Az Apple az iPhone kapcsán azt mondta, hogy a legjobb iPod, amit valaha készítettek. A termék felülete egyezik az iPod touch szoftveres megjelenésével, és az iPod touch-ról valóban elmondható, hogy a legsokoldalúbb iPod, amit a cég készített. Az új iPod touch felhasználói élménye sokféle tulajdonsággal rendelkezik, elfogultság nélkül megállapíthatók róla jó és rossz tapasztalatok is.

Az új termék első élménye a doboz kézbe vétele. Az Apple milliókat ad el a termékből, nem foglalhat hát sok helyet a csomag, amely alig nagyobb, mint maga a termék: a régi papír alapú dobozból egy műanyag dobozba került át, mint az iPod nano. Ebben található az USB adatkábel, illetve a fülhallgató, valamint felgöngyölítve az törlőkendő, amellyel a kijelző tisztogatható. A kibontás elsőre meglepetést okozott, mert nem volt egyértelmű, hogy miként is kell az iPod touch-ot kiszabadítani a csomagjából. A terméket egy alul-felül ragadó matrica tartja a dobozban, amely természetesen az iPod touch-csal úgy érintkezik, hogy az a felülete nem ragacsos. Már ennek a megtervezése is komoly munka eredménye, így a dobozokban nem élettelen fekete kijelzők figyelnek, hanem az iPod touch kezelőfelülete néz vissza a polcról. A matrica eltávolítása után az iPod touch magától bekapcsol - apró trükk, hogy az alulról felfelé tépett matrica hozzányomja a műanyag kerethez a bekapcsoló gombot, így a matrica eltávolítása után az iPod touch életre kel, mintha tudná, hogy őt most kibontották. Apróság, de hihetetlenül ötletes az Apple-től.

Az iPod touch annyira tökéletesen szép, hogy az embernek nincsen szíve megérinteni, ujjlenyomatot tenni rá. Nem vagyok kifejezetten a védőtokok híve, pláne a vastag csúf védőtokoké, amik elveszik a termék ergonómiai tökélyét, így aztán vigyázva és gondosan törölgetve veszem birtokomba a terméket. Az első bekapcsolás, illetve életre kelés után az eszköz kéri, hogy csatlakoztassuk az iTunes-hoz. Furcsa mód sokan azt gondolják, főként a PC-s világból, hogy az iTunes mellékelve van a dobozban… A dobozba természetesen nem fér bele CD, az iTunes pedig ingyenesen letölthető a www.apple.com/itunes oldalról. Mac felhasználók számára ezzel sem kell vesződni, mert csak a legfrissebb, nyolcas verzió kell, és máris használható az iPod touch, amelyhez a 2.1-es szoftverfrissítés azonnal elérhető. (Gyárilag az új példányok tipikusan 2.0 szoftverrel érkeztek.)

A szoftver frissítés után megnyílik előttünk az iPod touch lehetőségeinek sora. Aki iPhone-t használ, az tudja, hogy miket tud a termék: a zenéken, kapcsolatokon, e-mail fiókokon, filmeken, podcastokon túl programokat is lehet rá tölteni. Ez egy igen izgalmas területe az iPod touch-nak, amely sokkal vonzóbbá teszi a terméket. Amit nem lehet, az a tárkapacitás adathordozóként való használata. Az iPodban mindig is szerettük, hogy a zenével meg nem töltött részét lehet tárhelynek, külső adathordozónak használni. Nos, az iPod touch szoftvere ezt nem teszi lehetővé, ott a médiára és programokra nem használt tárhely kihasználatlan marad. Szerény 32 GB-ra pedig igen sok adatot el lehet helyezni - talán nem véletlen, hogy a nagyobb kapacitás ellenére továbbra is a 8 GB-os modell a legnépszerűbb a vásárlók körében.

A feltöltésnél az automatikus szinkron (AutoSync®) mellett manuális opció is van, amely talán szükséges is lehet, hiszen ideálisabb, ha az iPod touch csupa olyan zenét tartalmaz, amelyeket mindig szívesen hallgatunk. Az AutoSync-nél egyébként lehet olyan paramétert választani, hogy egy dalistából szinkronizáljon, és akkor folyamatosan válogathatunk jó dalokat. Ám az automatikus szinkronnak van egy olyan hátránya, hogy csak egy iTunes zenetárral lehet szinkronban tartani, míg a Manually Manage Songs & Playlists opciónál több gépről is szabadon tölthetünk zenéket, filmeket, egyebeket.

A filmeket szintén lehetőség van manuálisan áttölteni. A DVD-inket a Handbrake program segítségével kifejezetten iPod touch formátumban is be tudjuk hozni, azaz a lejátszónak legkellemesebben visszajátszható H.264-es kódolású MP4 fájl jön létre belőle. Akik nem DVD-ről akarnak filmeket feltölteni, azoknak előbb iTunes kompatibilissé kell konvertálni az anyagokat egy olyan alkalmazással, mint a VisualHub, amely képes például feliratokat is ráégetni a filmre, ha az idegennyelvű. Sokan azt gondolják, hogy ilyen kis kijelzőre felesleges a film lejátszás képessége, de saját tapasztalat, hogy például egy vasúti hálókocsiban nincs ennél kényelmesebb elfoglaltság. Ott kimondottan kényelmes a kicsi, de szélesvásznú kijelzőn nézni egy-egy filmet az utazás elalvás előtti szakaszában. Egyedül az oldal irányú tartó periféria az, ami hiányzik, és amelyre még egyetlen gyártó sem jelent meg egyszerű és olcsó termékkel.

A filmekkel kapcsolatban természetesen nem feledhető az a képesség sem, hogy az opcionális videó kábel segítségével tévére vagy vetítőre is köthetjük az iPod touch lejátszónkat, és róla nézhetünk filmet. A minőség nyilván nem az elérhető legjobb, de például egy vidéki vendégházban töltött hétvégén ömlő esőben nem hátrány egy ilyen lehetőség.

A fotók áttöltése egy hosszabb művelet, mert ott az iPhoto gyakorlatilag alkot egy másik iPhoto Library állományt, amely eléggé nagy tárhely igényű, és amelybe optimalizálódnak az áttölteni kívánt fényképek. Ennek köszönhetően az iPod touch bámulatosan gyorsan képes megjeleníteni a képeket, ami igazi élménnyé teszi ennek a funkciónak a használatát. A kijelző igen szép, az elforgatásra beforduló képek ideálisak, az érintésre vezérelhető megjelenítés praktikus. Jól lehet mutogatni rajta fényképeket. Az áttöltött képek közül egyúttal kiválaszthatunk egy háttérképet, és lecserélhetjük az Apple gyárilag megadott földgömbjét, amely nem mutat annyira jól az iPod touch kijelzőjén.

A való életben történő használat újszerű azok számára, akik korábban hagyományos iPodokat használtak. Ami teljesen idegen élmény, hogy nem lehet lejátszás közben egyszerűen szabályozni szinte semmit: az új, második generációs modellen van ugyan külső hangerő szabályozó, de nem léptethető tovább dal, nem tudjuk megállítani a lejátszást, amíg elő nem vesszük az iPod touch-ot a zsebből. Nem ritka, hogy egy album hallgatásánál egy-egy dalt át akarok léptetni. Idegen élmény volt az, hogy mindig elő kell venni az iPod touch-ot, feloldani a kijelzőzárat (ezt egyébként nem lenne muszáj, mert be lehet állítani, hogy ne zárjon, de az az akkut eszi), majd megnyomni az adott funkciót. Erre az igényre az Apple is reagált egyébként, amikor kiadta a vezetékes vezérlővel is rendelkező fülhallgatóit, és például egy JBL Reference 610 vezeték nélküli fülhallgatónál sem jelent problémát a dolog, de az alap felszereltséggel mindenképpen.

Sajnos nem születhet iPod tesztelő cikkem anélkül, hogy ne kritizálnám az iPod fülhallgatókat. Eltekintve attól, hogy minden különösebb erőfeszítés nélkül kihullik a fülből, és nem kiemelve a téli hidegben irritáló kotyogást a műanyag csövecskében két probléma van vele: egyrészt nem szól jól, másrészt a kis gumigyűrűje pár hét/hónap után leválik, és lehet garanciában cseréltetni… A hangzásával kapcsolatban a fő hiányosság a dinamika szinte teljes nélkülözése. Vannak benne mélyek, közepe is van, és a magas tartomány is megjelenik, de akár egy metál muzsika hallgatásakor, akár egy komolyzenei koncertnél csak összefolyt zaj jön belőle, és nem hang. A gumigyűrű leválásának oka egyelőre nem ismert: vagy a ragasztás problémás, vagy az anyag érik el. Mindenesetre kiábrándító, amikor egy Apple termék széthullik - pláne ha a kiskereskedelmi árát (9000 Ft) vesszük alapul. Aki zenei élményt szeretne az iPod touch-tól, annak mindenképpen érdemes beruházni egy másik fülhallgatóba - akár az Apple valamely fülbe illeszkedő termékébe (sima hallójárati fülhallgató, hallójárati fülhallgató hangerő szabályzóval és mikrofonnal), vagy a JBL Reference 220 fülhallgatóba, amelynek textil bevonatú a zsinege. A termék használati stílusához egyébként különösképp illeszkedik a JBL Reference 610 vezeték nélküli fejhallgató, amely egy kis dokkolós Bluetooth adóvevővel csatlakozik az iPod touch-hoz, és a fejről történő vezérlés révén áthidalja a lezárt képernyő jelentette akadályokat is. Tulajdonképp az is megállapítható, hogy aki a hagyományos iPodok zenehallgatási stílusát kívánja élvezni az iPod touch-on, annak a legjobb választás a JBL Reference 610.



Az alapvető iPod funkció, a zenehallgatás hagyományos módon történő megvalósítása tehát kis utánajárást igényel, amelyet azonban az élmény miatt érdemes megtenni.

De aztán sorakoznak az iPod touch vonzó extra funkciói, amelyek az App Store, az iTunes Bolt alkalmazásokat árusító részlege révén elérhetők a termékre. Hihetetlen mennyiségű program elérhető, bár feltűnő hiányosság, hogy a magyar fejlesztők kicsit lomhán mozdultak rá a témára, és nagyon-nagyon kevés magyar alkalmazás van. Pedig opciók lennének: RSS alapú kis alkalmazások, szótár programok, kereshető szöveges adattárak (újságcikkek, törvények, irodalmi művek, költők összes versei), vagy éppen nyelvoktató alkalmazások és még sok minden más…

Szerencsére a külföldi alkalmazás boltokban sok-sok hasznos program van. Ezek közül az egyik kedvencem a Talking French Phrasebook (Hangos Francia Kifejezéstár), amely angolul leírt kifejezéseket ír ki és mond ki franciául, amelyek egy utazás során előkerülhetnek: pincérrel, recepcióssal, rendőrrel, vasutassal előforduló kommunikációs szituációk alapvető mondatait képes kimondani az iPod touch, amely egyrészt hasznos lehet az adott helyzetben, másrészt tanulási céllal is használható. Ezen kívül van Wiki program, futtathatunk iChat-hez hasonló AIM klienst (AIM), beléphetünk a Facebookba, és megnézhetjük, hogy kedvenc ismerősünk éppen mit csinál és milyen új képet töltött fel (Facebook), nézhetünk QuickTime VR panoráma képeket az internetről az érintőkijelző használatával (Pangea VR), vagy épp árfolyamokat kérdezhetünk le.

Az Apple a játékokra hegyezte ki az új iPod touch programjainak hirdetését, amely egy figyelemreméltó produktumokat bemutató iparág: olyan játékok készültek el iPod touch-ra és használják ki az eszköz vízszint érzékelőjét, amelyek Mac-es verziója sokszor nem volt tökéletesen optimalizálva, és most tökéletesen játszhatók iPod touch-on az átírt változataik.

A kis hasznos és szórakoztató alkalmazások sokszor ingyenesek, vagy olyan alacsony az áruk, hogy a vásárlás banki költsége magasabb, mint a szoftver ára. Az App Store kiváló gyűjteménye a remek szoftvereknek az iPod touch-ra, és az Apple gyakorlatilag piacot gerjesztett a termékének azáltal, hogy külső fejlesztők tudását is ráengedte a termékére.

Az iPod touch-ra az iTunes-on keresztül tudjuk szinkronizálni az alkalmazásokat, de a rajta lévő kis App Store alkalmazással magunk is tölthetünk le programokat rá. Sőt, akár zenét is vásárolhatunk az iTunes WiFi Music Store segítségével. Ez a lila alapú kis iTunes ikon az iPod touch felületén, amely internet kapcsolat mellett működik. Az iPod touch ugyebár WiFi internet elérésre alkalmas, ebből is a 802.11g és 802.11b szabványokat támogatja, azaz ha új AirPort Express bázisunk a gyors 802.11n kerettechnológia szerint van konfigurálva, akkor az iPod touch jó esetben látni sem fogja, de biztosan nem csatlakozik rá, ha nem tesszük 802.11g kompatibilissé a hálózatot.

Az iTunes WiFi Music Store egy másfajta felület, mint az az iTunes Bolt, amelyet az iTunes-ból elérhetünk, de a kínálat ugyanaz. A bolt kereshető, a dalokba bele tudunk hallgatni, meg tudjuk őket vásárolni, ha bejelentkezünk egy olyan boltba, ahonnan nem csak programokat, hanem zenéket is lehet vásárolni. (A iJoe.hu AAR ügyfelei számára a svájci iTunes Bolt elérhető, amely svájci frank alapú.)

A megvásárolt zenék nem csak az iPod touch-on lesznek elérhetők, hanem a csatlakoztatáskor az iTunes program jelezni fogja, hogy az iPod touch tartalmaz olyan megvásárolt dalokat, amelyek még nincsenek rajta a gépen, és felajánlja az áttöltést, hogy azokat másik iPodjainkra, iPhone-unkra át tudjuk tölteni.

Említést érdemel az iPod touch két fontos programja, a Mail és a Safari is. A Mail segítségével folyamatosan elérhetjük a leveleinket ott, ahol a WiFi internet van.

Furcsa mód sokak számára nem egyértelmű, hogy a WiFi internet hogyan működik, kinek kell érte fizetni… A WiFi internet egy adott hely - bolt, kávézó, étterem, vasútállomás, város, reptér - szolgáltatása, amely vagy ingyenesen hozzáférhető, vagy jelszóval védett, illetve fizetős hozzáférésű. Utóbbi esetben meg kell vásárolni hozzá egy kártyát, mint a Wiera internet kártyája, amely révén elérhetjük rajta keresztül az internetet. Az iPod touch nem úgy működik, mint egy telefon, vagyis nem fog számlát generálni magától.

A Mail programban be tudjuk állítani POP vagy IMAP kontónkat, illetve több népszerű szolgáltató - Mobile Me, Gmail, Yahoo - beállításai alapból megtalálhatók, és csak felhasználónév és jelszó páros szükséges a használatukhoz. A leveleket le tudjuk tölteni, el tudjuk olvasni, a kiterjesztéseket meg tudjuk tekinteni úgy, hogy közben a levél a szerveres marad, és majd az otthoni számítógépünkkel is elérhetjük és eltárolhatjuk a levelezést. A levelező kliens úgy működik, mint a macOS Mail alkalmazása: kék pöttyel jelzi az olvasatlan üzenetet, kis gémkapoccsal a csatolmányt, és lehet alapértelmezett aláírást beállítani, illetve vak indigót készíteni az elküldött levelekről. Utóbbi két beállítást a Settings program Mail, Contacts, Calendars felületén tudjuk megadni: itt van Signature (aláírás), illetve Always BCC Myself (mindig küldj nekem titkos másolatot). Az aláírást célszerű testre szabni, hogy ne az elcsépelt "Sent from my iPod" üzenet jelenjen meg, hanem valami egyedi üdvözlet. Az aláírást a kliens automatikusan hozzárakja az elküldött üzenetekhez.

A Safari program az Apple internet böngészője, amelynek az iPod touch-ra elérhető saját változata kellemesen gyors, és a Flash és Java támogatás kivételével szinte minden tartalmat megjelenít, amely az interneten kínálkozik. Jól van optimalizálva rá az elforgatás lehetősége, azaz ha egy oldalt nagyobb méretben akarunk látni, akkor oldalra fordítva meg tudjuk tekinteni, rá tudunk nagyítani. Külön okosság, ha egy táblázat cellát akarunk megtekinteni, akkor arra elég kettő bökni, és a Safari okosan azt nagyítja fel. Mivel a böngésző több lapot kezel egyszerre, így a címkék alatti böngészés (Tabbed Browsing) is megoldott a maga módján. Böngészés közben egyébként megint csak felmerül az igény egy kis vízszintes tartóra, amelyben kényelmesen állna az iPod touch.

Noha a kijelző kicsi, az okos nagyítási lehetőségek révén kifejezetten kényelmesen kezelhető a webböngészés. A karakterek nagyon jól olvashatók, a kijelző jól optimalizált az éles, jól látható megjelenítésre.

Az iPod touch Nike+ iPod funkciói gyárilag be vannak építve, de a vevő egység alapból nincsen bekapcsolva. Azt a Settings alatt a Nike+ iPod alatt kell bekapcsolni. Ezt követően lehet kalibrálni. Az iPod touch-ot célszerű kartokban viselni a sportoláshoz, és így elvégezni a kalibrálást.

Összességében elmondható, hogy az iPod touch egy zseniális eszköz. Az első szériához képest nem fejlődött ugrásszerűt, inkább árakat csökkentett az Apple, és a Nike+ iPod funkciót terjesztette ki. A külső felület hangerő szabályzója mindenképpen értékes fejlődésnek számít. Azok számára, akik elsősorban egy igen jó zenehallgatási eszközt keresnek, érdemes mérlegelni, és inkább egy nagy kapacitású iPod nanoba beruházni. Akik az extra funkciókra is vágynak, és szeretnének többet, mint egy okos zenelejátszó eszköz, mindenképpen kitűnő választás az iPod touch.

©2008. MacMag.hu

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: