A Preview / Megtekintő alkalmazás egyik praktikus képessége a kiválasztással, kijelöléssel kapcsolatos Instant Alpha / Intelligens maszkolás funkció, amely révén elképesztő könnyedséggel jelölhetünk ki egymással rokonságban álló színárnyalatokat, hogy azokat eltávolítsuk a képből, és helyükre például új háttér kerüljön.
Megjegyzés: Az Instant Alpha / Intelligens maszkolás az Apple grafikus keretrendszerének videókártya által gyorsított képessége, amelyet több egyéb alkalmazás - a Pages, az iBooks Author, illetve külső fejlesztők programjai közül a Pixelmator - is használ.
A funkció használatához nyissuk meg az ablak eszköztárán bőrönddel jelölt Markup Toolbar / Jelölőeszközsor felületet, és ott válasszuk ki a varázspálca ikont!
A Touch Bar felülettel rendelkező MacBook Pro modellek esetén a kép megnyitását követően az Escape gomb mellett jobbra található, csúszógombokkal illusztrált Adjustments / Beállítások gombra bökve megjelenik a funkció választás lehetősége: középen található a Selection / Kijelölés funkció, és arra bökve megjelennek az eszközök: az Instant Alpha / Intelligens maszkolás funkció szintén a varázspálca ikon, amely az ötös csoport jobb oldalán található.
A varázspálca használata az Apple-re jellemző egyszerűséggel zajlik: az egeret lenyomva finoman tolva felfelé növeli a kijelölés halmazát, vagyis szélesíti a kijelölésbe kerülő árnyalatokat. Ennek óriási előnye, hogy a lasszóval szemben itt nem kell kézügyesség, nem kell türelemjátékot játszani, hiszen nem körvonalakat próbálunk szépen végigkövetni, hanem csak színeket jelölünk ki húzással.
Az illusztráción például az égbolt kerül eltávolításra, így mindaddig lehet mozgatni az egeret, amíg a kijelölés bele nem „harap” a szélmalom barna árnyalatába. A kijelölés több lépcsőben történhet - ezen a képen is több lépésben történik, mivel a felhők eltérő árnyalata miatt a kijelölt halmaz növelésével az értékes tartalomból is kivágna a program. A kijelölt részt látványos piros árnyalattal látja el a Preview / Megtekintő, így biztosak lehetünk abban, hogy megfelelő munkát végeztünk.
Az első kijelölést követő törlésnél a Preview / Megtekintő jó eséllyel figyelmeztet arra, hogy az átlátszóság használata miatt PNG fájlformátumra van szükség, mivel az képes úgynevezett Alpha / Átlátszó csatornát tárolni. Ez a figyelmeztetés akkor jelenik meg, ha például a forrásanyag egy JPEG fájl volt. A JPEG fájlformátum nem támogat átlátszó csatornát, azaz nem tud olyan információt eltárolni, hogy a törlés után a kép egy része üres. A PNG képes ilyen adatot is tárolni.
A kivágni kívánt tartalmat több lépésben eltávolítva keletkezik egy tartalom, amely ki van emelve az eredeti hátteréből, tehát új háttér helyezhető mögé. Az így létrejött képet elmenthetjük PNG-ként és felhasználhatjuk más alkalmazásban, például a Pixelmator felületén grafikus produkcióként, de akár az iBooks Author alkalmazásban is egy könyv részeként. (Utóbbi esetben ügyeljünk arra, hogy kötött a fájlnevek használatának lehetősége, tehát egyszerű, ékezetmentes fájlnevet válasszunk!)
De hogy bemutassuk az Instant Alpha / Intelligens maszkolás használati lehetőségének gyakorlati alkalmazását, a demó képen lévő malom fotóját egy képzeletbeli komolyzenei fesztivál hirdetőtáblájaként használjuk fel, ezzel a Preview / Megtekintő további tudását is felhasználva.
A kivágott hátterű kép mögé a macOS egyik gyári háttérképe kerül: a Macintosh HD: Library: Desktop Pictures mappából másoljuk ki a Desktop / Íróasztal felületére a Milky Way.jpg nevű fájlt. (A másolás történhet az egérrel húzva az Alt billentyű nyomva tartása mellett, vagy egy másolás és beillesztés paranccsal is.)
A kimásolt képet nyissuk meg: ez a kiváló csillagos égbolt lesz a háttere a forrás képnek, amelyet körbevágtunk!
Mielőtt a körbevágott, háttér nélküli malmot áthelyeznénk a csillagos háttérre, kicsit állítsunk a színén a Preview / Megtekintő szintén beépített tudásának a használatával!
A Tools / Eszközök menüben található az Adjust Color / Szín beállítása parancs, amely segítségével a videókártya erejét használva van lehetőségünk a kép megjelenését módosítani. Mivel éjszakai képről van szó, az erős tűző nap által megvilágított megjelenés helyett sötétebb árnyalatot kell adnunk a fotónak. Ezt egyszerűen az expozíció visszavételével (Exposure) tudjuk elérni: némileg lehúzva a csúszógombot már elmegy holdfényes éjszakai képnek a fotó. Ezt követően a kivágott hátterű képet ki kell másolnunk: erre a legegyszerűbb a Command + C billentyűparancs, vagy az Edit / Szerkesztés menü Copy / Másolás parancsa.
A megnyitott Milky Way.jpg képre simán a Command + V (Edit / Szerkesztés menü Paste / Beillesztés) paranccsal tudjuk elhelyezni a kivágott, háttér nélküli képet. Esetünkben a malom képe jóval kisebb, mint az Apple gyári háttérképe, amely optimális, hiszen a plakátnak álló módban kell megjelennie. A malom az egérrel szabadon megragadható és húzható, hogy a háttér legideálisabb pontjára illeszthessük. A malmot némileg lentebb húzva máris kapunk egy eléggé nagy csillagos kék felületet, ahová feliratok helyezhetőek.
Megjegyzés: Fontos, hogy a háttér nélküli, beillesztett képen elvégzendő grafikus javításokat még a kép saját ablakában végezzük, mert a beillesztést követően minden vizuális változtatás (akár az Adjust Color / Szín beállítása paletta funkció) a háttérképre lesznek hatással, és a felül lévő képet nem módosítják.
Ha a beillesztett képet megfelelően elhelyeztük, akkor a szerkesztési feladatokat bemutatott cikkből ismert téglalap alakú kijelöléssel választhatjuk ki azt a területet, amelyet szeretnénk a plakátnak felhasználni. A kijelölést követően a Command + K (Crop / Vágás) paranccsal vághatjuk méretre a képet, amely így függőleges irányú téglalap alakú lesz.
Egy plakát igényli a feliratokat, amelyekért szintén nem kell külső programhoz nyúlnunk: a Preview / Megtekintő program Markup Toolbar / Jelölőeszközsor felületén lévő keretes T ikonnal jelölt szövegbeviteli funkcióval tudunk írni a kép felületére.
Megjegyzés: Ezt a képességet részletesen mutatja be a Markup Toolbar / Jelölőeszközsor funkcióit összefoglaló cikk. Ebben az írásban csak a célirányosan használandó funkciókról ejtünk szót.
Bővebben a Markup Toolbar / Jelölőeszközsor felületről…
A hozzáadott szöveget az A betűvel jelölt felnyíló menüből tudjuk formázni, például a középre zárást balra zárásra módosítani, illetve eltérő betűtípust választani. A feltűnőség érdekében használhatunk alakzatokat - a témához illeszkedve például csillagokat: ez a négyzettel és körrel jelölt alakzat menüből érhető el, és szabadon mozgatható, illetve át is méretezhető.
A kész végeredményt mentve a Preview / Megtekintő program elsimítja a tartalmakat, vagyis érdemes átolvasni, hogy nincs-e elírás vagy hiba a szövegben, mert azt csak a szerkesztés során tudjuk egyszerűen kijavítani.
Tipp: A macOS dokumentumaiban mindig van lehetőségünk visszalépésre, köszönhetően a metaadat alapú verziókövetésre. Mivel azonban ez a lépcső lineáris, egy elrontott címfeliratot csak úgy tudunk kijavítani, ha az utána végrehajtott szerkesztési lépéseket is visszavonva egy korábbi állapotra térünk vissza. Emiatt érdemes odafigyelni a szerkesztés során.
Bővebben a macOS verziókövetéséről…
A Preview / Megtekintő program beépített, a macOS részét képező eszköztárával tehát összetett, feliratokat, rétegeket és grafikus elemeket is tartalmazó produkciót hoztunk létre anélkül, hogy bármilyen drága fizetős alkalmazást nyitottunk volna meg. Az Instant Alpha / Intelligens maszkolás segítségével a kijelölés igen egyszerű, kézügyességet nem igénylő mozzanat, amelynek végeredménye a jól elkülönülő képi elemek esetén magas színvonalú.
© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2010. május 5.
Frissítve: 2017. július 6-7.
Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: