A Preview / Megtekintő alkalmazás a képek és PDF dokumentumok megnyitásán túl sokféle szerkesztési műveletre is képes, amely a képekkel kapcsolatos. Ennek keretében lehetőség van a vizuális megjelenést javítani, a képet átméretezni, a formátumát megváltoztatni, vagy éppen egy képrészletet kivágni belőle, és teljesen új fájlt létrehozni. E sokféle tudásanyagot mutatja ezen írásunk.

Elforgatás
Napjaink digitális fényképezőgépei és mobiltelefonjai általában tökéletesen érzékelik a vízszintet, így nagyon ritkán fordul elő, hogy egy kép nem megfelelően állna, hanem el kell forgatni.



A Preview / Megtekintő erre a feladatkörre igen kényelmesen használható eszköztárat kínál. A Touch Bar felülettel rendelkező MacBook Pro modellek esetén az értésérzékeny sávban megjelennek a forgatást szolgáló gombok: egyszerűen bökéssel tudjuk 90 fokban megdönteni a képet balra vagy jobbra.

A Touch Bar nélküli gépeken az eszköztáron található egy négyzet, amelyet balra ívelő nyíl érint: ennek segítségével is lehetőségünk van 90 fokban balra forgatni a képet. Az Alt billentyű nyomva tartásával a forgatás iránya változtatható, és jobbra tudjuk 90 fokonként dönteni a képet.

Ugyanezek a funkciók érhetőek el billentyűparanccsal is: a Command + L parancs segítségével 90 fokban balra dönthető a kép, míg a Command + R paranccsal 90 fokban jobbra.

A tükrözés funkció azonban csak menüből érhető el: a két opció a Tools / Eszközök menüben található: Flip Vertical / Függőleges tükrözés, illetve Flip Horizontal / Vízszintes tükrözés.

Méretek változtatása
A képekkel kapcsolatos igen gyakori igény, hogy a méretüket megváltoztassuk. Amikor készítünk egy remek fotót, az általában hatalmas méretű, és sok megosztási lehetőségnél igény a kis méret. Olyan is előfordul, hogy a fotóinkat elküldjük valamilyen második félnek publikálásra, és előírás, hogy 1600 x 1200 képpontnál ne legyen nagyobb, de a fényképezőgépünk ennél jóval magasabb felbontású képeket készít.

Szerencsére a Preview / Megtekintő igen praktikus megoldást kínál erre a problémakörre, amely ráadásul arra is képes, hogy kötegelve végezze el a feladatot, azaz egyszerre sok képet tudjunk átméretezni.



A kötegelt munkavégzés alapvető igénye, hogy egyszerre nyissuk meg a képeket, ezáltal azok egy ablakba kerüljenek. Hogy egy ablakba kerültek, azt a Preview / Megtekintő programablakának bal oldalán lévő oldalsávon láthatjuk: ott egymás alatt megjelenik az összes kép.

Megjegyzés: Ha valamelyik kép külön ablakban nyílna meg, azt zárjuk be, és a Finder felületéről egyszerűen húzzuk oda a többi képet tartalmazó ablak oldalsávjába. Ekkor az is abba az ablakba kerül bele.

Ha ez megtörtént, akkor ki kell választani az összes képet: ennek legegyszerűbb módja egy billentyűparancs, a Command + A, de az Edit / Szerkesztés menü Select All / Összes kiválasztása parancsával is elérhetjük, vagy az egérrel a legelső elemre kattintást követően legörgetve, és a Shift billentyű folyamatos nyomva tartása mellett az utolsó elemre kattintva is végrehajtható.

Amikor minden kép ki van választva, a fájlnevük mögött sötét színű kiemelés látható. Ekkor a Tools / Eszközök menü Adjust Size… / Méret beállítása… parancsot választva érhetjük el az átméretezést szolgáló párbeszédablakot.



Ebben többféle elterjedt méret közül választhatunk az egészen kicsitől a nagyobb méretűekig: 320 x 240 képponttól 1920 x 1080 képpontig. A Preview / Megtekintő minden esetben a szélességet veszi alapul, tehát az álló képek esetén a méretet úgy módosítja, hogy a magasság nagyobb lesz, mint a fekvő képek esetén. Ez azt az igényt is felveti, hogy például web alapú megjelenésnél az álló képekkel külön foglalkoznunk kell.

Megadható egyedi méret is, ha a gyárilag definiáltaknál nagyobb méretben kívánjuk kicsinyíteni a fotókat: a Custom / Egyéni opciót választva a felnyíló menüből az alatta lévő Height / Magasság és Width / Szélesség mezők egyikébe begépelhetjük a kívánt értéket. A Preview / Megtekintő alapértelmezés szerint megtartja a képarányt, vagyis ha a szélességet megadtuk, abból következik a magasság értéke.

Amennyiben a torzítás is vállalható, akkor a Scale proportionally / Méretezés arányosan opciót deaktiválva tudjuk kikapcsolni a oldalarányos átméretezést. Ekkor a kép tehát torzulhat, és az általunk megadott szélességre és magasságra változtatható.

A Preview / Megtekintő az átméretezés esetén képes arra, hogy a képpont sűrűséget is csökkentse az új mérethez illeszkedően, ha a Resample Image / Kép újramintázása opció be van kapcsolva. Ezzel a paraméterrel a fájlméret is optimálisan csökken.

Rendkívül hasznos funkció, hogy a párbeszédablakban azt is látjuk, hogy mekkora volt a fájlméret, és mekkora lesz az átméretezés eredményeként. Ha például egy weblapra való feltöltésnél az az igény, hogy nem lehet 1 MB-nál nagyobb a kép, akkor a 11 MB-os fényképünket annak megfelelően tudjuk kicsinyíteni, hogy a fájlméret ne lépje át a megadott korlátot.

Az összes fájl átméretezésén a Preview / Megtekintő a rendszerünk gyorsaságától és a képek mennyiségétől függően néhány másodpercet dolgozik. A bezáráskor a fájlok az új méret szerint mentésre kerülnek, külön exportálási és mentési igény nem merül fel, mert a Preview / Megtekintő ezt intelligensen elvégzi.

Vágás
A méret természetesen nem csak átméretezéssel, hanem különféle kijelölésekkel és ebből következő vágással is módosítható. A vágás során a kép egy részétől megszabadulunk, és csak egy kisebb részletét tartjuk meg. Ekkor a kép mérete csökken, méretaránya változhat.

A vágás alapja minden esetben valamilyen kijelölés, amelynek több módja is van. A vágás végeredményeként lecsökkenthetjük az ablakban lévő képet a lényeges témára, kimásolhatjuk a kívánt részletet egy másik programban való használatra, vagy akár új fájlt hozhatunk létre a kivágott tartalomból.

Elsőként tehát ismerkedjünk meg a kiválasztás eszközeivel a Preview / Megtekintő alkalmazás felületén, amely erőteljesen épít a Touch Bar sávval rendelkező MacBook Pro modellek extra tudására.



A kiválasztás egyszerűen egér húzással történik: ha a képen lenyomva húzzuk az egérkurzort - mobil gép esetén a Mac ujjkövetőjével -, akkor egy téglalap alakú szaggatott vonalas kijelölés keletkezik.

Ezt a kijelölt részt kimásolhatjuk vagy lecsökkenthetjük erre a részre a kép méretét: a másolás a Command + C (Edit / Szerkesztés menü Copy / Másolás parancsa), a képméret lecsökkentése a Command + K (Tools / Eszközök menü Crop / Méretre vágás) paranccsal érhető el.

Tipp: A kimásolt részletből a Command + N (File / Fájl menü New from Clipboard / Új dokumentum a vágólapról) paranccsal új fájlt hozhatunk létre.



A Preview / Megtekintő természetesen nem csak téglalap alakban képes kijelölni egy területet, hanem más alakokban is. A Touch Bar felülettel rendelkező MacBook Pro gépek tulajdonosai egy spontán kijelölést követően a Touch Bar sávra pillantva észreveszik, hogy a Preview / Megtekintő a négyzet alak mellett kört, lasszót, valamiféle portré képet és egy varázspálcát is megjelenít, mint kiválasztó eszközöket. Hasznos lehetőség, hogy itt megtalálható a Crop / Vágás gömb is, amely révén nem kell a Command + K billentyűparancsra emlékeznünk, hanem rendelkezésünkre áll a funkció egy bökésnyire.



A Touch Bar felület nélküli gépeken a Preview / Megtekintő ablak eszköztárán lévő Markup Toolbar / Jelölő eszköztár megnyitásával érhetjük el ezeket a képességeket. Ez egy kis bőrönd a Preview / Megtekintő eszköztár jobb oldalán, a keresőmező mellett.

Megjegyzés: A Markup Toolbar / Jelölő eszköztár kiválasztáson, kijelölésen kívüli funkcióiról egy külön írás foglalkozik. Ez a cikk érintőlegesen utal rá, mivel az eszköztár rejti a kijelölési funkciókat is.



A szaggatott négyzet és kör talán nem szorul részletesebb magyarázatra: az elsővel tetszőleges téglalapot, a másodikkal ovális alakzatot választhatunk ki. Ezeket másolhatjuk, kivághatjuk, törölhetjük is a képből. A Shift billentyű nyomva tartásával az ikonoknak megfelelően lehetőségünk van szabályos alakzatokat kijelölni: a téglalap kiválasztás esetén négyzet alakú, a kör kiválasztás esetén szabályos kör alakú kijelölés keletkezik.



A lasszó segítségével tetszőleges, a kezünk ügyességével formázott kijelölést hozhatunk létre. Az erőteljesen felnagyított képeken akár pontosan körbe tudunk jelölni így egy részletet. A Preview / Megtekintő az ilyen kivágás esetén nem cikkcakkosan vág, hanem valamennyire finomítja a széleket, de ettől függetlenül sok precízebb alkalmazás létezik erre a célra, akár az Adobe Photoshop okos eszközei, akár a kiváló Pixelmator alkalmazás kijelölő eszköztára, amelyek sokkal precízebb, akár folytatólagosan, több lépcsőben elvégzett kijelölési műveletekre is alkalmasak.



A profilképre emlékeztető kijelölési megoldás egy igen okos találmány az Apple részéről, amely a Smart Lasszó / Intelligens lasszó nevet viseli. Ez a név utal arra, hogy a lasszóhoz hasonlatosan valamilyen alakzatot jelöl ki a képből az eszköz. A különbség annyi, hogy az intelligens lasszó használatakor egy markáns pirosas sávot húzunk, és a Preview / Megtekintő program érzékeli az éleket, a határvonalakat, és próbálja annak megfelelően alakítani a kijelölést, segítve a képrészlet elkülönítését a háttértől. A rajzolás úgy történik, hogy törekednünk kell arra, hogy az egérkurzort a megtartani kívánt tartalom határvonalán húzzuk, az okos lasszó pedig piros színű árnyalatban körberajzolja a területet. Nagyon fontos, hogy a megtartani kívánt rész széle mindig legyen benne a piros színnel lefedett területben, egyik irányba se lógjon ki abból, mert akkor az egész képre viszonyítva pontatlan lesz a kijelölés. Az okos lasszó akkor a legpontosabb, ha minél precízebben rajzoljuk körül a tárgyat.



Olyan képek esetén, ahol a háttér jól elválasztható, ez a kijelölési mód nagyon hatékony. Érdemes lehet továbbá felnagyítani a képet, mivel a kijelölés vastagsága a nagyítás mértékétől függetlenül egyforma vastagságú. Egy iMac 27” óriási kijelzőjén ezáltal nagyobb részletességgel tud elemezni a Preview / Megtekintő, ha a nagyítás mértéke nagyobb.

A megoldás abszolút hátránya, hogy nem tud görgetni a kijelöléssel, vagyis ha a nagyítás miatt egyes részek kívül esnek a képernyőn, akkor nem tudunk odagörgetni, így képernyőnyi méretnél nagyobbra nem tudunk nagyítani. És ezzel összefüggésben hiányosság, hogy nem lehet folytatni a kijelölést, azaz nincsen additív kijelölés a programban.



Tipp: Ha lassan mozgunk az egérrel, célszerű az asztalon nagyobb helyet hagyni, mivel a nagyítás révén viszonylag nagy területet kell bejárnunk. Amennyiben határozott vonalak alkotják a kijelölni kívánt tartalmat, és a gyorsabb egérmozgásokra is lehetőségünk van, akkor természetesen nincsen szükség lényegesen nagyobb helyre.

Az így körbevágott képet aztán ki tudjuk másolni, és akár másutt felhasználni.

Az ötödik kijelölési lehetőség az Instant Alpha / Intelligens maszkolás, amely funkció ismerős lehet azok számára, akik részletesebben megismerkedtek a Pages, az iBooks Author vagy bármely olyan Apple alkalmazással, amelyik képeket kezel. Ennek használatát részletesebb, különálló írás öleli fel.
Bővebben a Preview / Megtekintő alkalmazás Instant Alpha / Intelligens maszkolás kijelölési mechanizmusáról…

Konvertálás: Fájlformátum változtatása
Egy képekkel kapcsolatos alkalmazás részéről alapvető funkció a fájlformátum módosítása. A Preview / Megtekintő esetén sincs ez másként: a program egyik alapvető tudása a konvertálás, azaz a formátum változtatása.



A legegyszerűbb lehetőség a PDF létrehozása: a Preview / Megtekintő File / Fájl menüjében található egy Export as PDF… / Exportálás PDF-ként… opció, amely segítségével villámgyorsan PDF iratot hozhatunk létre a képből.

A PDF gyakorta nyomtatást megelőző formátum, ezért a Preview / Megtekintő program megközelítése is ennek megfelelő. A Show Details / Részletek megjelenítése gombra kattintva papír méret beállítását kínálja fel a program, illetve a dokumentum mentésének irányát is beállíthatjuk. A PDF iratok egyik jellegzetessége, hogy titkosítani tudjuk őket, hogy csak az illetékesek nyithassák meg: az Encrypt / Titkosítás opció kipipálásával jelszóval védhetjük az iratot.



A PDF mellett természetesen több egyéb formátumot is választhatunk: ezek a File / Fájl menü Export / Exportálás menüpontjában találhatóak. A JPEG és JPEG-2000 opciók esetén a tömörítés mértékét is beállíthatjuk, ezzel csökkentve a kép méretét, és rontva annak minőségét. A JPEG iratot minden platform meg tudja nyitni, a JPEG-2000 fájlt azonban több böngészőprogram nem tudja értelmezni, vagyis a kompatibilitása kissé szűkösebb, mint a JPEG-nek.

Az OpenEXR formátum a filmiparból származik: a legendás Industrial Light and Magic cég fejlesztette ki, és alapvetően nagy dinamikatartományú képek tárolására szolgál. Az Adobe Photoshop is használja ezt a formátumot, illetve a Preview / Megtekintő is képes ilyen formátumban exportálni. Az OpenEXR a maga szakterületén igen előnyös formátum, ugyanis a klasszikus 8- és 10-bites tárolás mellett 16- és 32-bites képpontokat is támogat, vagyis az átlagosnál nagyobb részletességet tesz lehetővé.

Ebből a menüből is lehetőségünk van PDF iratot exportálni, amely azonban nem a nyomtatási előkészítést szolgálja, hanem egyszerűen PDF-fé alakítást tesz lehetővé. Ennek köszönhetően itt nem a papír méret beállítás jelenik meg, hanem különféle Quartz szűrőket helyezhetünk el a képen. (A Quartz az Apple grafikus motorja, amely révén a videókártya biztosít egyes vizuális funkciókat, például effekteli a képet.) Nagyon szép fekete-fehér, szépia vagy éppen kék tónust tudunk itt a képre alkalmazni.

A PNG (Portable Network Graphics) és a TIFF (Tagged Image File Format) hagyományosan nem tömörített formátumok. Legfőbb előnyök azonban, hogy támogatják az átlátszó, úgynevezett alfa csatornát. Ha a képből a korábbiakban leírtak szerint kivágtunk egy részletet, amely nem téglalap alakú, akkor az üresen maradt rész átlátszóságát a PNG vagy a TIFF képes megőrizni. A PNG esetén ennek megfelelően az egyetlen beállítás, hogy megmaradjon az átlátszó alfa csatorna (Alpha), vagy helyettesítsen a program a helyére fehér színt. A TIFF esetén szintén beállíthatjuk az átlátszóság megőrzését, emellett tömörítési technológiát állíthatunk be. (A TIFF nyersfájl elképesztően nagy méretű: egy 8 MB-os JPEG akár 70 MB-os TIFF is lehet, azonos tartalommal.)

Bármelyik fájlformátumot választjuk, a Save / Mentés gombbal tudjuk véglegesíteni a műveletet.

Tipp: Ha több fájl formátumát szeretnénk változtatni, akkor nyissuk meg őket egyszerre, és az oldalsávon mindet kiválasztva egyetlen műveletben végezhető el az összes kép átalakítása más formátumra.

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2010. V. 4.
Frissítve: 2017. június 2., 2017. július 6.


 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: