A CoopPresse által kiadott három újság a legnépszerűbb nyomtatott kiadvány Svájc területén. A cég teljes rendszerét a macOS operációs rendszerre építette, mert az biztonságos, stabil, költség-optimalizált, jövőbe mutató platform az újság kiadás piacán.
A Coop Zeitung, a Coopération és a Cooperazione hetente jelenik meg összesen 2.360.228 példányban, amely becslések szerint 3,3 millió olvasóhoz jut el, amely azt jelenti, hogy a föderáció lakosságának 57%-át elérik a kiadványok. Ennek köszönhetően a hirdetők körében is keresettek a kiadványok, és a statisztikák szerint körülbelül az olvasók 50%-át érik el nyelvterületeken a hirdetések, ami több mint másfél millió vásárlót jelent.
A Coop kiadványok az utóbbi években folyamatosan bővültek mind tartalomban, mind példányszámban. A szerkesztők több és több új rovatot indítottak, az olvasók pedig értékelik a színes, választékos, olvasmányos és információban gazdag cikkeket a társadalmi, családi, egészségügyi, piaci, kulturális és utazási témákban. Az egyébként élelmiszerbolt hálózatként üzemelő Coop így minden fontos svájci nyelvterületen beépül a vásárlók életébe, s az üzleti szórólapon túl egy keresett magazin formájában is elérhető.
A címek alapján az feltételezhető, hogy a magazin azonos tartalommal jelenik meg németül, olaszul és franciául, de valójában az eltérő nyelvterületek különböző kultúrája miatt a belső tartalom is más, és három teljesen független stáb dolgozik a lapokon a CoopPresse Baselben található központjában. A Tell utcában található központ régi szakértője Patric Thommen, aki a hardveres és szoftveres háttér felelőse, amolyan rendszergazda. A céghez már az 1990-es évek elején történt indulás óta Apple technológiát szerzett be, mert "az Apple standardizálta a grafikus és nyomdai piacokat. Akkoriban még ez nem volt ennyire egyértelmű, de az idő igazolta, hogy jó döntést hoztunk, és a macOS biztonsága és stabilitása, illetve a jövőbe mutató fejlesztései jól illeszkednek a cég elképzeléseibe" - mondja Thommen.
"A döntésben és az Apple technológia melletti kitartásban fontos szerepet játszik a költség oldal. Minden fejlesztési lépés előtt átnézzük a célokat és a lehetőségeket, és a végeredményben minden esetben az Apple a győztes." A CoopPresse gyakorlatilag nem fizet a rendszer karbantartásért külön alkalmazottat, és Patric Thommen munkája sem teljes munkaidőben a rendszergazda feladatkör, mivel a Mac alapú hálózatban erre nincsen szükség. Többek közt az is a dolga, hogy betanítsa az új alkalmazottakat, akik esetleg nem értenek még a Mac-hez. "A tapasztalat, hogy az írók és szerkesztők nagyon hamar megszeretik a munkahelyi gépeiket" - avat be Thommen.
Voltak persze aggályok. Az Apple kevésbé jól sikerült éveiben a kilencvenes évek közepén megjelentek szkeptikus hangok, aztán az Intel váltás kapcsán is sokan aggódtak. Nem sokáig. A gépek és a rendszer pedig meggyőzte a szkeptikusokat is.
A stabilitás és a biztonság nagyon fontos szempontok, mivel a versenyszférában a késés nem engedhető meg, és eljuttatni egy sajtóterméket lehetőség szerint aktuális információkkal heti rendszerességgel 3,3 millió emberhez olyan feladat, amelynek teljesítésébe nem csúszhat be hiba. Ez az egyik fő szempont, amiért a CoopPresse a macOS mellett döntött.
"Kicsit későn, mindössze 2006. májusában tértünk át a macOS-re, főként biztonsági és kényelmi okokból. Megvártuk, hogy az új rendszer kellően kiforrott legyen, és minden program, amit használunk, gondtalanul fusson." További előny volt az is, hogy a macOS a korábbi Mac operációs rendszereknél lényegesen jobban működik együtt a Windows rendszerrel, amely a teljes Coop Csoport 95%-ában meghatározó.
A macOS-re történő migrálásra egy hétvégét hagytak: csütörtök este még dolgoztak a szerkesztők a Mac OS 9-es PowerPC-s rendszerekkel, a hétvégén minden frissült, minden gépre macOS került, feltelepültek az új grafikus szoftverek, és hétfőn zavartalanul folytatódott a munka. Patric Thommen a migrálás minden lépését megtervezte, és az A + B Computer Systems nevű cégtől, az Apple-től, illetve az újságot ténylegesen nyomó Basler Zeitungtól voltak segítségére szakemberek. Mivel minden partner felkészülten érkezett a munka elvégzésére, így minden simán és pontosan működött. Három fontos szoftver, amelynek frissítése kritikus volt a Quark, az InDesign és a QuarkCopyDesk alkalmazások.
A macOS 10.4 "Tigris"-re történő váltást követően hamar felsejlettek a macOS 10.5 "Leopárd" nyújtotta lehetőségek, amely operációs rendszer 2007. októberében jelent meg, és többek közt az Időgép (Time Machine) és a Terek (Spaces) szolgáltatásai révén hasznos segítséget nyújt a kiadvány szerkesztésben dolgozóknak.
A macOS-re váltással megjelenhettek az új, Intel alapú számítógépek is a CoopPresse állományában: a grafikus és kiadvány szerkesztő feladatokat ellátó munkatársak Mac Pro-n dolgoznak, az egyéb szerkesztők a korábbi időkből maradt Power Mac G5-ön, az újságírók pedig Mac mini rendszereken, illetve néhányuk MacBookon. A CoopPresse fájlszervere optikai kábelen keresztül kapcsolódik a szerkesztőséghez, és helyileg a kiadónál, a Basler Zeitungnál van elhelyezve, ahonnan így a kiadó közvetlenül hozzáfér a nyomásra kerülő tartalmakhoz.
Az évek alatt változik a munkafolyamat felépítése: mivel a CoopPresse kiadványainak tartalma bővül, így a dolgozók száma is gyarapszik, így most a cég az íróknak és szerkesztőknek MacBookot biztosít a távolsági munkára, amennyiben otthonról kívánnak dolgozni. Mivel minden anyag Mac-en készül, a kiadványszerkesztés standard platformja révén a távmunkával is zavartalanul zajlik a három hetilap megjelenése.
Forrás: www.apple.com/pro
Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: