

Az iPhone formájában az Apple olyan terméket dobott a piacra, amely a telefon és ember viszonyát teljes mértékben átalakította. Az iPhone-t az ember nem dobálja, néha már rossz néven veszi ugyan a sok hívást, de nem a készüléket utálja, mert az semmi máshoz nem hasonlítható élményt nyújt. Mint régi iPhone tulajdonos, sajnos azzal is szembesülni vagyok kénytelen, hogy az iPhone élettartama üzleti felhasználásnál másfél évnél nem több: egy első generációs és egy iPhone 3G készülékem pusztult el másfél évesen, amiből már merek messzemenő következtetéseket levonni - természetesen ez ez adat nem reprezentatív, és aki nem telefonál egészségtelenül sokat, nyilván tovább fogja tudni használni a készüléket. Mindenesetre már a cikk legelején melegen ajánlom az AppleCare Protection Plan for iPhone nevű csomagot, amelyet Magyarországon nem árul a kizárólagos iPhone forgalmazó, de az Apple a magyar iPhone-okra is érvényesíti a garanciabővítést, így két évre bővülhet a garancia.
Az első két iPhone-om külföldről származott, és az interneten elérhető függetlenítési megoldásokkal lett használhatóvá téve, mivel a telefonszámom nem az iPhone kizárólagos hazai forgalmazójánál működött, és ezen nem is kívántam változtatni. A harmadiknál a hivatalos utat választottam: a magyarországi T-Mobile egyik partner forgalmazójától szereztem be a telefont. Érdekes módon a fehér színű készülék mostohagyerek, mert három üzletből egyben volt elérhető, a másik kettőnél örömmel megrendelték volna egy hét átfutási idővel. Az arcátlanul magas árú Domino csomagos telefonnál lehetőség van arra, hogy bruttó 20800 Ft-ért függetlenítsük a készüléket teljesen hivatalosan. A magas árak ellenére egyébként az iPhone Magyarországon is sikertermék: több mint 40.000 példányt adott el a T-Mobile, és ha összeszámoljuk a más forrásból behozott példányokat is, bizony egészen jó a piaci részesedése az Apple telefonjának.
A vásárlásra Egerben került sor, és természetesen csak egy bontott, a bolt által már "kipróbált" telefon volt elérhető. Ez a tulajdonság az áron nem változtatott, bár az előzetes regisztráció miatt az Apple-nek szkennelni kell a vásárlást igazoló számlát a garanciabővítéshez, különben 93 napot lenyírnak a garanciából, ami kár lenne… Hogy a kipróbáláshoz a cég miért regisztrálta is a telefont, nem tudni, de a magyarországi vásárlási élménynek nem ritkán része, hogy az eladó termék az egyetlen demó darab… Ez persze az áron mit sem változtat.
A hivatalos függetlenítés nem olyasmi, amit tömegek kértek. A cég segítőkész eladója 50 percnyi telefonálás után kapta meg azt az információt, hogy pontosan mit is kell tennie a gyári függetlenítés megigényléséhez. A dolog ugyanis nem úgy megy, hogy regisztrálják a telefont, és az Apple szervere generál egy kódot. Nem is úgy, hogy elküldik a készülék adatait, és mire a tulajdonos hazasétál, már az iTunes tudja, hogy a rácsatlakoztatott telefon független. Az Apple 2-5 munkanap alatt regisztrálja központilag, hogy a telefon független, és innentől kezdve az iTunes tudni fogja, hogy az adott készülék nem kötődik egyetlen szolgáltatóhoz sem. (Egyes szolgáltatások ezzel állítólag kikapcsolódnak, de MMS nélkül talán tud élni a többségünk…)
Az Apple hű maradt magához, és kivárta az 5 munkanapot, így összesen egy hetet kellett várni a függetlenítésre. Addig az átirányítás révén természetesen minden hívásért fizet az, akinek nem felelnek meg a féllegális függetlenítő megoldások… A T-Mobile partnercég a függetlenítési értesítő érkezése után azonnal hívott, és elmondta, hogy mit kell tenni: egyszerűen a Restore gombra kell kattintani az iTunes-ban, amely mindent letöröl a telefonról, de az iTunes utána a visszaköltöztetést is felajánlja. A Restore után az iTunes örömmel jelenti, hogy a telefon független. Ezt követően a T-s kártyám maradt a telefonban, és nem is volt gond, az aktiválás szinte azonnal megtörtént. Ahogy átraktam a másik szolgáltató kártyáját, az iPhone kiírta, hogy korlátozott hálózat, nem tudok felcsatlakozni. Ezt meg is magyarázta a következő üzenettel: "Waiting for activation. This may take some time." Ez egy olyan üzenet, amely abszolút megfoghatatlan, hiszen nem írja, hogy 1 perc vagy 1 hónap az időtartam, némi időre van szükség. Az interneten utánakeresve a jelenségnek, egyeseknél 2-3 óra, másoknál két napig tartott a folyamat. Az Apple Support oldalait felkeresve olyan haszontalan információt szolgáltatnak, hogy vélhetőleg nincsen térerő az adott helyen, ezért késik az aktiválás. Kissé tájékozódva kiderült, hogy az aktiválás nem működik például deaktivált vagy a szolgáltató által még nem aktivált SIM kártyával sem, és az is számít, hogy éppen mennyire sokan próbálnak iPhone-t aktiválni világszerte, vagyis az Apple által összefoglaltnál jóval több oka lehet annak, hogy a művelet miért is tart olyan sokáig, az azonban tény, hogy ha pár percnél hosszabb ideig tart, akkor vélhetőleg valami nincsen rendben.
Magyarul az Apple igyekszik megnehezíteni azok dolgát, akik nem az ő elképzelése szerint vásárolnak telefont, és hiába az arcátlan díj a hivatalos függetlenítésért, a telefon saját kártyával való használhatóságának elérése több mint egy hetet várat magára addig, amíg ezt zavartalanul meg lehet tenni…
Mivel az aktiválás relatíve hosszú ideig nem történt meg, türelmetlenül újból Restore következett. Ezt követően gyakorlatilag néhány pillanat alatt sikerült a művelet, és a telefon immáron alternatív szolgáltató kártyájával működött.
A hivatalos függetlenítés előnye, hogy a telefon szabadon frissíthető, és nincsenek olyan gyerekbetegségei, mint a szoftveresen függetlenített készülékeknek, amelyek például összeomlanak egy kikapcsolás vagy lemerülés után. Az iPhone függetlenné alakítása azonban nem csak drága, de roppant időigényes folyamat, amely terén az Apple jelentősen elmarad a konkurens gyártóktól. Az ember nem mindig tud egy hetet várni arra, hogy az egyébként nem olcsó telefont ténylegesen birtokba vegye és használja. Igaz persze, hogy míg Magyarországon egyelőre csak egy szolgáltató árulja a készüléket, a legtöbb országban versenyhelyzetben zajlik az iPhone forgalmazás, amely nem csak ideálisabb árakat idéz elő, hanem a függetlenítés igényét is a háttérbe szorítja.
©2010. MacMag.hu (Birincsik József)
Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: