A gitárjáték alapvető előzménye a hangszer hangolása, amelyre az amatőr, hobbi és haladó felhasználók számára egyaránt sokoldalú GarageBand kétféle lehetőséget is kínál. A gitár hangolása révén a húrok a megfelelő hangot fogják adni, azaz pontos E, A, D, G, B és E hangokat.

Hangolás a Learn to Play hangszerjáték oktató felületen
Azok számára, akik a Learn to Play oktató funkció segédletével próbálnak gitározni tanulni, folyamatosan megtalálható a jobb felső felületen a Tuner gomb, amely egy hangvillával van jelölve, és amely nemcsak írja, hanem ábrázolja azt is, hogy éppen melyik húrt hangoljuk. A hangolás során tippet ad, hogy lazítsuk vagy feszítsük a húrt. Megpengetve pedig mutatja, hogy mennyi az eltérés a hangszer pontosságában. Elektromos gitár esetén a Mac hang bemenetét használva működik a dolog, akusztikus gitár esetében pedig a belső mikrofon érzékelésén alapszik a hangolás.

Miután minden húrt végigjártunk, egy otthoni szintre kiválóan hangolt gitárt tartunk a kezünkben.



Hangolás a GarageBand szerkesztési felületén
A GarageBand felületén bármikor elérhető a gitárhangolás eszköze, a Tuner paletta. Ez az eszköztáron található, hangvillával jelzett funkció nem csak mindig kéznél van, de testre is szabható, vagyis számszerűen megadható, hogy egy húrt milyen, az alapértelmezett 440 Hz-től eltérő frekvenciára szeretnénk hangolni 410 és 470 Hz között.



A gitárhangoló paletta színekkel jelzi a hangolás pontosságát, vagyis a jól hangolt húrt zöld szín jelzi, a még hangolatlan húrokat pedig sárga. A paletta közepén az éppen hangolt húr betűjele található. A jobb alsó részen lévő M betűvel lehet némítani a funkciót (Mute), amely szokatlan módon nem áthúzott hangszóró.

A praktikusan használható hangoló segítségével néhány perc alatt hatékonyan be tudjunk hangolni a gitárunkat, amely így készen is áll a játékra.

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2012. 05. 22.
Frissítve: 2015. július 23.; 25.; 2023. november 17.








 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: