A Svájc fővárosában, Bernben működő Elektronikus Méida Centrum, német rövidítésével ZEM évi 100 komoly kihívást jelentő produkciót készít filmes szakemberek, külső szakértők és katonai szolgálatot teljesítő segítők jóvoltából minden évben. Sikerüket megannyi díj, kitüntetés és egyéb elismerés jelzi. Az Apple segít abban, hogy a korlátozott idő és alacsony költségek szorításában hatékony és minőségi munkát végezzenek.
A ZEM története még a XX. század közepén kezdődött: Henri Guisan (1874-1960.) a II. világháborúban a Svájci Gárda parancsnoka volt, és az ő fejéből pattant ki, hogy a védelmi erők önbizalmának javítására és a lakosság megnyugtatására olyan propaganda filmeket forgassanak, amely arról biztosít, hogy a svájci haderő eléggé erős, hogy megvédje a nemzetet minden oldalról. Tizennégy évvel a háború után a kormány létrehozta a Hadsereg Filmszolgálatának Szövetségi Tanácsát, egy szervezetet, amelynek feladata az volt, hogy elsősorban a hadsereg számára ismeretanyagot szolgáltató filmeket készítsen, hogy a hadkötelezettek egyfajta műveltséget is elsajátítsanak bizonyos történelmi konfliktusokról, hadi eseményekről. Akkoriban három alkalmazott évi pár filmet állított össze. Ma a feladat több mint száz különböző mozgóképes és multimédiás produkció elkészítése egyrészt a hadseregnek, másrészt a szövetségi kormány megrendeléseire.
A kormány által elfogadott "Army XXI" nevű haderő reform több területet fog össze, többek között a Védelmi Minisztériumot, a Polgárőrséget, és a tömegsport megszervezését és a létesítmények karbantartását végző Sports DDPS nevű szervezetet. Ennek keretében ezen állami hivatalok média megjelenését központilag egy cég, a ZEM végzi. A 44 fős állami vállalat feladata egyrészt az állampolgárok felé irányuló kommunikáció, információ átadás, másrészt az említett területek dolgozóinak célirányos oktatása, művelése. A ZEM feladata továbbá, hogy ezen kormányzati intézmények részéről összefoglalókkal, műsorokkal, vágóképekkel lássa el a független médiákat, a sajtót és a kereskedelmi televízió csatornákat.
A ZEM dolgozói kis csoportokban dolgoznak egy-egy produkción - olykor külső cégek és szolgáltatók bevonásával. Ezen kívül évente több mint 300 katona is megfordul a cégnél szolgálatot teljesítve. "Évről évre több száz ember cserélődik a cégnél" - mondja Hans-Peter Käser, - "ezért aztán olyan rendszerre van szükségünk, amely szabványokra épül, nagy teljesítményű és kiváló minőségű végeredménnyel szolgál." Így kerültek kapcsolatba az Apple megoldásokkal.
A produkciók szakmaiak, de kellően érdekesek: film a légierőről, kiképző videó a polgárőrségnek, reklám a toborzáshoz, vagy éppen dokumentumfilm a G8 csúcs biztosításáról. Az alkotások nem ritkán kapnak díjakat, és jelennek meg nemzeti és nemzetközi fesztiválokon is.
A díjaira igen büszke ZEM Bern üzleti negyedében található, és a 2005-ben négy darab Xserve-vel indított háttérszerverek mára egy tucatra bővültek, illetve kiegészültek az Apple sajnálatosan kifuttatott Xserve RAID rendszereivel is, amelyekből 14 darabot vásárolt az állami cég. Így összesen 35 TB tárhely áll a rendelkezésükre, amelyen a nyersanyagokat és a kész produkciók másolatait őrzik.
Az Apple alapú rendszer megjelenése óta a ZEM kialakított egy Xsan fájlrendszert, amely révén a különböző munkacsoportok egyszerre képesek hozzáférni ugyanazon munka különböző fázisaihoz és részfeladataihoz. Az Avid csomagot Final Cut Pro X-ra cserélték le, és megduplázták a tárolási megoldások számát. Mára egyetlen Avid szerkesztőterem maradt a régebbi produkciók esetleges újabb igénybevételéhez, feldolgozásához, de a cég szinte kizárólag a Final Cut Pro X csomag megoldásait, elsősorban a Final Cut Pro vágó alkalmazást használja. "Az Avidról való átállásunk erőszakosan indult, sokan ellenkeztek, akik megszokták a másik rendszert, de az első eredményeket látva hamar átszokott a stáb, és ma senki nem térne vissza" - emlékszik vissza Hans-Peter Käser. "A döntésünk oka akkor elsősorban anyagi volt: a hardver és a szoftver együtt lényegesen olcsóbb, mint egy Avid rendszer, és mint állami cég, a ZEM költségei mindig szem előtt vannak."
A befektetési stratégia egyszerű: "A legjobb megoldás a legkevesebb pénzért. Mivel az Apple megoldásokkal hatékonyabban használhatjuk a befektetésünket, így hamarabb megtérül a befektetett összeg." A szervezett és tervezhető költségvetés kialakítása céljából Käser kialakított egy rendszert, mely szerint az új gépek az audió-vizuális stábhoz kerülnek, és onnan mennek lefelé a nyomdai és DVD-tervező részlegekhez. Egy új gép 3 évig szolgál, amíg garanciás, utána alacsony áron értékesítik. Így a különböző részlegek nagyjából évente kapnak újabb gépet, és mindig a legfrissebb Mac Pro rendszer kerül a leginkább erőforrás igényes csapathoz.
A rendszer jelenleg 220 számítógépből áll, amelyek egy része dedikált videó munkaállomás, 150 darab Mac különböző multimédiás feladatokkal, és egy részük mobil számítógép a helyszíni felvétel és fotó igényekhez. Hans-Peter Käser nagyjából mostanára fejezte be az általa vezetett állami cégnél az Intelre váltást, így már minden gépen a legfrissebb Final Cut Pro X fut a macOS legújabb változatával.
Forrás: Apple.com Pro rovat
Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: