

A Safari ötödik verziója egy látványos és újfajta szolgáltatást mutatott be Top Sites (csúcs oldalak) néven, amelynek lényege a felhasználó részéről végrehajtott látogatottság alapján kialakított megjelenési struktúra az egyszerűbb tartalom elérés érdekében. A Top Sites egy felületre gyűjti a legnézettebb oldalainkat, és figyeli, hogy azok esetlegesen frissülnek-e.
A Safari első indításakor az üdvözlő képernyő után azonnal a Top Sites felület jelenik meg, amely kicsi, de azonosítható csempék formájában jeleníti meg a weblapokat. Ugyanezt a felületet elérhetjük az alapértelmezés szerint inaktív, de utólag bekapcsolható könyvjelző sáv (Bookmarks Bar) tizenkét kis négyzettel ábrázolt ikonjára kattintva, illetve a History / Előzmények menü Show Top Sites / Top Sites megjelenítése parancsával is.
A Safari gyári beállítás szerint új ablak nyitásakor a Top Sites felületet jeleníti meg. Ha ezen változtatni kívánunk, akkor a Safari programmenü > Preferences… / Beállítások… ablakának General / Általános címkéje alatt van módunk. Itt megadható, hogy az új ablakok (New windows open with), illetve az új címkék (New tabs open with) milyen tartalommal nyíljanak, s itt többek között a Top Sites is kiválasztható. (Az opciók ezen kívül az alapértelmezett weblap - Home Page -, üres oldal - Empty Page -, az előző megnyitott oldal -
Same Page -, a könyvjelzők - Bookmarks -, a könyvjelző sávon lévő összes könyvjelző - Tabs for Bookmarks Bar -, illetve egy megadott könyvjelző mappa - Choose tabs folder… -.)
A Top Sites alatti tartalom a böngészés során folyamatosan változik aszerint, hogy mely oldalakat nézzük meg leggyakrabban, de lehetőségünk van bizonyos lapokat rajzszöggel rögzíteni egy-egy helyen, és akkor azokat a csempéket folyamatosan az a bizonyos oldal tölti ki.
Az internet ugyan hatalmas és végtelen, a felhasználói szokásaink nyomán a kutatások szerint néhány tíz weboldalon érezzük otthonosan magunkat, oda térünk vissza rendszeresen, akár naponta többször is. A Top Sites ezt az információt figyeli a háttérben csendben, és ez alapján tölti ki a felületét a tizenkét lap képével.
A felület előnye, hogy egyetlen kattintással elérjük az adott oldalt, bár önmagában ez még nem lenne forradalmi, hiszen éppen erre a célra szolgálnak a könyvjelzők. A Top Sites azonban más filozófia szerint működik: tartalmát nem is kell könyvjelzőként eltárolni, hiszen folyamatosan dinamikusan változik. Kiemelkedő funkciója azonban, hogy képes figyelni, hogy egy rajta megjelenő oldal frissül, és ezt a felhasználó számára egy szamárfül alatt megjelenő csillaggal jelzi. Így amikor visszatérünk a böngészésből a Top Sites felületre, láthatjuk, hogy mely lapon volt változás, és azt azonnal meg is nézhetjük.
A Top Sites olykor olyan weboldalakat is eltárol, amelyek teljesen haszontalanok: például egy banki belépési oldalt, amelyet esetlegesen gyakorta nézünk, de önmagában a felhasználónév és jelszó kérő űrlap nem tartalmaz hasznos információt. Az is előfordul, hogy egy bizonyos oldalt éppen nem nézünk néhány óráig, de a többi, olvasott lap kiszorítja a tizenkét legnézettebb közül. Erre a két eshetőségre az Apple is gondolt, és az Edit gombra kattintva elérhető felületen e problémákra áthidaló megoldásokat érhetünk el.
Ha a Top Sites felület kis csempéi fölő mozgatjuk az egérkurzort, akkor minden oldal bal sarkában megjelenik egy törlés gomb és egy rajzszög. Amennyiben azt szeretnénk, hogy az adott oldal ne jelenjen meg a Top Sites felületen, mert hasztalan, akkor a törlés gombra (X) kattintva tudjuk azt eltávolítani. A rajzszöggel ellenben oda tudjuk szegezni lapot a csúcs oldalak közé, így az akkor is jelen van a Top Sites felületen, ha éppen az utóbbi időszakban nem néztük meg, és a helye is rögzített, tehát ha jobboldalon középen szúrtuk bele a gombostűt, akkor ott is fog maradni, amíg el nem távolítjuk, vagy meg nem változtatjuk a helyzetét. Utóbbira lehetőség van: egyszerűen az egérrel húzva tudjuk módosítani az oldalak sorrendjét, megcserélni két csúcs lapot.
Előzmények / History
Cikkünk nem csak praktikussági okokból tárgyalja egy helyen a Top Sites és az előzmények témakörét, hanem azon nyilvánvaló összefüggés okán is, hogy a Top Sites részben a böngészési előzményekre épül, hiszen szokásainkat veszi figyelembe.
Természetesen a Safari az előzmények kezelésére nem csak ezt az intelligens és praktikus módot kínálja fel, hanem klasszikus lista nézetben elérhetőek a böngészési előzmények is, ráadásul az iCloud kontónk jóvoltából az eszközeink között szinkronizálva! Az előzmények egy böngészőprogramban időrendi sorrendben jelenti a felkeresett weblapok listáját - minden olyan lap megtalálható itt, amelyet begépeltünk, a könyvjelzők vagy a Top Sites közül megtekintettünk, vagy ahová egy lap átirányított minket.
Tipp: A Safari lehetőséget ad arra, hogy a böngészésünk helyszínei titokban maradjanak. Erre a célra szolgál a Safari bevezető cikkben tárgyalt privát böngészés (Private Browsing) témaköre.
A Safari böngészőben az előzményeket többféleképpen is megtekinthetjük: az egyik opció, hogy az e célra létrehozott dedikált menüt használjuk. A History / Előzmények menüben megtalálható mindaz a weblap látogatási adat, amelyet fentebb említettünk. Ugyaninnen érhető el a Show History / Előzmények megjelenítése parancs, amellyel a Safari ablakot az előzmények, azaz a böngészési történet tölti ki.
Az előzmények felületén egy keresőmező (Search History) is helyet kapott az ablak jobb alsó részén, amelyben szabad szavas keresést hajthatunk végre - szűkítve a találatokat. Az előzményeket listázó, webcímeket tartalmazó sorokra kattintva betöltődik az adott oldal - amely révén értelemszerűen az előzmények között a lap máshová kerül.
A Safari egy webcím beírásakor többek között az előzményeket is felhasználja, amikor egy-két betű után "kitalálja", hogy milyen címet akarunk beírni. (Az elsődleges információ forrás a könyvjelzők és a csúcs lapok adatbázisa, utána következik az előzmények listája.)
A bal alsó sarokban lévő Clear History… / Előzmények törlése… gombra kattintva tudjuk törölni az előzményeket, amely révén a Safarinak ez a "visszaemlékező" képessége is elvész. Ugyanez a parancs elérhető a Safari programmenü Clear History and Website Data… / Előzmények és lap adatok törlése… menüpontból. Az macOS 10.10 "Yosemite" óta az Apple az előzmények törlésekor újfajta filozófiát követ, ugyanis a törlés esetén ürít olyan adatokat is, amelyek potenciális visszaélésre kínáltak lehetőséget korábban: vagyis ha a törölni kívánt időszakban bejelentkeztünk a Facebook profilunkra, de töröltük az előzményeket, akkor a régi elv szerint a bejelentkezési adatok mindenképp elmentésre kerültek. Most azonban ha azt mondjuk, hogy nem is jelentkeztünk be, akkor a belépési adataink is törlődnek, azaz később újra be kell jelentkezni. Az Apple ezt az elvet olyan komolyan követi, hogy nem is ad lehetőséget arra, hogy kiválasszuk, hogy csak a lapcímeket szeretnénk törölni, vagy ténylegesen a belépések tényét is. (Ezen kívül törlődnek a gyorsítótárban eltárolt anyagok és a weblap ikonok is.) A törlés ablakában mindössze az időszakot tudjuk kiválasztani, amely lehet az utolsó óra, a mai nap, ma és tegnap, illetve minden előzmény.
Az előzmények törlésének kényelmetlenségei miatt mindenképpen praktikusabb, ha egy-egy privát böngészési időszakban inkább a Safari beépített Private Browsing / Privát böngészés funkcióját használjuk, hiszen ekkor nem kerül eltárolásra semmi, viszont nem kell minden más, esetleg hasznos előzményt is feláldoznunk.
A privát böngészés azt jelenti, hogy a Safari nem menti el az előzmények közé a szolgáltatás bekapcsolása és kikapcsolása között látogatott oldalakat, nem ment le fájlokat a gyorsítótárba (cache), és nem tölt le a weblapok által használt ideiglenes azonosítókat (cookie). Használatához a File / Fájl menü New private window… / Új privát ablak… parancsát kell használnunk. Működése közben a Safari címsor sötétszürke alapú.
Az előzményekkel kapcsolatosan a Safari nem csak a Top Sites mellett megjelenő látványos felülettel rendelkezik, hanem a menük között is található egy History / Előzmények pont. Itt az adott napon látogatott elemek kivonata, illetve almenükben további visszamenőleges böngészési információk mellett navigálási funkciókat is elérünk: az előre és vissza gombok a Safari ablak eszköztárán is megtalálhatók, így azokat kevesen használják menüből, praktikus azonban az előző Safari kilépéskor használt ablak(ok) megnyitásának lehetősége (Reopen All Windows from Last Session), amely például akkor bír jelentőséggel, ha egy szoftver frissítés miatt kell kilépnünk a Safariból.
Ezt a funkciót különösen kedvelik az Opera böngésző felhasználói, amely program már régebb óta tudja ezt a funkciót. A Safari a negyedik verziótól kezdve rendelkezik ilyen tudással, és mindez kiterjed a címkékre is, tehát ha egy ablakon belül nyitva volt néhány oldal, akkor a Safari pontosan ugyanazt az állapotot állítja vissza, amely a kilépéskor fennállt.
Hasonló funkciót takar az utolsó bezárt ablak megnyitása (Reopen last closed window), amely akkor praktikus, ha véletlenül csuktunk be egy ablakot, miközben annak tartalmára szükségünk volna. Ilyenkor a Safari az előzmények alapján - anélkül, hogy nekünk kellene manuálisan kikeresni a tartalmat - betölti az adott oldalt.
A Safari Top Sites felülete - és vele együtt az előzmények sokoldalú megjelenítése - hasznos többletet nyújt az Apple böngészőprogramjához, amely hatékonyabbá teszi a Mac használatát.
©MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2010. 11. 20.
Frissítve: 2015. június 4.