A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:









Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


Apple TV+ - Az Apple kiadta a „The You You Are” könyvet
(február 3.)

Az Apple sikersorozatában, a szürreális drámaként minden más sorozatnál több nézőt vonzó Severance / Különválás című Apple TV+ műben feltűnik egy könyv, amely kihatással van a szereplők gondolkodására, jellemére. Az egyik szereplő alkotása a The You You Are / A te, aki Te vagy most megjelent az Apple Books Store felületén, mint ingyenesen hozzáférhető könyv, hogy összemosódjon a valóság és a sorozat közötti tér, és a lelkes nézők is megismerhessék a művet, amelyet a szereplők olvastak. Ez egyike annak az aktivitásnak, amelyet az Apple igyekszik prezentálni a sorozat köré: ennek keretében jelentek már meg a színészek New Yorkban lévő pályaudvaron elhelyezett üvegkalitkában, mintha a filmszerepüket alakítanák, Tim Cook is feltűnt a sorozat szereplőjeként egy reklámban, és több Apple Store-ban is volt közönségtalálkozó. Az Apple TV+ a cég talán legnagyobb költségvonzattal működő szolgáltatása, amely azonban lassan átfordul ténylegesen profitot realizáló tartalommá.
A könyv az Apple Books Store-ban…


2,35 milliárd aktív Apple eszköz van világszerte
(február 2.)

Miközben a felhasználók jelentős része sokáig használja az Apple eszközeit, azok száma évről évre tovább növekszik. Utoljára az Apple 2024. februárjában közölt adatot arról, hogy hány olyan különálló Apple eszköz van, amely legalább alkalmilag bejelentkezik az Apple szervereire szoftverfrissítésért vagy szoftverek letöltése céljából. Akkor 2,2 milliárd ilyen eszköz volt, amely nyilván hosszú évekre visszamenőleg fedi le a forgalomban lévő eszközöket - nagyjából a 2012. utáni gépekről van szó, mivel a korábbiak már általában nem töltenek le új szoftvereket. (Vannak használatban ennél régebbi gépek is, de ezek száma jelképes, illetve olyan régi gépek, hogy általában már nem kalkulálják az aktív állományba őket.) Egy év alatt a szám nem csökkent, sőt, jelentősen növekedett, hogy a mostani pénzügyi beszámoló alkalmával 2,35 milliárd aktív eszközről számolhasson be az Apple. Fontos kiemelni, hogy ez nem csak Mac vagy iPhone, hanem az iPad mellett az Apple Watch és az Apple TV termékvonal is benne van, vagyis minden olyan hardver, amelyen valamilyen Apple operációs rendszer fut (macOS, iOS, iPadOS, watchOS, visionOS, tvOS). Azt nem tudni, hogy ez mennyi felhasználót jelent, hiszen ha a tisztelt olvasó körülnéz az eszköztárában, általában legalább 3-5 aktív eszköze működik: a Mac mellett iPhone, Apple Watch, Apple TV, HomePod, iPad is van a felhasználók többségének birtokában.
A MacRumors.com írása a témában…

Bámulatos negyedévet zárt az Apple!
(február 2.)

Sosem volt még ilyen magas forgalma a cégnek, rekord mértékű részvényenkénti profitot is realizált, és a szolgáltatások is a valaha volt legmagasabb árbevételt érték el. Az Apple január 30-án tette közzé a 2024. december 28-án zárult negyedévének számadatait, amelynek során a vállalat 124,3 milliárd dolláros forgalmat realizált, amely 4%-kal magasabb az egy évvel korábbinál. (A piac ennél is többet várt, így az Apple részvényének árfolyamat pénteken 5,5%-ot zuhant, hogy megérje hétfőn újra vásárolni belőle.) A cég nyeresége részvényenként 2,4 dollár, amely 10%-os növekedés a tavalyi azonos negyedévhez képest. Tim Cook az Apple Intelligence fejlesztéseiről beszélt, hogy a részvényeseknek örömet okozzon, és ígéretet tett arra, hogy áprilisban újabb nyelvekkel egészül ki a szolgáltatás.
E tájékoztatón mutatkozott be új titulusában a cég pénzügyi igazgatója, Kevan Parekh, aki a visszavonult Luca Maestrit váltotta még ősszel, és akinek ez volt az első negyedéves tájékoztatója. Bejelentette, hogy a vállalat újabb 30 milliárd dollárt juttat vissza a befektetőkhöz az erős számoknak köszönhetően. Az Apple részvényenként 25 cent osztalékot fizet februárban.



A nagyszerű hírek mögé nézve pozitív fejlemény, hogy a növekedés motorja most a Mac volt: az M4 sorozatú gépek megjelenése, a Mac mini és a MacBook Pro hatalmas sikere beváltotta a hozzá fűzött reményeket, egyúttal inspiráció lehet a cég számára, hogy végre komolyan vegyék a Mac Pro és Mac Studio vonalakat is, amelyekben még mindig M2-es szériájú chipek dolgoznak. Az iPhone drámaian gyengén teljesített Kínában: 11%-os visszaesés volt tapasztalható, amely némi meglepetés azt követően, hogy az IDC a napokban a kínai Apple piac látványos újraéledéséről írt. Tény persze, hogy az elemző cégek gyakran írnak sületlenségeket, és akár pár nap eltéréssel teljes ellentétben álló elemzéseket is. Tim Cook itt is az Apple Intelligence irányából közelítette meg a dolgot: szerinte ott voltak erősek az iPhone eladások, ahol már van Apple Intelligence, és ott gyengék, ahol még nincsen. Jelenleg egyébként a szolgáltatás csak amerikai angol nyelven érhető el, és az Apple gyengébb nemzetközi forgalmát inkább a dollár elképesztő ereje okozza, amely az olyan piacokon drágává teszi az iPhone-t, mint Kína vagy az Európai Unió. (Egy euró most csak 1.04 dollár, noha az árfolyam volt 1,2 is, amely azt jelenti, hogy a dollár alapon számolt Apple termékek jóval drágábbak Európában, mint korábban.)
Az Apple Watch, Beats és AirPods termékvonalat magában foglaló szegmens 2%-os visszaesést produkált, amely inkább számít drámai hírnek. Az Apple Watch forgalom évek óta gyengén muzsikál, de egy AirPods frissítést követően nem volt várható, hogy még az AirPods 4 iránti kiemelkedő kereslet sem segített felrántani ezt a szegmenst a kevés óra eladás miatt. A szolgáltatások területe újabb rekordot ért el stabil 14%-os növekedéssel. Ez a terület Tim Cook igazi gyermeke, hiszen a 2010-es évek közepén kezdte el kellő fontossággal kezelni a szegmenst, hogy elősegítse azt, hogy az Apple ne csak egy hardvergyártó cég legyen, amely függ a vásárlók frissítési kedvétől és ütemezésétől, hanem egy szolgáltató, amelynek tervezhető havi bevételei vannak. Ez a szektor önmagában olyan nagy, hogy az 500 legnagyobb amerikai cég között külön is megállná a helyét, az Apple számára pedig stabil profit forrás. Ehhez épült hozzá a Mac és az iPad szegmens 15-15%-os forgalom növekedése. A piac a Mac mellett kedvezően fogadta az új iPad mini modelleket, amelyek ugyan Magyarországon extrém drágák lettek a devizaárfolyamok kettős negatív hatása (kedvezőtlen euró-dollár árfolyam, gyenge forint), valamint a világrekorder általános forgalmi adó (és az alá beépülő ArtisJus díj) miatt, ám más piacokon nagy érdeklődés övezte a termékvonalat.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…
Az Ars Technica szakmai elemzése…

Az intelligenciájával visszaélve törték fel az Apple chipjeit
(február 1.)

Hosszú évek óta az első igazán súlyos biztonsági kihívással küzd az Apple: saját tervezésű processzorainak automatikus előretervezésének potenciális sebezhetőségét tárták fel biztonsági szakemberek. A dolog érdekessége, hogy olyan módon sikerült adatokhoz hozzáférni, hogy a különféle feladat időzítések logikáját értették meg a szakemberek, és következtetéseket vontak le a processzor aktuális energia felvételéből. Az Apple Silicon processzorok ugyanis nem úgy működnek, mint számos korábbi erőforrás, hogy kapnak egy feladatsort, és azt sorba haladva elvégzik. Az Apple processzorai elemzik a tevékenységeket, és bizonyos folyamatokból következtetnek arra, hogy a felhasználó mit fog csinálni, és ezzel az erőforrásokat úgy csoportosítják, hogy az a művelet a legdinamikusabban történjen. Ha például zajlik a háttérben egy kitömörítési művelet, de a Maps / Térképek alkalmazásban éppen utcaképeket nézünk nagy felbontásban, akkor az Apple processzorai ezeket az előtérben lévő folyamatokat helyezik előre, míg a háttérfolyamat várhat, hiába állt a sorban előrébb.



E logikát kihasználva a processzor feladatfeldolgozási vezérlését megértve oldalcsatornák segítségével különféle internet alapú kommunikációk tartalmához fértek hozzá, illetve tudtak visszafejteni a szakemberek. Minden műveletnek alapja volt az internet alapú kommunikáció, így iCloud Calendar, Google Maps és Proton Mail webhelyeket kerestek fel Safari és Chrome böngészőkben az adatokhoz való hozzáféréshez.
Az előrelátó végrehajtásként fordítható „speculative execution” nevű processzor működési logika úgy vált sebezhetővé, hogy nem csak azt lehet meghatározni, hogy milyen műveletet fog előre venni a processzor a sorban, hanem azt is, hogy milyen memóriacímről tölti be az adatokat, illetve milyen memóriacímekre helyez más adatokat. Az adatok visszanyerése kapcsán kiemelik, hogy ezek nem csak bizalmas tartalmakat, hanem hitelkártya információkat és jelszavakat is érinthetnek. Meg kell persze jegyezni, hogy a demonstráció során a visszafejtés nem eredményezett pontos szövegeket, és bár a tartalomra lehet következtetni, egy véletlenszerű jelszó esetén már sok lehet a bizonytalan elem, mint ahogy a kártya adatok esetén is.



A dologhoz az is hozzátartozik, hogy a két módszer feltételezi, hogy a felhasználó megnyit egy kártékony webhelyet, amelyet átkattintással vagy levélből megnyitva ér el, és nem is csuk be, hanem nyitva tart. Ami világosan látható, hogy a rendszer legfőbb biztonsági hiányosságait a Safari böngésző, illetve külső böngészőprogramok képezik. Egyúttal az is érzékelhető, hogy az emberi tényező fontos, így sokat tehetünk a rosszindulatú támadások ellen azzal, ha nem látogatunk gyanús webhelyeket, illetve nem nyitunk meg a levelezőprogramunkból sem olyan leveleket, amelyek esetén messziről látszik, hogy valamilyen bűncselekmény végrehajtását célozzák. Ezekből sajnos nap mint nap érkezik, és egyre valószerűbbek, amely folyamatos éberséget igényel.
Az Apple szóvivője emailes megkeresésre azt reagálta, hogy a cég véleménye szerint a feltárt hiányosság nem jelent széles körben megvalósuló veszélyt a termékek felhasználóira.
Az Ars Technica nagy részletességű összefoglalója…

Hihetetlenül kicsi külső SSD: OWC Envoy 1 TB
(február 1.)

Számos igényre nyújt ideális megoldást az OWC Envoy USB-C külső meghajtó: aprócska és teljesen néma kiegészítője a Mac-nek, amely a hagyományos merevlemezeknél szignifikánsan gyorsabb teljesítményt biztosít a maga 1000 MB/s átviteli tempójával; praktikus megoldás az iPad mellé, ha annak kisebb kapacitása okán szeretnénk utazás közben filmet nézni, vagy bármilyen archivált tartalomhoz dinamikusan hozzáférni; és hasznos az iPhone mellé a fájlok elérése mellett például a Final Cut Camera vagy más profi videós alkalmazás számára, mint mozgókép rögzítési tárhely. Az OWC Envoy legfeltűnőbb paramétere a mérete: hihetetlenül kicsi, még az iPhone készüléknek is csak töredéke, így mindenféle kihívás nélkül szállítható akár zsebben is.



Hogy ezen paramétere mellett strapabíró és hosszú élettartamú is maradjon, azt repülőgép ipari minőségű alumínium kivitele garantálja, amely egyben a hőelvezetést is segíti: a fém eleve jól vezeti az SSD által termelt meleget, az eszköz oldalai pedig bordázottak, hogy ezzel növelve legyen a felület, ahol a hő távozhat. Laikusként ennek nem tulajdonítanánk jelentőséget, de aktív használat mellett a szilárdtest meghajtók igen komolyan fel tudnak melegedni, és ha nem biztosított a hő leadása, akkor a sebesség visszavételével védik magukat az eszközök. Ezért nagyon fontos, hogy az SSD burkolata segítse a hatékony hűtést. Az SSD a burkolaton belül rezgés tompító keretben van elhelyezve, hogy utazás közben is zavartalanul tudjuk használni a terméket, illetve a szállítás viszontagságai se okozhassanak sérülést. Az OWC Envoy felületén egy darab USB-C kapu található, amely révén a mellékelt USB-C kábel használatával bármely Mac, iPad vagy újabb iPhone modellel képes kommunikálni. A kapcsolatot a csatlakozó mellett lévő LED jelzi, amely adatmozgatás közben stabil villogással mutatja a használatot.
Az OWC Envoy 1 TB-os USB-C külső SSD…

A Sonnettech bemutatta az iparág első Thunderbolt 5 dokkját beépített tárhelyekkel
(január 23.)

A Sonnettech első Thunderbolt 5 terméke az Echo 13 Thunderbolt 5 SSD Dock nevű megoldás, amely több téren is újszerű a gyártó kínálatában: a Thunderbolt 5 kapcsolat révén kiemelkedő sávszélességet biztosít és oszt szét az eszközök számára, 140 Watt töltési teljesítményt biztosít, továbbá a gyártó által előre telepített SSD-vel érkezik, így az újabb szériás gépeken akár 6100 MB/s átviteli sebesség elérésére is képes.



A Sonnettech Echo 13 Thunderbolt 5 SSD Dock a gyártó megfogalmazása szerint az iparág első Thunderbolt 5 dokkolója, ráadásul beépített tárhellyel. A megfogalmazás tényszerű, és a dokkoló hasznossága megkérdőjelezhetetlen, bár meglepő, hogy 2025. elején még úgy jelenik meg egy dokkoló, hogy azon négy darab szabad USB-A kapu található - több, mint a szabad USB-C kapuk száma. A gyártó 1 TB, 2 TB vagy 4 TB Kingston PCIe 4.0 NVMe SSD opciókkal kínálja a termékét, amelyben alap szolgáltatás a 2,5 Gigabites Ethernet kapcsolat is.
A Sonnettech Echo 13 Thunderbolt 5 SSD Dock…

A MacMag.hu 2002. február óta számol be a Mac világ friss híreiről. Régebbi írásaink a felnyíló menüből választhatók ki.