A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:









Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


watchOS 11: Az Apple új lendületet fog adni a dupla bökésnek
(június 17.)

A watchOS 10 rendszerben mutatta be az Apple az Apple Watch Series 9 és Apple Watch Ultra 2 modelleken elérhető dupla ujjcsippentés kézmozdulat néhány funkcióját, amely révén akkor is el tudunk végezni bizonyos műveleteket, ha az egyik kezünk foglalt. Az Apple továbbgondolta a funkciót, és a watchOS 11 rendszerben számos alkalmazásban fog ez a módszer funkciókat elérni, így például görgetést vagy gomb lenyomási opciót. Az új Shazam Music Recognition alkalmazásban például nem kell böknünk a zene felismertetéséhez - bár ennek jelentőségét elsőre nehéz felismerni, hiszen a Shazamot bökéssel tudjuk elindítani, ha pedig Siri segítségével indítjuk, akkor úgyis szöveges parancsot adunk ki. Más felületeken, mint a Fitness / Edzés alkalmazásban a különböző, teljes Apple Watch kijelzőt elfoglaló felületek között tudunk görgetni, és alapvetően a görgetéssel tartalmat megjelenítő alkalmazásokban a görgetést tudjuk elérni dupla bökéssel: az alkalmazás tartalma egy képernyőnyit gördül.
Az Apple Watch termékcsalád…
Az Apple nagy részletességű videója…

A Canon után a Blackmagic Design is bejelentette térbeli rögzítésre alkalmas kameráját
(június 17.)

A Canon R7 digitális fényképezőgép és kamera mellé az Apple Vision Pro felületén megjeleníthető videók készítésére a gyártó bemutatott egy, a WWDC 2024 eseményen is említésre került lencsét, amely térbeli videók felvételére alkalmas köszönhetően a sztereoszkóp eljárásnak.
A bejelentés nagy hatású volt, és röviddel utána a Blackmagic Design is bejelentette saját kameráját, az URSA Cine Immersive nevű terméket, amely professzionális szintű, oldalanként (szemenként 8160 x 7200 képpontos felbontásban rögzít 90 fps sűrűséggel.)
Az új kamera a képek alapján hatalmasnak látszik, a valóságban azonban nem ijesztően nagy méretű, kialakításánál a gyártó arra is törekedett, hogy a professzionális filmes drónokra is felszerelhető legyen. A rögzítés révén tökéletes 3D felvétel készíthető az Apple Vision Pro körülölelő tartalmainak igényei szerint.
Jól látható, hogy a kezdeti kivárást követően most beindulni látszik az Apple által megálmodott piac, és komoly szereplők is bemutatják a professzionális termékeiket, amely révén még több izgalmas tartalom lesz létrehozható az Apple Vision Pro felhasználói számára. Az Apple türelmes, nem kapkodó, kivárásra építő taktikája egyelőre beigazolódni látszik.
A Canon bejelentése az EOS R7 modellekhez kínált RF-S7.8mm F4 STM DUAL lencséről…
A Blackmagic Design híre az X portálon…
A Sonnet professzionális kártyaolvasó megoldásai…


iOS 18: Kellemes színfolt a napi nézet a Photos / Fotók alkalmazásban
(június 16.)

Az Apple a Photos / Fotók alkalmazás új verzióiban megjelenített egy napi nézetet, amely a Mac-en picit abszurd, ha az ember évek vagy évtizedek óta fényképez napi szinten, de az iPhone felületén, ahol az utóbbi 2 hét fotói találhatóak meg, jó kis áttekintési lehetőség, illetve ha használjuk az Apple felhő alapú megoldásait, vagy éppen 1 TB-os iPhone-unk van, amelynek tárhelye azt lehetővé teszi, és sok képet tárolunk, akkor is kiváló mód nyílik arra, hogy napi nézetben áttekintsük a fényképeinket úgy, ahogyan korábban nem. A funkció megjelenése kissé az emlékekre hajaz, de újszerű, illetve képes arra, hogy külön jelenítse meg a fényképeket és a videókat. A felső részen nagyobb méretben egy diabemutató pörög a képekről, míg alatta a fényképeket látjuk a maguk időbeli sorrendjében. A funkciót az Apple úgy helyezte el a programban, hogy alapból ne látszódjon, csak ha az összes kép nézetben lentebb görgetünk, így aki megszokta a Photos / Fotók használatát, azt nem fogja zavarni, ugyanakkor lentebb görgetve újszerű megjelenéssel élvezhetjük a képeinket napi bontásban. (A dolog szépséghibája, hogy a megosztásokból letöltött képeket és a képernyőfotókat is berakja a Photos / Fotók a bemutatóba, amely némileg kaotikus megjelenést adhat, de ettől el lehet vontatkoztatni természetesen.)
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…
A Photos / Fotók alkalmazásról szóló cikksorozat…

WWDC 2024: Újítások a fül- és fejhallgatóink számára
(június 15.)

Az Apple a WWDC esemény keretében számos hasznos újítást jelentett be az AirPods termékcsaláddal összefüggésben is, amelyek ősztől lesznek majd elérhetőek frimware frissítések keretében. Az egyik ilyen lehetőség a TV alkalmazássalkapcsolatosan a párbeszédek hangerejének megtartása mellett a további háttérzajok és háttérzene hangerejének csökkentése, így nagyobb figyelmet kapnak a beszélgetések, a szereplők hangja. (Ezt egyébként a HomePod és más Bluetooth hangtechnikák is tudni fogják az Apple ígérete szerint.) Hasznos lehetőség, hogy némítás esetén önműködően bekapcsolnak a feliratok, vagyis nem kell megállítani egy művet, azt nézhetjük tovább, miközben a felirat sáv aktívvá válik. További előnyös paraméter lesz a különféle fejmozdulatok érzékelése az AirPods termékcsalád révén: bejövő hívás esetén például egy fejrázással dönthetünk úgy, hogy nem fogadjuk a hívást, és nem kell elővennünk a telefont, vagy más módon megszüntetni a kicsengést.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…
Az AirPods 2 fülhallgató…
Az AirPods 3 fülhallgató…
Az AirPods Pro hallójárati fülhallgató…
Az AirPods Max fejhallgató…
A HomePod AirPlay 2 hangszóró…
A HomePod mini irPlay 2 hangszóró…

Craig Federighi interjú: A Math Notes volt az áttörés, ami az iPades számológéphez kellett; Az Apple Intelligence folyamatosan bővül majd
(június 14.)

Jacklyn Dallas, a NothingButTech csatorna készítője beszélgetett Craig Federighivel, az Apple szoftverfejlesztési alelnökével, akinek a WWDC egyértelműen az évnek az az időszaka, amikor eredményei tündökölhetnek. A beszélgetés azért is nagyszerű, mert Federighi kellemes stílusa mellett a folytonos, megszakítások nélküli beszédstílusa is élmény. Az Apple Intelligence kapcsán kiemelte, hogy ennél a funkció csomagnál sok-sok év háttérfejlesztés van a csapat mögött, és rengeteg munkával járt az, amit bemutattak. Ugyanakkor fontosnak tartotta kiemelni, hogy ez nem egy elért eredménnyel lezárult folyamat, hanem egy folytonos fejlesztés, így mindenképpen fognak újabb és újabb funkciókat bemutatni a szolgáltatáshoz. Federighit nem lehetett zavarba hozni semmilyen kérdéssel: hogy mire használja az újdonságokat és mit használ leginkább, kiemelte, hogy a szakterületét, a fejlesztési eszközöket igyekszik mélyebben tesztelni, egy-egy új API-t vet be a nyaralás alatt is. Szóba került a Calculator / Számológép alkalmazás is, amely kapcsán évekkel ezelőtt Craig Federighi mondta, hogy akkor fogják az iPaden bemutatni, ha tudnak valami forradalmit alkotni a témában. Véleménye szerint a Math Notes, vagyis a kézírás alapú matematikai képletek felismerése és kiszámítása volt ez a forradalmi lépés - ez ugyan az iPhone felületén is működik, de az iPaden igazán látványos.
A teljes beszélgetés a YouTube-on…



Tim Cook az Apple Intelligence kapcsán a magánélet védelmét emelte ki fő előnyként
(június 14.)

Sok más személy mellet az olykor jó gondolatokkal is rendelkező Marques Brownlee is készített interjút Tim Cook Apple ügyvezetővel a WWDC-n. Bár láthatóan szakmailag fel volt készülve Cook, és átlátta a különféle funkciók működését, meglepő módon nem tudott kiemelni olyan elemeket, ami miatt a szolgáltatás forradalmi. Kétszer is hivatkozott az Apple Watch esés és baleset érzékelésére, mint korábbi mesterséges intelligencia funkció. Tény: a watchOS számos funkciója a gépi tanulás algoritmusait használja a működése során. Érdekesség, hogy Cook számára sokkal nagyobb hangsúlyt jelentett a beszélgetésben a magánélet védelme, az adatvédelem kérdése, mint néhány forradalmi funkció említése. Marques Brownlee kitért az esetleges önálló AI eszközökre is, amelyek esetleg elvonhatnak használati időt az iPhone-tól. Cook szerint azonban az Apple-nek sosem az volt a célja, hogy a felhasználó összes idejét uralja, hanem hogy olyan eszközt adjon, amivel a felhasználó meg tud valósítani olyan dolgokat, amiket egyébként nem. Ugyanakkor nem zárta ki az önálló AI eszközöket sem - Marques Brownlee figyelmébe ajánljuk például a HomePod termékcsaládot, amely a Siri révén felvérteződhet ezzel a tudással. Cook eredményeivel és örökségével kapcsolatban is hangzott el kérdés, de Cook elmondása szerint mindig előre tekint, és az örökségét, eredményeit mindig kívülről határozzák meg, nem pedig maga a résztvevő határozza meg azt.
Tim Cook nem volt felkészülve arra, hogy megnevezze az öt kedvenc Apple termékét, így inkább Marques Brownlee nevezett meg termékeket, amelyről Cook ódákat zengett. Az ugyanakkor egyértelműen átjött, hogy Cook lelkesen és aktívan használja az Apple Vision Pro terméket, annak mindenféle funkcióját kiaknázza.
A teljes beszélgetés a YouTube-on…



iPadOS 18: Sötét ikontémák
(június 13.)

Az iPadOS 18 és iOS 18 egyik újdonsága az lesz, hogy először a rendszerikonok, majd később minden bizonnyal a külső fejlesztők alkalmazásainak ikonjai is rendelkeznek majd éjszakai arculattal. Ez azt jelenti, hogy amikor a rendszer éjjeli módban van, akkor az ikonok sem fognak hófehéren világítani, hanem sötét alapra vált a fehér színük. A többi árnyalat látványosan nem változik, ezzel az aprósággal viszont komoly lépést tett az Apple a harmónia érdekében, hiszen a sötét színektől nem üt el a fekete alapú ikonok megjelenése.



A sötét és világos témák természetesen automatikusan is változhatnak, így az esti időszakban sötét árnyalatok határozzák meg az operációs rendszert, míg világosban a fehér alapú ikonok és interfész elemek.
Az iPad termékvonal…

iPadOS 18 - A számológéppel régi hiányosságot orvosolt az Apple
(június 13.)

Abszurd, hogy 2024-ben kell erről írni, de ha a 18. rendszerben jutott el ide az Apple, hát most van aktualitása: kifejezetten kellemes élmény az iPad felületén a számológép, és végre nem reklámokkal teli, az ujjbökésekre lassan reagáló gagyi alkalmazásokkal kell elvégezni egy műveletet, hanem van egy kifejezetten Apple kínálta alkalmazás erre a célra.
A szoftver hasonlóan működik, mint a Mac-en lévő verzió, vagyis több felülete között tudunk válogatni, így például úgynevezett tudományos számológépre is átválthatunk, ha szinusz, koszinusz, tangens, logaritmus, gyök vagy éppen négyzetre emelés funkciókat szeretnénk elérni.
Az alkalmazás bal alsó részén helyezett el az Apple egy kis méretű számológép ikont, amelyre bökve a funkciók közt váltani tudunk: itt egy menü jelenik meg, benne a Basic, a Scientific és a Match Notes funkciókkal. További lehetőség a konvertálás, ahol akár forint és euró közötti átváltásra, de hüvelyk és centiméter közti átváltásra is mód van - vagyis a Calculator / Számológép alkalmazás által támogatott mértékegységek közötti konverzióra van mód.
Az iPad termékvonal…


watchOS 11 béta - A 10-es ikonjával álcázza magát; Beépített Shazam tudást tartalmaz
(június 13.)

A watchOS 11 kapcsán az Apple-t annyira elvitte a sok innovációra való koncentrálás, hogy még a béta ikonját is elfelejtették kicserélni, így a 10-es számmal töltődik le a fejlesztői előzetes. Ez persze csak kukacoskodás, hiszen egy bétától nem várjuk el a hibátlanságot, de szembetűn