A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:









Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


Alternatív valóság: Az iPhone 16e révén vezeti a telefon piacot az Apple
(április 15.)

A piackutató cégek gyakran közölnek olyan kutatási eredményeket, amelyek finoman szólva meglepetést keltenek az olvasóban - legyen szó akár a MacBook Air 15” vagy az iPad Pro 13” kiemelkedő népszerűségéről kisebb változataival szemben, vagy éppen a mostani beszámolóról, amely alapján az Apple 2025. első negyedévében minden riválisát legyőzte az okostelefon piacon, köszönhetően az iPhone 16e népszerűségének. Természetesen ha a piacon érintett kereskedőként szemléli az ember ezeket a kutatásokat, mindig kicsit torz a látásmódja, mert az a kép jelenik meg, hogy szinte csak iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max fogy, a többi termék egyáltalán miért van a piacon? Nyilván a bevásárlóközpontok nem kimondottan Apple orientált nagyáruházaiban, illetve a mobilszolgáltatóknál teljesen másféle vásárlói kör jelenik meg, nyilvánvalóan eltérő igényekkel, így tulajdonképpen befogadható, hogy az iPhone 16e kitörő népszerűségnek örvend. Mindenesetre a Cult of Mac írása alapján a CounterPoint Research piaci elemző cég adatai szerint világ szinten is a második helyre taszította az Apple a Samsungot annak köszönhetően, hogy megjelent egy „olcsó” telefonnal. A riport szerint az Apple 19%-os részesedésre tett szert, éves szinten 4%-ot gyarapodott a forgalma, és a siker a nem kulcs piacokon tapasztalható eladások megugrásának volt köszönhető - vagyis olyan piacokon került jó pozícióba az Apple, ahol drágább termékei kevésbé fogytak, de az iPhone 16e felpörgette az eladásokat. Két számjegyű forgalombővülés volt tapasztalható Délkelet-Ázsiában, a Közel-Keleten, Afrikában, Indiában - valamint az erős piacnak számító Japánban is. A Samsung nem maradt le drámaian: 18% a piaci részesedése globálisan.



Optimista a másik elemző cég, az IDC is. Az IDC felmérése szerint az Apple 57,9 millió darab telefont adott el a negyedév során, amely 10%-os éves emelkedést jelent. Ők is 19%-ra teszik a piaci részesedést, de szerintük a Samsung 60,6 millió telefont adott el, amellyel 19,9%-os piaci részesedéssel őrzi az első helyet a második Apple előtt.
A tényeket csak később tudjuk majd meg, mivel az Apple várhatóan 2025. május 1-jén közli a negyedéves riportját a piacok zárása után. (Ne tévessze meg a tisztelt olvasót, hogy az Apple ezt második negyedévnek nevezi, de a kaliforniai cég a naptártól eltérő, sokszor nem is egész hónapokat magába foglaló negyedéveket alkalmaz.)



A tényanyagot makacsul körüljáró, kínos kérdésektől vissza nem riadó magyar gondolkodásmód felvet azonban még egy témát: A hírek az elmúlt hetekben arról szóltak, hogy az Apple akár környezetszennyező repülőgépekkel is hajlandó volt a Trump-féle védővámok riogatása miatt 600 tonna iPhone készüléket az Amerikai Egyesült Államokba szállítani. Ugyan nem tudni, hogy a 600 tonna iPhone mennyi darab készüléket jelent, de az bizonyos, hogy felpörgették a gyártást, és betáraztak a szakértők szerint több mint 2 hónapnyi telefonnal az amerikai piacon. Nem lehetséges, hogy az iPhone 16e vélt sikere mellett ez a naptárilag eltolt pörgés nyújt torz képet a fogalomról, és az Apple tényleges bejelentése majd némileg árnyalja ezeket az optimista számokat? Kérdőjel.
A Cult of Mac írása a témában…
Az IDC idézett riportja…
A CounterPoint Research szerint az Apple a világ ura…

Április 24.: Globális aktivitási gyűrű bezárási nap
(április 14.)

Tíz éve, 2015. április 24-én indult útjára az Apple Watch, amelynek alapvető funkcióelemét képezték a mozgást inspiráló aktivitásgyűrűk: a piros az általános mozgás, amely a testünk normál napi működésén felüli kalória elégetését mutatja, a zöld, amely a sportolással töltött perceket jelzi ki, illetve a kék, amely azon órákat számolja, amelyekben minimálisat járkáltunk. Aki 2025. április 24-én is bezárja minden gyűrűjét, annak az Apple különleges virtuális éremmel és iMessage ikonokkal kedveskedik - minden bizonnyal ez kiváltja az idei évben a szokásos április 22-i Föld napja érem lehetőségét, bár ez nem derül ki a közleményből, az iMessage animált ikonok azonban erre engednek következtetni.
Az Apple enyhén túlsúlyos figurákkal illusztrált közleménye kiemeli, milyen hasznos szerepet töltött be az Apple Watch az elmúlt tíz év során abban, hogy felhasználói többet mozogjanak, és tudatosabban odafigyeljenek arra, hogy minden napjukban legyen valamennyi mozgás, aktivitás.
Az Apple számos méréssel is biztat az óra képességeinek használatára:
• Azon felhasználók, akik minden nap bezárják a köreiket, 48%-kal kisebb eséllyel szenvednek alvási problémákban.
• A rendszeresen aktív felhasználók 73%-a esetén tapasztalható megemelkedett nyugalmi pulzusszám.
• Az aktivitási gyűrűket bezárók 57%-kal kisebb valószínűséggel tapasztalnak tartós stresszt.
Az iJoe.hu kínálatában a szokásos alap órák mellett rendkívül kedvező áron érhetőek el az aktivitási funkciókat tökéletesen kiszolgáló Apple Watch SE modellek már 59.990 Ft-tól, míg Apple Watch Series 9, Apple Watch Series 10 és Apple Watch Ultra 2 modellek demó kiszerelésben, 30-70.000 Ft árelőnnyel vásárolhatóak meg az extra egészségügyi és búvárkodási funkciók használatához.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…
Kedvező árú, demó csomagolású óra ajánlatok…
Az Apple Watch termékcsalád tagjai…
A bámulatos tudású Apple Watch Ultra 2…
Az Apple Watch Series 10 modellek…
Az Apple Watch SE készülékek 59.990 Ft-tól…

Praktikus kiegészítő: LMP USB-C (USB4) Adapter Set
(április 14.)

A Cropmark AG LMP márkanév alatt futó termékvonalának egy praktikus és számos szituációban nélkülözhetetlen terméke az LMP USB-C (USB4) Adapter Set nevű csomag, amely sávszélesség és funkcióveszteség nélkül biztosít USB4 kapcsolatot olyan helyzetekben, amikor valamilyen eltérő alakzatban kell beillesztenünk a kábelfejet, vagy kettő kábelt szeretnénk összeilleszteni. Az LMP USB-C (USB4) Adapter Set alumínium kivitelű USB-C adaptereket tartalmaz, amelyek egyike egyszerűen a kábel síkjából kiemelkedve derékszögben viszi tovább a kapcsolatot, ha például falon elhelyezett csatlakozóba, kijelző hátába, televízió USB-C kapujába szeretnénk bevinni a kábelt anélkül, hogy mögötte nagy hurok keletkezne.



Egy másik adapter a kábel síkjában maradva, oldal irányba nyújt derékszögű összeköttetést, ha valamilyen eszköz oldalán lévő USB-C kapun szeretnénk úgy bejutni, hogy ne lógjon ki oldalra a kábel, és ne rontsa a megjelenést, illetve ne legyen sebezhető sem. A kettő kombinációja az a verzió, amikor kettős derékszögben van elforgatva a kapcsolat, vagyis vízszintesen és függőlegesen is 90°-ban el van forgatva a kapcsolat, így egy függőlegesen kiemelkedő USB-C kapu áll rendelkezésünkre. A negyedik megoldásnak pedig mindkét vége bemenet, vagyis kettő kábel összekapcsolásával biztosítja az USB-C kábelünknek megfelelő fizikai kapcsolatot. Itt fontos tisztában lenni a meglévő kábelünk hosszabbítási, jelátviteli és feszültség továbbítási paramétereivel. A négy adapter mindegyike 240 watt teljesítményt képes továbbítani, 40 Gb/s sávszélességet és 8K videó átvitelt biztosít, vagyis nem korlátozza az USB4 kapcsolat nyújtotta lehetőségeket.
Az LMP USB-C (USB4) Adapter Set…

Eltérő várostervezési igények miatt zár be egy brit Apple Store
(április 13.)

Bristolban a korábbi, Philadelphia Street környezetében lévő bevásárló övezet teljes mértékben átalakul, emiatt végleg bezár az ottani Apple Store, az Apple Bristol is, így a város központjában az Apple jelenléte minden bizonnyal átmenetileg megszűnik. Érdekes tanulság egyébként, hogy a bevásárló utca ötlete nem működik megfelelően, és a helyszín tulajdonosa teljesen átalakítja az ottani plázát: abban lakásokat alakítanak ki, valamint több egészségügyi létesítmény is meghonosodik a helyszínen, hogy legyen egy nagyobb arányú állandó lakosság is a helyszínen, ne csak a vásárlási céllal odaérkezők.



Bár egy időben nagy divatja volt a különböző funkciójú városnegyedeknek, a gyakorlat azt mutatja, hogy a sokféle lehetőséggel rendelkező, mindenféle funkciót betöltő városrészek azok, amelyek életképesek maradnak. Az Apple Bristol 2008-ban nyitott meg - akkor még Cabot Circus Apple Store volt a neve, mivel a bevásárlóközpont is a Cabot Circus Shopping Centre nevet viselte. A bolt augusztus 9-én zár be, de az Apple a dolgozókat átcsoportosítja más álláslehetőségekbe, így senkinek nem szűnik meg a munkahelye a változás miatt. A cégnek kétszintes üzlete volt a helyszínen: míg a földszint a kereskedelmi létesítmény volt, addig az emeleten Today at Apple események zajlottak és zseni pult is helyet kapott. A környéken az Apple Cribbs Causeway lesz elérhető, amely Bristol elővárosában/külvárosában található, valamint az Apple SouthGate bolt sincs messze Bath településen, amely római fürdője nyomán kapta a megnevezését, és máig így hívják a fürdőt angolul.
Az Apple Bristol hivatalos lapja…

Az Apple kivételt kapott a vámok alól, átmenetileg
(április 12.)

Nem okozott nagy meglepetést, hogy Donald Trump amerikai elnök számos olyan kivételt tett a vámrendelete kapcsán, amely az amerikai cégek számára kedvezőbbé teszi a kereskedelmi háborút. Bár a befektetői körök által pénzelt média már különböző katasztrofális forgatókönyvekkel riogatta a polgárokat, egyes Apple szakírók külön litániákat írtak arról, hogy az a „természetes”, ha Kínában gyártják a termékeket, miért is kellene ennek másként lennie, a hangulatkeltés ellenére a nagypolitika meglepően nyílt és egyenes, illetve hajlíthatatlan a témában. A cél az, hogy az amerikai fogyasztók által használt eszközöket az Amerikai Egyesült Államokban gyártsák, mivel az amerikai kereskedelmi deficit elfogadhatatlanul magas mértéket öltött - az idei évben már két egész éves magyar GDP-t meghaladó mértékű hiánya volt az országnak.
A vámok nyilván károkat okoznak a névleg amerikai cégeknek, ám jogos a felvetés, hogy mennyire amerikai az a cég, amelyik ugyan az Egyesült Államokban van bejegyezve, de a gyártásának nagy része más országban zajlik, és más országban foglalkoztatja a legtöbb embert.



Egyértelműnek tűnik, hogy az Apple nem kerülheti el, hogy amellett, hogy a világpiacra Kínában, Indiában, Vietnamban gyárt, addig az amerikai piacra szánt termékeit az Egyesült Államokban állítja majd elő, és konkrét gyártókapacitásokat épít ki a saját hazájában. Azt is könnyen be lehet látni, hogy ez nem egyik napról a másikra fog menni, hiszen az ügyvédek, fodrászok, amatőr színészek, ingatlankereskedők és műkörömépítők nem fognak egyik napról a másikra gyári munkássá alakulni. Tim Cook, az Apple ügyvezetője már Barack Obama elnöksége idején beszélt arról, hogy az amerikai munkáltatói kultúra a kilencvenes évek óta eleve nem arra épül, hogy az emberek üzemekben dolgozzanak, hanem a kényelmesebb irodai, szolgáltatói, értékesítési feladatokra. Ezen viszont most változtatnia kell majd a cégnek, és minden bizonnyal ezt előlegezte meg az Apple által két hónapja bejelentett 500 milliárd dolláros csomag, amely révén jelentősen bővíteni kívánja az amerikai gyártókapacitásait és a foglalkoztatását.
A most bevezetett vámkivétel minden Apple termékre vonatkozik, így az amerikai riogatás egyelőre célt tévesztett, hiszen a lépés célja nem a drágítás volt.
Azt pedig, hogy a kínai cégek milyen haszonnal értékesítik a termékeiket az Egyesült Államokban, jól mutatja az Anker példája, amely a 145%-os vám okán 18%-os áremelést vezetett be, vagyis láthatóan igen vaskos a haszonkulcsa, amelyet a fogyasztókon beszed.



Az Apple és Tim Cook látható nyugalma a vámkérdésben egyébként azt is alátámasztja, hogy az Apple ügyvezetője továbbra is jó kapcsolatot ápol az amerikai elnökkel, és minden bizonnyal előre tisztában volt azzal, hogy mik az elvárások és mik a várható lépések. Tim Cook nem jelent meg a médiában, az Apple oldalán nem volt elítélő sajtóközlemény vagy nyílt levél, a részvényesek pánikoltak, de az Apple céges szinten csendben volt. Ez pedig összességében arra utal, hogy a piac nevetséges magatartása ellenére az Apple háza táján nincsen pánik, és érzik az együttműködés irányát az amerikai vezetéssel.
Az amerikai helyzet mellett persze fontosabb kérdés számunkra Európa reakciója. Az Európai Unió egyelőre nem tudott érdemi eredményt elérni a vámkérdésben, amely azért aggályos, mert bár Kínától hangos a sajtó, valójában Európával szemben sokkal durvább az amerikai kereskedelmi mérleg állása. Az EU bevezetett büntetőintézkedései egyelőre az információ technológiát nem érintették, így az Apple termékek kapcsán jelen állás szerint nem kell áremeléstől tartani, de ahogyan az orosz-ukrán háború kapcsán láthattuk a szankciós csomagok számát, vélhetőleg ebben a kérdésben sem csak egy döntés születik majd, hanem tucatnyi.
A U.S. Customs and Border Protection kivétel listája (kódokkal)…
A Reuters cikke az Európai Unió vámválaszáról…
Az Apple februári bejelentése az amerikai bővítésekről…

Ausztráliában úszót mentett az Apple Watch Ultra
(április 11.)

Tavaly nyáron történt, de csak most kapott nagyobb médiavisszhangot Rick Shearman esete, aki az ausztrál óceánparti szakaszon úszott reggel, amikor a szokatlanul erős dagály elragadta, és egészen mélyen besodorta az óceánba. Ilyen esetben kifáradva idővel vízbe fulladt volna a 49 éves férfi, de köszönhetően az Apple Watch Ultra Vészhelyzeti SOS funkciójának, lehetősége volt kapcsolatba lépni az illetékes szervekkel, és helikopter segítségével kimentették az óceánból. A sikertörténetet az Apple is kiaknázta, és készült egy rövid, ám drámai reklám is, amelyben a úszó-szörföző sportember és a diszpécser közötti beszélgetés részletei hallhatóak, félelmetes hullámok láthatóak, majd érkezik egy helikopter a főhősért. Közben jópár alkalommal láthatjuk az Apple Watch Ultra karórát óceán szíjjal.
A témáról a Cult of Mac írt az ABC North Coast riportja alapján…


Lumon Industries helyszín New Jersey-ben
(április 8.)
Az Apple meglepte a Severance / Különválás című sorozatának rajongóit, amikor is egy esemény keretében a New Jersey-ben lévő Bell Works helyszínen mód volt találkozni a sikerprodukció számos szereplőjével. Ez a sajátos tervezésű épület a sorozatban lévő Lumon Industries helyszíne, itt forgatják a cégarculati jeleneteket. A rajongók pedig számos, a filmben szereplő színművésszel és annak rendezőjével, Ben Stillerrel is találkozhattak.



A szereplők közül Gwendoline Christie, Ólafur Darri Ólafsson, Michael Chernus, Zach Cherry, Adam Scott, Britt Lower, John Turturro, Sarah Bock, Tramell Tillman, Dichen Lachman és Jen Tullock volt jelen. A műsort a liberális humorista-műsorvezető-szatíróraíró Stephen Colbert moderálta. Az eseményen a Severance főcímzenéjét szerző Theodore Shapiro alkotását is előadták élőben. Továbbá a produkció írója, Dan Erickson is megszólítható volt a közönségtalálkozón. Az Apple marketingesei arra is ügyeltek, hogy a vendégek belga ostyát és görögdinnye szeleteket fogyaszthassanak, amelyek tipikus ételek a sorozatban.
A Patently Apple összefoglalója a témában…
Az Apple TV Plus előfizetésről bővebben…

Safari az iPaden - Webes tartalmak kézi jelzésekkel, megjegyzésekkel
(április 7.)

Az iPad alapú böngészés egyik előnye, hogy ha olyasvalamire lelünk, amelyet szeretnénk saját megjegyzésekkel, ábrákkal, kiemelésekkel, rajzokkal ellátni akár saját célra, akár megosztásra, akkor egy Apple Pencil segítségével lehetőségünk van arra, hogy egy weblapra „firkáljunk”, és azt PDF formátumban mentve később elérjük, illetve igény esetén tovább is tudjuk küldeni érintett ismerős számára.
Ehhez egy webhely böngészése közben csak a megosztás gombra kell bökni, és megjelenő felületen az Annotate / Annotálás opciót választani, majd egy Apple Pencil segítségével elhelyezni a jelzéseket, feliratokat a lapon, amelyet a Done / Kész gombbal tudunk véglegesíteni, és egyrészt saját célra menteni, másrészt továbbküldeni a szokásos megosztási formátumokban.



Ezzel a lehető leginkább figyelemfelkeltő módon tudunk egy-egy tartalmat megosztani és kiemelni ismerőseink, kollégáink számára, vagy saját magunknak későbbi visszakeresésre.
Az iPad termékcsalád…


Készleten: Sonnettech MacCuff mini (2024+)
(április 6.)

A Mac mini egy igen apró termetű, emiatt sokak számára kiemelkedően praktikus asztali számítógép. A Sonnettech ezt a tulajdonságát fokozta MacCuff mini nevű termékével, amely nem csak praktikus, de biztonságos és ráadásul teljesen szabványos, VESA kompatibilis kiegészítő. A MacCuff mini nevű megoldás egy edzett acélkeret, amely segítségével a Mac mini könnyedén felszerelhető egy asztallap alsó részére, így az általa asztalon elfoglalt hely megszűnik, a helykihasználás pedig még ideálisabbá válik, hiszen az asztallap alá helyezett gép gyakorlatilag nem foglal el hasznos területet. A MacCuff mini tervezésekor a Sonnet Technology gondolt azokra a felhasználókra, akik egy meglévő monitorral használják a Mac minit, és a termék segédletével a Mac mini az olcsó, de VESA 75 és VESA 100 szabványnak megfelelő monitor hátára is felszerelhető, mivel rajta a csavar nyílások ezen igénynek megfelelően vannak kialakítva.



A praktikus és elterjedtebb módszer természetesen az asztallap alsó részére csavarozás, amelynek révén az optikai meghajtó könnyen elérhető helyre kerül, a gép pedig masszívan áll az asztalhoz rögzítve. A fémkeret kellően erős, de a Mac minivel érintkező felületei gumival vannak borítva annak érdekében, hogy ne sértsék meg a számítógép felületét. A Mac mini teteje csak nagyon kis részen kerül átfedésbe egy acél záró pánt révén, ám ez elegendő ahhoz, hogy a gép ne legyen könnyen eltulajdonítható. A MacCuff mini (2024+) e fémpántja lakattal zárható, és így csak az asztallal együtt tudják elvinni. Lezárt állapotában lecsavarozni sem lehet, hiszen a csavarok a Mac mini kiemelésével távolíthatók csak el. A vastag pánthoz tehát csak egy lakat szükséges, és munkahelyek, iskolák tudhatják biztonságban a számítógépeiket. A termék alja teljesen szabadon marad, így az antennák elhelyezése szempontjából fontos részei a gépnek nincsenek takarva.
A Sonnettech MacCuff mini (2024+) termék lapja…
A Mac mini M4 termékcsalád számos vonzó egyedi konfigurációval…

Miért elhibázott Trump elnök vámrendelete?
(április 5.)

A világ tőzsdéi zuhanásba kezdtek, a dollár gyengült, az euró erősödött, a „feltörekvő piacok” devizái, így a forint is esésnek indult, miután Donalt Trump amerikai elnök a maga nyers stílusában drasztikus vámtarifa rendszert jelentett be abban a világgazdasági környezetben, amelyben éppen a nemzetközi szabad kereskedelem volt a béke egyik szavatolója az érintett országok között. A védővámok alkalmazása bizonyos országokkal szemben indokolható: számos olyan ország van, amelyik durva vámokat alkalmaz az amerikai termékekkel szemben (általánosan az import portékák ellenében), és itt az Egyesült Államok lépése érthető. Az is abszurd, hogy a kilencvenes évek eleje óta az amerikai cégek kivitték Amerikából a gyártásukat, miközben forgalmuk nagy részét Amerikában realizálják, vagyis olcsó ázsiai gyárakban készülnek a termékeik, amelyeket amerikai fogyasztóknak adnak el, akiket viszont nem foglalkoztatnak a gyártás elvándorlása okán. Az ezzel kapcsolatos szándékok érthetőek, és racionálisnak is mondhatóak.



Ami most bevezetésre kerül, sokkal összetettebb, erősen átpolitizált dolog, és éppen ezért rendkívül elhibázott, hosszabb távon több negatív hatást elérő lépés lehet. A Trump kormányzat ugyanis az Amerikai Egyesült Államok termékeivel szemben vámként megjelölt tételekhez hozzászámol „deviza árfolyam manipulációt” és „kereskedelmi akadályokat”. Ezek pedig már erősen értelmezési kérdések: például az, hogy bizonyos Tesla modell nem kerülhet forgalomba Európában az éles formája okozta biztonsági kockázat miatt, tekinthető „kereskedelmi akadálynak”, de ilyen elven akkor nevezhetjük így az amerikai FTC (Federal Trade Comission) engedélyezési eljárásait olyan termékekre, amelyeknek más piacokon már van engedélye… Miért kekeckedik az amerikai hatóság, ha Európában már engedéllyel rendelkezik egy termék? - kérdezhetnék az európai gyártók.
Az árfolyam manipuláció pedig sok esetben éppen azért létező paraméter, hogy a dollár alapú elszámolás fenntartható legyen, tehát ha ezt kiveszik az egyes nemzetek a képletből, azzal nem biztos, hogy az Amerikai Egyesült Államok jól jár. (Az Európai Unió nyitott arra, hogy partnereivel kizárólag euróban számoljon el, a BRICS+ országok pedig készen állnak a dollár leváltására és saját e-pénz alkalmazására - ezt eddig azért nem lépték meg, mert tekintettel voltak a kedvező amerikai kapcsolataikra.) Kína kapcsán valóban van egy mesterséges árfolyam, amelynek a célja azonban az, hogy az amerikaiak számára Kína olcsó legyen. Kína egyébként nem piacgazdaság és nem demokrácia, tehát kár lenne egy kommunista diktatúra részéről piaci szempontot elvárni, amikor a cél éppen az, hogy a dolgozók és a gyártás olcsó legyen a külföldi befektetők számára.



A tőzsdei esés az első két nap során több mint 300 milliárd dollárral csökkentette az Apple piaci értékét, vagyis a cég piaci méretének 10%-a virtuálisan elillant. Nagyobb aggodalmat jelent azonban az, hogy ha nem kap a vállalat kivételezett helyzetet, akkor elemzők szerint az Amerikai Egyesült Államokban a kínai import miatt a jelenlegi profitszint fenntartása mellett 43%-os áremelésre kényszerülnek majd, ami nyilvánvalóan a forgalom csökkenéséhez fog vezetni.
A Trump kormányzat természetesen ettől azt várja, hogy az Apple és más cégek az Amerikai Egyesült Államokban fognak majd gyártani, ezzel munkahelyek jönnek létre, és az árak is kedvező szintre csökkenhetnek. Ez azonban nem megy egyik napról a másikra, ráadásul Tim Cook szerint szakemberhiány is van a háttérben.
Ráadásul a rossz precedens okán az Európai Unió is mondhatja azt, hogy az Apple telepítsen gyárat a kontinensre, mert az import termékeire 34% védővámot tesznek, hiszen az Apple úgy kéri el az európai fogyasztók pénzét, hogy nem fektet be arányosan európai munkahelyekbe.
A szállítás környezetterhelésének ismeretében egyébként nem lenne irracionális dolog, ha a világban több helyen is lennének gyárai az Apple-nek, de ez nem egyik napról a másikra megy, és a szabad világkereskedelem lényege pont az volt, hogy míg az Apple elad számítógépet Németországba és Olaszországba, addig a BMW elad autót Amerikába, Olaszország pedig Dolce & Gabbana ruhákat exportál az óceán túloldalára.
Ha a helyi gyártási kapacitás építés igénye minden országban megjelenik, akkor értelmetlen vámok tömegei jelennek meg, és visszajön az a szerencsétlen korszak, amikor a DVD-ket régiókóddal látták el, és amikor bizonyos termékeket csak körülményesen, a hivatalos megoldásokat megkerülve lehetett beszerezni.
Bár a média most a tőzsdéken fújódó virtuális lufik méretének csökkenésén agonizál, végső soron a fogyasztók járhatnak legrosszabbul ezekkel a döntésekkel, illetve a kereskedelmi háborúval. Természetesen őket, akik ténylegesen a profitot kitermelik, a befektetők tipikusan kevesebb tisztelettel és figyelemmel kezelik, mint az indokolt volna. Jól példázza ezt az, hogy a Bloomberg Mark Zuckerbergért és Jeff Bezos-ért csorgat könnyeket, akiknek a 208 milliárd virtuális dollár virtuális ideiglenes elillanása pont annyira befolyásolja az életszínvonalát, mintha a tisztelt olvasó véletlenül kettő szalvétát használ el a vasárnapi ebédhez… (A világ 500 leggazdagabb embere 208 milliárd dollárt „veszített” - írja a Bloomberg. Valójában a részvényekben lévő vagyonuk értéke átmenetileg ennyit csökkent. Nyilvánvalóan nem e napon adják el a leesett áru részvényeket, tehát a veszteségből semmit sem kell realizálniuk.)
A Bloomberg szánalmas cikkben hullat könnyeket amerikai milliárdosok átmeneti árfolyamcsökkenése okán…
Peter Tuchman sztárbefektető és szakértő szerint a java még csak most jön…
A MacRumors.com a pánikvásárlást javasolja…
Amerikai tüntetések a vámok aggályos oldala miatt…
A Reuters 2300 dolláros iPhone árakkal riogat…
A Patently Apple az esésről…

Pages, Numbers és Keynote - Megjelentek a 14.4-es verziók
(április 4.)

Kiadta az Apple az irodai és produktivitási szoftvereinek újabb alverzióját, amely alapvetően az Apple Intelligence bevezetéséhez tartozó frissítéseket tartalmaz, tehát a magyar nyelvi környezetet egyelőre nem érintő Writing Tools / Íráseszközök képességeit alkalmazza.
Hasznos újítás a Pages programban, hogy a szövegszerkesztési formátumú dokumentumokhoz immáron bármely oldalon lehetőségünk van új, üres oldalt hozzáadni. Ezt az Apple úgy oldotta meg, hogy van egy láthatatlan bekezdésjel az adott oldalon, vagyis nem kell átlógó tartalomnak lennie, hanem mindenféle tartalom nélkül mód van plusz üres oldal hozzáadására bárhol a dokumentumban, amely akkor hasznos, ha tudjuk, hogy oda később még szeretnénk valamit megírni, de már a későbbi része a dokumentumnak készen van. (Eddig ezt sortöréssel vagy oldaltöréssel lehetett megoldani.)
Újfajta formátumokba tudunk exportálni, amennyiben a Shortcuts / Parancsok alkalmazásban alkottunk egyéni exportálási megoldásokat.
Új lehetőség a Freeform alkalmazásból való precízebb másolás és beillesztés. A Freeformban gyakorlatilag bármi előfordulhat webhivatkozástól videón át Apple Pencil firkáig az iPadről, és az Apple ennek kezelésén finomított.
A Number 14.4 markánsabb újításokat vonultat fel: Több mint 30 új haladó függvényt tartalmaz, többek között a LET, a LAMBDA, a FILTER / SZŰRŐ, a SORT / SORBA.RENDEZ és az UNIQUE / EGYEDI függvényt. Egy képlet eredményei több cellában is megjeleníthetőek a kibontható tömbök jóvoltából. A tartalmak újfajta formátumokba váltak exportálhatóvá, amennyiben a Shortcuts / Parancsok alkalmazásban alkottunk egyéni exportálási megoldásokat. Javult a kompatibilitás a Microsoft Excel irányú behozatal és megosztás terén.
A Keynote esetén az Apple Intelligence újítás, a Shortcuts / Parancsok export opciók, valamint a Freeform együttműködés javult.
Az Apple irodai és produktivitási alkalmazásai…
A Pages Mac verziójáról szóló magyar ekönyvünk…
A Pages iPadOS verziójáról szóló magyar ekönyvünk…
A Keynote alkalmazás verziótörténete magyarul…
A Numbers alkalmazás verziótörténete magyarul…
A Pages alkalmazás verziótörténete magyarul…

Apple Books: Megszűnik a könyvfeltöltési lehetőség a Pages programból
(április 4.)

Az Apple könyváruháza nem aratott óriási sikert - ez abból is érzékelhető, hogy a cég mostohán kezeli a szolgáltatást, és sokszor vele kapcsolatos hibákat nem is javít ki. Az egyik ilyen hiányosság a feltöltés nehézsége: egy médiában gazdag oktató könyv, mint amilyeneket az AlmaSajtó.hu fantázianevű oldalunkon is elérhetővé tettünk, olykor 1-2-3 GB méretű is lehet. Az Apple e téren ellentmondásos információkat jelez a kiadók számára: míg a Pages és a webhely 2 GB-os korlátot ír, addig az Apple műszaki támogatási szakembere 1 GB-os korlátról beszél.



A Pages felületéről a könyvfeltöltés évek óta nem működött, ám webes feltöltéssel publikálva ugyanaz a nagy méretű könyv képes feltöltődni. Szóval az egésznek nagyon amatőr hatása volt kiadóként, mintha az Apple kiszervezte volna valami ázsiai csapatnak, akik másodállásban néha ezzel is foglalkoznak… Megszületett azonban a megoldás a problémára: április 4-én hajnalban érkezett egy körlevél az Apple-től, miszerint április 3-ától kezdődően többé nem lehet a Pages felületéről könyvet feltölteni. A feltöltés kizárólag a webhelyen történhet majd. (Ez azért nem a legszerencsésebb, mert ha például az ember a publikálásnál nem a privát Apple ID-jét használja, hanem egy kiadói Apple ID-t, az gazdagon okoz zavart, de ezt láthatóan nem mérlegelték Cupertinóban.)



A dolog azért is ellentmondásos, mert a Pages Mac verziójából sima ügy a publikálás a Finder felületére, és onnan a feltöltés a webhelyre, ám az iPadOS alatt futó változatban ez már körülményesebb feladat. Ami jól érzékelhető ezekből a visszafejlesztésekből, az az, hogy az Apple botrányokkal induló ekönyv értékesítési üzletága nem pörgött fel kellőképpen, és bár az Apple eszközein kifejezetten jó élmény olvasni, maga a cég láthatóan hanyagolni kezdi a területet. Jó példa erre az is, hogy míg korábban az Apple minden termékének részletes használati útmutatóját, a szoftverek oktató könyveit, leírásait kiadta ePub formátumban, most a szoftverek új verzióiról immáron a „forradalmi” PDF változatok érhetőek el, amelyek kötött formázásúak, nem lehet őket szabadon nagyítani, könyvjelzőzni, stb. Egyértelműen kijelenthető, hogy visszalépést láthatunk.
Az Apple irodai és produktivitási alkalmazásai…
A Pages Mac verziójáról szóló magyar ekönyvünk…
A Pages iPadOS verziójáról szóló magyar ekönyvünk…

Swissten 2-in-1 USB-C + Apple Watch töltőkábel
(április 3.)

A Swissten egyik igazán hasznos töltőkábel megoldása arra a nem ritka eshetőségre igyekszik választ adni, amikor utazás során az Apple Watch töltőkábeléről elfelejtkezünk. Az Apple Watch a karunkon van, éjjel többnyire töltőre tesszük, vagy az esti fürdés ideje alatt feltöltjük, hogy éjjel az alvásunkat figyelje, de kevésbé társul hozzá az a típusú töltő mobilitási igény, mint az iPhone vagy iPad modellekhez. Emiatt gyakori, hogy elfelejtünk hozzá töltőkábelt vinni magunkkal. A Swissten 2-az-1-ben USB-C töltőkábel mágneses Apple Watch töltőfejjel azért hasznos, mert miközben 60 wattos teljesítményre alkalmas töltést biztosít bármely korszerű iPad vagy iPhone készülékhez, illetve számos más, USB-C kapun keresztül tölthető eszköznek (legyen az Magic Mouse, Magic Trackpad, Magic Keyboard, Apple TV Remote, AIINO Trip külső akku, DJI akciókamera, stb.), addig a ketté ágazó kábel másik vége egy Apple Watch mágneses töltőfej, amely 2,5 wattos standard töltést kínál az órák részére.
A Swissten 2-in-1 USB-C + Apple Watch töltőkábel lapja…

Apple Intelligence terjeszkedés
(április 2.)

Az Apple az Európai Unió szabályozásához igazodva immáron az EU-s országokban is elérhetővé tette az Apple Intelligence szolgáltatásait, továbbá új nyelveket is támogat, így a francia, olasz, német, portugál, spanyol, koreai és kínai nyelven beszélő felhasználók számára is elérhetővé válnak a képességek. Nem kell továbbá amerikai angolra sem átállítani a nyelvet, mert a brit angol, valamint a szingapúri és indiai angol is támogatottá válik. A magyar nyelv támogatásáról egyelőre sem közlemény, sem bujtatott információ nem áll rendelkezésre.



A bejelentéssel párhuzamban vált elérhetővé az Apple Intelligence az Apple Vision Pro hardveren és a visionOS 1.4-es verzióban, így az amerikai angol nyelvre állított Apple Vision Pro egységen elérhetőek az íráshoz kapcsoló eszközök, a ChatGPT integráció, a Genmoji és további lehetőségek.
Némi tapasztalati adalék: A hivatalosan megjelent támogatás óta a Mac alatt az Image Playground hiányolja a Photos / Fotók program képtárát, ám ha az elérhető, akkor sem működik, az iPad Pro készüléken pedig az adalékok letöltésére vár, vagyis ami eddig nem hivatalosan működött, az most már hivatalosan nem működik, így magyar kontextusban kvázi az egyetlen használható funkció, a fantáziakép alkotás sem érhető el, de nyilván ez egyéni anomália.
A híranyag az Apple Newsroom felületén…

Április 1., az örökzöld évforduló
(április 1.)

1976. április 1-jén alapította meg Steve Wozniak, Ronald Wayne és Steve Jobs az Apple Computer Inc. nevű garázscéget. A világ ekkor még nem tudta, amire Jobs már akkor is vágyott, hogy ez a cég majd megváltoztatja az egész világot.
Érdekes adalék, hogy Jobs és Woz nem voltak gyerekkori barátok: egy közös ismerősük, Bill Fernandez mutatta be őket egymásnak 1971-ben. Mindketten fogékonyak voltak a képtelen tréfákra és a számítástechnika kezdeti eredményeire, így hamar elmélyült a barátságuk. Együtt dolgoztak az Atari nevű cégnél, és már ott voltak olyan ötleteik, amely kedvező jutalmakat hozott a fiatalaknak. Jobs jellemének sajátosságai már akkor is megmutatkoztak, ugyanis a számlavezető banknál és több más helyen meg kellett számozni az alkalmazottakat, így mivel Woz kapta az 1-es számot, Jobs a 0-s számot szerette volna, hogy ő legyen a sor elején - természetesen a 0 csak jelképesen szerepelt az adatokban, mivel a számozás 1-essel kezdődött.
Az Apple név kapcsán is volt némi emlékezeti különbség a két Steve között: Jobs úgy emlékezett, hogy az ő ötlete volt, mert akkoriban éppen egy oregoni kommunában élt, Oregon azon része pedig a gyümölcstermelés fellegvára, az apple vidám, pozitív kisugárzású szó, ráadásul elől van az ábécében is. Woz szintén emlékezett arra, hogy Jobs folyton Oregon gyümölcsöseiben ötletel és dolgozik. Ennek lelki okait nem vizsgálta, egyszerűen elfogadta, hogy Jobs amolyan gyümölcsökhöz kötődő ember, és így dobta be a legjobb hangzású apple szót.
Az eredeti Apple logón Isaac Newton ücsörgött az alatt a bizonyos almafa alatt, amelynek gyümölcse a gravitáció felfedezésére sarkallta. Később ez módosult a máig ismert tudás almájára, amelyből Éva ötlete nyomán Ádámmal falatozgattak. (Ortodox bibliaismerő olvasóink megnyugtatására: igen, a Biblia nem ír almát, az alma a későbbi hagyományban testesíti meg a Biblia által írt „gyümölcsöt”. Az Apple már ennek az irányzatnak a hatása alatt azonosította az almát a bibliai gyümölccsel.)
Az első Apple I számítógépeket Woz kézzel rakta össze, és alig adták drágábban, mint az alkatrész ár. Jobs felismerte ennek a képtelen, sehová nem vezető természetét, és megállapodott az egyik helyi áruházzal, hogy 500 dolláros áron szállítanak számítógépeket, ezzel jelentősen profitképessé téve a friss vállalkozást. Ennek az 50 berendezésnek a leszállítása teremtette meg a tőkét a további fejlődéshez, amely aztán gyorsuló dinamizmussal hozta el az Apple növekedését.
A Wikipedia az Apple őstörténetétől napjainkig…

A MacMag.hu 2002. február óta számol be a Mac világ friss híreiről. Régebbi írásaink a felnyíló menüből választhatók ki.