A Safari egy rejtett, ám igen hasznos képessége a Develop / Fejlesztő menü, amelyet az Apple elsősorban webfejlesztőknek biztosít a böngészőjében - legyen szó Mac-es alkalmazások fejlesztőiről, vagy éppen weblap készítőkről. A menü rendelkezik néhány olyan hasznos képességgel, amelyet az átlag felhasználók is kamatoztathatnak - értve ez alatt azokat a Mac tulajdonosokat, akik nem webfejlesztők vagy programozók.

A Develop / Fejlesztő menü korábban Debug menüként élt a Safariban, de az Apple, mint a világ egyik legjobb marketing érzékkel rendelkező cége nyilván nem engedhette, hogy a "bug" szó kapcsolódjon az egyik legfelkapottabb programjához, így a menüt fejlesztői menüvé nevezték át.



Bekapcsolása a Safari programmenüből elérhető Preferences / Beállítások ablak Advanced / Kibővített felületének legalján történhet: itt kell kipipálni a Show Develop menu in menu bar / Fejlesztő menü megjelenítése a menüsoron opciót.

Mire is jó a Develop menü? Ezt a menüt elsősorban a webfejlesztők igényei szerint alakította ki az Apple, noha sokan nem is tudnak arról, hogy milyen remek lehetőségek találhatók meg itt. Az első például, hogy egy fejlesztés alatt álló weblapot a Safariból követlenül meg tudunk nyitni más böngészőkkel, hogy tesztelhessük a munkánkat. Az Open Page with menüben megtalálhatók a telepített webböngészőink, mint a Firefox, Camino, Opera vagy hasonlók, és ha egy weblapot szeretnénk tesztelni, hogy minél több felhasználó számára ideálisan jelenjen meg, a Safarinak ezen menüje igen hasznos segítség.

Sokak számára lehet hasznos viszont a User Agent menü. A User Agent egész pontosan azt a paramétert jelenti, amit a böngészőnk saját maga azonosítására elküld a weboldalnak. A webfejlesztők ugyanis bele tudnak építeni a weboldalukba olyan képességet, amely révén azonosítják, hogy milyen böngészővel látogatják a lapot. Ez többnyire ártalmatlan azonosítási lehetőség, de nem ritkán kellemetlen lehet, ha nem az Internet Explorer 10.0 böngészőt használjuk - vannak bankok és kereskedelmi weboldalak, hitelintézetek, amelyek csak a Windows-os Internet Explorerrel engednek belépni a weboldalaikra. Ilyenkor a Safari felhasználók - noha a böngészőnk alkalmas arra, hogy tökéletesen megjelenítse a lapot - kénytelenek más megoldáshoz folyamodni. Ezen esetek legnagyobb részében azonban az adott weboldal nem tesz mást, mint azonosítja a Navigator User Agent-et, azaz azt a paramétert, amit a böngésző kiküld magáról. Ha a Safari Develop > User Agent menüjében magunkat Internet Explorer 7-nek mutatjuk, akkor nagyon sok ilyen oldalra be tudunk lépni.

Természetesen nem oldja meg ez a módszer azoknak az egyre csökkenő számú oldalaknak a látogatását, amelyek különböző Microsoft specifikus megoldásokra építenek - ActiveX, Microsoft Java alkalmazások, és hasonló nem szabványos keretek.

A User Agent azonosítás akkor is praktikus lehet, ha egy saját fejlesztésű weboldalunkon valamiféle eltérő belépési megjelenést akarunk a különböző böngészőkkel látogatóknak - ha például a Safarit használókat külön üdvözölni kívánjuk, akkor a User Agent menü segítségével tesztelhető, hogy a többi böngészővel látogató mit látna. De olyankor is hasznos, ha a Mac-en tesztelünk egy iOS rendszerekre szánt weboldalt, amely egészen másként jelenik meg a mobil operációs rendszereken, mint az asztali operációs rendszeren.

Próbaképpen például érdemes megnézni a YouTube portált, amely merőben más, ha mondjuk az iOS - iPad opciót választjuk ki azonosításnak, mintha az macOS alól tekintjük meg. Az iOS verzióban sosem fordul elő, hogy a Flash bővítményre vonatkozó igény megjelenne, hiszen teljes mértékben H.264 alapú kódolásban prezentálja a YouTube a videókat. Más, bökés alapú a tartalmak kiválasztása, és a vezérlés is.



Fontos tudni, hogy a Safari ettől még Safari marad, tehát nem fogja megmutatni, hogy az adott weboldal hogyan is nézne ki az adott böngészővel betöltve, kizárólag saját maga azonosítását módosítja a szerver oldal irányába.

Webfejlesztők számára lehet még fontos az alsó Disable sor, amelyek révén kikapcsolható a gyorsítótár (Cache), amely az általános böngészést segítő, fejlesztők számára talán a legirritálóbb funkciója egy böngészőnek, amely révén a változtatások csak a tár ürítése után lesznek láthatók. Ha nincsen gyorsítótár, akkor a Safari nem csak a PHP fájlokból, hanem a HTML fájlokból és a képekből is a legfrissebbeket tölti be, ami egy web alapú áruháznál fontos szempont.



A képek kikapcsolása (Disable Images) olyan weboldalaknál lehet előnyös, amelyeken főleg a szöveges tartalom a fontos, és mondjuk GPRS interneten nézelődünk, és nincsen időnk megvárni, amíg minden kép betöltődik - például a MacWorld magazin lapját GPRS-en csak így érdemes nézni.

A Disable sor következő tagjai a stíluslapokat, Java vonatkozású tartalmakat és a weblap specifikus okosságokat kapcsolják ki - ezek főként fejlesztéskor jók, ha valamiben hibát észlelünk, és szeretnénk kizárni, hogy mi is az.



A közbeékelt felületek igen hasznos fejlesztői képességekkel bíró belső kis alkalmazások, amelyek segítenek weblap tervezési hibák elhárításában, illetve lehetővé teszik a weblap betöltődésének tesztelését is. A Web Inspector nevű felület a weblap különböző részeinek színkódolt forráskódját jeleníti meg, és akár hierarchikus ág nézetben is vizsgálhatjuk az egyes weblap elemeket - ha például valami helykitöltő átlátszó kép nem ott van, ahová szeretnénk, akkor ez a felület a Safari ablakon belül megmutatja, hogy hol van - spacer.gif fájlokat kiválóan lehet keresgélni és azonosítani vele.

A másik okos dolog az idővonalak ábrázolása (Timelines / Idővonalak), amely webtárhelyek tesztelésére kiválóan alkalmas, ugyanis nem pusztán azt mutatja meg, hogy egy szerver milyen gyorsan válaszol, hanem magát egy lap betöltődési folyamatát. Ez segíthet csiszolni a weblap forráskódját is - például a különböző elemek betöltődési sorrendjének változtatásával.

Ez a lehetőség elsősorban akkor lehet fontos, ha tárhely szolgáltatót választunk, és a nyers statisztikák helyett azt szeretnénk tudni, hogy ténylegesen mennyi idő alatt töltődik be egy webloldal. (Sok esetben a szolgáltatók csak az internet kapcsoltuk sebességével hirdetnek, holott az sem mellékes, hogy milyen platformon fut a weblap, és a szerver mennyire jól kvalifikált számítógép.)

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József, 2008. V. 12.
Frissítve: 2015. június 7.