Amikor az iPhone készülékek már eléggé jó minőségű fényképeket kezdtek alkotni, a felhasználók felfigyeltek egy még nagyszerűbb képességre, mégpedig arra a megoldásra, hogy a bennük lévő GPS vevő jóvoltából a képekbe belementették az elkészítés helyét, amelyet aztán az Aperture és iPhoto, később a Photos / Fotók alkalmazásban meg tudtunk tekinteni. A helyszín alapú keresés roppant kényelmes és praktikus, ráadásul segíthet a képek megismétlésében eltérő évszakokban, vagy akár évek múltán, izgalmas kreatív produkciók létrehozását biztosítva.



A lelkes hobbifotós azt várta, hogy a GPS modul belekerülhet a közép és felső kategóriás fényképezőgépekbe is, ám ez a mai napig ritkaságnak számít. Számos neves gyártó, mint az OLYMPUS úgy oldották meg a feladatot, hogy egy iOS alkalmazás az iPhone készüléken adott időben elindítva elkezdi követni az utunkat, és egyrészt a belső felületén térképen ábrázolja az adott időben és úton készült fényképeket, másrészt képes rátölteni a kamerára az időbélyeg alapján a pontos földrajzi pozíciót, azaz a geocímkét. A dolog roppant egyszerű, hiszen az iPhone rögzíti az útvonalunkat idő és hely alapján, a fényképező rögzíti az időt a fénykép készítésekor, és a kettőt kell csupán összehozni. Ennek egyetlen feltétele, hogy az iPhone akkumulátora jól fel legyen töltve, a fényképezőnek pedig pontos legyen az órája.

Az OLYMPUS esetén egyetlen alkalmazásra van szükségünk: az OI Image Share nevű ingyenes megoldás az App Store-ból letölthető az iPhone készülékünkre.

Az OI.Share, azaz Olympus Image Share egy göröngyös út eredményeként kifejlesztett alkalmazás, amely nem csak a geocímkézést, hanem számos kényelmi funkciót is tartalmaz, mint például a távkioldást a támogatott modellek esetén. Ez az írásunk most kizárólag a geocímkézésre fókuszál.

A használatához egy olyan OLYMPUS kamera szükséges, amelyben van WiFi képesség. Az alkalmazás WiFi alapon kommunikál a fényképezőgéppel. A fényképező bekapcsolását követően annak kijelzőjén rá kell bökni a WiFi ikonra, majd az OI Image Share alkalmazás jobb felső sarkában lévő fogaskerék ikon használatával megjelenő felületen az Easy Setup opciót választani. Ekkor a fényképezőgép kijelzőjén egy QR-kód jelenik meg, amelyet beolvasva az iPhone azonosítani tudja a fényképezőt, fel tud jelentkezni annak privát vezeték nélküli kapcsolatára. A kapcsolódást követően érdemes a Set Date Time gombra bökni az OI Image Share alkalmazás ezen részén, amely beállítja a fényképezőgép naptárát és óráját. Ez nagyon fontos információ a pontos földrajzi helymeghatározáshoz.

Ezt követően ha valamerre sétálunk, túrázunk, várost nézünk, utazunk, az alkalmazást elindítva - a fényképezőtől teljesen függetlenül - lehetőségünk van a Start Logging opciót aktiválni. Ekkor az iPhone felületén a bal felső sarokban kis kék ikon jelzi, hogy egy alkalmazás használja a helyzetünket. Ez picit jobban meríti az iPhone-t, mintha csak a zsebünkben lenne, de nem vészesen nagy így sem a fogyasztás, és egy jobb iPhone nagyon minimálisan érzi meg ezt a plusz igénybevételt. Ha az akkumulátorunk nem elég erős, vagy az iPhone-t is használjuk fényképezésre, filmezésre, érdemes valamilyen tartalék akkumulátorral is felszerelni magunkat, amely jelentősen nyújthatja a készülék használati idejét.

Az OLYMPUS fényképezőgépünket közben ugyanúgy használhatjuk, mint máskor, az iPhone pedig a háttérben eltárolja a helyzetünket. Ha befejeztük az eseményt, kikapcsolhatjuk az alkalmazás felületén a helyzet rögzítését a tológomb inaktívvá tételével. Ekkor lehetőségünk van elnevezni az adott rögzítést. (Ha a képeket importáljuk az iPhone-ra, utólag ezeket majd látványos térképen is végig tudjuk tekinteni az alkalmazás felületén, ahol időrendben helyezkednek el a térképen a haladásunkat is jelölő vonal mentén a képek.)

Első körben azonban az elnevezés a fontos, illetve az áttöltés a fényképezőgépre. Ennek mindenképpen a fotók importálása előtt kell megtörténnie, mert az importált képekre már nem tudja a program ráhúzni a térkép adatokat, noha az OI Image Share felületén látszódni fognak az időkódjuk okán, más programok, mint a Photos / Fotók már nem veszik hasznát az utólagos információnak.



Tehát az elnevezést követő lépés, hogy áttöltjük a geonaplót a fényképezőgépre, az pedig beleírja a képekbe az információkat. Ehhez a fényképezőgéphez csatlakoznunk kell: azon a kép visszajátszó módban kell a WiFi ikonra bökni, hogy a telefonunk csatlakozni tudjon hozzá, majd a telefonon a naplók listájából az adott napra vonatkozó nevén az ujjunkat finoman jobbról balra húzva érhetjük el azt a gombot, amely a WiFi alapú geonapló áttöltést végzi. (Ez egy borzasztóan elrejtett és nem logikusan megoldott felületi elem, amely okán a program megérdemli a kritikát, de felfedezve már használható. Kicsit az iOS Mail program funkcióinak logikáját követi, amely nem mindenki számára kézenfekvő sajnos.)

Megjegyzés: A geonapló nevet nem szabad túlságosan balra húzni, mert akkor a Delete, azaz törlés funkció lesz aktív, amelyet rezdüléssel is jelez az iPhone. Elég csak picit jobbról balra húzni az ujjunkat, és a menü megjelenik, a funkció elérhető lesz.

Az Add Geotag gombra bökve az iPhone áttölti WiFi alapon a fényképezőgépre a földrajzi adatokat, és néhány pillanat múlva már a gépen lévő fényképek tartalmazni fogják a pozíció adatot. Ezt akár a Mac-re, akár az iPhone készülékre, akár egy feldolgozásra használt iPad készülékre letöltve is érzékelhetjük.

Amennyiben az iPhone-ra is letöltjük a képeket, akkor az OLYMPUS Image Track alkalmazás felületén nem csak a térképen nézhetjük meg a fotóinkat, hanem a tengerszint feletti magasságot kijelző ábrán is nyomon követhetjük őket.

Az OI Image Share alkalmazás ezt az alapfunkciót, hogy a fényképekbe belehelyezze a pozíció adatukat, maradéktalanul ellátja, így remekül kiegészíthető a digitális fényképezőgéppel készült fotók hiányzó adattartalma, hogy a képek a megfelelő helyszínen jelenjenek meg a Photos / Fotók alkalmazás térképének felületén.

Az alkalmazás működik az iOS és iPad OS eszközökön, így ha mobilinternetes iPad van a közelünkben, annak segítségével is naplózhatjuk a helyzetünket. Az OLYMPUS részéről az OM-D E-M1X, TG-6, TG-5, TG-4, TG-3, TG-870, TG-860 és TG-Tracker kamerák támogatottak, amelyek mindegyikére WiFi alapon kerül áttöltésre a GPS adat.



Cikk: Birincsik József 2020. X. 3.; Frissítve: 2022. november 29. (OI Image Share alkalmazás)

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: