Az 2006-os torinói téli olimpia idején megannyi látványos tévé szignál volt látható a különböző csatornákon. Az NBC rekord 418 órányi közvetítést adott le az eseményről, és minden egyes képkockán külön mozgó logó jelezte a közvetítés tartalmát. A látványos tévés szignálok hátterében grafikusok, vágók és mozgóképes szakemberek megfeszített munkája állt, amely révén folyamatosan friss információkat közöltek az eseményekről vonzó stílusban.

A háttérben zajló munka észrevétlenné tétele Philip Paully munkája, aki az NBC Olimpiai Grafikus Szerkesztési és Szervezési Rendezője címet viseli a tévétársaságnál. A munka során HD minőségű tévészignálokat alkotnak és rekord gyorsasággal tesznek sugározhatóvá.Torinóban Paully csapata 15 Power Mac G5-ből álló eszköztárral és egy Apple Fibre Channel hálózat alapú Xsan rendszerrel alakította ki a hatékony műhelyét.

Az olimpia közvetítéseket során az adatok pontos és gyors átadása a munkaállomások között kritikus szerepű volt. És az állománymegosztás az optikai hálózaton valóban hatékony elérést tett lehetővé. Az Xsan segítségével bárki hozzáfért bármilyen anyaghoz a lehető leggyorsabban."

Paully csapata több mint 50.000 grafikus produkció elkészítéséért volt felelős az olimpia alatt: nyitó, háttér, felirat és logó grafikák, eredmény kijelzések és rengeteg más mozgó grafikus elem szőtték át folyamatosan a felvételek képeit.

A csapat tavaly kezdte el a munkát különböző tervek készítésével, és megfelelő arculatú grafikák alkotásával a különböző sportágakhoz. "Nincsenek állóképek, minden mozog" - mondja Paully, aki Mark Levy kreatív rendezőt bízta meg a megfelelő arculat kiválasztásával. Ami igazán újszerű megközelítést igényelt a közvetítés során, hogy immáron nagy felbontású (HD) közvetítés zajlott az eseményről.

A HD-re való átállás időbe telik" - mondja Paully -, „ez a legnehezebb kihívásunk. Míg a normál felbontású filmek mozgatása például viszonylag könnyen ment, addig HD felbontásban egy 10 másodperces videó 0,5 GB és 1 GB között alakul. És most már képesek vagyunk 10 másodperc alatt mozgatni egy gigabyte-ot."

A nagy felbontású adatok tárolása úgyszintén új kihívást jelentett. „A legutóbbi olimpiát egy 4 terabyte-os központi szerverrel bonyolítottuk. Egy HD felbontású olimpiai anyag ehhez képest az első 3-4 napban elérné ezt az adattömeget." Igazából már az olimpia kezdete előtt 9 terabyte-nyi előre elkészített szignál és más anyag állt készen.

Paully számára már Sydney-ben bevált a Mac alapú rendszer, így ezúttal is e platform mellett döntött. „Mindig a szokásos három lépéses megközelítéssel dolgozunk: felvétel, feldolgozás és közvetítés. A grafikai produkcióhoz kilenc darab duál 2,7-es Power Mac G5-öt használunk. Az adatokat 20 TB-macOSsan rendszeren tároljuk, amiben hét Xserve RAID szolgál tárhelyként, amelyeket kettő Xserve lát el meta adat ellenőrzési funkciókkal."

És most először a tévéadások bonyolításához is Mac-et használunk a BUG TV termékével (Broadcast Unifying Gears)". Ezt a feladatot három Power Mac G5 látja el az Xsan-hoz kapcsolódva, és közvetlenül HD anyagot játszanak ők le a közvetítésekhez. „Csak rámásoljuk az Xsan-ról az anyagokat a három Power Mac G5 képezte hálózatra, megnyomjuk az adás gombot, és már megy is a HD műsor."

Paully is csapata előzőleg tesztelte a rendszert Manhattan-ben, és ezt követően telepítették át Torinoba. „Kilenc hónapig használtuk a rendszert élesben műsorszórásra, és mivel hibamentes volt a megoldás, így alkalmasnak bizonyult az olimpián való bevetéshez is. Nagyszerű dolog, hogy nem kell várakozni az anyagokra, mert a SAN-t mindenki egy meghajtónak látja, és egyszerre tudja elérni az adatokat olyan sebességben, mintha csak belső merevlemezen tárolnánk."

A '92-es olimpián 48 másodperc volt a normál felbontású videó renderelése. Most a HD anyagot tudjuk valós időben közzétenni. Vagyis ami korábban egy percig tartott, az most egy szempillantás eredménye. Ennyivel nőtt a hatékonyság azóta."

Miközben a feldolgozás tempója jelentősen gyorsult, a Mac alapú rendszer sokkal olcsóbban tett lehetővé több műsoridőt. „Most sokkal többet csinálunk sokkal kevesebb költséggel. A torinoi rendszer 30.000 dollárba került. Egy hasonlóan hatékony, alacsony felbontással dolgozó rendszer egy pár éve 350.000 dollárba került volna. Mi a megtakarítás, ha nem ez?"

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: