Ian Page lelkes Mac felhasználó alkotta meg évekkel ezelőtt még a klasszikus Mac OS-re a MacTracker nevű programot, amely nemes egyszerűséggel az összes Apple számítógépet és azok részletes paramétereit listázta. A program az évek alatt tovább fejlődött, és mai változata már tartalmazza az összes Apple kiegészítőt, beleértve az Apple TV-t, az iPhone-okat és iPodokat, a Newton kézi számítógépeket és az operációs rendszereket is. Az ingyenes alkalmazás jól használható, hasznos kiegészítője bármely rendszernek, és immáron nem csak macOS-re, hanem Windows-ra és iPhone-ra/iPod touch-ra is elérhető.



A MacTracker felülete célirányos: az All Models (minden modell) felület alatt mindenféle rendszer nélkül, részben időrendben, részben betűrendben megtalálható minden Apple hardver terméke. Az egyes modellekre kattintva megtekinthetjük azok bemutatási és kifutási idejét, egykori típusszámát, hardver összetevőit és bővítési lehetőségeit, csatlakozó felületeit, a gép történetét és egyéb megjegyzéseket, valamint képet a termékről. Különlegességként a program tartalmazza a termék amerikai bevezető árát, így aki azért aggódik, hogy féléves MacBookja mennyiért adható el használtan, némi vigaszt nyerhet abban, hogy mekkora áresés határozta meg az Apple-t több éves viszonylatban.



A MacTracker tartalmazza az adott gépek indítóhangját, illetve egyes modelleknél - ahol volt ilyen - a hardverhibára utaló Death Chime-ot, a halál hangzást is. Ennek megjelenése nem annyira egyértelmű: a gép ikonjára kattintva érhetjük el az indító hangot (Startup Chime) és Alt (Option) nyomva tartásával az esetleges hiba hangot (Death Chime).

A megjegyzésekben a program hasznos webcímeket foglal össze egy-egy termékről. Fontos lehet még például használt gép vásárlás előtt, hogy a program General felületén megtekinthetjük, hogy az adott termék támogatott vagy hivatalosan elavult-e, azaz rendelkezik-e még alkatrész utánpótlással (supported), vagy már nem (obsolate). Ez fontos lehet például egy régi mobil számítógép vásárlásakor, vagy ha olcsón veszünk meg egy régi, ám hibás számítógépet, ebből ugyanis kiderül, hogy rendelhető-e még szervizalkatrész az adott modellhez.

A MacTracker felületén az egyszerűség kedvéért listázva vannak asztali és mobil számítógép kategóriák, illetve azon belüli tipikus típusok. Alatta szerverek, periféria eszközök, Mac operációs rendszer szoftverek. Külön előny a használt számítógépet vásárlók számára, hogy a program azt is kiírja, hogy az adott számítógép milyen operációs rendszer verzióval érkezett, melyiknek van meg gyárilag jogtiszta telepítője a géphez.



Ian Page gondolt az ínyencekre is: az Apple történelme iránt fogékonyak egy idővonal (Timeline) segítségével végigkövethetik, hogy egy-egy évben milyen termékek jelentek meg. Megfigyelhetjük egy termék betörését, fogadtatását, sikerét vagy éppen hanyatlását, az Apple nagy átalakításainak eredményeit és hibáit, forradalmakat és tévutakat.

Egyedi termék figyelési paraméterek
A program él a macOS nyújtotta okos lehetőségekkel - így a Smart Folder opcióval - is: előfordulhat, hogy másfajta kritériumok szerint kívánunk Apple termékeket csoportosítani - például látni szeretnénk az összes Apple egeret, WiFi megoldást vagy éppen MacBook Pro 17" modellt egymás társaságában. Ezt segíti elő a Smart Categories - okos kategóriák - nevű felület, ahol a plusz jelre kattintva a különböző adat kategóriák használata segítségével lehetőségünk van bizonyos paraméterek megfelelése esetén az adott termékeket összegyűjteni. A mellékelt példán a MacBook Pro 17"-es modelleket gyűjtjük össze, és a megadott két adattípus a termék neve - ehhez a kereshető listából a Name paramétert kell egérrel a bal alsó téglalapba húzni, majd mellette megadni a keresett szöveget, esetünkben a "MacBook Pro" karaktersort. A kategória tovább szűkíthető a beépített kijelző méretének megadásával - Built-in Display > 17. Ezután csak el kell nevezni a kategóriát untitled smart category helyett valami találóbbra, és megadni, hogy bármely (any) paraméter egyezése helyett a program minden (all) paraméter egyezése esetén gyűjtse ki a termékeket. Ez a megoldás nagyban hasonlít az iTunes okos dallistáihoz, vagy éppen a rendszer okos mappáihoz, az iPhoto okos albumaihoz. Az OK gomb lenyomása után a program kikeresi és listázza a termékeket. Ez picit lassabban történik a kelleténél, de máris van egy egyedi listánk, amelyen a saját igényeink szerint válogatott termékek találhatók meg. (Ugyanígy listázható például minden 17"-nél nagyobb méretű iMac, vagy SuperDrive-ot tartalmazó MacBook az igényeink szerint.)

A program ingyenesen letölthető a következő oldalról:
http://www.mactracker.ca/

Cikk: MacMag.hu 2002.; Frissítve: 2009.; 2013. XI. 15.











 

     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: