Big Apple display news, they have adopted quantum dots for the first time. The latest MacBook Pro's (M4) use a quantum dot (QD) film rather than a red KSF phosphor film.
Congratulations President Trump on your victory! We look forward to engaging with you and your administration to help make sure the United States continues to lead with and be fueled by ingenuity, innovation, and creativity.
Clockology - Egyre több a watchOS kompatibilis számlap (november 7.)
Probléma az iCloud felületén tárolt jegyzetekkel (november 18.)
Az Apple elismerte, hogy egyes esetekben jegyzetek tűnhetnek el az iCloud szinkronból, és ezáltal az eszközökről, de megnyugtat, hogy az adatok nem vesztek el, csupán némi kényelmetlenség keletkezett. Akinél előfordul, hogy a jegyzetek nem jelennek meg az eszközein vagy az eszközök egy részén, annak valamelyik eszközök be kell lépni a Settings / Beállítások alkalmazásba, és ott az iCloud alatt a Notes / Jegyzetek opciót választani. Amennyiben a Sync this device / Ennek az eszköznek a szinkronizálása (a device / eszköz a készülék típusaként jelenik meg) aktív, úgy át kell jelentkezni a Notes / Jegyzetek alkalmazásba. Ha a jegyzetek továbbra sem láthatóak, az Apple újraindítást javasol. Az ígéret szerint a korábban szinkronizált, de eltűnt jegyzetek újra megjelennek majd minden eszközön.
Érdekesség, hogy a hiba az iCloud felhasználói feltételek szeptemberi frissítése kapcsán keletkezett, amelynek során az Apple ID új nevet kapott, és Apple Account lett. Emiatt újra el kellett fogadni a licencet, amely számos eszközön a Done / Kész gomb milliószori lenyomása után sem idézett elő változást, és a rendszer úgy tett, mintha nem fogadtuk volna el a licencet. Emiatt fordulhatott elő az anomália.
Az Apple ez utóbbi hibáról is műszaki támogatási dokumentumot adott ki, amely óriási segítséget ad azzal, hogy frissítsünk a legújabb rendszerre. Nos, a legújabb és az az utáni rendszeren is fennáll a probléma, tehát láthatóan nem ez a megoldás.
Ismeretlen hiba, eltűnő dokumentum - csupa olyan élmények, amellyel abszolút elmélyíthető a felhasználók bizalma az iránt, hogy a saját meghajtójuk helyett a felhőben tároljanak adatokat.
A Notes / Jegyzetek alkalmazást bemutató írásunk…
Az Apple műszaki támogatás dokumentuma az eltűnő jegyzetekről…
Az Apple műszaki támogatás dokumentuma a soha el nem fogadható licencről…
A Time Machine gyorsítása (november 17.)
A Time Machine az Apple zseniális megoldása immáron sok-sok éve arra, hogy folyamatos, háttérben működő, kényelmes és jól használható, automatizált biztonsági mentés készüljön a Mac tartalmáról, valamint a csatlakoztatott adathordozókról is. Ennek csupán annyi a feltétele, hogy legyen egy kellően nagy kapacitású külső meghajtónk, amelyet olykor-olykor rákapcsolunk a Mac-re, hogy a mentések végbemenjenek. A Time Machine megalkotásával azonban látszólag az Apple még ma is ott tart, mint 2007-ben, amikor a technológia a Mac OS 10.5 „Leopard” operációs rendszerben megjelent: az akkori 500 GB-os lemezünkről egy-két éjszaka alatt elkészült az első biztonsági mentést, és utána a 3-400 MB új anyagot a rendszer észrevétlenül hozzáírta a mentésekhez.
Azok számára, akik úgymond átlagosan használják az eszközeiket és a rendszert, ez a működési metódus megfelelő, hiszen a Mac szépen teszi a dolgát, menteget a háttérben. Aki azonban nagy mennyiségű adattal dolgozik, akár csak hobbistaként videókat készít, szembesülhetett vele, hogy az Apple 17 évvel ezelőtti mentési tempója a Thunderbolt lemezek, a legalább 4K-s videók és az SSD-k világában olykor nehezen értelmezhető. A cikkben egy Terminal parancs segítségével helyezzük az alacsony prioritású folyamatok közül a normál prioritású folyamatok közé a Time Machine mentést, amellyel 4-6x-os gyorsulás érhető el, hogy legalább harmad olyan gyorsan történjen a mentés, mint egy sima másolási művelet a rendszerben. Ezt a tippet azok számára ajánljuk, akik gyorsan gyarapodó, rendszeresen változó tartalmakkal teli nagy kapacitású, több terabyte méretű lemezeket szeretnének rendszeresen menteni.
A Time Machine gyorsításáról szóló írás…
Új GarageBand hangminta csomag: Modular Melodies (november 16.)
Mi sem nagyszerűbb elfoglaltság a hobbi zenére fogékony felhasználók számára a ködös novemberi napokon, mint felfedezni egy új hangminta csomag több mint 250 hangját, és kiaknázni azok potenciális kreatív lehetőségeit! Az Apple által kiadott Modular Melodies hangminta csomag a GarageBand alkalmazásba tölthető le, hogy ott számos újfajta dallamot és hangzást érjünk el, alkossunk meg egyedi mintákat, zenei hátteret.
A fizikailag bővíthető és átcsatlakoztatható hardveres szintetizátorok valós hangjából készült hurkok (loop) százaival a Modular Melodies szépen kibontakozó arpeggiókat, összetett zenei textúrákat és hipnotizáló dallamvonalakat biztosít. E hangokat a Modular Rhythms izgalmas anyagával párosítva új kreatív irányokat fedezhetünk fel.
A Modular Melodies ingyenesen tölthető le a Mac-re, az iPhone-ra és az iPadre egyaránt. A csomag 167 megabyte méretű, és a GarageBand mellett olyan alkalmazások is képesek használni a mintákat, amelyek hozzáférnek a GarageBand tartalmaihoz, mint az iMovie vagy a Final Cut Pro.
GarageBand oktatóanyagaink listája…
A MacBook Pro M4 széria kijelzője is fejlődött: kvantum pontok alkotják (november 15.)
Ross Young kijelző szakértő számos alkalommal tesztelte és méltatta az Apple kijelző technológiáját. Az Apple Silicon alapú MacBook Pro modellek esetén eddig klasszikus piros színű KSF foszfor pontokat alkalmazták, mivel ezek hatékonynak bizonyultak, és a kadmium mentesség révén az Apple nehézfémeket nélkülöző irányelveihez is igazodtak. (Amikor a kikapcsolt kijelzőre rásütött a nyári nap, láthattuk is ezt a vöröses árnyalatot az egyébként szemből nézve fekete kijelzőn.)
Az Apple most újabb megoldást alkalmaz: a kvantumpont elnevezésű félvezetőn alapuló kijelző révén fényesebb és élénkebb megjelenést kapunk. A kvantumpontok rendkívül kedvező módon reagálnak a LED megvilágításra, így az M4 MacBook Pro sorozat esetén ez a változás is szembetűnő lesz a vásárlók részére.
A kvantumpontok félvezető anyagokból készült nanométer méretű részecskék. Méretüktől függően meghatározott hullámhosszú fényt (színt) bocsátanak ki. A kisebb pontok kék színt adnak, a nagyobbak pirosat, de az Apple által alkalmazott méret a kékre szorítkozik. A kvantumpontok javítják a színhelyességet azáltal, hogy rendkívül tiszta és telített színeket bocsátanak ki, amelyek segítségével a kijelzők szélesebb színspektrumot fednek le, így illeszkedve az Apple hagyományosan alapvetően számító P3 színskála támogatásához, és persze a nagy dinamikatartományú képmegjelenítéséhez. A kvantumpont kijelzők magasabb fényerőt tudnak elérni a hagyományos LED- vagy LCD-kijelzőkhöz képest, így ideálisak erősen megvilágított környezetben, mint egy kültéri forgatás, ahol a MacBook Pro modelleknek gyakorta kell teljesítenie. A háttérvilágítás hatékonyságának növelésével a kvantumpontok csökkenthetik az energiaigényt, miközben megőrzik az élénk színeket és a fényerőt. A QLED-kijelzőben a kvantumpontréteg a háttérvilágítás és az LCD-réteg közé van építve. A háttérvilágítás energiájának köszönhetően bocsátanak ki fényt a kvantumpontok, így létrehozzák a képet a képernyőn.
A QLED kvázi tekinthető az OLED előtti lépcsőfoknak, amely azonban ma még számos területen előnyökkel rendelkezik - az OLED kapcsán például komoly kihívás a gyártók számára a megfelelő fényerő elérése. Az iPad Pro modellek esetén ezért is kellett tandem OLED technológiát alkalmazni, mert a sima OLED panel fénye nem volt elégséges. A QLED azonban nagy ugrást jelent a MacBook Pro modellek már amúgy is bámulatos kijelző élményében, és minden bizonnyal 3-5 évig még jó szolgálatot fog tenni a termékcsaládban.
A MacBook Pro M4 sorozatú termékcsalád…
Ross Young bejegyzése az X-en…
In the past, Apple went with the KSF solution due to better efficiency and lack of cadmium (Cd), but the… pic.twitter.com/5olq9lEHs9
Hatékony a Final Cut Pro 11 Magnetic Mask! (november 14.)
Döbbenetesen hatékonyan használható a Final Cut Pro 11 programban újonnan bemutatott Magnetic Mask / Mágneses maszk funkció, amely ugyan megterheli a processzorokat, de roppant intelligensen működik, ha a felvétel eléggé kontrasztos, a témák jól elkülönülnek.
A demó felvételen például a résztvevő személyek kitakarása céljából került alkalmazásra a Magnetic Mask / Mágneses maszk funkció, külön-külön maszkolva ki az érintett személyeket. Az effektust megfogva és azt egy-egy alakra ráhúzva a program azonnal precízen kijelölte a személyt, és az Analyze / Elemzés gombra kattintva a Viewer / Megjelenítő felületén néhány másodperc alatt lezajlott az érintett kliprészlet elemzése, amely révén az alakok mozgása és a felvétel pozíciójának változása függvényében folytonossá vált a kitakarás. A funkció tehát az eddig megszokotthoz képest kitűnően működik, valóban látványos újítás a Final Cut Pro alkalmazásban, bár a Smart Comform funkcióhoz hasonlóan meg kell várni a művelet lezajlását, vagyis nem lehet közben alkotni és hagyni, hogy majd a háttérben passzív időszakban végezze el a számítást a Final Cut Pro, hanem - mint a régi program verziókban - előbb ki kell várni, amíg befejezi ezt a műveletet. Ez pedig nyilvánvalóan jóval dinamikusabban zajlik le az M4 Max és hasonló kaliberű processzorokon, mint az alap rendszereken.
A Final Cut Pro oktatóanyagok listája…
iFixit: Mac mini darabokban, kivehető az SSD (november 14.)
Számos hírforrás beszámolt arról, hogy az iFixit szétszedte a kicsiny Mac mini M4 és Mac mini M4 Pro modelleket a megjelenésük után. Az Apple elképesztő munkát végzett az új gép megalkotása terén: a hihetetlenül kicsiny eszköz olyan, mint egy összezsugorodott Mac Studio. Ennek megfelelően az SSD-je is moduláris, amelynek célja az olcsóbb szervizelés, és nem az utólagos bővíthetőség. Tény, hogy egy M4 Mac mini SSD-je átrakható egy másik M4 Mac minibe, de a csatlakozó továbbra sem szabványos, tehát a piacon elérhető, például a Crucial által gyártott 2230 méretű NVMe SSD az egyező méret ellenére sem lesz beépíthető - legalábbis adapter nélkül nem, amelynek piacra kerülése kérdéses. Az M4 Pro modellek SSD-je pedig olyan alakú, amelyre nincsen termék még az iparágban, így kérdéses, hogy valaha lehet-e megoldás erre a területre. (A MacBook Pro 13” 2016-2017 funkciógombos modellekben is cserélhető az SSD, de mire adapter jelent meg a 2230-as meghajtók beépítésére, már senkit nem érdekelt, hogy ezeket a gépeket bővítse.) Ami viszont tény, hogy az évek múlva elhasználódó SSD miatt nem kell alaplapot cserélni a gépben, hanem elegendő lesz a meghajtót szervizeltetni - ennek nyilván magas költsége lesz, de mindenképp olcsóbb, mint egy alaplapcsere. Tapasztalataink szerint a nyári viharok okozta túlfeszültség is sok esetben a szilárdtest meghajtót ölte meg az M1 és M2 Mac mini modelleken, és vélhetőleg az Apple rájött arra, hogy a garanciás ügyintézés is olcsóbb, ha a szakszervizekben csak a meghajtót cserélik ki, és nem az egész alaplapot. Ennek és számos más szerelhetőségi fejlesztésnek köszönhetően a Mac min a 10-ből 7 pontot kapott a javíthatósági értékelésen, amely rendkívül magas érték az Apple termékei kapcsán.
Az iFixit.com videója a Mac mini szétszedéséről…
Frissítette a Final Cut Pro szoftvercsaládját az Apple (november 13.)
„Intelligens új funkciók, időtakarékos eszközök és új kreatív lehetőségek érhetők el a Final Cut Pro Mac-en, iPaden és iPhone-on, valamint térbeli videók szerkesztésére is lehetőség nyílik” - hirdeti az Apple sajtóközleménye a Final Cut Pro macOS alatt futó 11-es verziójának megjelenését. A Final Cut Pro 13 évig volt 10-es verzió, e verziószámon belül történtek komolyabb fejlesztések, mostantól azonban vélhetőleg itt is felgyorsul a verzióváltások üteme, mint más Apple szoftverek esetén. Ettől függetlenül a jelenlegi Final Cut Pro tulajdonosoknak ez a frissítés is ingyenesen lesz letölthető, bár e sorok születéséig az App Store nem dobta még fel az újítást a megjelenést követő több óra ellenére sem.
Az új Final Cut Pro 11 fontos fejlesztése, hogy immáron eszközként szolgál az Apple Vision Pro felületén élvezhető térbeli videók létrehozására. (Az ezzel kapcsolatos határozatlanságot mutatja, hogy a kész produkciót a Photos / Fotók programba tudjuk exportálni, és abból visszanézni az Apple Vision Pro felületén. Vagyis ha valaki ortodox módon igyekszik külön tárolni a fotókat a videóktól, annak most be kell adnia a derekát. Az Apple Vision Pro az iCloudba szinkronizált fotókat jeleníti meg, tehát tárhely előfizetést is feltételez a funkció használata.) A publikálásnak jelenleg a Vimeo a bejáratott felülete. Bár a Vimeo a YouTube durva előre törésével némileg vesztett az ismertségéből, fejlesztéseik révén igényes megjelenési opciót kínálnak főként a profi szolgáltatások kedvezői számára.
Érdekesség, hogy az Apple a panoráma jellegű, valódi körül ölelő élmény szerkesztésére is ígéretet tett. Az év későbbi részében a Mac Virtual Display szolgáltatás jóvoltából akár 32:9 képarányú megjelenítésre is mód lesz, amely olyan, mintha két darab 5K kijelző lenne egymás mellett. Ezáltal a bal és jobb szem által látott képet külön tudjuk szerkeszteni az Apple Vision Pro nézők számára.
Az egyszerű sokszögektől vagy körtől eltérő maszkokat alkalmazó felhasználók számára jelent örömet, hogy megjelent a Magnetic Mask funkció, amely révén gépi tanulással (vagyis mesterséges intelligencia segítségével) van mód egyes tartalmak maszkolására. A maszkolásnak ez a módja eddig nem volt életszerű, ugyanis a referenciapontok kulcskockázása annyira körülményes és pepecselős volt, hogy tényleg csak a legszükségesebb esetben küzdött ilyesmikkel az ember.
Az utóbbi időszakban azonban - részben az Apple Silicon processzorok elképesztő erejének köszönhetően - a Final Cut Pro megtanulta elemezni a felvétel tartalmát. A tartalom elemzése nyomán pedig lehetőség van arra, hogy egyes objektumokat kövessen a program. (Tegyük hozzá, hogy ez most még nem működik tökéletesen, de az Apple felismerte a fejlesztés megfelelő irányát, és bizonyosan sokat javul majd a funkció az évek alatt.) A Magnetic Mask révén manuálisan körbe tudunk rajzolni egy elemet a képen, a rendszer pedig próbálja azonosítani a körberajzolt tárgyat, és azt képkockákon keresztül követni. (Ez például az effektusok esetén nem működik tökéletesen, mert olyankor is próbál valamit követni a program, amikor az adott téma már nincsen a képen, és ilyenkor felesleges hibák keletkeznek, de nyilván ezen tud finomítani az Apple.)
Hetek óta sejthető volt, hogy megjelenik a Transcribo to Captions funkció, amelyet sokan vártak, és amely az M4 Mac frissítés során „véletlenül” megjelent a prezentációkon. A szolgáltatás révén a Final Cut Pro képes arra, hogy felirattá alakítsa azt, amit hall, vagyis a Closed Captions / Zárt feliratok funkció a manuálisan begépelt szöveg helyett automatikusan működik - nyilván csak amerikai angolul, de így is kockázatosan. Az Apple ugyan rendkívül büszke erre a képességre, de elég csak arra gondolnunk, hogy egy iPhone mennyi hibát ejt egy diktálás közben.
Ennek nyomán sejthető, hogy az önműködő szöveg felismerés is hemzseg majd az elírásoktól, félreértésektől - de ha az amerikai elnökválasztási kampány hajrájában elhangzott Joe Biden videó bejelentkezésre gondolunk, tudhatjuk, hogy mekkora galibát okozhat egy aposztróf meg nem léte, még ha az ténylegesen az élő szövegben sem érzékelhető, leírva azonban még erőteljesebben hatott a hiánya. A Transcribe to Captions révén a zárt feliratokat zülleszthetjük a Google Translate színvonalára, és az Apple marketing gépezete nem hívja fel a figyelmet arra, hogy ez inkább egy gépelés gyorsító funkció, amelynek használata mellett jobb még kétszer átolvasni a szöveget. E funkció iránt tehát vitatható a lelkesedés, és ennek profiként való beállítása némileg árnyalja a Final Cut Pro képezte összképet.
A Mac-es Final Cut Pro frissítése mellett az Apple kiadta a Final Cut Pro for iPad 2.1-es verzióját, amelyben megjelent a Mac-en nemrégiben bemutatott Enhance Light and Colour / Fény és szín fokozása funkció, amely révén szintén gépi tanulással javítható egy felvétel képi élménye. Új Live Drawing / Élő rajzolás eszközök jelentek meg, még több rezgő visszajelzés került a programba. Emellett további beépített tartalmak, címfelirat hátterek, háttérzenék is kerültek a programba.
Az iPhone készülékeken használható, külső eszközre is rögzíteni képes Final Cut Camera alkalmazás 1.1-es verziója bemutatja a 4K 120 fps rögzítési lehetőséget az iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max modelleken - vagyis kiaknázza a hardver lehetőségeit. Emellett felvétel közben lehetőségünk van a beépített kamera hardveres képességeire építő LUT (lookup table / kereső táblázat) megjelenítésére, továbbá a Log kódolású videókat immáron H.265 (HEVC) formátumban is készíthetjük a kisebb fájlméret érdekében.
A videós alkalmazások újításaival összefüggésben megjelent a Logic Pro 11.1 a Mac-re, valamint a Logic Pro for iPad 2.1 az iPadOS rendszerre, amelyekben számos filmes háttérzenei funkció bővült és fejlődött, valamint megjelent a Quantec Room Simulator bővítmény, amely az e lapon már bemutatott Space Designer bővítményhez hasonló, ám másfajta fizikai megközelítésen alapuló megoldás a virtuális terek leképezésére.
Megjegyzés: A frissítés kapcsán a Final Cut Pro Library fájlt frissíteni kell, vagyis az nem lesz többé megnyitható a szoftver régebbi verzióiban.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…
Mark Gurman szerint saját HomeKit eszközöket gyárthat az Apple (november 12.)
A Bloomberg szerzője, Mark Gurman úgy véli, hogy az Apple foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy esetleg saját okos otthon termékeket gyártson. Ez egyelőre semmi konkrétumot nem jelent, tehát nem valószínű, hogy nagyon hamar termékek jelennének meg, de a cégen belül több fejlesztő is lelkes a technológiák iránt, amiket megalkottak, és csalódott amiatt, ahogyan a fejlesztők azokat nem vagy csak korlátozottan aknázzák ki.
Az Apple az okos otthon területen egyelőre csak a HomePod és a HomePod mini hangszórókkal van jelen, amelyek amellett, hogy központként funkcionálnak és persze zenélnek, a hőmérsékletet és páratartalmat is mérik. Nem valószínű ugyanakkor, hogy a HomeKit területen az Apple hozná meg az áttörést: sok esetben a termékek azért vannak eleve kudarcra ítélve, mert nagyjából hatszoros felárért van mód arra, hogy a Home / Otthon alkalmazásban elérhetőek legyenek. Ez azonban nem minden termék esetén jelent akkora funkció többletet, hogy megérje a felárat. Az pedig nem látszik valószínűnek, hogy az Apple az árak letörésével szállna be a versenybe. Tény ugyanakkor, hogy a cég maga is sokat tett annak érdekében, hogy más gyártók rosszul megírt szoftvereinek hibáját kiküszöbölje azzal, hogy a Home / Otthon alkalmazás kezeli az eszközöket, és nem kell a fejlesztők saját szoftvereire hagyatkozni.
A Bloomberg sorai a témában…
Az Apple TV termék a televízió okossá tételére…
A HomePod mini okos hangszóró család…
A HomePod AirPlay 2 hangszóró…
A 3. negyedévben taroltak az iPhone 15 modellek (november 11.)
Még a frissítés előtt sem fulladtak ki az iPhone eladások: bár az Apple saját szintjén ilyenkor már visszaesőben vannak az eladások, és évről évre tudni lehet, hogy szeptemberben jelennek meg az új iPhone készülékek, a július-augusztus-szeptember hónapok által képezett harmadik negyedévben a világpiacon az iPhone 15 volt a legkelendőbb modell a piacon lévő összes telefon közül: az eladások 3,5%-át ez a készülék adta - ez némileg gyengébb adat, mint az iPhone 14 tavalyi 3,8%-a. A második helyen az iPhone 15 Pro Max volt, míg a harmadik az iPhone 15 Pro, vagyis az is látható, hogy a professzionális kategóriában is erőteljesek voltak az eladások a frissítés közelsége ellenére. Valójában a pro modellek esetén ez inkább bő két hónap, nem pedig három, hiszen szeptemberben az Apple már bejelentette az iPhone 16 szériát, amellyel az iPhone 15 Pro és az iPhone 15 Pro Max kifutott a piacról. A következő négy helyen a Samsung telefonjai találhatóak, de a 8. helyet még mindig elcsípte a tavalyi éllovas iPhone 14. Az előző év azonos időszakában egyébként az iPhone 13 még a negyedik helyen volt, de most sokat változott a piac, ugyanakkor az iPhone 15 Pro és iPhone 15 Pro Max idei évi eladásai nagyobb arányt tettek ki az összforgalomból, mint tavaly az iPhone 14 Pro és iPhone 14 Pro Max, vagyis az Apple számára a trend így is kedvező.
A Patently Apple írása a témában…
Image Playground - Új területre lép az Apple Intelligence (november 10.)
Az Apple idén bemutatott operációs rendszereinek .2-es verziójában kerül prezentálásra az Image Playground alkalmazás, az Apple megoldása a mesterséges képgenerálásra. Mivel a cég már a legelején kikötötte, hogy nem célja a hamisítás, ezért az alkotások többnyire rajzfilm jellegű megjelenést kapnak majd, de ezen kereten belül egészen látványos produktumokat tudunk alkotni, és a béta verzióban véleményezéssel lehetőségünk van a fejlesztést is segíteni. A legizgalmasabb képesség természetesen az emberi arcok megalkotása fotó alapján, amely néhol egészen szép eredményeket ér el, néhol erősen karikatúraszerű a megjelenés.
A funkció úgy működik, hogy egy meglévő fényképet húzunk a programba, amely a Neural Engine segítségével generál egy rajzfilmes megjelenésű képet, majd a kép más jellegzetességei alapján továbbiakat is, így ezeket elfogadhatjuk pipával vagy elvethetjük, továbbá a funkció menü segítségével el is menthetjük. Amit elmentünk, az később is elérhető lesz egy gyűjtő felületen. Illetve a legutolsó kép is lementésre kerül, amelynél a Done / Kész gombot lenyomjuk. Amit átlépünk, és nem az utolsó kép, azokat nem menti el az Image Playground, de később újra tudja generálni.
A tárgyak terén van még hová fejlődni, mert egyelőre úgy tűnik, mintha az Emoji karakterek óriás illusztrációi jelennének meg csupán: például teljesen mindegy, milyen gőzmozdonyt használunk forrásnak, az Image Playground rendelkezik egy általános gőzmozdony képpel, amely látványosan hasonlít az Emoji karakterek amerikai gőzmozdonyára, és ebből készül különböző helyeken nagyobb ábra.
Hasonló a helyzet az állatok esetén: bár lehet finomítani az alkotásokat, de ott nem működik a fotó alapján történő rajfzilmesítés, hanem egy-egy általános képen lehet némileg hangolni.
Az Apple Intelligence hivatalos lapja…
Az új Mac mini 256 GB verziója is gyors SSD-vel rendelkezik (november 9.)
A nagyobb kapacitású szilárdtest meghajtók az Apple alaplapjain általában egyfajta RAID jellegű megoldás keretében működnek, vagyis az 512 GB-os változat kettő darab 256 GB-os meghajtóból van összeszerkesztve, emiatt elméletileg dupla sebességű. Emiatt a 256 GB-os modellek korábban lassabbak voltak, mivel ott nem duplázódott a sebesség. A MacBook Air M3 modelleknél már feltűnt, hogy az Apple a legkisebb kapacitásnál is alkalmazta a moduláris felépítést, természetesen nem alappá tette az 512 GB-os tárhelyet, hanem két darab 128 GB-os modul összeszervezésével hozta létre a 256 GB-os SSD-t, amelynek sebessége az M2 modellekhez képest jelentősen fokozódott. Így van ez a Mac mini M4 modellek esetén is: míg az M2 256 GB verziók esetén az SSD nem volt olyan gyors, mint az 512 GB és nagyobb tárolóknál, az M4 széria esetén itt is a moduláris felépítést választotta az Apple, így aki a legkisebb tárhellyel szerelt gépet vásárolja, annak is nagy sebességű meghajtó lesz a gépében.
A MacRumors.com írása a sebesség előnyről…
A Mac mini M4 sorozat…
Márciusban jöhetnek az M4 Ultra modellek? (november 8.)
Számos pletyka jelent már meg az Apple processzorfejlesztési terveivel kapcsolatosan, amelyek előrevetítették a Mac Studio és a Mac Pro régóta várt megújítását. Néhány véleményvezér abban bízott, hogy az Apple megfordítja a trendet 2024-ben, és a termékvonal tetejéről kezdi el a frissítéseket, hogy aki 6000 dollárt fizet egy Mac-ért, az ne a 2 évvel ezelőtti technikát kaphassa, hanem a legújabbat. Az Apple-t nem hatotta meg ez az igény, és változatlanul modernebb processzor található a Mac miniben 600 dollárért, mint a Mac Próban 7000 dollárért. Természetesen az M2 Ultra processzor jóval nagyobb teljesítményű, mint az M4 vagy M4 Pro, de mégis rosszul mutat, hogy két generációval régebbi. Az már nagyon hamar kiderült, hogy az M3 szériából nem lesz Ultra változat: egyrészt nem került rá a korábbi összeköttetés az M3 Max processzorra, vagyis egyértelmű volt, hogy az Apple az M1 Max és M2 Max processzorok összefűzéséhez hasonlatosan nem fog M3 Max processzorokat összekapcsolni, hogy M3 Ultra erőforrás szülessen meg. Az M3 gyártási hozama alacsonyabb volt, mint az M4 gyártási hozama, így az is látszódott, hogy ahol lehet, az Apple igyekszik lecserélni a 2023. végén bemutatott processzorát, ahol pedig nem jelent még az meg (mint a Mac mini vagy az iPad Pro esetén), ott eleve az M4 lépcsőre lépnek a termékek. Vagyis világossá vált, hogy amíg nincsen M4 Ultra, addig M2 Ultra marad a Mac Studio és a Mac Pro erőforrása - a Mac Studio esetén ugyan az alapmodell kaphatott volna M3 Max processzort, de az megint rosszul mutatott volna, végképp kinyírva a drágább modell esélyeit.
Annyit már tudni lehet, hogy az M4 Ultra processzor valami teljesen új dolog lesz, ahol várhatóan nem kettő darab M4 Max összeadásával valósul meg a rendszerchip, hanem úgynevezett monolit chip lesz, vagyis egy óriási teljesítményű erőforrás. Néhány informátor azt is tudni véli, hogy az Apple-ön belül Hidra a kódneve a processzornak, vagyis saját kódneve van, amely szintén azt támasztja alá, hogy nem kettő darab M4 Max erőforrást fűznek majd össze. Számos forrás, köztük Mark Gurman is tudni véli, hogy az Apple fokozni kívánja a grafikus teljesítményt, amelynek célja, hogy az Apple megoldásai versenyre keljenek az olyan termékekkel, mint az Intel Ultra 9 285K vagy az AMD Ryzen 9950X chipek, illetve az ezeket alkalmazó rendszerek. Ezek alapján Gurman úgy véli, hogy az M4 Ultra esetén akár 80-magos GPU is megjelenhet, amely soha nem látott grafikus teljesítményt nyújthat majd.
Ami tény: az egymagos teljesítményben az M3 szériától kezdve minden túlszárnyalta az M2 Ultra modellt, hiszen ott főként az órajel számít. A többmagos teljesítményben az M2 Ultra processzornak egyelőre csak az M4 Pro és az M4 Max a kihívója, ám ez már elég tény ahhoz, hogy motiválja az Apple-t arra, hogy az M4 szériában is mielőbb bemutassa a csúcskategóriát.
A MaxTech összefoglalója és sebesség elvárásai…
Az AppleInsider.com Apple Silicon generáció teljesítményeket összevető oldala…
Kisebb helyre kerülnek a Vision Pro bemutató helyek a boltokban (november 7.)
Az Apple a csökkenő érdeklődés és a lassuló eladások okán csökkenti az Apple Vision Pro fejszett bemutatására szolgáló teret az üzleteiben - számol be róla Mark Gurman, a Bloomberg újságírója. Az eddigi gyakorlat szerint kettő nagyobb bemutató asztalon foglaltak helyet a termékek: az egyik a megtekinthető bemutató darab, a másik a vásárló által is felvehető, fejre konfigurálható példány volt. A jövőben ez egy asztalra zsugorodik majd, és a helyet a hírek szerint az M4 processzoros Mac gépek kapják meg - visszakanyarodva az Apple eredeti fókuszához. Az Apple már májusban csökkentette a Vision Pro gyártási terveit, mivel akkor látható volt, hogy az 5-600.000 tervezett eladástól jócskán el vannak maradva. A hírek szerint a gyártás azóta már teljesen leállt, és a meglévő készletek eladása zajlik. Arról ugyan nem szólnak a hírek, hogy az Apple az egész terméket megszüntetné, de maga Tim Cook is elmondta, hogy a Vision Pro első változata nem lesz tömegtermék.
A kritikusok rendre elfelejtik kiemelni, hogy az Apple nem siet a készülék bemutatásával a világpiacon, és a gyengének számító forgalom nagyon korlátozott regionális jelenlét mellett bontakozik ki. (Más kérdés, hogyha egy EU országban nem kapható a termék, egy másikban pedig igen, akkor nyilván a határokon is át lehet juttatni az adott eszközt, még ha az Apple például a garanciás ügyintézés megtagadásával nehezíti is az efféle kereskedelmet.) Ming-Chi Kuo szerint a tömeges elterjedés az árak letörésével válhat valóra, ez pedig véleménye szerint az M5 processzor széria megjelenésekor történhet meg, amikor is az Apple bemutathatja a termék második generációját, amelynek minden bizonnyal lesz egy drágább és egy olcsóbb példánya. Tim Cook szerint azonban az Apple Vision Pro azoknak a felhasználóknak szól, akik már ma használni akarják a holnap technológiáját.
A Clockology alkalmazás weblapja…
Az Apple Watch termékcsalád…
Tim Cook gratulált Donald Trumpnak a győzelemhez (november 7.)
Bár Tim Cook sokkal inkább a liberális demokraták politikai családjába tartozik, az Apple gazdasági érdekét jobban képviselő Donald Trump elnöksége idején számos alkalommal vett részt gazdaságpolitikai egyeztetéseken, és találkozott is az elnökkel, illetve együtt adták át az akkori Mac Pro gyártó kapacitást Texas-ban. Miután már biztosnak tekinthető Trump győzelme a november 5-i választáson, Tim Cook némi kivárás nyomán november 6-án késő este gratulált a 45. és 47. elnöknek a győzelemhez, és kifejezte reményeit a jó együttműködésben.
„Gratulálok Trump elnöknek a győzelméhez! Várjuk, hogy kapcsolatba léphessünk Önnel és adminisztrációjával, hogy segíthessünk hozzájárulni, hogy az Egyesült Államok továbbra is vezető szerepet töltsön be és motorja legyen a találékonyságnak, az innovációnak és a kreativitásnak.”
Tim Cook bejegyzése az X portálon…
A Clockology alkalmazás általános működése évek óta az volt, hogy az Apple Watch felületén elindítva kvázi eltakarta az eredeti számlapot, és egy önálló alkalmazásként jelenített meg, amely nyomán egy órán keresztül élvezhettük az ideiglenes számlapot. A Clockology nemrégiben megjelent frissítése nem csak új ikont hozott, hanem némileg újragondolt kínálatot is, így egyre több az olyan számlap, amely a hivatalos, watchOS által lefektetett úton működik, vagyis be tudjuk állítani az iPhone felületén futó Watch alkalmazásban, és az óra kijelzőjét nyomva tartva a felsorolásban is megjelenik, így beállítva folyamatosan jelen van, amíg meg nem változtatjuk. Ennek keretében számos látványos és hangulatos őszi téma is elérhető.
A Clockology alkalmazás weblapja…
Az Apple Watch termékcsalád…
Hatékonyabb az amerikai TSMC gyár a tajvaninál (november 6.)
A kezdeti, kvázi próbagyártás során az amerikai Arizónában épült Taiwan Semiconductor Manufacturing Company üzem 4%-kal nagyobb termelékenységet ért el, mint a tajvani gazdagyár. A félvezetők gyártása során valamennyi szükségszerűen gyengébb minőségű vagy selejt lesz. Általában a gyártási technológia finomításának az a célja, hogy a hozam értékét növelje - ezért száműzi gyorsan az Apple az M3 processzort, mivel a vele azonos, de jobb gyártási technológiával készített M4 gazdaságosabban gyártható. Az amerikai üzem próbagyártása kedvezőbb eredményeket hozott, és mindenképpen nagy jövő áll a cég előtt, amelynek további bővítésére idén 6,6 milliárd dollárt adott az amerikai kormányzat.
Az üzem felépítését még Donald Trump első elnöksége idején sikerült tető alá hozni, és bár hosszú késéssel indult meg az építés, az üzem tavalyra felépült, és 2025-ben már 4 nanométeres tranzisztorokkal működő processzorokat fog gyártani az első üzemegysége. A második egység várhatóan 2 nanométeres chipeket gyárt, amely a világ legfejlettebb processzorának ígérkezik. A harmadik üzemegység a most forgalomban lévő 3 nanométeres processzorokat gyártja majd, és 2028-tól pöröghet fel.
A Patently Apple írása az eredményekről…
Az Európai Bizottság ismét bírságolni tervezi az Apple-t (november 5.)
A bürokraták most azt tartják problémának, hogy az Apple nem irányította elég határozottan a vásárlókat abba az irányba, hogy az App Store-on kívüli vásárlási módot válasszák. Törvénytelennek tartják emellett, hogy az Apple elvárja a fejlesztőktől, hogy jelentsék az App Store-on kívüli eladásaikat, kezdeti belépési díjat és App Store használati díjat fizessenek. Az Európai Bizottság elvárásai e téren azért tűnnek irreálisnak, mert nem várható el az Apple-től, hogy úgy biztosítson infrastruktúrát a fejlesztők számára, hogy abból nem származik érdemi profitja. Az Apple lehetővé teszi a külső áruházakra hivatkozást, valamint azt is, hogy az alkalmazásokon belül hirdessék a fejlesztők a külső vásárlás lehetőségét. Az azonban nem várható el, hogy az emberek az App Store-ban felfedezzék egy-egy ingyenes alkalmazás lehetőségét, majd a pénzüket már kívül elköltve az Apple-nek ne keletkezzen bevétele. Az Európai Bizottság ezen lépése is tipikus példája annak, amikor nem a szakmából érkezett bürokraták próbálják megregulázni a piacot. Az Apple-t monopolhelyzettel vádolók ugyanakkor elfelejtik kiemelni azt, hogy az Apple befektetésekkel, fejlesztésekkel érte el a helyzetét, és az Apple hardvere alapvető kulcsa annak, hogy ezek az alkalmazások vásárlóra találjanak. Továbbá az App Store nélkül jóval kisebb eséllyel, illetve magasabb marketing költségekkel tudnák meghódítani a felhasználóikat. Az egyébként szembetűnő, hogy míg kezdetben a saját áruházban vásárlásnál a fejlesztők egyszerűen elengedték az Apple egyébként arcátlan 30%-os haszonkulcsát, mostanra már felismerték, hogy az infrastruktúra fenntartásának költségei vannak, így sokkal jellemzőbb a 10% körüli kedvezmény, vagyis nem irreális, hogy az Apple az App Store üzemeltetésének költségét annak értékesítőivel igyekszik megfizettetni. A Digital Markets Act nevű szabályozás működési elve egyébként, hogy egy-egy céget a globális piaci forgalmának 10%-áig bírságolhat, vagyis az Apple ázsiai és amerikai forgalma is alapját képezi annak, hogy mekkora bírságot állapíthat meg az Európai Unió. Dicsőséges tevékenységüket természetesen az európai fogyasztók fizetik meg, akik például töltő nélkül vásárolhatják meg az iPad készülékeket, ezzel kvázi valamennyit visszatérítve a bürokraták által kiszabott bírságokból. (Az iPad modellek a világ összes többi piacán töltővel kerülnek forgalomba.)
A Bloomberg összefoglalója a témában…
Greg Joswiak és John Ternus iJustine vlogjában (november 4.)
Újfajta termékbemutató stratégia pár perces videókkal, előre bejelentett frissítéssel, az új iMac színeinek megalkotása, a nanotexturált kijelző és az Apple Intelligence volt a fő témája annak a párperces beszélgetésnek, amelyet iJustine vlogger készített az Apple marketing alelnökével, Greg „Joz” Joswiakkal és John Ternus hardver fejlesztési alelnökkel. A teljesítmény kapcsán a mondanivaló egyértelmű volt: aki még Intel alapú gépet használ, az végre váltson, és kezdjen Apple Silicon Mac-et használni, aki pedig PC-t használ, annak nem lehet kérdés a fejlődés útja: Mac. A beszélgetésből megtudhattunk néhány fejlesztési irányzatot az Apple-ön belül, és persze mindkét vezető őszintén rajongott a Mac világáért.
Komolyabb kérdések természetesen nem merültek fel, például arról, hogy kinek szól a Mac Studio vagy a Mac Pro M2 sorozatú processzorokkal akkor, amikor az iPad Próban és a Mac miniben is M4 sorozatú processzor van.
A Mac mini M4 termékcsalád…
Az iMac M4 asztali számítógép…
A MacBook Pro termékcsalád…
A beszélgetés a YouTube-on…
Az Apple teljesítmény adatai erősen pirítják a korábbi Intel modelleket (november 3.)
Eddig sem volt kérdés, hogy mennyivel jobb teljesítményt nyújt az Apple Silicon, mint az Intel processzorai. Az Apple azonban minden termékfrissítésnél nagy részletességű méréseket tesz közzé elsősorban külső alkalmazásokból, hogy mérvadó teszteredményekkel támassza alá a teljesítmény adatokat. Mivel az Intel alapú 13”-es rendszerek általában kevesebb maggal rendelkeztek, mint az akkori 15” és 16” modellek, így eleve alacsonyabb a teljesítmény érték, hiszen a MacBook Pro 14” esetén a legnagyobb teljesítményű mobil processzor, az M4 Max is elérhető.
Ez is az oka, hogy a szokásos 3x, 4x, 5,6x gyorsabb teljesítmények mellett olyan értékek is születnek, mint a Redshift nevű alkalmazás 3D renderelési eredménye, amelynél 6490% a különbség, vagyis 64,9x gyorsabb a MacBoook Pro 14” M4 Max modell, mint az Intel Core i7 MacBook Pro 13” volt. Itt ki kell emelni, hogy a Maxon Redshift alkalmazása GPU-gyorsított szoftver, amelynél eleve előnnyel indulnak az Apple processzorai, de attól még a mérési adat tényszerű, és jól alátámasztja, hogy mennyire más dimenziót képeznek azok a gépek, amelyek az Apple saját processzorát használják.
A MacBook Pro termékcsalád…
Csökkentette az iPhone 16 gyártást az Apple; A Pro modellekkel kapcsolatban töretlen az optimizmus (november 2.)
Összességében 10 millió darabbal, az idei évre vetítve 4 millióval csökkentette az iPhone 16 és iPhone 16 Plus gyártási ütemezését az Apple, vagyis némileg visszafogottabban tervez az előzetes reményeihez képest az alapmodellek kapcsán a cég Ming-Chi Kuo elemző iparági forrásai nyomán. A híranyag kiemeli, hogy az Apple várhatóan 2024. utolsó hónapjában megkezdheti a jövőre megjelenő új iPhone SE modell gyártását, hogy az olcsó szegmensben is legyen valami vonzóbb terméke a cégnek, továbbá azt is, hogy az iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max modellek gyártási tervein a cég nem módosított, továbbra is optimista. Az iPhone 16 kapcsán ki kell emelni, hogy az Apple az idei megjelenéstől az év végéig 88 millió darabot tervezett eladni, és ez módosult 84 millióra, tehát nem mondható, hogy kevés fogyna a készülékből. Ennek ellenére tapasztalható egy éves csökkenési ütem, amely a mostani készülékek hosszabb használati ideje miatt elkerülhetetlen folyamat. Éves szinten egyébként mindössze 4 millióval fogy kevesebb telefon.
A Patently Apple összefoglalója a témában…
Az Apple felvásárolta a Pixelmatort (november 1.)
A Pixelmator immáron évek óta a piacon jelen lévő, a macOS natív képességeire építő, a Mac hardverét hatékonyan kiaknázó grafikus alkalmazás, amely iPadOS és iOS verzióval is rendelkezik. Többek között az iJoe.hu és a MacMag.hu grafikai elemeinek létrehozásában is múlhatatlan érdemei vannak a szoftvernek. Meglepő módon az Apple szemet vetett az alkalmazásra, és felvásárolta a litván kisvállalkozást, amely a weblapján jelentette be a hírt.
A Pixelmator megközelítése és működése „inspiráló volt az Apple számára az első naptól kezdve” - áll a közleményben, amely egyúttal megnyugtatja a felhasználókat, hogy az Apple tulajdonszerzése ellenére „nem terveznek alapvető változtatásokat” az alkalmazásokban, illetve azok forgalmazásában, de „izgalmas újdonságok várhatóak”. Az Apple számos meghatározó alkalmazásához felvásárlás révén jutott hozzá: a mai Music / Zene alkalmazás elődje, az iTunes így született. A Final Cut Pro a néhai Macromedia szoftverház fejlesztése volt, míg a Logic egy német Emagic nevű cég alkotásaként került felvásárlásra. A Pixelmator egyébként bővítmények formájában a Photos / Fotók alkalmazásba is képes beépülni.
A Pixelmator hivatalos sajtóközleménye…
A MacMag.hu 2002. február óta számol be a Mac világ friss híreiről. Régebbi írásaink a felnyíló menüből választhatók ki.
A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.
Cikkek, termékek a Mac világból:
Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.
Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.
Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása
Ajánlataink:
Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu