Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.
Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.
Újfajta termékbemutató stratégia pár perces videókkal, előre bejelentett frissítéssel, az új iMac színeinek megalkotása, a nanotexturált kijelző és az Apple Intelligence volt a fő témája annak a párperces beszélgetésnek, amelyet iJustine vlogger készített az Apple marketing alelnökével, Greg „Joz” Joswiakkal és John Ternus hardver fejlesztési alelnökkel. A teljesítmény kapcsán a mondanivaló egyértelmű volt: aki még Intel alapú gépet használ, az végre váltson, és kezdjen Apple Silicon Mac-et használni, aki pedig PC-t használ, annak nem lehet kérdés a fejlődés útja: Mac. A beszélgetésből megtudhattunk néhány fejlesztési irányzatot az Apple-ön belül, és persze mindkét vezető őszintén rajongott a Mac világáért.
Komolyabb kérdések természetesen nem merültek fel, például arról, hogy kinek szól a Mac Studio vagy a Mac Pro M2 sorozatú processzorokkal akkor, amikor az iPad Próban és a Mac miniben is M4 sorozatú processzor van.
A Mac mini M4 termékcsalád… Az iMac M4 asztali számítógép… A MacBook Pro termékcsalád… A beszélgetés a YouTube-on…
Eddig sem volt kérdés, hogy mennyivel jobb teljesítményt nyújt az Apple Silicon, mint az Intel processzorai. Az Apple azonban minden termékfrissítésnél nagy részletességű méréseket tesz közzé elsősorban külső alkalmazásokból, hogy mérvadó teszteredményekkel támassza alá a teljesítmény adatokat. Mivel az Intel alapú 13”-es rendszerek általában kevesebb maggal rendelkeztek, mint az akkori 15” és 16” modellek, így eleve alacsonyabb a teljesítmény érték, hiszen a MacBook Pro 14” esetén a legnagyobb teljesítményű mobil processzor, az M4 Max is elérhető.
Ez is az oka, hogy a szokásos 3x, 4x, 5,6x gyorsabb teljesítmények mellett olyan értékek is születnek, mint a Redshift nevű alkalmazás 3D renderelési eredménye, amelynél 6490% a különbség, vagyis 64,9x gyorsabb a MacBoook Pro 14” M4 Max modell, mint az Intel Core i7 MacBook Pro 13” volt. Itt ki kell emelni, hogy a Maxon Redshift alkalmazása GPU-gyorsított szoftver, amelynél eleve előnnyel indulnak az Apple processzorai, de attól még a mérési adat tényszerű, és jól alátámasztja, hogy mennyire más dimenziót képeznek azok a gépek, amelyek az Apple saját processzorát használják.
A MacBook Pro termékcsalád…
A Pixelmator immáron évek óta a piacon jelen lévő, a macOS natív képességeire építő, a Mac hardverét hatékonyan kiaknázó grafikus alkalmazás, amely iPadOS és iOS verzióval is rendelkezik. Többek között az iJoe.hu és a MacMag.hu grafikai elemeinek létrehozásában is múlhatatlan érdemei vannak a szoftvernek. Meglepő módon az Apple szemet vetett az alkalmazásra, és felvásárolta a litván kisvállalkozást, amely a weblapján jelentette be a hírt.
A Pixelmator megközelítése és működése „inspiráló volt az Apple számára az első naptól kezdve” - áll a közleményben, amely egyúttal megnyugtatja a felhasználókat, hogy az Apple tulajdonszerzése ellenére „nem terveznek alapvető változtatásokat” az alkalmazásokban, illetve azok forgalmazásában, de „izgalmas újdonságok várhatóak”. Az Apple számos meghatározó alkalmazásához felvásárlás révén jutott hozzá: a mai Music / Zene alkalmazás elődje, az iTunes így született. A Final Cut Pro a néhai Macromedia szoftverház fejlesztése volt, míg a Logic egy német Emagic nevű cég alkotásaként került felvásárlásra. A Pixelmator egyébként bővítmények formájában a Photos / Fotók alkalmazásba is képes beépülni.
A Pixelmator hivatalos sajtóközleménye…
Az Apple egyelőre nem cserélt processzort a MacBook Air modellekben, hiszen azokat az év első negyedévében mutatta be, de végrehajtotta azt az időszerű lépést, hogy az alap memória ezekben a gépekben is 16 GB-ra emelkedett. Ezen felül a 24 GB-os opció maradt fenn. Ezt úgy is felfoghatjuk, hogy 100.000 Ft-tal olcsóbban vehetjük meg azt a gépet, amely hosszú távon jó szolgálatot tehet, hiszen eddig ennyi volt ezeknek a konfigurációknak a felára. Az alap és egyedi konfigurációk már rendelhetőek az iJoe.hu oldalról. A készleten lévő gépek csökkentett áron elérhetőek, a típusszám változás okán az „új”, több memóriás modellek 1-2 hetes szállítási idővel érkeznek.
A MacBook Air M3 modellek dupla memóriával már rendelhetőek az iJoe.hu-tól…
Folytatta az Apple a Mac frissítési hetet, amelynek keretében utolsóként piacra kerültek az új MacBook Pro modellek. Az alapgépek terén sok meglepetés nem következett be: az asztroszürke színt asztrofeketére, a 8 GB memóriát 16 GB-ra cserélte az Apple. Több memória variáció, illetve nanotexturált kijelző opció is elérhetővé vált már az alapmodellek esetén is. Továbbá három darab Thunderbolt 4 kapu került a gépekre a korábbi kettő helyett. A gépek M4 processzorral szerelve érkeznek, és alapvető képesség a két külső kijelző támogatás.
Az M4 Pro és M4 Max modellek esetén a kijelző immáron SDR tartalmak esetén is 1000 nit fényerőt biztosít, a HDR tartalmaknál pedig 1600 nit fényerőre képes. A ProMotion kijelzőt nanotexturált bevonattal is rendelhetjük, amely egyrészt az erős háttérfénnyel terhelt munkahelyeken lehet hasznos, továbbá ideális a fényképekkel és videóval való munka során. A MacBook Pro modellek esetén nem egyértelmű még, hogy az Apple Pro Display XDR sérülékenyebb megoldását alkalmazták, vagy az iPad Pro ellenálló nanotextúráját helyezte el az üvegen az Apple - mindenesetre törlőkendő is jár a géphez, amely arra utal, hogy az érzékenyebb megoldás került használatra.
A MacBook Pro M4 Pro és M4 Max modelleken megjelent a Thunderbolt 5 kapu, amely 120 Gb/s elméleti sávszélességet biztosít, és 80 Gb/s kétirányú adatcserére tesz lehetőséget. A Thunderbolt 5 szabványt már olyan gyártók is támogatják, mint az OWC, amelynek Envoy Ultra terméket 6000 MB/s valós külső SSD másolási teljesítményt kínál, tökéletes videós kiegészítőt nyújtva.
Egészen bámulatos Mac mini frissítést mutatott be az Apple: a cég szakított a 2010-es, mára már indokolatlanul nagy méretű formatervvel, és egy roppant pici, 12,7 centiméteres oldalú lekerekített négyzetet formáló arculatra tért át, amely valóban hihetetlenül kicsi a benne rejlő tudáshoz képest. Óriási előrelépés, hogy változatlan áron a Mac mini modellek 16 GB memóriával szerelve érkeznek, amellyel gyakorlatilag 100.000 Ft árelőnyt ad az Apple a korábbi szériához képest. A memória az M4 processzorral szerelt modellek esetén 24 GB-ra vagy 32 GB-ra konfigurálható rendelést megelőzően, míg a tárhely változatlanul 256 GB, 512 GB, 1 TB vagy 2 TB. Mindegyik modellt lehet a Gigabit Ethernet helyett 10 Gigabit Ethernet kapcsolattal rendelni 50.000 Ft-os felárért, amely szintén versenyképesnek mondható. A termékcsalád csúcsán egy M4 Pro processzorral rendelkező változat áll, amely az ára és paraméterei nyomán már értelmezhető helyet foglal el a termékpalettán - korábban annyira közel állt ez a gép a Mac Studio modellekhez, hogy nem volt igazán ráció a megvásárlásában, ha az ember erősebb paraméterekkel konfigurálta. Az M4 Pro változat az 512 GB-os SSD helyett 1, 2, 4 és 8 TB tárhellyel is rendelhető - igaz, utóbbinak 1.200.000 Ft a felára.
Az új Mac mini modellek esetén az M1 változathoz képest 80%-kal gyorsabb processzor teljesítmény és 120%-kal gyorsabb grafikus teljesítmény érhető el.
A Mac Studio sikere nyomán az Apple a Mac mini esetén is előre helyezett bizonyos portokat, így két darab USB-C (USB 3) a termék elején van a fejhallgató csatlakozó minijack mellett. A hátoldalon az M4 verziók esetén három darab Thunderbolt 4 kapu található a HDMI és a Gigabit Ethernet mellett, míg az M4 Pro változat esetén hátul három darab Thunderbolt 5 kapott helyet, amely nem csak dupla sávszélességet biztosít, de további 40 Gb/s sávot ad a 8K kijelzők zavartalan kapcsolatához.
Természetesen a Mac mini is támogatja az amerikai angol Apple Intelligence szolgáltatásokat a macOS Sequoia 15.1 verziótól kezdődően. Más nyelveken később válnak elérhetővé a szolgáltatások.
Az új Mac mini az első karbonsemleges Mac: a gép burkolata teljes mértékben, a komponensei 50%-ban újrahasznosított anyagokból készülnek, a gyártás során pedig az Apple partnerei kizárólag megújuló energiát használnak.
A Mac termékvonal napjainkban… Az Apple hivatalos sajtóközleménye…
Ahogyan azt Greg Joswiak múlt héten beharangozta, az Apple megkezdte az M4 Mac gépek bemutatását, így elsőként az iMac modellekből jelent meg az M4 változat. Ugyan formális prezentáció nem zajlott, de az Apple weblapján megjelent egy bő 10 perces videó - igaz, ebből majdnem 5 perc az Apple Intelligence már számos helyen bemutatott és ismételt funkcióit demonstrálta. Az Apple Intelligence lehetőségeit egyelőre csak amerikai angol nyelven tudjuk használni a macOS rendszeren - az iPhone és iPad rendszerein az Európai Unió korlátozza a funkció használatát. A legnagyobb erőssége, a ChatGPT azonban már most is elérhető bármely eszközön tökéletes magyarsággal. (Itt ki kell emelni, hogy az Apple Intelligence az M1-es és M3-as iMac-en is támogatott funkció a macOS 15.1 rendszerrel.)
Az iMac M4 processzora tízmagos, és legfőbb fejlesztése a mesterséges intelligencia modellek kezelése kapcsán szükséges gyorsítás. Ennek ellenére 30%-kal gyorsabb az Excelben, mint az M3 processzor és 70%-kal gyorsabb, mint az M1. A GPU szintén tízmagos, amely 10%-kal gyorsabb, mint az M3 és 100%-kal gyorsabb, mint az M1 esetén volt. A Neural Engine az M1 processzorhoz képest az ígéretek alapján 3x gyorsabb. Mivel ez többnyire a háttérben dolgozik, nehezen érzékelhető az előnye, de az Apple Intelligence kapcsán majd valamikor tapasztalható lesz az ereje.
Nagy lépés, hogy immáron alap a 16 GB memória a gépekben, így az alapmodell is ennyivel érkezik. Ezt lehetőség van 24 GB-ra vagy 32 GB-ra bővítve rendelni, amelynek ugyan jelentős felára van, ám egy ilyen iMac egészen sokfajta kreatív igényt kielégít. (A tárhelyek változatlanok, és továbbra is 1 és 2 TB opció van.)
Az Apple az iPad Pro sikere nyomán az iMac esetén is lehetőséget ad a nanotexturált bevonatra, vagyis aki fényképekkel, videókkal foglalkozik, és nem szeretne tükröződő csillogó kijelzőt, 100.000 Ft felárért lehetősége van egyedileg úgy rendelni az iMac-et, hogy matt kijelzője legyen (az alapmodell kivételével). Ez nagy előrelépésnek számít az iMac pozícióját illetően, egyúttal arra is utal, hogy nem várható a közeljövőben nagyobb kijelzős iMac bemutatása.
Az Apple fejlesztette a FaceTime kamerát is, amely immáron 12 megapixeles, amely révén sokkal jobb minőségű a kép, illetve a Center Stage funkció segítségével képes a látószögben mozgó személyt követni egy csevegés során a kamera, valamint a Desk View / Asztal nézet révén a billentyűzet környékén zajló eseményeket is tudja venni a kamera, amely korábban csak a Mac-re illesztett iPhone modellel volt elérhető képesség.
Az alapmodell továbbra is kettő darab Thunderbolt 4 csatlakozóval rendelkezik, míg az erősebb modellek négy darab csatlakozóval, ám ezek mindegyike Thunderbolt 4, vagyis az a kettő is, amely korábban csak USB-C (USB 3) kapu volt.
Az új gépek új árnyalatokban kaphatóak: a színek azonosak, de árnyalatnyi eltérés tapasztalható. Továbbra is szürke, kék, lila, rózsaszín, narancssárga, citromsárga és zöld a kínálat.
Az Apple az iMac modellek mellé immáron USB-C csatlakozós perifériákat csomagol, tehát a Magic Keyboard, Magic Mouse vagy Magic Trackpad már szakít a Lightning kapuval, helyette az ipari szabványt támogatja, így még könnyebben tölthető.
Megjegyzés: Mivel az iMac sajtóközleményében az Apple külön kiemeli a Thunderbolt 4 kapcsolatot, jó esély van rá, hogy a professzionális termékvonalban megjelenhet a Thunderbolt 5 kapcsolat. A Mac termékvonal napjainkban… Az Apple hivatalos sajtóközleménye…
Szürreális árakon, akár 99.990 Ft-ért is vásárolhatunk Apple billentyűzetet USB-C kapuval: az Apple frissítette a Magic Mouse, Magic Trackpad és Magic Keyboard termékcsaládot, egyúttal még fentebb tolta az eszközök árát. A Magic Mouse USB-C 36.990 Ft-os áron lesz kapható, a 20 dollárral drágább fekete változat 47.990 Ft-ba kerül. A Magic Keyboard Touch ID nélküli alap változata 47.990 Ft-ba kerül, 57.990 Ft lett a számbillentyűs változat Touch ID nélkül (ez a termék nem frissült, és nem is rendelhető az Apple-től, így vélhetőleg kifut), a kis méretű Magic Keyboard Touch ID felülettel 72.990 Ft, a számbillentyűs változat 88.990 Ft, ennek fekete változata pedig 99.990 Ft.
A billentyűzet mellé az Apple USB-C kábelt is biztosít, illetve néhány gomb megjelenése változott, tehát megjelenésbeli eltérést is hoz a frissítés. A kicsi billentyűzetekhez hasonlatosan a bal alsó sarokba került a kiosztás közti váltást vagy az Emoji karaktereket előhozó, földgömbbel illusztrált gomb, így ezen a téren az Apple szabványosított. A Magic Trackpad fehér ára 57.990 Ft lett, a vele teljesen azonos tudású fekete verzió pedig 72.990 Ft.
A Mac termékvonal napjainkban…
A MacMag.hu 2002. február óta számol be a Mac világ friss híreiről. Régebbi írásaink a felnyíló menüből választhatók ki.