Sarajo Freiden szeret felfedezni és hosszasan leragadni egy stílusnál. Mint grafikus művész és illusztrációs szakember komoly érzéke van a designhoz, a színek használatához és a kézzel rajzolt ábrázolásmódhoz. A munkái hirdetésekben, magazinok illusztrációjaként, CD-borítókon, könyvekben és filmekben is előfordulnak. A saját művészi célú festményei olyan témákból merítenek ihletet, mint a magyar népművészet vagy a perzsa miniatúrák.

Az alkotáshoz Frieden a Power Mac G5-ös gépét használja, amelyen Adobe Photoshop és Adobe Illustrator programokat futtat, és a célja olyan képek elkészítése, amik nem tűnnek számítógép által generáltnak. "Az első időszakban a számítógépes illusztráció eléggé hűvös volt. Ránéztél egy ilyen képre, és tudtad, hogy hogyan csinálta a művész. Nekem a Mac éppen arra kell, hogy fejen álljak, és másképp próbáljam meg látni a világot."

Frieden úgy tartja frissen a stílusát, hogy elkerüli az éles vonalakat és a sablonos szűrők, tipikus árnyékok alkalmazását. A munkái egy élénk eredetiséget képviselnek azáltal, ahogyan kombinálja a kézzel alkotott elemeket a szoftveres elemekkel. A ceruza, ecset és egyéb hagyományos eszközök alapvető elemét képezik a munkájának, az ezekkel alkotott dolgokat pedig a Photoshopba szkenneli, az Illustratorban vektorosan felhasználja, és digitális rétegekből összerakja a végső képet. Ez a munka egy folyamat, aminek az eredménye akár egy újabb kiindulópont lehet, de a nagy méretű digitális íróasztalon lehetőség van a kísérletezésre.

"Egy-egy programmal annyi mindent lehet már csinálni, hogy az nehezen áttekinthető, de a Mac-en eléggé jól mozgathatók a fájlok egy-egy program között, így minden célra azt az eszközt lehet használni, ami arra a legjobb."

"A Mac elég gyors és rugalmas, így a művész valós időben dolgozhat nagy méretű fájlokkal hatalmas felbontásban, ami a nyomtatásra is alkalmas. Ez segít abban, hogy mindig fejlődni tudjak, és többet akarjak a következő alkotásban."

A stílusok területén megannyi irányvonal találkozik: japán túlzsúfoltság, kelet-európai ívek és formák, indián miniatúrák, iszlám kalligráfia…

Frieden a saját munkáit egyszerűnek tartja, de rétegezettnek. Emellett szeret elszakadni az egyenes vonalaktól, és inkább a görbéket alkalmazni. Mégis leginkább a színek szakértői használatáról vált ismertté. "Nem használok szabályokat a színeknél. A szín számomra intuitív. Kihívás lehet az is, hogy mennyire kevés színt használok, hogy mennyire tudok egy színcsalád árnyalatiból érdekes képet alkotni. Egy szín nagyon sokat tud mondani."

Cikk: Guja Bitoff, Apple Pro

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: