Noha a bolygó lakói egyre több információt kapnak a globális felmelegedésről, és tájékozódnak, hogyan is lehet alkalmazkodni a klímaváltozáshoz, a Columbia Egyetem Nemzetközi Klíma- és Társadalomkutató Központja (IRI) évek óta tanulmányozza ezt a súlyos témát. Az IRI csapatának az a feladata, hogy stratégiákat fejlesszen ki és alkalmazzon a fejlődő országok éghajlattal összefüggő kockázataira és esélyeire. Az intézet számítógépparkjának adatbankja 2005. decembere óta Xsan alapú megoldáson nyugszik.Az adatbank egy nagyméretű és szabad hozzáférésű interneten elérhető eszköz, amely lehetőséget ad arra, hogy a felhasználók megnézzék, módosítsák és letöltsék a több mint 400 klímával összefüggő adathalmazt. A rendszert több mint hatvanezren használják minden évben 120 ország kutatói közül, és számukra alapvető fontosságú az Apple rendszere, amely lehetőséget ad a keresett adatok gyors és hatékony megkeresésére és letöltésére.

Az IRI adatbank többféle szolgáltatást használ, többek között web proxyt és adatbázis kiszolgálókat, illetve egy egyedi alkalmazást (Ingrid), amely webalkalmazásként működik, és az információ lekéréseknél van szerepe. Az adatokat egyszerűen webböngésző segítségével tudják elérni a kutatók bármilyen HTTP kliens alkalmazással. Az adatok többféle szabványos formátumban is letölthetők, mint egyszerű adatfájlok, táblázatok, szövegek vagy animált GIF állományok. Ha szükséges, az adatokat a letöltés előtt képes feldolgozni a rendszer - átlagolni és mintákat készíteni belőle.

Az adatbank ilyen sokoldalú funkcionalitása okán igencsak I/O igényes, azaz óriási kimenő és bejövő forgalmat kell ellátnia. A felhasználók kérhetnek nagyon összetett adathalmazokat, vagy például egyszerre sok különálló adathalmazt. A rendszernek pedig ezeket a kéréseket kielégítő sebességgel kell kezelnie, hiszen rengeteg felhasználó használja az adatbankot. Egy-egy kérésnél akár egy terabyte-nyi adat is megmozdulhat az összetett adatállományok vagy azok vegyítése miatt. Ehhez nyilvánvalóan olyan rendszer szükséges, amelynek megvan a képessége arra, hogy ilyen bámulatosan nagy sebességre legyen képes. Mivel a rendszer 24/7 üzemben, azaz a hét minden órájában üzemel, így a megbízhatóság is alapvető.

Az Xsan költséghatékony és jól működő megoldás

Az IRI informatikai vezetője, Leo Ostwald a felelős az IRI adatbank hardver és operációs rendszer oldalaiért. Az ő dolga volt a SAN (storage area network) megoldások kiértékelése még az előtt, hogy az Apple megoldás mellett döntött volna az intézet. Elmondása szerint két kulcs oka volt, hogy az Xsan mellett döntöttek: a teljesítmény és az ár.

"Ha más megoldásokat megnézünk, azt láthatjuk, hogy nem lehet kiszámítani a hirdetések alapján, hogy mit fogunk kapni a termék megvásárlásával. Az Xsan kapcsán nagyon fontos szempont volt, hogy az Apple ténylegesen képes demonstrálni azt az átviteli sebességet, amit ígér, nevezetesen többszáz megabájtot másodpercenként, illetve a nagy méretű fájlrendszerek kiszolgálásának képességét. Az I/O teljesítmény kimondottan kulcs szempont volt, amiért az Xsan mellett döntöttünk."

"Emellett" - folytatja Ostwald - "a megoldás anyagilag elbírható is: az Xsan eléggé versenyképesen van árazva más SAN termékekkel szemben. A másik előny az Xsan együttműködési lehetősége a StorNext FX megoldással, amely Xsan kliensként hozzákapcsolhatóvá teszi néhány régebbi adattömbünket a mostani rendszerhez. Egyértelmű volt, hogy az Xsan segít kordában tartani a költségeinket, és minimálisra csökkenti a meglévő adatállományaink bekapcsolását az új rendszerbe."

Az Apple platform óriási teljesítménye

"Mindig aggodalomra ad okot egy új operációs rendszer bekapcsolása egy már meglévő adatbankba" - mondja Ostwald - ", de ahogy több és több Xserve rendszert kapcsoltunk be a számítógépes környezetünkbe, az IT csapat egyre inkább jártasságot szerzett a macOS Server használatában. Ezek után elmondható, hogy maximálisan elégedettek vagyunk azzal, ahogyan az Apple szervereink és tárhely rendszerünk működik. Ha bármely egység meghibásodna, az Xsan redundanciája biztosítja, hogy a főszerverek azonnal átállnak a másodlagos szerverekre, és minden folyik tovább megállás nélkül. Eddig ugyan még nem volt ilyen problémánk: az Xsan stabilan és megbízhatóan üzemelt."

Az Xsan alapú adatbank kielégíti a növekvő igényeket

Ostwald elmondása szerint a Columbia Egyetem IRI adatbázisa képes lépést tartani a klímaváltozást kutató tudósok növekvő igényeivel. A rendszer napi 27 ezer, havi 2,5 millió kérést teljesít, és napi átlagban 7 gigabyte-nyi adat kerül továbbításra.

A drámai adatmennyiség mellett Ostwlad szerint az Xsan előnye még a hihetetlenül nagy rendszerhatékonyság. "Egy-egy kérés után az Xsan lehetővé teszi a nagy adatállományok gyorsítótárba tételét és indexelését, így aztán nem szükséges minden esetben a merevlemezekről kiolvasni a fájlokat. Ez a megoldás más SAN megoldásban sokkal kevésbé hatékonyan működik. A korábbinál sokkal gyorsabban tudunk nagy adatállományokat kiszolgálni, például tartósan képes a rendszer 200 és 300 megabyte közötti másodpercenkénti átvitelre, ha folyamatos nagy terhelés éri."

Az Xsan a jövő felé növekszik

Ahogy a tudósok és klímaszakértők több és több figyelmet fordítanak a bolygó jövőjére, az IRI adatbank több és több adattal gyarapszik. Az Xsan jóvoltából ennek a növekedésnek nincsen akadálya, így a rendszer a jövőben is hasonlóan versenyképesen áll majd a kutatók rendelkezésére.

"Az IRI adatbank híján a kutatás sokkal kevésbé lenne hatékony, mivel manuálisan kellene mozgatni a nagy méretű fájlokat" - mondja Ostwald. "Az Xsan alacsony költség vonzata és nagy adatsűrűsége révén az adattömeg növelésével egyszerűen tudjuk növelni a rendszert több Xserve hozzáadásával, és ezzel nagyobbá és hatékonyabbá tesszük az adatbank működését."

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: