Az iPad Pro modellekben jelen lévő LiDAR lézeres távolságmérő kapcsán gyakorta felmerülő kérdés, hogy milyen alkalmazás használja. Ezek közül az egyik alapvető vállasz erre a kérdéskörre egy olyan program, amely már a kamera képe alapján is képes volt az A12 Bionic processzor erejét kiaknázva felmérni a teret, ám immáron a szoftveres és gépi tanulás alapú hardveres térfelmérés helyett ténylegesen lézeres távolságméréssel tudja feltérképezni az adott helyet, ahol található.

A LiDAR egy széles körben használatos technológia, amely a légi régészet világából terjedt el: a repülőgéppel feltárt területet végigpásztázva akár a lomkorona takarása ellenére is pontos térképet tudnak készíteni a talaj objektumairól és annak sűrűségéről. Az Apple által alkalmazott LiDAR természetesen nem ennyire erőteljes sugarakat bocsát ki, de nagyjából 5 méter távolságig képes arra, hogy felmérje a tárgyak térbeli elhelyezkedését, illetve a visszaverődés sebességéből a falak, padló és plafon távolságát. Az A12Z Bionic processzor, illetve annak utódai pedig már elég erősek ahhoz, hogy ezekből a jelekből gyakorlatilag késés nélkül megalkossák a hely három dimenziós leképezését, amelyet immáron nem a kamera képe alapján gépi tanulással számol ki a processzor, hanem a kamera képét összeveti a LiDAR számaival.



Ezt a tudást számos alkalmazás elkezdte kiaknázni az iPadOS rendszer alatt: építészeti tervező alkalmazások, egészségügyi illusztrációs programok, és persze az IKEA Place, amely a szemünk előtt lévő helyiségbe illeszt be az áruház kínálatában lévő bútorokat, berendezési tárgyakat méretarányosan, hogy ténylegesen megfigyelhessük, hogy az adott bútordarab hogyan illeszkedne a helyre, ahová elképzeltük. A megoldás zseniális, hiszen nem fordul elő, hogy nagyobb bútordarabot vásárolunk, ami eluralja az adott helyet, vagy éppen nem passzol az elgondolt térbe. (Némi fejlesztéssel még akár a helyszín fényviszonyaihoz is lehetne igazítani a ragyogó megvilágítású bútordarabokat, hogy ne világítsanak a félhomályos szobában a bútorok, de ez már tényleg csak extra igény.)

Az IKEA Place nagy magabiztossággal méri fel a szobát, ahová bútorokat kívánunk helyezni, és a kínálatból kiválasztva az adott bútordarabot elhelyezhetjük, előre és hátra mozgathatjuk, majd bökésre „leejthetjük” az adott helyre, ahol forgatni is lehetőségünk van. Ez nagyban segíti, hogy tényleg olyan bútort vásároljunk meg, ami illik az adott helyre és el is fér ott.

Az alkalmazás nem csupán egy bútordarabot, hanem akár több kiegészítő elhelyezését is lehetővé teszi, és a LiDAR mérési adatai során az alkalmazás figyelembe veszi a már elfoglalt helyeket. A nézési ponthoz mérten a bútordarabok és berendezési tárgyak méretarányosan vannak megjelenítve, vagyis a távolság adatokat a program ténylegesen figyelembe veszi a virtuális térelemek ábrázolásánál.

Az IKEA Place jó példa arra, hogy a fejlesztők milyen módon tudják kiaknázni a fejlett hardver nyújtotta előnyöket a felhasználók számára.

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: