A macOS Sequioa rendszer egyik fontos változása, hogy a korábban Keychain Access / Kulcskarika elérés nevű alkalmazás helyett egy Passwords / Jelszavak alkalmazás gyűjti majd a Mac-en tárolt, alapértelmezés szerint az iCloud irányába is szinkronizált jelszavakat, így a webhelyek és alkalmazások jelszóit, ellenőrző kódjait, valamint lehetőséget ad jelszavak gyűjteményének megosztására kollégák vagy családtagok között. Az új alkalmazás még egy lépés abba az irányba, hogy egységesítse a különféle platformok alkalmazásait, hiszen ez a szoftver az iOS és iPadOS rendszereken is elérhető, míg a Keychain Access / Kulcskarika hozzáférés csak a Mac-en futott.

A mobil rendszereken a Passwords / Jelszavak alkalmazás előnye és újdonsága, hogy míg korábban a Settings / Beállítások program felületén találtuk meg az iCloud Keychain gyűjteményben a jelszavakat, most erre a célra külön alkalmazás van. A Mac-en a név és a megjelenés változott, illetve némileg szűkültek a funkciók - kikerültek a tanúsítványok és védett jegyzetek.

A Passwords / Jelszavak a rendszer működése során számos területről, alkalmazásokból, böngészési eseményekből eltárol jelszavakat - a leggyakrabban azzal az eshetőséggel találkozunk, hogy egy weblap felajánlja a jelszó mentését. Ilyen esetben a jelszó a Passwords / Jelszavak alkalmazás védett adatbázisába kerül, és az iCloud szolgáltatás révén szinkronizálódik a többi eszközünk irányába, vagyis az iPad vagy iPhone készüléken, illetve másik Mac-en sem kell beírni a jelszót, mert az rendelkezésére áll a programoknak.



Ennek további előnye, hogy például változtatás esetén az új jelszó is szinkronizálódik a további eszközökre, illetve megadhatunk bonyolult jelszót, nem kell arra emlékeznünk, mert a rendszer emlékszik helyettünk.



A Passwords / Jelszavak alkalmazás eltárolja az összes:
• WiFi jelszót
• Alkalmazás jelszót
• Webhely jelszót
• Ellenőrző kódokat
• Megosztott jelszavakat
• Sign in with Apple / Belépés az Apple-lel virtuális email fiók és jelszó párosokat
• A Passkeys / Jelkulcsok elemeket.


A Passwords / Jelszavak program célirányos felületén megtaláljuk a Passkeys / Jelkulcsok, a Codes / Kódok (ellenőrző kódok), a Wi-Fi elemeket, valamint a Security / Biztonság gyűjtemény alatt azokat a felhasználónév és jelszó párokat, amelyeket vagy adatszivárgási esemény során potenciálisan feltörhettek, vagy túl egyszerűen kikövetkeztethető, és ezért nem biztonságos. Ezekhez az Apple tanácsokat is biztosít, hogy miként tudjuk megváltoztatni a paramétereit.



Számos biztonsági felhívás oka pusztán az, hogy ugyanazt a jelszót másutt már használtuk, így ezekkel nem feltétlenül kell foglalkozni, de vannak olyan esetek is, amikor ténylegesen feltörték az adott weblapot, és a jelszó bizonyítottan nyilvánosságra került. Ilyenkor célszerű vagy lezárni a kontó használatát, vagy megváltoztatni a jelszót. (Ezekkel kapcsolatban fontos tudni, hogy számos esetben a fiókot a szolgáltató automatikusan törli, ha sokáig nem használjuk, vagyis lehet a Passwords / Jelszavak programban olyan mentett felhasználónév-jelszó páros, amely egyébként már nem engedne belépni az adott lapra. Ezekkel nincsen teendőnk, illetve törölhetjük is.)



A jelszavak kezelését és a mindennapok során történő felhasználást a System Settings / Rendszerbeállítások program General / Általános részén az Autofill & Passwords / Automatikus kitöltés és jelszavak felületen tudjuk kezelni: itt van mód beállítani a Passwords / Jelszavak adatainak használatát az önműködő kitöltéshez.

E felületen van mód választani az esetleges alternatív jelszó tároló alkalmazások között is, hiszen e területre számos alternatíva érhető el régebb óta, minthogy az Apple bemutatta a Passwords / Jelszavak alkalmazását.



©MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2024. szeptember 18.

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: