A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:









Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


Álmodozás az uborkaszezonban: Nagyobb iMac
(augusztus 14.)

Általában a nyári időszakban, amikor viszonylag kevés hír fut be, felröppen egy-egy régi vágy, amelyhez nevet is társítanak, hogy hitelt adjanak neki. Mark Gurman tavaly nyáron mondta, hogy nem elképzelhetetlen, hogy az Apple nagyobb kijelzős iMac modellt mutat be, most tovább bírta a szakma efféle pletyka nélkül, de azért augusztus közepére ismét felröppent a nagy iMac, mint vágy. Most Gurman azt mondta, hogy „a nagyobb kijelzővel szerelt iMac olyan terület, amelyen az Apple felfedezéseket tesz.” Ez nyilván semmit nem jelent, és szó nincsen termékbejelentésről vagy készülődő gépről. Nagyon komoly felfedezéseket nem kell egyébként tenni, hiszen volt már nagyobb iMac-je a cégnek, van most is iMac termék, és nagyobb kijelző is a piacon, akár az Apple Studio Display, akár az Apple Pro Display XDR modellre gondolunk. Vagyis csak össze kell rakni egy terméket, és beállítani egy emészthető árat neki. Egyelőre azonban ez kívül esik az Apple látókörén. Az iMac-ből csak M1 processzoros jelent meg, nem került bemutatásra M1 Pro vagy M1 Max, vagyis egyértelműen az egyszerű irodai és általános otthoni feladatokra szánták a gépet, nem pedig profi felhasználásra. Ettől függetlenül az M1 processzor is kellően erős volt, részben ez is volt az oka, hogy kimaradt az M2, és rögtön az M3 jelent meg, de továbbra is M3 Pro és M3 Max nélkül, vagyis a termék helye a palettán változatlan.



A régebbi időszakban a nagy iMac modellek professzionális célokat is elláttak: már a sima iMac 27” modellben is volt olyan erős processzor, mint bármelyik MacBook Pro modellben, ráadásul volt egy iMac Pro is, amelyben képtelen módon Intel Xeon processzor kapott helyet, amely kevésbé volt eltalált modell a maga idejében. Most az Apple egy nagyobb iMac bemutatásával azt érné el, hogy lenne egy Mac Studio árazása fölé belőtt asztali számítógépe gyengébb teljesítménnyel - ez már jelenleg is zavaros vidék a termékpalettán, hiszen az M2 Pro Mac mini kvázi drágább azonos egyéb paraméterekkel, mint az M2 Max Mac Studio, ami szürreális az utóbbi modell számos előnyét figyelembe véve. Ha ebbe az amúgy is zavaros 900.000-1.200.000 Ft-os zónába még bejönne egy iMac, ami olcsóbb lenne, mint a Mac Studio vagy Mac mini Apple Studio Display-jel, de némileg gyengébb paraméterei lennének, akkor az Apple lábon lőné magát az asztali szegmensben. Amennyiben persze lenne M3 Pro vagy M3 Max változat, akkor már lehetne profi gépről beszélni, de akkor az iMac Pro árkategóriájába ugranánk, és minden bizonnyal 1.450.000 Ft-os kezdőár (M3 Pro) és 1.850.000 Ft-os erősebb modell kezdőár (M3 Max) határozná meg a terméket. Vagyis a jelenlegi termékstruktúrában egyszerűen nincsen hely az iMac 27” számára, és a racionális fejlődési irány inkább az iMac 24” növelése volna, vagyis a jelenleg viszonylag pici iMac modell növekedhetne meg, és alap processzorokkal lenne elérhető a mostanival azonos, de inkább kedvező árakon. (Sajnos az iMac árazásánál nagy gond, hogy az Apple a belépő szintet továbbra is 8 GB memóriánál és 256 GB SSD-nél állapította meg, mert ez manapság általában kevés, ám a nagyobb tárhely és több memória felára fájdalmas, megint becsúszunk a Mac Studio + Apple Studio Display árkategóriába.)



További probléma, hogy a most használt kijelzők bár gyönyörűek, nem éppen mondhatóak úttörő technológiának: az iparág egy része OLED megoldásokra váltott, amelyet az Apple az iPhone, Apple Watch és iPad Pro modellekben alkalmaz. Alapvető elvárás, hogy a többi termékben is megjelenjen ez a technológia, mivel jelenleg ezt tekintik a legmodernebb megjelenítőnek, ám az Apple egyelőre az iPad Pro 13”-nál nagyobb eszközben nem alkalmazott OLED panelt, a MacBook Pro modellekben is mini-LED panel van. A mini-LED panel egyébként igen nagy fényerejű és a LED-megvilágítás negatív sajátosságait kellő hatékonysággal orvosolja, de sem az Apple Studio Dispaly, sem az iMac nem alkalmazza még ezt a típusú panelt. Ha úgy tetszik, ezen a téren kicsit le is van maradva az Apple a riválisaitól.
Mindezek alapján ha nagyobb iMac jelenne meg, ott hatalmasat kellene durrantania az Apple-nek: nyilván M4 szériájú processzorral, modern újabb kijelző technológiával, és olyan teljesítménnyel, ami a Mac Studio fölé tudja pozicionálni az árban nyilván magasabban elhelyezkedő terméket.
Az Apple egyébként tavaly kvázi reagált a kérdésre, amikor azt mondta a cég illetékese, hogy „nem tervezünk efféle terméket”, ám azt is tudni kell, hogy az okos újságíró azt kérdezte, hogy tervez-e a cég 27”-es iMac-et Apple Silicon alapon. Amennyiben 28”, 29”, 30”, 32” iMac modellt mutatnak majd be, attól még lesz nagyobb iMac, de valós az a válasz, hogy 27”-eset nem terveznek.
A MacRumors.com számos forrásra hivatkozó írása a témában…
Írásunk remek lehetőség az iMac történelmének nosztalgikus áttekintésére…

Nemzeti parkos Apple Watch kihívás augusztus 25-én!
(augusztus 13.)

2024. augusztus 25-én, jövő hét vasárnap érdemes legalább 20 perces edzést rögzíteni az Apple Watch használata során, mert az előző évekhez hasonlóan idén is éremmel és jelvényekkel jutalmazza a tevékenységünket a watchOS. E nap az Amerikai Egyesült Államokban a nemzeti parkok napja, amely során az Apple külön ösztönzi a felhasználókat a természetjárásra.
Az Amerikai Egyesült Államokban viszonylag hamar, 1864-ben még Abraham Lincoln elnök hozott rendeletet a Yosemite-völgy védelméről, így ezt tekintjük az első ilyen jellegű kezdeményezésnek. Európában egyébként május 24. a nemzeti parkok napja, mert 1909-ben e napon jött létre az első európai nemzeti park. (Magyarországon már a XIX. században voltak állami védettség alatti területek, de az első nemzeti parkunk megalapítására 1973-ig kellett várni.)
Az érem és iMessage ikonszett megszerzése kapcsán fontos, hogy összefüggő 20 percet meghaladó edzésre van szükség, vagyis nem elég két darab 10 perces kutyasétáltatás, hanem egyben kell teljesíteni a mozgást.
Az Apple Watch edzés és tevékenység funkciói…

Steve Jobs sajátos humorának egy példáját mutatta be az OWC
(augusztus 10.)

Az OWC osztotta meg közösségi média felületein a következő levelet 1983-ból: egy rajongó levélben arra kéri Steve Jobs-ot, hogy küldjön neki egy autogramot. Jobs válaszlevelében elkeseríti a levélírót: „Megtisztelő, hogy írt nekem, de attól tartok nem szoktam autogramokat osztogatni.” Majd következik a jellegzetes autentikus Jobs aláírás. Mindenképpen emlékezetes válaszlevél volt Steve Jobs részéről ez abból az időszakból, amikor már jócskán felfelé ívelt a cég és elnökének csillaga.
Az OWC képe a levélről a közösségi médiában…


Final Cut Pro: Függőleges produkciók létrehozása közösségi médiára
(augusztus 9.)

A függőleges videózás egy évtizeden keresztül az amatőr megjelenés védjegye volt, és sokan lázadtunk az ilyen típusú tartalmak megtekintése ellen. A világ aztán sokat változott, és a tartalom megtekintésének olyannyira meghatározó eszközévé váltak az okostelefonok, hogy a szolgáltatók alkalmazkodtak az igényekhez, és számos területen standarddá vált a függőleges videózás. Bár eleinte a kevésbé igényes TikTok műfaja volt ez a megjelenés, nagyon hamar az Instagram és a YouTube is nyitott a terület felé, utóbbin az egyik legsikeresebb műfajjá a függőleges formátumú rövid videók, a YouTube Shorts tartalmak váltak.



Amennyiben eleve függőleges megjelenésre szánjuk a videót, és vertikális pozícióban rögzítettük a felvételeinket, úgy egyszerűen hozzunk létre egy új produkciót a File > New > Project… menüt használva, majd ott a Video menüből a Vertical elemet választva, a felbontást megfelelően beállítva például a függőleges 4K (3840x2160) opcióra! Ezt követően a Final Cut Pro felületén megszokott módon van lehetőségünk vágni és alkotni, illetve publikálni. Amennyiben a videónk tájkép módban került rögzítésre, ezen írás ad segédletet a továbbiakra!
Függőleges produkciók alkotása a Final Cut Pro felületén…
A Final Cut Pro alkalmazást bemutató cikksorozat…
A Final Cut Pro alkalmazásról szóló még részletesebb ekönyvünk…

Havidíjas Apple Intelligence funkciók?
(augusztus 8.)

A MacRumors.com idézte a CNBC riportjában elhangzottakat, amelyek szerint az Apple Intelligence bevezető időszaka ugyan ingyenes lesz és béta, de aztán egyes funkciókat havidíjhoz köthet az Apple. A hír forrása a Counterpoint Research elemzője, Neil Shah, aki szerint 10-20 dollárnyi fizetési igény reális lehet a cég részéről olyan funkciók esetén, amelyek tényleg hatékonyak és egyesek számára nélkülözhetetlenek. Shah azt sem zárja ki, hogy az Apple One előfizetésbe csomagolva szintén elérhetőek lennének ezek az extrák, hogy még vonzóbb havi bevételi forrást kínáljanak az Apple számára.
Egyelőre az Apple Intelligence fő funkciói leginkább az elemzőket nyűgözték le, és a felhasználók még nem ájultak el tőlük, ráadásul a funkció az első időszakban csak amerikai angol nyelven működik majd, és az Európai Unió területén nem jelenik meg az első évben bizonyosan. Mi több, számos extra képességet a ChatGPT-től fog kölcsönözni, vagyis a hatékony funkciók ezen elemei nem az Apple saját megoldásai lesznek, így még nem világos, hogy pontosan miért kérne el pénzt az Apple.



A CounterPoint Research piackutató cég szakembere kiemeli: az Apple a legutóbbi negyedévben már elérte a 24,2 milliárd dolláros szolgáltatási bevételt, vagyis ez a szegmens évente 10-15%-ot tud növekedni viszonylag alacsony havidíjakból, és bizony ez a bevételi szegmens nagyobb, mint az iPad vagy a Mac üzletág. (Külön-külön biztosan, de néhány gyengébb forgalmú negyedévben akár együttesen is.) Ráadásul a szolgáltatási területnek nincsenek gyenge időszakai: a felhasználók kártyájáról szépen vonják az összegeket, és azok több százmillió felhasználó esetén szükségszerűen nagy számot adnak ki.
A MacRumors.com összefoglalója a CNBC híranyaga alapján

Az Apple a monopóliumper megszüntetését szeretné
(augusztus 7.)

Az Apple azt szeretné elérni, ha a szövetségi bíróság megszüntetné a monopóliumpert a cég ellen, mivel „annak nincsen köze a valósághoz.” A cupertinói vállalat ellen 15 amerikai állam, illetve a fővárosi körzet (District of Columbia) indított pert, mert szerintük az Apple monopolhelyzetet alakított ki az okostelefon piacon. Az Apple azért van némileg helyzetben, mert a per szövegezése eléggé szerencsétlen, és arról valóban nem lehet beszélni, hogy a cég bármiféle monopolhelyzetben lenne, hiszen a Google és a Samsung részéről igen komoly versenyhelyzetben van még a hazai piacán is. Azt nem tudni, hogy véletlenül vagy szándékoltan, de a per eleve úgy indult, hogy nagy füstje legyen, de lángja igazából ne, vagyis látszólag nincsen annak akadálya, hogy az Apple sikert arasson, ugyanakkor a politikusok már megmutathatták, hogy képesek harcolni a nagy hazai cégóriás ellen is, ha kell. Az Apple ügyvédei arról is részletes bizonyítékokat nyújtottak be, hogy a trösztellenes ügyletek alapvető igénye, hogy a fogyasztót sérelem érje, semmilyen módon nem állapítható meg még akkor sem, ha más cégekhez hasonlatosan az Apple-nek is van egy App Store-ja az alkalmazások eléréséhez.
Érdekesség, hogy az ügyben eljáró bírót, Julien Neals-t maga Joe Biden nevezte ki, aki többször nekiment már az Apple-nek kommunikációs szinten annak ellenére, hogy Tim Cook Apple ügyvezető teljes mértékben a liberális politikai irányzat bal szélén áll. Némi ellentmondás van egyébként abban, hogy míg a Demokrata Párt ezer szálon kötődik az Apple-t is tulajdonló nagy befektetési alapokhoz, olykor indítanak látványosnak ígérkező nagy pereket a cégóriások ellen. Ahogyan a Microsoft esetén húsz éve, vélhetőleg az Apple esetén most sem várható átütő bírság vagy szabályozás, inkább csak a világ más részein már amúgy is bevezetésre került vagy kerülő módosításokat fogják „rákényszeríteni” Amerikában is az Apple-re.
A Cult of Mac írása a témában…
Julian Neals profilja a Wikipedia enciklopédiában…

OWC Aura N2 PCIe SSD a régi Mac gépekhez
(augusztus 6.)

Az Apple 2013. és 2017. között megjelent MacBook Air, 2013. és 2015. között kiadott MacBook Pro, 2014-es szériájú Mac mini, 2013. és 2017. között forgalomba került iMac, valamint a 2013-as Mac Pro modelljeiben cserélhető, ám a szabványtól eltérő kialakítású M.2 csatlakozós szilárdtest meghajtók kaptak helyet. Ezeket utólagosan adapter segítségével lehetőség van cserélni, ám manapság már egyre kevesebb kompatibilis SSD van a piacon, az OWC azonban viszonylag korán kiadott egy meghajtó családot erre a célra, amely adapter nélkül, viszonylag jó írási és olvasási teljesítménnyel és teljes körű kompatibilitással áll a felhasználók rendelkezésére macOS 10.13 vagy újabb operációs rendszer esetén. Az OWC úgy alkotta meg a terméket, hogy az az Apple SSD-k felépítésének jellegzetességeit kövessék, amely előnyös a hőháztartás szempontjából, így a termék alacsonyabb hőfokon üzemel, mint a piacon lévő sok egyéb szilárdtest meghajtó. (Természetesen ezen termékek működése során jelentős hő szabadul fel, így a használattal együtt járó élmény, hogy azon a részen jobban felmelegszik a gép.)
Az OWC Aura N2 PCIe szilárdtest meghajtó…
A blitz M.2 adapter, amely segítségével standard SSD is beépíthető…

A CarPlay növeli az autó elégedettséget
(augusztus 5.)

A J.D. Power piackutató cég minden évben felmérést végez arról, hogy az amerikai autótulajdonosok mennyire szeretik az autójukat. A U.S. Automotive Performance, Execution, and Layout (APEAL) Study nevű tanulmány ezúttal a szokott iparági felméréseken túl arról is tájékoztatott, hogy magasabb az elégedettség azon járművek esetén, amelyek CarPlay technológiát támogatnak, vagyis az Apple ökoszisztémája okán a tulajdonosok jobban szeretik az autóikat. Az általános elégedettség az 1000 pontos értékelési lehetőségi felmérés során 805 pont volt, amely 99144 autó tulajdonos bevonásával történt, tehát igencsak alapos felmérésnek mondható.



Az Android Auto képességű járművek esetén 832 pontos, magasabb értéket hozott ki a kutatás, míg a CarPlay képes autóknál 840 pontos csúcsot ért el a mutató. A tesztet olyan tulajdonosok bevonásával végezték el, akik új autót vásároltak, és a vásárlást követő 90. nap környékén, kellő tapasztalatok birtokában vállalták a válaszadást. Az eredmény nem meglepő: az Apple ugyan az autóiparra jellemző lassúsággal, de érzékelhető módon fejleszti a CarPlay technológiát, amely egyre inkább közvetíti azt az arculatot, mintha az autók beépített funkciója lenne - köszönhetően például a rugalmas kijelző formavilág lekövetésének. A CarPlay idén megjelenő új generációja még jobb integrációt kínál majd, és többek között az FM rádió vezérlésére is alkalmas lesz, valamint az autó klímáját is kezelni tudja majd az ígéretek szerint.
A MacRumors.com összefoglalója a témában…

Új pletyka szerint fehér, fekete és natúr titán iPhone 16 Pro modellek várhatóak
(augusztus 4.)

A fehér szín standard módon megmarad, a natúr titán színe annyira bevált a felhasználóknak, hogy az Apple már csak az anyaghasználat okán is megtartja, ám újabb szivárogtatások szerint visszatérhet az, ami utoljára az iPhone 7-nél volt jellemző: egy teljesen fekete színű készülék az iPhone 16 Pro szériánál. (Igen, volt éjfekete és asztrofekete szín is, de ezek kékes vagy szürkés árnyalatúak voltak, utóbbi inkább az asztroszürke sötétített árnyalata, ez azonban most ismét igazi feketének ígérkezik.) Általában nem mutat kifejezetten jól, ha az iPhone frissítés előtt másfél hónappal a színek jelentik a legnagyobb izgalmat - ráadásul a fekete szín mögött rejlő kreatív szakmai munka nem lehetett nagyon hosszú. A híresztelések szerint kicsivel nagyobb, 6,3” és 6,9” átlójú kijelzők lesznek az iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max modellekbe építve a jelenlegi 6,1” és 6,7” helyett. Ez nagyobb felbontást is jelenthet, és természetesen azt, hogy minden meglévő tok és a kiegészítők többsége használhatatlan lesz az új modellekhez, ahogyan azt a környezettudatosság jegyében az Apple minden évben előadja. A készülékek magassága várhatóan 3 millimétert növekszik, a szélességük pedig szűk 1 millimétert. A kijelző kerete 1,71, illetve 1,55 mm-ről 1,2 és 1,15 mm-re zsugorodik, az eszközök tömege a kisebb modell esetén 7 grammal, a nagyobb modell esetén 4 grammal növekszik majd mindösszesen.



A kamerák fejlődése terén várhatóan végre 48 megapixeles lesz az ultraszéles kamera érzékelője, illetve a pro modell is megkapja az 5x-ös közelítést a 3x-os helyett. Természetesen újabb processzor várható, amely a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company N3E 3 nanométeres technológiáját aknázza majd ki. Állítólag a WiFi 7 (IEEE 802.11be) szabvány is megjelenhet a készülékekben, amely inkább előremutató, mintsem nélkülözhetetlen ma még, bár szépen lassan terjednek a WiFi 7 eszközök az árak mérséklődésével.
A hírek szerint egy új „Capture / Felvétel” gomb is helyet kap a készüléken valahol - erre simán alkalmas lehetne az Action gomb, ha szoftveresen nem lenne lebutítva, hogy gyakorlatilag kevés érdemi hasznot hozzon. Jellemző, hogy az Apple a mai napig nem volt képes megoldani azt a problémakört, hogy egy Shortcuts / Parancsok alkalmazás segítségével létrehozott, a gyors videófelvételt célzó minialkalmazás által rögzített videó valahogyan bekerüljön a Photos / Fotók alkalmazásba, és ne a készülék memóriájának ideiglenes tartalmát képezze csupán a kilépésig. (De például olyasmit egyszerűen nem tud az operációs rendszer, hogy az Action gomb lenyomására mondjuk alapértelmezés szerint a 2x-es közelítési beállítással induljon el a Camera alkalmazásban a videófelvétel, vagyis hogy négy lépést egyesítsen, ami tényleg hatékonnyá tenné. Ráadásul csak a hosszú nyomást érzékeli.)
A WiFi 7 szabványról bővebben…
A MacRumors.com iPhone 16 Pro pletyka összefoglalója…

Az Apple marketing csapata másodszor is mellé nyúlt
(augusztus 3.)

Az iPad Pro megjelenésekor az Apple által megbízott marketing csapat úgy gondolta, hogy kívánatossá teszi a terméket, ha a reklámban egy gépi prés révén megsemmisül minden, ami emberi, és a végeredmény egy iPad Pro. A reklám már a bemutatón is nyomasztó, negatív utóérzetű volt, az Apple pedig igen magas helyekről kapott kritikát, így a reklámot száműzték a televíziós megjelenésből.
A legújabb kudarcot az Apple at Work reklámkampányban eleinte egyébként jól eltalált The Underdogs következő része szerezte meg. Az OOO című (Out of Office) epizód Thaiföldön játszódik, ahová részben nyaralás, részben egy beszállítói megállapodás reményben utazik a csapat, és érik őket különféle kalandok és kihívások. Hogy a szereplők az első filmtől kezdődően krónikus elhízásnak indultak, legyen amerikai jelenség, hogy a reklámok egyre hangosabbak, villódzóbbak, ízléstelenül színesebbek, már inkább a kortrendnek megfelelő dolog. A marketingcég szerint ez hatásosan pörgős, átlag nézőként leginkább a végét várja az ember. Itt-ott tetten érhető természetesen Apple megoldás a filmben, de annyira kaotikus az egész, illetve annyira előtérbe kerültek egyes szereplői jellemvonások, hogy míg eleinte a Mac és más Apple termékek jelentették a középpontot, most inkább a szereplők hisztije, a mellékszereplők képtelen értetlensége viszi el a hangsúlyt.



Mi több, a thaiföldi kormányzat is rossz néven vette a reklámot, és bojkottra szólított fel. (Ezzel nyilván további hírverést kap az Apple, tehát a rossz reklám is eléri a hatását, de ezt a paramétert most ne firtassuk.) A képviselőház turizmusért felelős bizottságának elnöke, Sattra Sripan közleménye szerint az országot fejletlennek és elmaradottnak mutatta be a reklám, amely minden olyan sztereotípiát ellőtt Thaifölddel kapcsolatban, amelynek leküzdéséért az utóbbi évtizedekben dolgoztak, és amely esetleg a ’80-as években állhatta meg a helyét.
Az Apple válaszul úgy reagált, hogy az ország optimizmusát és kultúráját kívánták ünnepelni, és elnézést kértek, amiért ez nem sikerült. A reklám készítésében egyébként a helyi Indochina Productions vett részt, tehát a helyi gazdaság is részt vállalt a munkában.
Az Apple további lépésként eltávolította a csatornájáról a reklámot.
A MacRumors.com híranyaga a témában…

Apple Maps / Térképek béta a weben
(augusztus 2.)

Történelmi eseményt jelentett be a sajtószobájában az Apple 2024. július 24-én: elindult a Maps / Térképek internetes verziója, vagyis immáron nem csak alkalmazásban, hanem böngészőben is hozzáférhetővé vált az Apple Maps / Térképek szinte minden tudása. Az Apple nem kevés munkát fektetett a szoftverbe, és egy világtérkép kihívásait jól mutatja, hogy az a szint, amire a termék eljutott, közel 12 év munkája! Nem reprezentatív kérdezősködés során a rutinos régi felhasználók 2016-2018. környékére tették az Apple Maps átállást a Google Maps-ről, valójában azonban a cég 2012. szeptember 19-én, az iOS 6 bejelentésekor hagyta el a Google Maps szolgáltatását, és indította el saját, akkor még igencsak botrányos térképét. Az Apple Maps / Térképek hozott néhány mélypontot: kis híján repülőgép szállt le Írországban egy focipályára, egy ausztrál motoros eltévedt a vadonban, de a magyar térképeken is bőven voltak abszurd helyzetek. Az Apple 4000 indiai dolgozót vesz igénybe annak érdekében, hogy a Maps / Térképek felhasználói visszajelzéseit ellenőrizze és javításokat hajtson vissza a térképen, így egyrészt a hibák szépen lassan kijavításra kerültek, eközben pedig számos olyan új funkció és megjelenés került bemutatásra, amely forradalmi és akár meg is haladja a Google Maps megjelenését.



Győztest nem lehet hirdetni, mert a Google sem állt le a fejlesztéssel, de az Apple eredményei látványosak és előremutatóak.
Van pár nehezen befogadható paraméter: például jó volna, ha a műholdképre el lehetne helyezni a közösségi közlekedési térképet, de valamiért ezt a következő operációs rendszer is csak külön képes kezelni, pedig hasznos lehetőség volna.



Tény ugyanakkor, hogy az Apple elképesztően ízléses, jól átgondolt és hasznos módon alkotta meg a térképet, és ezt van lehetőség immáron a weben is kiaknázni, így a szolgáltatás az Apple eszközöket nem használók számára is hozzáférhetővé és élvezhetővé válik. Az Apple egyelőre bétának nevezi a térképet - nyilván ezt a címkét manapság szinte bármely szolgáltatására rá lehetne aggatni, de a béta paraméter itt leginkább arra utal, hogy például a közösségi közlekedés és a biciklis képességek teljes egészében hiányoznak, csak autós és gyalogos tervezésre van mód.
Az Apple Maps / Térképek programról szóló írás…
Az Apple Newsroom idevágó cikke a témában

MacBook Pro 14” M3 - Támogatott a két külső kijelzős mód
(augusztus 2.)

Nem kapkodta el az Apple, de immáron a macOS Sonoma 14.6 frissítés révén elérhető a két kijelző támogatás a MacBook Pro alap M3 verziójában is, így a senki által nem választott belépő modell is rendelkezik azzal a képességgel, amit a MacBook Air M3 tavasz óta kínál. A MacBook Air modellekhez hasonlóan a két külső kijelző meghajtására akkor van mód külső szoftver telepítése nélkül, ha a gép lecsukott állapotban van. Ebben az esetben akár két darab Apple Pro Display XDR vagy más 6K kijelző is csatlakoztatható a géphez, amelynek piaci pozícióját nehéz lenne definiálni. A piacon számos olyan megoldás elérhető, amely a DisplayLink szoftver képességei révén akár 3 kijelző csatlakoztatását is lehetővé teszi, ráadásul a kevés porttal rendelkező alap géphez további hasznos kapcsolatokat biztosít.
Az Apple műszaki támogatás dokumena a témában…
A MacBook Pro 14" és 16" (M3, Pro & Max) termékcsalád…
A Satechi Triple 4K Display Docking Station…
A Sonnet Echo 13 Triple 4K Display Dock…

Apple negyedéves beszámoló: növekedési pályán
(augusztus 1.)

Az Apple augusztus 1-jén jelentette be a június 29-én véget ért pénzügyi negyedévének eredményeit. A cég 85,8 milliárd dolláros forgalmat bonyolított, amely 5% növekedés éves szinten, továbbá részvényenként 1,4 dollár profitot realizált, amely 11%-os bővülés. Tim Cook a bejelentés során elsősorban a WWDC újdonságaira volt büszke, ezen belül is az Apple Intelligence bejelentésének jelentőségét emelte ki. A cég 29 milliárd dollár tőkét halmozott fel, amely alapja a 32 milliárd dolláros osztalék fizetésnek. Luca Maestri kiemelte, hogy számos földrajzi régióban voltak kiemelkedő termék eladások, amely a vásárlók lojalitását és elégedettségét példázzák.
Valamelyest kisebb összeget tett ki az iPhone készülékek forgalma, árnyalatnyit növekedett a Mac forgalom, és kiemelkedően nőtt az iPad forgalom - itt meg kell jegyezni, hogy az iPad eladások aránya évek óta zsugorodott, és a mostani emelkedés sem tér vissza a korábbi értékekre, de azért 7,162 milliárd dollárnyi iPad eladási forgalom nem mondható gyengének!



Jelentősen nőtt Amerika és Európa forgalma - az európai kontinens 2023-hoz képest 1,679 milliárd dollárral többet költött Apple hardverekre. Kína kivételével pedig egész Ázsia erősödött, a kínai forgalom azonban nem tért magához ebben a negyedévben sem, és éves szinten is igen masszív visszaesés tapasztalható. Érdekesség, hogy a közmegegyezés szerint recesszióhoz közeli Európa forgalma éves szinten annyit növekedett, mint amennyit a gazdaság motorjának tekintett Kína visszaesett, vagyis a számok némileg másról beszélnek, mint amit a sajtó kommunikál.
A fokozódó forgalom azt is mutatja, hogy bár a YouTube-on lévő 5-7 leghangosabb influenszer hétről hétre temeti az Apple-t, a vásárlók megtalálják a számításuk az M2 Max Mac Studio és az M3 MacBook Air modellek közepette is.
Az Apple számára kedvező paraméter, hogy a 20 milliárd dolláros stabil negyedéves forgalmi alapnak számító szolgáltatási szektor most már stabilan átlépi ezt a küszöbértéket, és egyre inkább a 25 milliárd közelébe növekszik: a lezárt negyedév során 24,213 milliárd dollárt tett ki a cég előfizetéseiből és App Store jutalékból kitett bevétele.
Az Apple negyedéves beszámolója…
A negyedéves összefoglaló részletesen lebontva…

OWC 14-Port Thunderbolt Dock - soha még ennyi hasznos csatlakozó ennyire kedvező áron!
(augusztus 1.)

Az OWC 14-Port Thunderbolt Dock a piac egyik legsokoldalúbb, különleges csatlakozó felületekben gazdag megoldása, amely olyan ritkaságokat is kínál a standard kapuk mellett, mint a digitális hangkimenet vagy a Mini DisplayPort videó kimenet. Az elegáns asztroszürke színű dokk két darab 4K vagy egy darab 5K kijelzőt is támogat, továbbá 85 Watt töltést képes biztosítani a MacBook Pro számára. Ráadásul USB-A kapui közül kettő is képes arra, hogy meghajtsa az Apple USB SuperDrive optikai meghajtót.



A dokk kis számítógép ikonnal is kiegészült Thunderbolt kapuján keresztül kapcsolódik a Mac-hez, amelynek saját töltőjét így félre is tehetjük, és lehetőségünk van a mellékelt, fekete színű, 70 centiméter hosszúságú Thunderbolt kábelen keresztül tölteni a Mac-et. Az OWC 14-Port Thunderbolt Dock maximálisan 85 Watt töltési teljesítményt biztosít, amely minden Mac számára elegendő a működéshez és töltéshez, nyilván a korábbi MacBook Pro 13” és a mostani MacBook Air modellek ennél kisebb töltési teljesítménnyel is beérik.
A kijelző kapcsolat terén az OWC 14-Port Thunderbolt Dock szintén a Mac-es hagyományokhoz fordult: a Mini DisplayPort csatlakozó alkalmazása révén a régebbi Mac-hez esetleg meglévő VGA, DVI, HDMI és DisplayPort átalakítóinkat is alkalmazhatjuk, illetve természetesen a Mini DisplayPort bemenetet használó kijelzők bármelyikét csatlakoztathatjuk. Mi több, ha nincsen átalakítónk a régebbi kijelzőkhöz, az iJoe.hu kínálatából manapság már valóban fillérekért beszerezhetőek ilyenek.



Roppant hasznos és kényelmes elhelyezkedésű az előoldal két kártya nyílása: az olvasás mellett természetesen írásra is alkalmas mikró-SD és SD-kártya foglalatoknak egyszerre egyike használható, mivel egy vezérlő működteti őket. A párhuzamos működés képessége nélkül is rendkívül előnyös ugyanakkor, hogy akciókameráról, drónról le tudjuk tölteni a felvételeket adapter nélkül, majd a digitális fényképezőgépünk tartalmát is lementhetjük a Mac-re.
Szintén a Mac felhasználók igényeihez igazodik az analóg hang ki- és bemenet, amely támogatja az Apple által alkalmazott úgynevezett TRRS eszközöket: a minijack csatlakozós EarPods fülhallgató kimenete éppúgy használható, mint a mikrofonja, vagyis hang bevitelre is mód van. A megoldás révén egy sor olyan eszköz is csatlakoztatható a Mac-hez, amely a TRRS kapcsolatra épít, így például az iRig PRE bemenet révén XLR-mikrofont is csatlakoztathatunk a géphez, de nem okoz gondot a gitárjáték rögzítése sem az iRig termékcsalád használatával.



Szintén a hang témaköréhez kapcsolódik az erősítők csatlakoztatását kínáló S/PDIF kimenet, amely révén optikai hangkimenettel szerelhetjük fel a Mac-et. Ez a klasszikus digitális csatlakozó a régi torony kiépítésű Mac Pro gépeken volt standard, és a legmagasabb színvonalú hang kimenetet biztosítja. A Sony/Philips Digital Audio Infertace révén akár több csatornás hanganyag kiküldésére is lehetőség van a Mac irányából az ilyen hang visszajátszását támogató szoftverekkel, házimozi élmény központjává téve a Mac-et. Ez a tökéletes minőségű hangot továbbító, digitális hang kimenet nem csak a szórakozás, hanem a stúdió technika terén is előnyös lehet, és olyan tudást ad vissza a Mac-nek, amely két évtizede még standard volt, de a helytakarékosság okán eltűnt a képesség a Mac alaplapjáról.
Az OWC 14-Port Thunderbolt Dock (korábbi OWC Thunderbolt 3 Dock)…
Az AIINO Mini DisplayPort VGA Adapter…
Az AIINO Mini DisplayPort DVI Adapter…
Az AudioQuest Mini DisplayPort HDMI átalakító…

A MacMag.hu 2002. február óta számol be a Mac világ friss híreiről. Régebbi írásaink a felnyíló menüből választhatók ki.