A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:









Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


Új GarageBand hangminta csomag: Modular Melodies (november 16.)

Mi sem nagyszerűbb elfoglaltság a hobbi zenére fogékony felhasználók számára a ködös novemberi napokon, mint felfedezni egy új hangminta csomag több mint 250 hangját, és kiaknázni azok potenciális kreatív lehetőségeit! Az Apple által kiadott Modular Melodies hangminta csomag a GarageBand alkalmazásba tölthető le, hogy ott számos újfajta dallamot és hangzást érjünk el, alkossunk meg egyedi mintákat, zenei hátteret.



A fizikailag bővíthető és átcsatlakoztatható hardveres szintetizátorok valós hangjából készült hurkok (loop) százaival a Modular Melodies szépen kibontakozó arpeggiókat, összetett zenei textúrákat és hipnotizáló dallamvonalakat biztosít. E hangokat a Modular Rhythms izgalmas anyagával párosítva új kreatív irányokat fedezhetünk fel.



A Modular Melodies ingyenesen tölthető le a Mac-re, az iPhone-ra és az iPadre egyaránt. A csomag 167 megabyte méretű, és a GarageBand mellett olyan alkalmazások is képesek használni a mintákat, amelyek hozzáférnek a GarageBand tartalmaihoz, mint az iMovie vagy a Final Cut Pro.
GarageBand oktatóanyagaink listája…

A MacBook Pro M4 széria kijelzője is fejlődött: kvantum pontok alkotják (november 15.)

Ross Young kijelző szakértő számos alkalommal tesztelte és méltatta az Apple kijelző technológiáját. Az Apple Silicon alapú MacBook Pro modellek esetén eddig klasszikus piros színű KSF foszfor pontokat alkalmazták, mivel ezek hatékonynak bizonyultak, és a kadmium mentesség révén az Apple nehézfémeket nélkülöző irányelveihez is igazodtak. (Amikor a kikapcsolt kijelzőre rásütött a nyári nap, láthattuk is ezt a vöröses árnyalatot az egyébként szemből nézve fekete kijelzőn.)
Az Apple most újabb megoldást alkalmaz: a kvantumpont elnevezésű félvezetőn alapuló kijelző révén fényesebb és élénkebb megjelenést kapunk. A kvantumpontok rendkívül kedvező módon reagálnak a LED megvilágításra, így az M4 MacBook Pro sorozat esetén ez a változás is szembetűnő lesz a vásárlók részére.



A kvantumpontok félvezető anyagokból készült nanométer méretű részecskék. Méretüktől függően meghatározott hullámhosszú fényt (színt) bocsátanak ki. A kisebb pontok kék színt adnak, a nagyobbak pirosat, de az Apple által alkalmazott méret a kékre szorítkozik. A kvantumpontok javítják a színhelyességet azáltal, hogy rendkívül tiszta és telített színeket bocsátanak ki, amelyek segítségével a kijelzők szélesebb színspektrumot fednek le, így illeszkedve az Apple hagyományosan alapvetően számító P3 színskála támogatásához, és persze a nagy dinamikatartományú képmegjelenítéséhez. A kvantumpont kijelzők magasabb fényerőt tudnak elérni a hagyományos LED- vagy LCD-kijelzőkhöz képest, így ideálisak erősen megvilágított környezetben, mint egy kültéri forgatás, ahol a MacBook Pro modelleknek gyakorta kell teljesítenie. A háttérvilágítás hatékonyságának növelésével a kvantumpontok csökkenthetik az energiaigényt, miközben megőrzik az élénk színeket és a fényerőt. A QLED-kijelzőben a kvantumpontréteg a háttérvilágítás és az LCD-réteg közé van építve. A háttérvilágítás energiájának köszönhetően bocsátanak ki fényt a kvantumpontok, így létrehozzák a képet a képernyőn.
A QLED kvázi tekinthető az OLED előtti lépcsőfoknak, amely azonban ma még számos területen előnyökkel rendelkezik - az OLED kapcsán például komoly kihívás a gyártók számára a megfelelő fényerő elérése. Az iPad Pro modellek esetén ezért is kellett tandem OLED technológiát alkalmazni, mert a sima OLED panel fénye nem volt elégséges. A QLED azonban nagy ugrást jelent a MacBook Pro modellek már amúgy is bámulatos kijelző élményében, és minden bizonnyal 3-5 évig még jó szolgálatot fog tenni a termékcsaládban.
A MacBook Pro M4 sorozatú termékcsalád…
Ross Young bejegyzése az X-en…


Hatékony a Final Cut Pro 11 Magnetic Mask! (november 14.)

Döbbenetesen hatékonyan használható a Final Cut Pro 11 programban újonnan bemutatott Magnetic Mask / Mágneses maszk funkció, amely ugyan megterheli a processzorokat, de roppant intelligensen működik, ha a felvétel eléggé kontrasztos, a témák jól elkülönülnek.



A demó felvételen például a résztvevő személyek kitakarása céljából került alkalmazásra a Magnetic Mask / Mágneses maszk funkció, külön-külön maszkolva ki az érintett személyeket. Az effektust megfogva és