Az Apple a 2012-es WWDC eseményen új MacBook Pro modelleket mutatott be az eddigi standard felbontás négyszeresével, elképesztő képpont sűrűséggel. A sok ámulat közepette a hírforrásoknak szinte fel sem tűnt, hogy elveszett a kínálatból egy szereplő: a MacBook Pro 17" modell. Az Apple legnagyobb gépét állítólag csak a felhasználók 1%-a választotta, és bár rengeteg zenész, mobil grafikus, filmes szakember és kreatív számára fantasztikus volt a hatalmas felbontású és méretű kijelző, az Apple végül búcsút intett ennek a termékvonalnak.

Steve Jobs egy látványos reklámmal 2003. januárjában, a néhai MacWorld Expón mutatta be a PowerBook G4 17" mobil számítógépet, stílszerűen párban a PowerBook 12"-es változatával. A két nagyszerű gépet egy törpenövésű szereplő és egy kosárlabdás óriás reklámozta, az ellentétek vicces játékára hajazva. Az új gépek olyannyira népszerűek lettek, hogy az Apple akkor hosszú hónapokig nem is frissítette a PowerBook 15" modelljét, amelyből csak az év későbbi részében jelent meg az új arculatú példány - addig a Titanium modell volt kapható.

A PowerBook G4 17" sokáig a piacon maradt, az Apple csak 2006 őszén váltotta le, amikorra az Intelre váltás tesztalanya, a MacBook Pro 15" már a harmadik generációját élte. A PowerBook három éves élete során a PowerPC processzorok gyenge fejlődése miatt mindössze 670 MHz-et gyorsult: az első 1 GHz-es példány után 1,33 GHz, majd 1,5 GHz-es modell következett, végül 1,67 GHz-es G4-es zárta a sort.

A MacBook Pro 17" első szériája nem volt igazán csúcs termék, az Intel Core Duo processzor már meghaladott volt, amikor a gép megjelent, nem is kellett sokat várni a 2,33 GHz-es, kétmagos, 64-bites Core 2 Duo rendszerre, amelyről akkor lelkes cikket is közöltünk. Ez volt az első olyan gép, amelynél már érezhetőek voltak az Intel váltás előnyei.
Cikkünk a MacBook Pro 17" modellről…

A tizenhetes modelleket nem kerülték el az Apple szériahibái: már a PowerBook gépeknél is volt akkumulátor visszahívás, és sajnos az akkumulátorok minősége nem javult jelentősen az Intelre váltás után sem. Igaz, itt nem laboratóriumi körülmények közti tűzveszély fenyegette a felhasználókat, hanem szétpuffadás: az akkumulátor térfogata váratlanul két-háromszorosára nőtt, és feldobta a gépet az asztallaptól. Az Apple erre azonban nem hirdetett visszahívást, csak garanciaidőben cserélte ezeket az akkumulátorokat. A másik komoly gondot az NVIDIA videókártyák gyakori meghibásodása okozta, amely a MacBook Pro 2007-2008-as szériáit érintette.

A fejlődés ismét elvált a MacBook Pro 15" és a friss MacBook Pro 13" vonaltól: a unibody formaterv csak 2009 elején öltött tizenhét hüvelykes méretet. Az Apple az új MacBook Pro 17" modelleket a cég addigi legjobb kijelzőjével szerelte, és míg a 15 hüvelykes gépek a mai napig standard felbontással érkeznek (1440x900), addig a MacBook Pro 17" nagy felbontású (1920x1200) panellel került forgalomba. (A Retina kijelzős MacBook Pro is a kis felbontás munkaterületét nyújtja, csak éppen négyszer annyi képpontból rajzolja ki a tartalmat.)

A MacBook Pro 17" iránti igény látványosan csökkent: míg az első Core 2 Duo széria jelentősen fogyott, és a 2,4-es 2007-es sorozatból is tucatnyian vásároltak például az iJoe.hu-tól, addig a unibody modellek eladása kiemelkedő eseménnyé vált. A piac eltolódott a kisebb méret irányába, amely két tényezőnek köszönhető: szemponttá vált a könnyedség, és miután a könnyed gépeket az Apple teljesítménnyel ruházta fel, már vállalható lett a MacBook Air vagy MacBook Pro 13" használata munkára. A másik véglet, hogy a kreatívok számára a 17" is kicsi volt, így utazás közben kis gépen kezdtek dolgozni, otthon és az irodában hatalmas kijelzőt kapcsoltak a Mac-re.

Érdekesség az is, hogy a tizenhetes gép vásárlóinak jelentős része a matt kijelzőt preferálta: összességében az iJoe.hu több matt MacBook Pro 17-et adott el, mint tükröződő kijelzőset.

A MacBook Pro 17" megszűnéséről sok pletyka jelent meg. Ez volt az a gép, amelyből nem több százezer, csak több ezer fogyott világszerte. Az Apple végül teljesen csendben hajtotta végre a kivezetés műveletét: a Retina kijelzős MacBook Pro 15" révén pedig a tehetős vásárlóknak olyan alternatívát kínál, amely kívánatossá teszi az új, kisebb gépeket.

A MacMag.hu az 1,5 GHz-es PowerBook G4 óta tizenhét hüvelykes gépeken készült. A MacBook Pro 17" sorozat nyolc szériát élt meg.


Cikk: 2012. június 28. Birincsik József

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: