A szerző blogját esetleg figyelemmel kísérő olvasók számára ismeretes a 2006-os évet jellemző vívódás a PowerPC és az Intel platform között. Azok számára, akik Windows PC-ről térnek át, a Mac áttörést jelent, akármelyik modellt is választják. De aki egy megbízható PowerPC-s modellt használt korábban, a 2006-os év nem kevés fejfájást okozott: voltak nagy teljesítményű, remek plusz funkciókkal felszerelt Intel Core Duo alapú mobil számítógépek, és jól bevált, gördülékenyen üzemelő PowerPC G4-es modellek… Ez a két vonal pedig kemény szembenállása miatt nem kevés anyagi áldozatot és költözködést eredményezett az év folyamán.

Mi volt a hátránya az Intel alapú gépeknek, és miért nem érte meg mondjuk egy PowerBookról eszeveszett tempóban átköltözni egy korai MacBook Pro-ra? Az első és legfontosabb akadály az év első felében a natív szoftverek hiánya volt. Ez a helyzet nem egy alkalommal súlyos élményekhez vezetett, mint amikor az MPLAYER szoftver kvázi túl lassúnak nevezte a 800.000 forintos MacBook Pro csúcsmodellt… Emellett voltak kezdeti hibák is, mint a meg nem jelent legelső sorozat (1,6-1,83 GHz), vagy az akkumulátor visszahívási incidens, és a melegedési panaszok sora, amelyeket firmware frissítésekkel igyekezett ellensúlyozni az Apple.

Ekkor a fanyar kóstoló után a PowerPC-ről jött felhasználó úgy érezte, hogy célszerű lehet talán visszatérni a biztos jóhoz a bizonytalan ígéret helyett. A nyáron az Apple jelentéktelen frissítést adott ki, és 1,83-2 GHz-ről 2-2,16 GHz-re emelte a MacBook Pro modellek órajelét. Áttörés nem volt, de több és több szoftver jelent meg natívan Intel alapú Macintosh gépekre, és javult a felhasználói élmény. Általános használatban azonban még mindig nem lehetett sok előnyét észrevenni az Intel alapú Macintoshoknak a PowerPC alapú mobil gépekkel szemben - elég volt egy nem natív programot indítani, és máris döcögőssé vált a használat, noha a natív programok valóban érzékelhetően gyorsabban futottak.

Az ősz hozta el azt a változást, ami igazán versenyképessé tette a MacBook Pro vonalat a korábbi PowerBookokkal szemben: a macOS 10.4.8 jelentős mértékben gyorsította a csak PowerPC alapú programok emulálását, azaz a Rosetta szolgáltatást. A gyorsulást minimum 30%-osnak mondják, de van olyan program, ami összehasonlíthatatlanul sebesebben képes futni a frissítés óta. (A Macromedia Fireworks kvázi ugyanúgy fut, mint korábban, a Pic2Icon ikon generáló program lenyűgöző sebességgel dolgozza fel a képeket, és készít nekik egyedi ikont. A cikk írásakor mindkettő emulált alkalmazás.)

Ez a váltás a végleges váltás.

Azok, akik eddig hezitáltak feladni a jól bevált PowerBookot - mint a cikk szerzője -, 2006. őszén egy olyan frissítést kaptak az Apple-től, ami gyakorlatilag elősegíti a zavartalan átmenet mellett a továbblépést is. Merthogy a váltás elsődleges célja nem az, hogy küzdelmek árán egy másik platformon is felépítsünk valami ugyanolyat, mint a régi rendszerünk volt, hanem inkább a továbblépés, a fejlődés. Egyedül erre van értelme költeni még akkor is, ha a gép hamar kitermeli az árát.

Az Apple a 2006. őszén bemutatott, 2,33 GHz-es Intel Core 2 Duo-s MacBook Pro 17" mobil gépének összeállításakor nem spórolt semmivel sem: a gyorsabb és jobban optimalizált rendszert erős alapokra helyezte. Bár a 64-bites processzor előnyeit egyelőre kevésbé tudjuk élvezni, az alap kiszerelésben 2 GB-nyi memória gyakorlatilag azt a képességet nyújtja, hogy a gépre a megvétele után egyetlen forintot sem kell költenünk. A merevlemez 160 GB-os, így aki egy PowerBook csúcs modellt használt, most érzékelheti az előrelépést a 120 GB-os maximumról. Ez a 30% növekedés roppant sokat jelent, ha dinamikusan növekvő fénykép tárunk vagy a fotók mellett némi videóanyag is van a gépen.

A tizenhét hüvelykes MacBook Pro modell emellett más képességeivel is igen vonzó: három USB csatlakozó található rajta az alap portokon túl, hogy még több eszközzel tudjon kommunikálni egyszerre a gép. Eltűnt ugyebár a PCMCIA csatlakozó az Intelre váltáskor, és helyette Express Card nyílás került a gép oldalára. Az ezzel felszabaduló helyet eleinte nem használta az Apple, majd felismerték, hogy jól jöhet még egy USB.

A beépített kamera LED-je és mikrofonja pedig elegánsan elrejtésre került: a kijelző felső szürke részébe burkolt mikrofon nyílás és LED észrevétlenül válik eggyé a gép anyagával. A fémes és domború MacBook Pro felirat fokozza az eleganciát, és már-már az elit kategóriába emeli a csúcsmodellt.

Az Apple nem mindennapi teljesítményre volt képes az idei évben: gyakorlatilag egy teljesen más architektúrára képes volt átköltöztetni az egész termékvonalát, és az év végére nem csak azt érte el, hogy eljusson arra a szintre, ahonnan indult, hanem még képes volt legalább akkorát lépni, mint mondjuk a PowerPC világ egy-egy frissítése alkalmával. Ez az, amiért érdemes váltani olyanoknak is, akik maximálisan elégedettek voltak és ragaszkodtak a csúcs PowerBookhoz.

A MacBook Pro 17 hüvelykes Core 2 Duo alapú modell halk, mint egy PowerBook volt, finoman meleg, éppúgy, mint PowerPC-s elődje, de cserébe képes meglepetésszerű sebesség mutatványokra, sokkal nagyobb tárhelye van, fényesebb a kijelzője, és beépített kamerája révén csökkenti az utazáskor szokásos cipelni való mennyiséget is, hiszen az iSightot otthon hagyhatjuk (sőt, akár el is ajándékozhatjuk).

Rengeteg teszt, számsor és grafikon jelent meg, amik bizonyították, hogy a PowerPC alapú mobil gépek rettentő elavultak, már-már csoda, hogy egyáltalán bekapcsolnak… Aki naponta használja ezeket a gépeket, tisztában van azzal is, hogy egy gépet használni más, mint teszteket gyártani. Többségünk nem kizárólag videókat konvertál, hanem levelezik, böngészőt futtat, naptárt szervez, videó alapú beszélgetéseket folytat, fényképeket dolgoz fel, és általában úgy, hogy ezek a programok együtt futnak. A Steve Jobs által vezetett Apple azt ígérte, hogy mindent elkövetnek, hogy az áttérés a korábbi két év helyett a lehető leghamarabb megtörténjen. Kevesebb, mint egy év kellett ahhoz, hogy a cég kemény fejlesztés révén képes legyen túlhaladni a korábbi termékeit, és olyan modelleket piacra dobni, amelyek nem csak a Windows-ról áttérő felhasználók számára imponálnak, de a régi Mac rajongók számára is valóban vonzóak és érdemesek a váltásra.

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: