A Loopback egy olyan effektus a MainStage programban, amely segítségével egy meghatározott időtartamban rögzíthetjük a zenejátékot, majd a rögzített felvétel ismétlődésére újabb játékot rögzíthetünk - ezáltal rendkívül összetett és gazdag hurkokat (loop) képezve, amelyek akár a Playback nevű bővítménybe is betölthetőek az élő fellépés során. A Loopback révén az egyszerű mintázatoktól elkezdve rendkívül gazdag és változatos zenei textúrákat hozhatunk létre és használhatunk fel a későbbi produkcióink során.

A Loopback effektust bármely hangszer sávjára betölthetjük, így akár MIDI-billentyűzetünk segítségével feljátszott dallamokat, vokális produkciókat vagy más, külső forrásból beérkező hangot is tudunk rögzíteni a segítségével. Aktiválni a csatorna sáv Audio FX részén a Delay listából kiválasztva tudjuk.

A Loopback effektus bővebb beállításait a funkció nevére kattintva érhetjük el. A felület egy korabeli szalagos rögzítő eszközt mintáz, amely napjaink felhasználói számára már nem feltétlenül kelt nosztalgikus élményt, de ettől függetlenül célirányosan áttekinthető a felület, amelynek tetején az idővonalat találjuk, alatta a hullámforma megjelenítést, a felvétel és lejátszás vezérlő gombokat, az információ kijelzőt és bizonyos funkciókat, alul pedig a szoftveren belüli egyes beállításokat.

A felület célirányos: a bal alsó, kör alakú felvétel ikonnal ellátott gombra kattintva el tudjuk indítani a rögzítést, amely előtt a jobb oldalon 1234 felirattal ellátott gomb segítségével visszaszámlálást indíthatunk. Emellett beállítható a kívánt hurok (loop) hossza is az információ kijelző Length (hossz) paramétere révén. Ezen alapvető információkkal már el is kezdhetjük használni a funkciót, de ennél természetesen jóval több és mélyebb beállítás is elérhető a palettán!

Az információ felületen a lejátszófej aktuális pozícióját látjuk, amely az első használatnál a sáv legeleje. Mellette van mód megadni az időtartamot zenei időben, azaz sávok (bar) és ütemek (beat) formájában. Az idő megadása azt jelenti, hogy ennyi ideig tudunk feljátszani valamilyen tartalmat, mielőtt a Loopback effektus visszaugrik az elejére, és újra elkezdve az első feljátszást lehetőséget ad egy újabb játék rárögzítésére (overdub). Ennek segítségével valóban nagyon változatos és színes produkciót rögzíthetünk, vagy éppen a rögzített alapot a Playback bővítménybe betöltve tudunk más és más további színes elemeket rájátszani a felvételre.



A középső kerek kijelző óraként mutatja a lejátszófej pozícióját, vagyis a megadott hossz (Length) kontextusában fejezi ki, hogy éppen hol áll a lejátszófej.

A Meter felület a produkció zenei ütemét fejezi ki, amely felnyíló menüből módosítható az igényeink szerint az alap 4/4-edről. Ezt a paramétert a felvétel előtt tudjuk beállítani, utána már csak a felvétel törlését követően van mód a változtatására.

A Tempo felületen a zenei ütemek sűrűsége, a ritmikus értékek egységnyi időre eső mennyisége állítható BPM (beats per minute) mértékegységgel meghatározva. (A tempó egy zenemű előadásmódjának egyik fontos tulajdonsága, a hangok ritmikus értékének abszolút időtartama. A gyorsabb vagy lassúbb tempó a ritmikus értékek egységnyi időre eső mennyiségétől függ.)



A tempó módosítása az első felvétel előtt lehetséges, utána már nem tudjuk módosítani, ellenben lehetőség van az első felvételhez igazítani a koncert tempóját is, amelyet a fogaskerék ikonnal jelölt funkció menü legalsó menüpontjából tehetünk meg (Set Concert Tempo After First Take / Koncert tempó beállítása az első felvételt követően).

Végül pedig a Fade Time / Elhalkulási idő mezőben megadható, hogy mennyi idő alatt némuljon el a végén a zenei tartalom. Ezt másodpercben tudjuk kifejezni, és a begépelés mellett az egér nyomva tartása közben függőleges irányú húzással is módosítható az érték. A Fade Out / Elhalkulás funkciót gombbal tudjuk bekapcsolni az információ kijelzőtől jobbra. Az első gomb látja el ezt a képességet.

Az információ kijelzőtől jobbra a található gombok első eleme tehát a Fade Out / Elhalkulás, mellett a felvételt megelőző visszaszámlálás gombja található (1234), amelyet a metronóm funkció követ (ez a felvétel közben folyamatosan ad egy standard ütemet), végül pedig a visszavonás gombját találjuk, amellyel az utolsó lépéseket tudjuk sorban haladva visszavonni.

A felület alsó szegmensében néhány további alapvető szoftveres beállítást találunk: a Sync kapcsoló révén a MainStage koncert tempóhoz igazíthatjuk a felvételünket (On), vagy ettől függetlenül alkothatunk (Off).

A Snap To / Igazítás ehhez menüből a Loopback indításának paraméterei állíthatóak, amelynek akkor van jelentősége, ha már több sáv is szól a koncertben. Itt a hozzáigazítás lehet kikapcsolva (Off), vagyis indításkor azonnal - vagy visszaszámlálást követően - indul a felvétel, illetve azonnal indul a lejátszás. A Beat / Ütem beállítás esetén a Loopback a koncert más sávjainak következő ütemével indul el, a Bar / Sáv esetén a következő sávhoz időzítve kezdődik, míg a Loop / Hurok opció kiválasztásakor annyi időt vár, amennyit a saját Length / Hossz beállítása definiál, és utána kezdődik el a felvétel vagy lejátszás.

A Play From / Lejátszás innen felnyíló menü azt határozza meg, hogy a lejátszás elindításakor a Loopback tartalma honnan szólaljon meg, amely lehet Loop Start / Hurok eleje, vagyis a Loopback tartalmának elejére ugorva indul a lejátszás, vagy Relative Position / Relatív helyzet, amikor is az aktuális lejátszófej pozícióból folytatódik a felvétel, tehát gyakorlatilag bárhonnan.

Amennyiben egy koncerten, fellépésen használjuk a Loopback effektust, lehetőségünk van több csatorna sávhoz is hozzárendelni egy-egy darabot, és azokat párhuzamosan vezérelni. E célra szolgálnak a csoportok, amelyek a paletta jobb alsó részében oszthatóak ki. A MainStage viszonylag nagyvonalú, mert az angol ABC betűi által meghatározott mennyiségű csoport létrehozását teszi lehetővé. A csoportok használata a párhuzamos használni lehetőség mellett arra is kreatív lehetőséget nyújt, hogy egy zenei tartalom több verzióját gyorsan be tudjuk tölteni - egy amúgy inaktív Loopback effektus betűjének kiválasztásával betölthetjük az általa meghatározott egyedi mixet a felvételből, és máris színesíthetjük az előadást.

Egy csoport tagjai esetén közösen indul a felvétel, lejátszás, induló pozícióba ugrás, a lejátszófej egérrel történő mozgatása minden Loopback példányra ugyanúgy hat, a visszaszámlálás, elhalkulás, metronóm, visszavonás és visszafelé lejátszás (Reverse) paraméterek egyaránt kihatnak minden példányra. Mi több, a Loopback effektus és a Playback bővítmény összekapcsolható, közös csoportba helyezhető, és a közös csoporton belül együttesen szabályozható ugyanezen paraméterek szinkronja révén.

A csoportok meghatározását a jobb alsó sarokban lévő Group felnyíló menüből egy adott betű kiválasztásával tehetjük meg.

A csoportban lévő Loopback példányok együtt funkcionálnak, de a más csoportban lévő elemek ilyenkor némák és nem működnek. Ha csoportot váltunk, akkor a korábbi csoport áll le, és az aktuálisan kiválasztott csoport elemei működnek.

A fogaskerékkel jelölt Action menü elemeit érdemes még áttekinteni a műveletek révén: itt mód van arra, hogy a produkciót AIFF fájlként exportáljuk (Export Tape Loop…). Ugyanitt tudunk egy másik Loopback bővítményben elkészített hanganyagot behozni (Import Tape Loop…), vagy kiüríteni az effektus tartalmát új rögzítéshez (Clear Tape Loop).

Néhány, a használattal kapcsolatos funkció is beállítható itt, mint a Monitor menüből a visszahallgatás módja, a koncertre, fellépésre vonatkozó beállítás a When Patch or Set Is Selected menüpontból, amely révén egy koncerten egy gyűjtemény vagy beállítás kiválasztásakor azonnal el tud indulni a Loopback. A lejátszást vagy felvételt továbbá indíthatja a MainStage óra indulása (On MainStage Clock Start) is.

Ezen beállítások egy része már összetett koncert szettek esetén bír funkcióval, tehát nem egy sima egy csatornás felvétel készítésekor, ám aki élesben, fellépéshez használja a MainStage programot, rendkívül rugalmasan, például egy iRig BlueBoard MIDI eszközzel váltva át tud lépni arra a tartalomra, ahol a Loopback automatikusan elindítható.

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2023. febuár 5.

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: