IP címe, akkor smb://10.0.0.8 címmel el tudjuk érni a PC megosztott mappáit, amennyiben vannak ilyenek. De lehetőség van iDisk, FTP vagy VNC tárhely megnyitására is így, illetve Bonjour protokollon keresztül könnyedén elérhetjük a helyi hálózatban lévő Macintoshokat a számítógép nevének ismeretében, vagyis nem szükséges IP címet tudni. Ezzel kiváltható a Network mappa, amely ritkábban frissül. Egy Mac-et egyszerűen a Bonjour név begépelésével lehet elérni: például a MacPro nevű számítógép elérése MacPro.local, és ha fut az állománymegosztás a gépen, akkor máris elérhetjük a megosztott szolgáltatásait és mappáit. (Amennyiben nem írunk be protokoll előtagot az ablakban a szerver címéhez, akkor a Mac macOS alapból az Apple Filing Protocoll - AFP - használatával próbál csatlakozni. Ha nem sikerült például egy PC-hez csatlakozni az IP cím megadásával, célszerű ellenőrizni, hogy beírtuk-e az smb:// előtagot a protokoll meghatározásához!)
Az macOS megosztási lehetőségeiről és beállításairól bővebben…
Mozgatható médiák kezelése
A Mac használatának egyik fontos ismerete, hogy miként is lehet a mozgatható médiákat - memóriakártyák, iPodok, külső merevlemezek, CD-k, DVD-k - kezelni. Amikor egy ilyen a géphez kapcsolunk, vagy CD és DVD esetén a megfelelő meghajtóba helyezünk, akkor ezek a médiahordozók megjelennek a Desktop / Íróasztal felületén (amennyiben a Finder beállításokban másként nem rendelkezünk), és itt el tudjuk érni a tartalmukat.
A lemezekről fájlokat másolhatunk egyszerűen a Mac valamely mappájába vagy a Desktop / Íróasztal felületére húzva. (Ebben az esetben nem szükséges az Alt (Option) nyomva tartása a másoláshoz.)
Amennyiben azonban a Command billentyűt tartjuk nyomva, akkor hálózati lemezekről, USB kulcsról, memóriakártyáról - és minden nem optikai médiáról - a Finder átmozgatja a fájlokat, azaz nem csak másol, hanem a forrás helyről el is tünteti az átmásolt anyagot. Ha például egy USB kulcs van a Mac-re csatolva, és egy fájl vagy mappa mozgatása közben nyomva tartjuk a Command billentyűt, akkor a meghajtóról úgy kerül át a Mac-re a fájl vagy mappa, hogy a meghajtóról eltűnik, vagyis átmozgatásra kerül, nem átmásolásra.
A cserélhető médiákat minden esetben a Trash / Kuka helyén megjelenő kiadás szimbólumra húzva tudjuk leválasztani a gépről. Ez szükséges a biztonságos leválasztáshoz. Amennyiben csak szétkapcsoljuk a kábelt, kirántjuk az USB kapuból a meghajtót, kitépjük az SDXC kártyát az olvasóból, azzal adatok sérülhetnek és veszhetnek el, fájlrendszeri hibák keletkezhetnek. (Ezért villog az iPod nano modelleken a Do Not Disconnect / Ne csatlakoztassa le felirat, amikor a Mac-hez vannak kapcsolva.)
Ezek a médiák úgy is szétkapcsolhatók - illetve optikai lemezek kivethetők a gépből -, hogy kiválasztjuk egérrel őket a Finderben (a Desktop / Íróasztal felületén), és az Command + E (File / Fájl > Eject / Kiadás) billentyűparancsot lenyomjuk. Illetve optikai lemezek esetében az Apple billentyűzeteken lévő média vezérlő billentyűk közül a jobb felső sarokban található az optikai lemez kivetésére vonatkozó billentyű. (Ez régebbi PowerBookok esetén ugyanitt, iBookok esetén az F12 billentyű hosszas lenyomásával érhető el. Az újabb gépekről már lemarad ez a gomb és funkció, ott a Command + E működik, ha optikai lemezt szeretnénk kivetni a gépből.)
Az optikai lemezek kapcsán érdemes tudni, hogy a Finder gyárilag tud CD-t és DVD-t írni is, amiről bővebben egy külön cikkünk számol be…
Mik azok a lemezképek?
Az macOS alá kiadott programokat nagyon gyakran DMG fájlformátumban, azaz egy virtuális lemezképként juttatják el a felhasználókhoz. Ennek az az előnye, hogy eléggé tömör, egyedi megjelenésű, saját háttérrel rendelkezhet, vagyis olyan a megjelenése, mintha egy CD-n érkezett volna a szoftver. A DMG fájlokat dupla kattintással tudjuk megnyitni, és ekkor egy fehér lemezkép ikon jelenik meg. Ebből tudjuk futtatni a szoftvereket, de ahhoz, hogy hosszú távon használhassuk, mindenképp ki kell őket másolni a lemezképből a merevlemezünkre. A másolás egyszerűen a megnyitott lemezképből való kihúzással történik. Ha Alt (Option) billentyű nyomva tartása mellett egérrel megragadjuk a lemezképet, majd elengedjük, akkor az egész lemezképről készítünk egy mappába másolatot.
A lemezképek addig vannak felcsatolva (mount), amíg be vagyunk jelentkezve. Utána eltűnnek, és újra fel kell csatolnunk, ha el akarjuk érni a tartalmukat. A lemezképeket - hasonlóan a CD-khez és más mozgatható médiákhoz - a kukába húzva tudjuk lecsatolni. Emellett megjelennek a Finder ablakok baloldali sávjában (sidebar / oldalsáv), ahol kicsi lecsatolás (Unmout, Eject) gomb is megjelenik, amellyel szintén le tudjuk csatolni őket.
Fontos, hogy ha lemezképből telepítünk egy programot, akkor azt ne a lemezképből húzzuk ki a Dokkra, mert azzal a számítógépre nem kerül át a program, csak egy álruha (alias) kerül a Dokkra. Előbb húzzuk a programot az Applications / Alkalmazások mappába, és ikonját onnan a Dokkra.
A Mac App Store megjelenésével a programok újabb módon váltak elérhetővé, ezért a DMG telepítőkkel ritkábban találkozunk.
Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: