Lapok (tab) a Finder ablakokban

A böngészőprogramokat évekkel ezelőtt forradalmasította az a megoldás, amikor egy ablakon belül több fül nyitható meg, és ezzel helytakarékosan van mód a tartalmak közötti kényelmes váltásra. Az Apple a Safari böngésző után néhány évvel a Finder felületén is meghonosította ezt a módszert, amely segít elkerülni azt az esetet, hogy például iratok mozgatásakor vagy másolásakor ablakok áttekinthetetlen tengere jelenik meg a képernyőnkön. Helyette akár egy ablakon belül megnyithatjuk az összes érintett mappát, és a fülek közötti váltással kényelmesen elvégezhetjük a feladatainkat.



Megjegyzés: A macOS magyar változata lapnak nevezi az angol Tab szót. A MacMag.hu korábbi írásaiban inkább a címke szót használta, de a rendszerben később a fül megnevezés vált standarddá. A lap elnevezés is tökéletesen megfelel az angolról magyarra fordításnak, de mivel túl általános, és inkább utal a fül alatti tartalomra, mint magára a fülre, mint látható és kattintható felhasználói felületi elemre, így helyette mégis a fül szót alkalmazzuk az írás során.

A Finder bármely ablakában lehetőségünk van újabb fület nyitni a File / Fájl menü New Tab / Új lap (Command + T) parancsával, és megőrizni az ablak eredeti tartalmát, miközben az újabb fül alatt valamely egészen más mappába navigálhatunk. Ezzel módunk van arra, hogy például az egyik mappából könnyedén helyezzünk át a másik mappába anyagokat.

A Finder ablakban új fül nyitásakor a beállításainknak megfelelő tartalom nyílik meg. Mint arról a bemutató korábbi részében szó volt, a Finder ablakok tartalmát a Preferences / Beállítások ablak General / Általános felületén tudjuk szabályozni. Itt alapértelmezés szerint az All My Files / Összes fájlom tartalom nyílik meg, de igény szerint a felhasználói fiókunk főmappája (Home Folder), a Desktop / Íróasztal, a Documents / Dokumentumok, az iCloud Drive felhő alapú tárhely, vagy bármely, saját magunk által beállított mappa is megnyílhat.

Ugyanitt tudjuk egyébként beállítani, hogy a Command billentyű nyomva tartása mellett történő dupla kattintásra új ablak nyíljon meg, ahogyan az a Mac OS elmúlt évtizedei alatt, vagy új fül nyíljon meg inkább. Amennyiben az Open folders in tabs instead of new windows / Mappák megnyitása lapokként új ablakok helyett opciót kipipáljuk, akkor a Command + dupla kattintás hatására új fül alatt nyílik meg az adott mappa, és nem új ablakban, az éppen nyitva lévő mappa pedig változatlanul nyitva marad.

A fülek megnyitása révén nagyon könnyű módunk nyílik arra, hogy egérrel tartalmakat húzzunk át egyik mappából a másikba. Ahogyan a bemutató videó is példázza, a fülre húzva a fájlt, a Finder aktiválja az adott fület, és így láthatjuk annak tartalmát. Az adott fájlt csak akkor kell felengedni, ha már a megfelelő helyen, a megfelelő mappában van.

Tipp: E helyen egyébként praktikus lehet a rugós mappák használata, amelyről szintén korábban tettünk már említést.

Amennyiben legalább kettő fül van megnyitva egy Finder ablakban, akkor a fülek neve mellett egy plusz jel is megjelenik, amellyel további füleket tudunk nyitni, de a Command + T billentyűparancs is könnyen megjegyezhető az angol Tab szóra utalva.



A fülek alkalmazása a Finder ablakaiban segít abban, hogy a rendszerünk a fájlok számának gyarapodásával és a feladatok sokasodásával is áttekinthető és rendezett maradjon, és a megoldás révén könnyebben használhatóvá válnak a fájlok mozgatásával kapcsolatos mindennapi rutinfeladatok.


Megosztási lehetőségek a Finder felületeiről

A macOS operációs rendszer fejlesztése során az Apple figyelt arra a felhasználói igényre, hogy az emberek szeretnek több és több információt megosztani másokkal akár közvetlen üzenet, akár valamelyik közösségi megosztó portál segítségével. E tevékenység megkönnyítése érdekében a Finder több felületén, például a környezetfüggő menüben is megjelent a Share / Megosztás menüpont, vagy a Quick Look / Gyorsnézet ablakban a megosztást jelző gomb. Az Apple emellett a System Preferences / Rendszerbeállítások program Extensions / Bővítmények paneljén lehetővé tette külső fejlesztők számára, hogy saját szolgáltatásaik megosztási lehetőségeit beépítsék a macOS rendszerbe.

A Finder megosztás menüjének legalapvetőbb tartalmai az Apple alkalmazásaihoz kötődnek: bármilyen tartalmat el tudunk küldeni levélként a Mail alkalmazás segítségével, megosztani a közelben lévő Mac gépekkel és iOS eszközökkel az AirDrop képesség révén (ennek feltétele a Bluetooth 4.0 kapcsolat és a WiFi), a Notes / Jegyzetek alkalmazásba csatolmányként valamilyen jegyzethez, gondolathoz, ötlethez, piszkozathoz, valamint közvetlen üzenetként a Messages / Üzenetek alkalmazásban.

Ezen funkciók használata igen célirányos: a Mail esetén egy új levél nyílik, benne az adott irattal csatolmányként. Az iCloud alapú Mail Drop funkció révén a túlméretes levelekkel sincs gond, mert azokat is el tudjuk küldeni úgy, hogy a rendszer az iCloud tárhelyen tárolja el átmenetileg a nagy levelet.

Az AirDrop küldésnél a kliens felfedezését követően tudjuk küldeni a tartalmakat.
Az AirDrop funkció működéséről és követelményeiről egy külön cikkünk ír részletesen…



A Notes / Jegyzetek alkalmazás az évek alatt folyamatosan bővült, a macOS El Capitan rendszerben pedig nem csak jegyzetek készítésére szolgál, hanem amolyan ötlet előkészítő és kifejlesztő alkalmazás lett, így a segítségével egy bizonyos témához sokféle külső fájlt is összegyűjthetünk a szöveges anyagokon kívül, amelyeket a macOS csatolmányként ad a jegyzethez.

A Messages / Üzenetek segítségével egy üzenetet komponálunk meg a Finder által felkínált ablakban, ahol címzetteket kell megadnunk, és üzenetet is írhatunk a megosztott fájl mellé.



A fotókat és videókat hozzá tudjuk adni a Photos / Fényképek alkalmazáshoz, amely révén egyszerű importálási művelet zajlik le.

A fényképekkel kapcsolatosan már működik a macOS bővítményeinek megoldása: a megosztás menü sokkal bőségesebb, mint például egy RTF formátumú szöveges dokumentum esetén. Megjelennek a közösségi portálok: egy fényképet a Twitter kontónkkal is megoszthatunk, feltölthetjük a Facebook portálra, a Flickr fotómegosztóra.



Mivel a két utóbbi igen népszerű fotó megosztó hely, így bemutatjuk annak lépéseit, mint történik a tartalmak megosztása a Finder felületén keresztül a Facebook közösségi oldalra és a Flickr fotómegosztó portálra.

A Facebook közzétételnél a Share / Megosztás menüből a Facebook opciót kell választanunk. Ekkor a Finder a fényképet egy kicsiny ablakban helyezi el, ahol lehetőségünk van kiválasztani, hogy a kép kinek a számára legyen elérhető. (A Facebook sokféle opciót kínál: lehet a kép nyilvános, csak a barátaink számára elérhető, csak a rokonaink, csak a lakóhelyünk környékén élők vagy csak saját magunk számára elérhető.) A közönség sávjának jobb oldalán található a cél album: ha például a falunkra szeretnénk kitenni a képet, akkor simán a Timeline / Idővonal opciót kell választanunk, de ezen kívül bármely, korábban már létrehozott albumunkba is megoszthatjuk a képet.

A fotó mellé közepesen hosszú leírást mellékelhetünk, végül pedig helyszínt is hozzáadhatunk. A Post / Közzététel gombra kattintva a Finder feltölti a képet a Facebook portálra, és ott azonnal láthatóvá válik. A feltöltés forrásaként a macOS fog megjelenni.

Megjegyzés: A közösségi portálok használatának alap feltétele, hogy kontóval rendelkezzünk és bejelentkezzünk. A cikk során adottnak tekintjük, hogy a kontókra be vagyunk jelentkezve. A kontókról bővebben a System Preferences / Rendszerbeállítások program Internet Accounts / Internetes fiókok panelét bemutató cikkünk szól.

Hasonlóan egyszerű a Flickr megosztás is: a kép kiválasztását követően a Share / Megosztás menüből a Flickr opciót kell választanunk, és a megjelenő megosztás ablakban megadni a kép nevét és esetleges rövid leírását. Beállíthatjuk, hogy a kép nyilvános vagy csak korlátozott közönség számára elérhető, illetőleg kulcsszavakat (Tags) is adhatunk hozzá. Ezzel egy sorban a cél albumot is kiválaszthatjuk.



A Flickr egy kimondottan fotómegosztó közösségi oldal, ahol emellett több részlet is megjelenik a fényképezőgépünkről - például a képen látható fotónál a lap kiírja, hogy iPhone 6 Plus készülékkel készült, annak is a hátoldali kamerájával.

A Flickr megosztás mutatja a feltöltés folyamatát, és visszajelez, ha az sikeres volt.

A videós produkciók számára a Vimeo integráció jelent optimális megosztási irányt. A Vimeo egy, a YouTube-hoz képest kevésbé tömeges megosztó portál, ahol többféle szabályozás nyújt keretet ahhoz, hogy a tartalom valamennyire igényes maradhasson. Ez a portál népszerű a különféle podcastok, oktatóanyagok és zenészek körében is. A Finder a macOS integráció révén közvetlenül képes ide is feltölteni.

A Vimeo portál a cím és leírás mellett lehetőséget ad arra, hogy az adott film csak saját magunk számára legen elérhető (Make this movie personal), valamint címkék hozzáadását is felkínálja.

A Share / Megosztás funkció legkönnyebben a Finder környezetfüggő menüből, azaz jobb gombos kattintással (Control-kattintás) érhető el, de ha megnyitunk egy Finder ablakot, annak eszköztárán is jelen van a jellegzetes gomb minden odavágó funkciójával. Továbbá a képek Quick Look / Gyorsnézet felületen való megtekintésekor is megtaláljuk a megosztási lehetőséget, csakúgy, mint a QuickTime videó lejátszó alkalmazás File / Fájl menüjének legalsó pontján.

A megosztás napjainkban roppant alapvető rendszer funkcióvá vált, és a bővítmények szabad fejlesztése jóvoltából az Apple lehetőséget ad sokféle külső szolgáltatónak, hogy hasznos képességgel egészítse ki a Finder és más macOS alkalmazások felületét.

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2015. szeptember 27., 29.









 

     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: