A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:









Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


Az Ars Technica az Apple TV+ miatt aggodalmas
(december 1.)

A piaci elemzők sokkal inkább izgulnak az Apple szolgáltatásainak és termékeinek sikere miatt, mint maga az Apple, amely láthatóan számos termék esetén hosszabb távra játszik. Ahogyan annak idején az Apple Watch lassan pörgött fel, úgy az Apple Vision Pro is lassan indul be. A HomePod termékvonal sem lett két hónap alatt piacvezető, de az Apple az aktiválásokból látja, hogy hónapról hónapra milyen szépen gyarapodik a mennyiség, és ez kedvezően járul hozzá az ökoszisztéma kiépüléséhez. Némileg más a szolgáltatások világa, ahol az Apple-nek sok esetben költsége is van, ám ez a terület arányosan a legtöbb profitot termelő szegmense a cégnek. Némi kivételt jelent ez alól az Apple TV+, amely kapcsán a nyáron már a Bloomberg kongatta a vészharangot, amely akkor sem érdekelte az Apple-t. Most az Ars Technica közölt lesújtó cikket arról, hogy milyen sokba kerül a szolgáltatás, miközben mennyire kicsi a piaci részesedése - vagy ahogyan durvábban fogalmaznak: mennyire kevesen nézik.



Az Apple TV+ létrehozásakor az Apple kifejezte: minőségi, Hollywoodban sem letagadni való tartalmakat kívánnak létrehozni, amelyhez páratlan szakemberek tudására hagyatkoznak. A cég eddig 20 milliárd dollárt költött arra, hogy eredeti tartalmakat hozzanak létre, és sokak szerint ez nem biztos, hogy megéri. Ezek az elemzők minden bizonnyal nem értenek ehhez a szegmenshez, és nem ismerik az Apple gondolkodásmódját a szolgáltatási szektorban.
A száraz tények: a 20 milliárd dollárért az Apple TV+ 0,3%-os piaci részesedést szerzett meg az Amerikai Egyesült Államokban, amely azt jelenti, hogy a piacvezető Netflix műsorait egy nap alatt többször tekintik meg, mint az Apple TV+ műsorait egy hónap alatt. A cég nem hozott nyilvánosságra előfizetői adatokat, de becslések szerint ez a szám 25 millió lehet, és ebbe nem kalkulálják bele azokat, akik az Apple termék vásárlása mellé kapott ingyenes hónapokat élvezik. (Ez egyébként 250 millió dollár havonta, tehát a szolgáltatás kezdeti időszakában nem feltétlenül rossz bevétel, hiszen lesz egy pont, amikor ez átváltozik profittá.) Az Apple TV+ számos országban nem érhető el ez adott régió nyelvén - így például magyarul sem. Abszurd, hogy egyes licencelt filmeket más cégek, akár rivális szolgáltatók szinkronizáltak magyarra, így az Apple által jegyzett Napóleon című alkotást az Amazon Prime révén meg lehet nézni magyarul, de az Apple TV+ felületén nincsen magyar szinkron rajta, amely jól mutatja a helyzet faramuciságát.



Összehasonlításként: a Netflix 283 millió, a Prime Video 200 millió, a Peacock 28 millió, a Paramount+ 7 millió előfizetővel rendelkezik.
Az Apple filmjei és sorozatai évről évre rekord jelöléseket kapnak minden díjazási formátumban, vagyis nem kérdéses, hogy a termékek minősége méltó a cég nevéhez. Hosszabb távon pedig a katalógus bővülése szükségszerűen nagyobb nézettséget jelent majd, hiszen számos sikersorozat már a sokadik évadnál jár.
Emellett az Apple szerződtetett egy Maria Ines Rodriguez nevű szakembert, akinek az a feladata, hogy olyan országokban licencelje a cég sorozatait, ahol az Apple TV+ nem kellően széles körben érhető el, illetve nem érhető el a helyi nyelvű szinkron - ez azt jelenti, hogy akár magyar televíziókban is megjelenhetnek Apple sorozatok, amely további bevételeket jelenthet a cég számára az előfizetéseken túl.
Összességében ebből akár nagyobb bevételre is szert tehet a cég, és ezt a képletet más szolgáltatók is alkalmazzák, így minden bizonnyal az Apple számára is beválhat.
Az Ars Technica összefoglalója a témában…
Az Apple TV+ hivatalos webhelye…

Wallace & Gromit díszíti a londoni Battersea erőművet
(november 30.)

London és az Egyesült Királyság egyik ikonikus helyszíne a Battersea Power Station, amely egy Pink Floyd album borítóján szerepelve tett szert világhírnévre. Az ezredfordulóra lepusztult állapotba került erőmű bontása is tervben volt, és részben az Apple támogatása is kellett ahhoz, hogy az ingatlan népszerű szabadidős és bevásárló központtá váljon, ahol az Apple brit központja is megtalálható, egy Apple Store szomszédságában. A létesítmény 2023-ban nyílt meg újra, és vált a Temze partjának kedvelt helyszínévé - ráadásul az egyik kéménybe fel is lehet menni körbenézni.



Az épület két kéményét és az alattuk lévő hűtővíz tornyokat az idei évben az Apple eszközeit használva díszítik: az autentikus brit gyurmafilm sorozat, a Wallace & Gromit két címszereplője jelenik meg karácsonyi ajándékokkal és dekorációkkal a téglaépítményeken. Az épületre vetített tartalmakat iPhone készülékek segítségével fényképezték és készítették elő a megjelenítésre.
A stop-motion animációs film 1989. óta több epizóddal és filmmel is jelentkezett, és mivel az ötlet teljesen brit, így abszolút illeszkedik a helyi díszlethez.
Az Apple egy werkfilmet is közzétett a karácsonyi díszletek megalkotásáról és felvételéről az iPhone 16 Pro Max sorozat segítségével.



November végétől december végéig 17.00 és 22.30 között minden nap egy másik két lesz látható a tornyokon, vagyis változatos és látványos megjelenéssel készülnek a figurák megálmodói. Az alkotás során nyolc darab iPhone rögzítette különböző szögből a felvételeket, és összesen 6000 képkockát rögzítettek ProRAW formátumban, amelyekből egy 6K-s karácsonyi videó mellett a díszítésre használt gyönyörű állóképek is elkészültek.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…
Az Apple werkfilmje a képek elkészítésének folyamatáról…

Dupla SD-kártya olvasó az OWC-től csúcssebességgel
(november 26.)

Egy-egy aktív forgatási esemény során alig várjuk, hogy az ígéretesebbnél ígéretesebb felvételeket letölthessük a Mac-re és elkezdjük feldolgozni. A Final Cut Pro egyik professzionális képessége, hogy nemcsak képes gond nélkül több kártyáról letölteni a tartalmakat egy időben, de ezeket már elkezdhetjük a letöltés előtt, pusztán az előnézeti képük áttöltését követően szerkeszteni, idővonalra helyezni. Ráadásul arra is mód van, hogy csak a kártyán lévő klip egy részét töltsük le - vagyis ha az első nyolc perc eseménymentes, azzal nem kell terhelni a Mac tárhelyét.



Ezen aktív szakmai vagy hobbi élethelyzetekre kínál nagyszerű megoldást az OWC Atlas sorozatának dupla SD-kártyás verziója, amely arra képes, hogy az iparág fejlett kártyáinak sebességét kiaknázva akár kettő darab ilyen letöltését biztosítsa alapvetően a Mac-re, de akár iPad vagy iPhone készülékre is. Mindezt teszi rendkívül kompakt kivitelben, amelynek része a saját maga alá betekerhető, rögzíthető kábel. Mi több, a kirántás védelem érdekében az OWC ClingOn megoldását is támogatja a rövidke kábel. A széles körű kompatibilitás és a mindig rendelkezésre álló kábel mellett az OWC számos okos ötlettel teszi teljessé a termék használati élményét.
Az OWC Atlas Dual SD Card Reader…
Kártyaolvasók az iJoe.hu kínálatában…

Tim Cook Kínába utazott egy ötnapos szakmai eseményre
(november 25.)

Számos nyugati ügyvezető ad egymásnak randevút kínai politikai és gazdasági irányítók társaságában Kínában a héten zajló ötnapos konferencia keretében, amelyre Tim Cook, az Apple ügyvezetője is ellátogatott. Az esemény házigazdája Li Csiang, a Kínai Népköztársaság miniszterelnöke, aki többek között olyan Apple beszállítók vezetőivel is tárgyal az öt nap alatt, mint a Corning, és az esemény bevallott célja, hogy kiemelten foglalkozzanak az ellátási láncok biztonságával és kereskedelmi kérdésekkel azok után, hogy Donald Trump elnököt ismét elnökké választották. Az Apple számára Kína egyrészt fontos piac, másrészt nagyon fontos gyártási helyszín: a cég termékeinek több mint 80%-a Kínában készül, illetve Kína az Egyesült Államok utána. második legnagyobb piaca az Apple-nek.



Cook ellátogatott az eseménnyel összefüggésben, azzal egy időben tartott Chine International Supply Chain Expo nevű eseményre, ahol az állami televíziónak is nyilatkozott, kiemelve a kínai beszállítók fontosságát és nélkülözhetetlenségét, valamint büszkeségét, hogy partnereivel együtt jelenthet meg az Apple a kiállításon.
A Bloomberg összefoglalója a témában…

Szép lassan leszámol a SIM kártyákkal az Apple
(november 25.)

Az amerikai piacon már második éve SIM-tálca nélkül kerülnek forgalomba az iPhone készülékek, és bár ez nem egyszerűsíti le azt az esetet, amikor dinamikusan szeretnénk telefont váltani, vagy éppen sérült kijelzős készülékünkből térnénk át egy másik telefonba, tény, hogy az elektronikus kártya használata megspórolja a gyártás során egy kritikus sérülékeny pont alkalmazását, ezáltal olcsóbbá téve a konstrukciót, és persze stabilabbá a keretet.
Az iparági hírek szerint az Apple jövőre még több modellben alkalmazza ezt a megoldást, vagyis számos további régióban szűnik majd meg a fizikai SIM, ahogyan azt a cég az iPhone 14 szériánál megkezdte. Az eSIM megoldások általában addig jól működnek, ameddig az Apple szoftveres és szerver oldali megoldásaitól függ a dolog, ahogyan azonban a szolgáltatók informatikai hátterét kell igénybe venni, váratlan hibák, tovább nem lépő folyamatok is előfordulhatnak. Magyarországon sok esetben csak személyesen, az ügyfélszolgálatokban volt lehetőség megoldani az ilyen hibákat. Az iOS fejlesztéseivel azonban az eSIM átvételét egyre inkább a rendszer támogatja, és a szolgáltató a lehető legnagyobb mértékben kizárásra kerül a folyamatból.
A hír forrása a The Information szaklap…
Az Apple listája az eSIM funkciókat támogató szolgáltatókról…

Wolfs - Az Apple TV+ sikerfilmjének író-rendezője megharagudott
(november 24.)

Van némi megmosolyogni való azon, amikor egy Hollywood világában otthonosan mozgó forgatókönyv írót és rendezőt meglepetésként ér, hogy az internetes műsorszórásban érdekelt finanszírozója az internetes műsorszóró platformját részesíti előnyben a hagyományos mozival szemben. Jon Watts rendező azonban a Brad Pitt és George Cloony főszereplésével megjelent, kiemelkedő sikert hozó film kapcsán azért nem hajlandó a második részt az Apple-lel együttműködésben elkészíteni, mert szerinte az Apple „nem megbízható kreatív partner”. Ezt azzal magyarázza, hogy elképzelése szerint a Wolfs című akciófilm moziban futott volna, és csak jóval ezt követően került volna az Apple TV+ felületére. A film valóban mozik egy szűkebb kínálatában debütált, és csak egy hét késéssel került fel a cég saját kínálatába, amely nagy dolog a saját műsorplatformmal rendelkező cég részéről, mégis egyfajta tisztelet a hagyományos filmvilág előtt.



Watts azonban azt szerette volna, ha a film előbb több hétig megy a mozikban, ott felfut, és csak utána lesz elérhető az Apple TV+ felületén, amely érhetően az Apple TV+ tulajdonosának és a film finanszírozójának annyira nem tetszett. Szerinte az Apple nem így ígérte neki, és teljes meglepetésként érte, hogy az internet alapú felületen már egy hét után megjelent a film. (A régi filmes szakemberek számára ez már korábban is kiábrándulást okozott: Tom Hanks sem volt elégedett azzal, hogy a Greyhound / A Greyhound csatahajó című háborús filmje nem moziban jelent meg, hanem az Apple TV+ felületén lett látható.)



A másik sérelem, hogy az Apple már nyáron bejelentette a folytatást, míg az író-rendező kérte az Apple-t, hogy ne tegyen egyelőre ilyen bejelentést, ne legyenek várakozások a folytatással kapcsolatban. Ebben talán igazat lehet adni a szakembernek, hiszen annak idején Steve Jobs egyik fő hitvallása is az volt, hogy ne jelentsünk be előre olyat, ami még nem áll készen, mert legjobb esetben csak megfelelünk az elvárásoknak, de rosszabb esetben alulmúljuk azokat. A Wolfs önmagában is sikeres alkotás lett, amely nem igényelte, hogy a nézők rögtön folytatást várjanak. Mindenesetre Jon Watts visszaadta az Apple-nek a folytatásért átutalt összeget, és határozottan elzárkózott attól, hogy együttműködjön a céggel a jövőben a nézeteltérések miatt.
A Deadline magazin írása és interjúja Jon Watts rendezővel…
Az Apple hivatalos sajtóközleményei a Wolfs filmről…

Lekötötte a kínai Pegatron az indiai iPhone gyártókapacitásokat
(november 20.)

India jól lovagolja meg a nyugat egyes kifogásait bizonyos országokkal szemben: Ahogyan Európa nem szeretne orosz energiahordozókat vásárolni, ezért indiai energiahordozókat vásárol, amik Oroszországból származnak, az Amerikai Egyesült Államok Kínával kapcsolatos erőteljes fenntartásai miatt a kínai gyártást helyezték át Vietnamba és nagyobb részt Indiába. Indiában persze a helyi dolgozók általában kínai alkatrészeket raknak össze, de a végtermék így indiai. (Arról nem is szólva, hogy sok esetben az indiai gyár kínai tulajdonú.) A legújabb ilyen jellegű együttműködés keretében a kínai Pegatron lekötötte az indiai Tata Group dél-indiai iPhone összeszerelő üzemeinek 60%-át, hogy ott indiai iPhone-okat készíthessenek. Ezzel a Tata Group még erőteljesebb Apple beszállóvá válik, az Apple pedig büszkélkedhet azzal, hogy függetlenedve Kínától egyre nagyobb gyártási kapacitásokat szervez Indiában. Az Apple-lel kapcsolatban lévő másik nagyobb üzem egy másik, tajvani szereplő, a Wistron érdekeltsége.
A Patently Apple összefoglalója a témában…
A Reuters híranyaga a Tata ügyletéről…

Photos / Fotók: Háttérkép ajánlatok (november 19.)

Az Apple Photos / Fotók alkalmazásának egyik izgalmas képessége az iPhone és iPad eszközökön, hogy a fényképeinkből képes egészen látványos háttérkép ajánlatokat felkínálni! Ezeket az alkalmazás aljára görgetve találjuk meg a Photos / Fotók programon belül, de a Settings / Beállítások program háttérkép beállításra vonatkozó részén is kapunk hasonló ötleteket.



Az ilyen háttérképeken az Apple sok esetben alkalmaz szűrőket, amelynek célja, hogy az iOS 18 / iPadOS 18 harmonikus színképét is bemutassa - vagyis a kékes háttérre kékes alapszínű ikonokat helyezzen, a sárgásra sárgákat, stb. Emellett mód van arra, hogy a háttérképre widget / szerkentyű elemeket helyezzünk ki bizonyos alkalmazásokból. Ezeket a háttérkép kiválasztását követően egy, az alkalmazásokat listázó felületről tudjuk kiválasztani. Ezáltal a zárolt képernyőre lehetőségünk van sokféle hasznos információt kihelyezni, vagyis nem kell alkalmazást kikeresni és elindítani például okos otthonunk fényeinek felkapcsolásához, a ChatGPT használatához, a folyamatban lévő Books / Könyvek alkalmazásban lévő olvasási tevékenységünk fonalának felvételéhez, vagy éppen egy YouTube-on félbehagyott videó folytatásához.



Emellett számos hasznos és kevésbé hasznos alkalmazás bizonyos információit kihelyezhetjük a főképernyőre a gyors hozzáférés érdekében. Az összeállítást követően a Set as Wallpaper Pair / Beállítás háttérképként gombra bökve tudjuk véglegesíteni a választásunkat.
A Photos / Fotók programról szóló írásaink gyűjeménye…
A Photos / Fotók alkalmazásról szóló magyar nyelvű ekönyv…

Újdonság: Elago Smart Magnetic Desk Mat (november 18.)

Az Elago Smart Magnetic Desk Mat modern és praktikus íróasztali alátét, amely kényelmes munkaterületet biztosít, egyúttal kiváló rendszerezési lehetőséget nyújt az eszközeink számára. A prémium minőségű anyagokból készült alátét ideális választás mind az otthoni, mind az irodai munkához. A csúszásmentes alsó réteg meggátolja az alátét elmozdulását, akár sima, akár strukturált asztalfelületen használva.



A minimalista, letisztult formatervnek köszönhetően bármely íróasztalon jól mutat. Kétféle színben érhető el, így ízlésünkhöz vagy a berendezései tárgyainkhoz, asztalunk anyagához és színéhez leginkább passzoló változatot választhatjuk. Az Elago Smart Magnetic Desk Mat ideális választás, ha szeretnénk stílusos, jól rendszerezett munkakörnyezetet kialakítani, ahol az eszközeink mindig kéznél vannak, és a kábelek sem csúszkálnak el, hanem szükség esetén azonnal szolgálatunkba állíthatóak.
Az Elago Smart Magnetic Desk Mat…

A Time Machine gyorsítása (november 17.)

A Time Machine az Apple zseniális megoldása immáron sok-sok éve arra, hogy folyamatos, háttérben működő, kényelmes és jól használható, automatizált biztonsági mentés készüljön a Mac tartalmáról, valamint a csatlakoztatott adathordozókról is. Ennek csupán annyi a feltétele, hogy legyen egy kellően nagy kapacitású külső meghajtónk, amelyet olykor-olykor rákapcsolunk a Mac-re, hogy a mentések végbemenjenek. A Time Machine megalkotásával azonban látszólag az Apple még ma is ott tart, mint 2007-ben, amikor a technológia a Mac OS 10.5 „Leopard” operációs rendszerben megjelent: az akkori 500 GB-os lemezünkről egy-két éjszaka alatt elkészült az első biztonsági mentést, és utána a 3-400 MB új anyagot a rendszer észrevétlenül hozzáírta a mentésekhez.



Azok számára, akik úgymond átlagosan használják az eszközeiket és a rendszert, ez a működési metódus megfelelő, hiszen a Mac szépen teszi a dolgát, menteget a háttérben. Aki azonban nagy mennyiségű adattal dolgozik, akár csak hobbistaként videókat készít, szembesülhetett vele, hogy az Apple 17 évvel ezelőtti mentési tempója a Thunderbolt lemezek, a legalább 4K-s videók és az SSD-k világában olykor nehezen értelmezhető. A cikkben egy Terminal parancs segítségével helyezzük az alacsony prioritású folyamatok közül a normál prioritású folyamatok közé a Time Machine mentést, amellyel 4-6x-os gyorsulás érhető el, hogy legalább harmad olyan gyorsan történjen a mentés, mint egy sima másolási művelet a rendszerben. Ezt a tippet azok számára ajánljuk, akik gyorsan gyarapodó, rendszeresen változó tartalmakkal teli nagy kapacitású, több terabyte méretű lemezeket szeretnének rendszeresen menteni.
A Time Machine gyorsításáról szóló írás…

Új GarageBand hangminta csomag: Modular Melodies (november 16.)

Mi sem nagyszerűbb elfoglaltság a hobbi zenére fogékony felhasználók számára a ködös novemberi napokon, mint felfedezni egy új hangminta csomag több mint 250 hangját, és kiaknázni azok potenciális kreatív lehetőségeit! Az Apple által kiadott Modular Melodies hangminta csomag a GarageBand alkalmazásba tölthető le, hogy ott számos újfajta dallamot és hangzást érjünk el, alkossunk meg egyedi mintákat, zenei hátteret.



A fizikailag bővíthető és átcsatlakoztatható hardveres szintetizátorok valós hangjából készült hurkok (loop) százaival a Modular Melodies szépen kibontakozó arpeggiókat, összetett zenei textúrákat és hipnotizáló dallamvonalakat biztosít. E hangokat a Modular Rhythms izgalmas anyagával párosítva új kreatív irányokat fedezhetünk fel.



A Modular Melodies ingyenesen tölthető le a Mac-re, az iPhone-ra és az iPadre egyaránt. A csomag 167 megabyte méretű, és a GarageBand mellett olyan alkalmazások is képesek használni a mintákat, amelyek hozzáférnek a GarageBand tartalmaihoz, mint az iMovie vagy a Final Cut Pro.
GarageBand oktatóanyagaink listája…

A MacMag.hu 2002. február óta számol be a Mac világ friss híreiről. Régebbi írásaink a felnyíló menüből választhatók ki.