
Lesz-e valaha nagyobb iMac?
(május 12.)
Ahogyan öregszenek az iMac 27” modellek, több és több felhasználó jut el oda, hogy belépjen az Apple Silicon rendszerek világába, amely nyilvánvalóan óriási előrelépés, ha a processzort és az architektúrát vizsgáljuk, ám kompromisszum, amennyiben a kijelző méret kapcsán mérlegelünk. Aki ugyanis iMac modellt szeretne vásárolni, a korábban legalább félprofi kategóriájú számítógépe után egyértelműen egy alap kategóriás terméket vásárol, hiszen az iMac modellekben csak az alap processzor verzió érhető el, nincsen Pro, Max vagy Ultra változat. Nagyobb fájdalom szokott lenni a kijelző méret, amely mindenképpen visszalépés a 27”-es modellek után. (A kijelző más paraméterei kapcsán is érzékelhető eltérés, amely a kategóriaváltásra utal.)
Természetesen ki kell emelni, hogy a mostani iMac M4 modellek bármelyik korábbi Intel alapú gépet jócskán túlszárnyalják teljesítményben, miközben némán képesek üzemelni. Az ugyanakkor nem elvitatható, hogy sem a memória, sem a tárhely, sem a processzor lehetőségek nem hozzák a professzionális termékkör közelébe ezeket a modelleket.
Többek között ez is az oka, hogy újra és újra felmerül a gondolata, hogy az Apple titokban dolgozik egy nagyobb méretű iMac gépen, amely az iMac 27”, de még inkább az iMac Pro utódja lehetne. Ezek a gondolatok azonban inkább tűnhetnek vágyvezéreltnek, már csak azért is, mert amikor a MacRumors éppen nem valami fiktív AirPods Pro 3 vágyálommal kelt bizonytalanságot vagy ötvennyolcadik alkalommal jelenti be, hogy most már tényleg jön az OLED Apple Studio Display, akkor rendre fel-felbukkan az iMac 27” utód lehetősége.
Tényszerűen kijelenthetjük, hogy az Apple-nél foglalkoztak a témával, hiszen volt ilyen termékük, és meghozták azt a döntést, hogy most már nincsen. Az is megállapítható, hogy az iMac Pro a cég egyik legkevésbé sikerült terméke volt: indokolatlan túlárazása mellett főként az aktuális Intel processzorok hiányosságai miatt nem aratott osztatlan sikert. (Jellemző, hogy az utána következő M1 Max Mac gépek bizonyos funkciókban akár 60x jobb teljesítményt nyújtottak, ami mindenképpen szignifikáns.)
Az Apple valójában kínál utódot az iMac 27” modellnek: Apple Studio Display a neve, amely sokoldalú kijelző beépített hangszóróval, kamerával, mikrofonnal, és amely alá a vásárló eldöntheti, hogy alap Mac mini modellt, M4 Pro Mac mini modellt, vagy akár egy komolyabban felszerelt Mac Studio modellt helyez.
Igen, ez nem iMac, hiszen az iMac-nek éppen az volt a lényege, hogy egyben van. Tim Cook azonban nem ölte meg az iMac-et, hiszen éppen visszatért az eredeti, színes iMac vonalhoz, amely a ’90-es években felpörgette az Apple-t. A profi vonal inkább csak kitérő volt, amely az iMac Pro formájában megbukott.
Ha másik irányból tesszük fel a kérdést: Lenne igény egy, a Mac Studio modelleknél kisebb teljesítményű, ám a 24 hüvelykesnél nagyobb kijelzővel rendelkező iMac modellre? A válasz egyértelmű igen. Rengeteg olyan felhasználó van, akinek akár nem is a legutolsó Intel alapú iMac 27” dolgozik máig a keze alatt, és utód híján nem váltott még. Nekik az M4 processzorral szerelt gép is hatalmas ugrás lenne, ha akár 27”, akár a keretek kicsinyítésével 28,7” (nyilván 29”-nek nevezve) lenne az átló.
Az bizonyos, hogyha egy profi szintű iMac jelenne meg a piacon, annak 2 millió forint körül lenne az ára. Vagyis nem lenne meg a „pont erre vártam! rendelem!” élmény. Márpedig aki arra vágyik, hogy az Apple Studio Display panelje - vagy egy frissebb OLED panel - kerül a termékbe, és abban M4 Pro vagy M4 Max processzor kerül, annak magas induló árra kell számítani. Nem feltétlenül az Apple mohósága miatt - az inkább a memória és tárhely felárak esetén érhető tetten -, egyszerűen azért, mert amikor 450.000 Ft-ért vásároltunk iMac 27” modelleket, akkor a dollár 180 forint volt, az euró 240-260 forint. Manapság a dollár éppen a duplájába kerül, az euró tartósan 400 forint fölött van, az Apple pedig eleve minden termékét magasabbra árazza, hiszen tisztában vannak azzal, hogy az emberek már nem két évre vesznek Mac-et, hanem sokan 5-7 évre.
Csak érzékeltetésképpen: az iMac Pro induló ára 5500 euró volt - akkor 1,6 millió forint, most ez legalább 2,2 millió forint lenne. Az iMac 27”, amit 579.990 Ft-ért már megvásárolhattunk, egyébként 2.099 eurós áron került a piacokra, és a forint mostani „ereje” nyomán ez inkább 849.990 Ft-ot jelentene - de ez a legalsó modell volt.
Ennek az eszmefuttatásnak az apropója amellett, hogy heti 4-5 vásárlói észrevétel felmerül az iMac 27” teljesen jogos vágyával kapcsolatban, hogy érdekes módon az Apple a viszonteladói képzési oldalán máig úgy nevezi a kategóriát, hogy 24-inch iMac, vagyis nem simán csak iMac, hanem utal a méretére, mint elkülönítő paraméterre. Bizonyos, hogy az Apple vizsgálja azt, hogy egy nagyobb kijelzős iMac milyen sikereket érhetne el, de a területen sok a bizonytalanság: a kijelző technológia változásban van, a vámpolitika miatt az árazás bizonytalan, az iMac eleve messze nem mondható sikeresnek a többi termékhez képest, így nem indokolt a termékvonal túlreprezentálása. Az is tény persze, hogy a termékvonalon a növekedés lineáris folyamat volt az évek alatt: a G4-es „bólogatós” iMac például 15” és 17” verzióban jelent meg, és óriási dolog volt, amikor a cég kiadta a 20”-es verziót. Aztán a növekedés folytatódott. Ilyesmi tűnik elképzelhetőnek a mostani iMac modelleknél is: nem iMac Pro, hanem a jelen modellek árának mérséklődése, és a mostani árszintre, esetleg picivel azok fölé nagyobb iMac-ek bemutatása.
Az iMac színes történelme…
Az iMac 24" termékcsalád M4 processzorral…
AIINO Trip: MagSafe akkumulátor USB-C kapcsolattal is
(május 11.)
Több és több gyártó aknázza ki az Apple MagSafe technológiában rejlő lehetőségeket, amelyek révén minden eddiginél praktikusabb és hatékonyabban működő kiegészítők érhetőek el az iPhone 12 és újabb generációs készülékekhez. Ebbe a körbe illeszkedik a AIINO Trip mágnesesen illeszkedő MagSafe külső akkumulátora is, amely egy 5000 milliamperórás egység, amely nemcsak a vezeték nélküli Qi töltést biztosítja a mobil készülékeink számára, hanem mágnes gyűrűje révén a támogatott készülékek hátoldalához precízen illeszkedik, ezáltal még nagyobb hatékonyságú, akár 15 watt teljesítményű töltést képes biztosítani. A külső akkumulátorok rendkívül praktikus kiegészítői az életünknek, hiszen egy kirándulás, aktív baráti összejövetel, városnéző túra alkalmával olykor rengeteg fényképet és videó felvételt is készítünk. Ez fokozottan igénybe veszi az iPhone akkumulátorát. Ilyenkor nagyon hasznos az a lehetőség, ha egy mobil akkumulátorról újra tudjuk tölteni a készüléket, vagy csak rá tudunk tölteni néhány százalékot. Az AIINO Trip külső akkumulátor asztroszürke színben érhető el, és jó tapintású, strapabíró alumínium burkolatban van elhelyezve. A gyűrűre helyezve precízen illeszkedik az iPhone hátoldalához, a hátán lévő csíkozás jóvoltából pedig stabil a fogása, nem csúszik ki a kezünkből. A feltöltésére használható USB-C kapu egyúttal vezetékes töltésre is alkalmas, tehát akár más készüléket is tölthetünk a segítségével, amennyiben adatkábel van nálunk. A vezeték nélküli töltési képessége alkalmas a korábbi készülékek töltésére, amelyek nem rendelkeznek mágneses rögzítési funkcióval.
Az AIINO Trip külső MagSafe akkumulátor…
iPadOS: Shazam ikon funkciói szerkentyűként
(május 10.)
Az iPadOS utóbbi változataiban számos ikon képes arra, hogy alap funkciója mellett valamilyen szerkentyűvé (widget) váljon, amely révén anélkül is kapunk információkat, hogy az alkalmazást elindítanánk. Az Apple erre természetesen egy külön keretet biztosít, hogy a működés megfeleljen az operációs rendszer stabilitási és biztonsági előírásainak. Az ikon átalakításához az ujjunkat hosszan nyomva kell tartani a Shazam ikonján, amelynél a legfelső sorban megjelenő opcióknál van lehetőségünk az ikon átalakítására.
A nagyobb ikonnézet kiválasztása mellett tekintsük át a menü további elemeit! A Start Shazam gomb segítségével az aktuálisan hallható zenét ismertethetjük fel, amely a Shazam alapvető funkciója. Bekapcsolhatjuk az Auto Shazam funkciót, amely nyomán az iPad folyamatosan hallgatja a környezeti hangokat, és minden zenét felismer, ami csak elhangzik a környezetünkben. Az Apple ígérete szerint ez természetesen csak zenefelismerési céllal történik, de mint a Sirivel kapcsolatos perben is kiderült, rendszerint előfordult, hogy konkrét élő személyek hallgatták vissza felhasználók különféle élettevékenységeit hozzájárulás nélkül. Szóval ez inkább bizalmi kérdés, és persze az iPad akkumulátorát is jobban terheli, ha folyamatosan hallgat.
További lehetőség a dalok közt keresés, valamint a minden alkalmazásnál elérhető iPadOS funkciók: a képernyő rendezés, az alkalmazás megosztása másokkal, a Face ID-hez rendelt megnyitás, illetve az eltávolítás.
Az ikon méret opcióknál a normál nézet mellett további három variáció érhető el, amely a legutolsó keresés vagy keresések eredményét jeleníti meg. Ennek előnye, hogy az éppen megtetszett dalt egy bökéssel megnyithatjuk például az Apple Music segítségével való meghallgatásra, ismerőseinknek megmutatásra, vagy a YouTube-on elérhető videóklip megtekintésére. Az ikonméretek esetén az a különbség, hogy mennyi utolsó találatot jelenít meg, amely egy, három vagy négy lehet.
Természetesen a zenekeresés funkciója sem marad el, mivel a jobb felső sarokban lévő Shazam ikon segítségével ennek használatára is mód van. Vagyis az ikon nagyobb részére bökve az utolsó találatok valamelyike töltődik be azonnal hallgatható formában, de a jobb felső sarokban lévő Shazam jelre bökve az alkalmazás alapvető funkciója is hatékonyan elérhető. (Érdekesség, hogy az ikonra hosszan bökve a többlet funkciók eltűnnek, azok csak az alap ikonnézetnél érhetőek el.)
A Shazam alkalmazás lehetőségei és használata…
Az iPad termékvonal kínálata…
Látványos naptár fejlesztések jöhetnek a WWDC-n
(május 9.)
Az Apple még 2024. áprilisában vásárolta fel a kanadai Mayday Labs nevű céget, amely mesterséges intelligencia alapú naptárat, feladatkezelőt és emlékeztető szolgáltatást épített ki az alkalmazása formájában a teljes Apple ökoszisztémára. A felvásárlás nyomán várható, hogy az Apple ezeket a képességeket a közeli jövőben beépíti majd a Calendar / Naptár és a Reminders / Emlékeztetők alkalmazásaiba, illetve a mögöttük futó iCloud funkciókba. Az Apple egyébként 2023. szeptembere óta legalább 7 olyan céget vásárolt fel, amelyek elsősorban mesterséges intelligencia irányú fejlesztésekben voltak érintettek. Annyi bizonyosnak látszik, hogy az idei évi WWDC, amely június 9. és június 13. közt zajlik majd, minden operációs rendszerben az Apple Intelligence fejlesztésekkel fogja lenyűgözni a fejlesztői és hosszabb távon a felhasználói közösséget.
A WWDC 2025 hivatalos lapja…
A hír forrása a francia MacGeneration blog…
A Calendar / Naptár alkalmazásról bővebben…
Az Apple bemutatta idei évi Pride óraszíját és témáit
(május 9.)
Ahogyan az utóbbi években mindig, idén tavasszal is megjelent egy új óraszíj az Apple-től, amely a szivárvány színeit dolgozza fel tetszetős módon. Míg a tavalyi évben kiadott szilikonszíj alapvetően tojásfehér alapon tartalmazott újrahasznosított szíjak darabjaiból bedolgozott egyedi színmintákat, most színes sávok alkotják a szíjat, és bár a hivatalos kommunikáció szerint ez az LMBTQ+ közösséget szólítja meg, a színes termékek iránt vonzódó felhasználóknak is tetszetős elem lehet. (A patent felirata: Designed with Pride in California.)
Az Apple hivatalos közleménye a következő: „A Pride hónap előtt az Apple bemutatja az új Apple Watch Pride Edition sportszíjat, óraszámlapot, valamint iPhone és iPad háttérképet, hogy ünnepelje az LMBTQ+ közösségek erejét és szépségét világszerte. A Pride Edition sportszíj már ma megrendelhető, a hozzá illő, dinamikus óraszámlap és háttérkép pedig egy hamarosan megjelenő szoftverfrissítésben lesz elérhető. Minden egyes Pride Edition sportszíjat, amely különböző formájú és méretű szivárványcsíkokból álló gobelinnel rendelkezik, élénk színű, egyedi csíkokból állítanak össze, amelyeket kompressziós öntéssel formálnak eggyé, így finom, mégis feltűnő variációkat hozva létre. Nincs két teljesen egyforma szíj, amely az LMBTQ+ közösség minden tagjának egyéniségét tükrözi.”
Az óraszíj mellé a közleményben is említett háttérkép dinamikus: az óra esetén másodpercenként újrarendeződni is képes, és mivel fekete és pasztell színek is találhatóak benne, így inkább tűnik egy színes művészeti alkotásnak, mint valami átpolitizált dolognak. A szíj ára a szokásos 19.990 Ft lesz, és minden óra méretében rövidesen megvásárolható.
Az Apple hivatalos közleménye…