Pompeii a világ leghosszabb ideig tartó régészeti feltárásának helyszíne, ahol most az iPad forradalmasítja a tudósok kültéri munkáját. Papírra vetett piszkozatok és vázlatok helyett a kutatók iPad alkalmazásokat használnak annak érdekében, hogy rögzítsék a történelem gazdag adatállományát a helyszínen - könnyebben és nagyobb pontossággal.

Dr. Steven Ellis a Cincinnati Egyetem régészeti küldetésének vezetője a Pompeii helyszínen, és az idei évének talán legnagyobb felfedezése az iPad volt. Ellis az iPad képében megoldását látja a régészet szakterületének legnagyobb kihívására: a romok között feltárt információtömeg pontos és hatékony rögzítésére.

A legtöbb régész pontosan ugyanúgy dolgozik napjainkban, mint kollégáik 300 évvel ezelőtt: "Ceruza és papír az alapja: le kell rajzolni az eredményeket papírra vagy előre legyártott űrlapok felületére. Ez az alapvető gond: a papír megsérül, elkeveredik, elég, vagy éppen olvashatatlan kézírással írják. És legvégül digitalizálni kell, vagyis mindenképpen számítógépre kerül."

Noha a mobil számítógépek kiváltják a papírt, a kültéri munkáknál ritkán használatosak, mivel egyrészt nagyok, másrészt a beviteli lehetőségeik korlátozottak, ráadásul a billentyűzet és csatlakozófelületek érzékenyek a porra, ami egy romterületnek tipikusan jellemzője.

Dr. Ellis azonban talált egy jobb módszert az adatok gyűjtésére, amely forradalmasítja a jelenlegi munkáját Pompeii főútjának felszín alatti feltárása kapcsán. Ő és harmincöt diákjából álló csapata azzal a céllal csatlakozott Pompeii feltárásának több mint 350 éves történetébe, hogy felderítse, miként is éltek a középosztálybeli pompeii családok az Vezúv időszámítás szerinti 79-ben történt kitörése előtti 2000 évben.

"Szerencsés vagyok, hogy hozzájárulást kaptam, hogy felássuk a főút teljes környékét, így nem csupán egyetlen házat tárunk fel, hanem családok egy teljes közösségét ismerhetjük meg 3-4000 év távlatából, nyomon követve a fejlődésüket is."

Az iPad használatának ötlete Dr. Ellis egy kollégájától, John Walrodttól származik, aki a régészeti kutatások digitális adatbázisainak szakértője. Wallrodt többféle tábla számítógépet kipróbált már a régészeti kutatások során, de igazán egyik sem vált be. A komoly változást 2010. januárja hozta, amikor az Apple bemutatta az iPad táblaszámítógépet, amely már paramétereiben is ideális eszköznek tűnt, a kipróbálást követően pedig bizonyított. "Tökéletesen mobilis, mozgó alkatrészek nélkül, többujjas érintőképernyővel, egy olyan akkumulátorral, amely az egész munkanapot kibírja: az iPad olyan, mintha kifejezetten a mi igényeink szerint gyártották volna" - mondja Wallrodt.

"Sokat segít a lehetőség, hogy oly sokféle adatot tudunk rögzíteni egy-egy eredményről, majd mindezt beállítani egy idővonalra, és összekapcsolva látni a munkánk eredményét. A csapat tagjai nem csak gépelhetnek, de rajzolhatnak is a képernyőre az ujjukkal, és mindezt pontosan, akár a fotók fölé rétegelve, összehasonlítva a mérési adatokkal. Ez teszi az iPadet számunkra ideális, egy eszközös megoldássá" - egészíti ki Ellis.

A régészeti ásatások során hagyományosan négyféle adatot rögzítenek: a talaj rétegeinek adatait és tulajdonságait, a mélységet és a feltárás által érintett területet, napi rajzokat az ásatási árokról és annak méreteiről, illetve egy Harris Mátrixot, amely illusztráció a rétegek közti kronológiai kapcsolatról.



Az iPad segítségével Wallrodt újraalkotta ezeket a funkciókat az App Store-ban kapható alkalmazások segítségével. Az FMTouch kiváltotta a papírt, lehetőséget adva a kutatók számára, hogy közvetlenül gépeljenek információkat az adatbázisaikba az iPaden. A Pages révén jegyzeteket lehet készíteni, illetve a dokumentumba importálni más programokkal készített karcolatokat, vázlatokat, fényképeket. A nagyítható vektoros rajzok készítésére az iDraw alkalmazás szolgál. Az OmniGaffle révén pedig a mátrix illusztrációk is elkészíthetők.

"Az iPad kiváltotta ezt a négy alapfunkciót, és további sokszáz extrát biztosít" - mondja Wallrodt. "Arról nem is beszélve, hogy a papírkötegek most már egy 0,73 kg tömegű termékre cserélődtek."

Dr. Ellis szerint az iPad alkalmazása megspórolt számára egy év adatbevitelt, a papírok feldolgozásának folyamatát, és annyira meggyőzte őt az új technológia, hogy több kollégáját is felszerelt az eszközzel. "Pompeii felbecsülhetetlen értékű emlékanyagának feltárása látványosan gyorsabbá vált az iPad révén és csodálatosan egyszerűbbé is, nem beszélve az adatállomány biztonságáról."

A saját küldetését ért hatásokon túl Dr. Ellis szerint az iPad forradalmasítja a régészet többszáz éves tudományának módszereit a terepen. "Egy generációval ezelőtt a számítógépek elterjedése elősegítette, hogy a diákok ne csak látványos nyomatokat nézzenek a falakon, hanem a részévé válhassanak a világ másik végén zajló kutatásnak, ami egy nagy előrelépés volt. Az iPad használata az ásatások során egy újabb ilyen előrelépés, és büszke vagyok, hogy ennek a részese lehetek."





Cikk: Apple.com 2010

A csapat által használt szoftverek az iPaden:
iDraw rajzolóprogram
Pages szövegszerkesztő alkalmazás
FMTouch mobil FileMaker adatbázis alkalmazás
Az OmniGaffle alkalmazás

Kapcsolódó lapok:
Xsan fájlrendszer a Cincinnati Egyetemen