

A macOS operációs rendszer egyik alapvető képessége a ZIP iratok létrehozása és kicsomagolása. Ezeknek az iratoknak a kezelése annyira zökkenőmentesen és természetesen történik, hogy fel sem tűnhet a felhasználók többségének, hogy az Apple erre a célra egy beépített alkalmazást biztosít a rendszerben, amelynek ráadásul különféle beállításai is léteznek. Ezeket igyekszik összefoglalni ez a cikk.
ZIP és a Mac operációs rendszer
A legtöbb operációs rendszer tartalmaz valamiféle tömörítési megoldást, amely alkalmas arra, hogy megkönnyítse a dolgunkat, ha több iratot kívánunk például elküldeni levélben, vagy gyorsan szeretnénk ráhelyezni egy USB kulcsra. Az Apple klasszikus rendszerei nem éltek ilyen képességgel, így az Apple egy külső fejlesztő szoftverét integrálta: a Mac OS 9 alatt a StuffIt Expander volt a beépített kicsomagoló alkalmazás. Akinek van klasszikus Mac-es múltja, emlékezhet a SIT, majd SITX kiterjesztésű fájlokra, amelyek a régi rendszeren meghatározóak voltak.
A Smith Micro StuffIt Deluxe szoftvercsomagja…
A macOS megjelenésével az Apple áttért a Windows világban ismert ZIP tömörítési formátumra, amelyhez a BOM Archive Helper nevű alkalmazást integrálta a rendszerbe. Ez később az Archive Utility nevet vette fel, és jelenleg is ezen a néven található meg a macOS rendszerekben.
Az Archive Utility helye a rendszerünkben
Az Apple eléggé elrejti ezt az alkalmazást, mivel az átlag felhasználónak szinte sosem kell magával a programmal találkoznia, csak a funkcióját élveznie.
A program helye: Macintosh HD: System: Library: CoreServices: Applications mappa.
A ZIP archívumok funkciója és kezelése
A ZIP iratot az Apple szándékosan archívumnak nevezi és nem tömörítésnek, mivel a csomag nem minden esetben hoz létre kisebb fájlt, mint a csomagolás előtt. A formátum múlhatatlan előnye, hogy a sok apró iratból álló mappákat és egyéb tartalmakat - például egy alkalmazást - egyetlen irattá alakít, ezáltal gyorsítva annak kezelését.
A leggyakrabban akkor találkozunk ZIP irattal, ha valahonnan letöltünk egy tartalmat. Legyen az sajtófotó gyűjtemény, valami szoftveres bővítmény vagy akár szöveges dokumentumok sokasága, a leggyakoribb formátum a ZIP. Ezeket a letöltést vagy lementést követően a Downloads / Letöltések mappában találjuk meg, és dupla kattintással tudjuk kicsomagolni.
A kicsomagolás eredménye, hogy a ZIP archívum mellett megjelenik egy vele vélhetőleg azonos nevű mappa. Ezt követően az adatok dupla tárhelyet foglalnak el, így a ZIP iratot érdemes törölni, mivel annak tartalma megtalálható a kicsomagolás eredményeként létrejött mappában.
Megjegyzés: A mappa neve nem feltétlenül azonos a ZIP irat nevével, mivel a csomagolás után a ZIP átnevezhető, amely azonban a kicsomagolást követően a forrás mappa nevét nem befolyásolja.
Az Archive Utility beállításai
Éppen a fentebb említett problémára, azaz a ZIP és annak tartalmának egy idejű jelenlétére jelent megoldást, ha megismerkedünk az Archive Utility alkalmazással, és finomhanguljuk annak beállításait.
A programmenü Preferences / Beállítások felületén érhetjük el a sokoldalú és mindenre kiterjedű beállítási felületet.
Itt megadható például, hogy hová történjen a kicsomagolás: alapértelmezés szerint oda csomagolódnak ki a ZIP iraton belüli tartalmak, ahol a ZIP irat van, vagyis legtöbb esetben a Downloads / Letöltés mappába. Ez azonban nem mindig praktikus, mivel ebben a mappában a legtöbb felhasználónak rengeteg irata található meg - minden Safari letöltés, Mail csatolmány mentés, Messages / Üzenetek alkalmazásban átküldött tartalom ide kerül alapértelmezés szerint. Mivel a ZIP tartalma viselhet egészen más nevet, mint maga a ZIP fájl, így előfordulhat, hogy nem rögtön látjuk meg, hogy mi is érkezett a ZIP fájlban. Ezért lehet praktikus például megadni az Archive Utility számára, hogy a Desktop / Íróasztal felületére helyezze a kicsomagolt tartalmat.
Ugyanitt adható meg az is, hogy a ZIP irattal mi történjen. Alapértelmezés szerint megmarad a helyén (leave archive alone / archívum megtartása), de megadhatjuk azt is, hogy a rendszer önműködően a Kukába dobja (move archive to Trash), illetve azt is, hogy törölje (delete / törlés).
További kicsomagoláshoz tartozó beállítás, hogy a macOS megmutassa a Finder felületén a kicsomagolt tartalmakat. Ennek előnye, hogy ha eltérő nevű iratról van szó, mint a ZIP neve, akkor a Finder megmutatja, hogy mi volt a ZIP csomagon belül. Ez igen hasznos képesség, főleg akkor, ha az eredeti ZIP törlésre vagy kukába mozgatásra kerül. (Amennyiben nem kerül kukába mozgatásra vagy törlésre, akkor viszont meg kell keresni és kiválasztani a ZIP iratot a törléshez. Ez kényelmetlen azok számára, akik gyors billentyűvel dobnák kukába a fájlt.)
Utolsó kicsomagoláshoz kötődő lehetőség, hogy a rendszer képes folytatni a kicsomagolást, ha a ZIP irat további ZIP iratot tartalmaz. Előfordul, hogy egy csokor ZIP fájlt egy ZIP-be csomagolva küldünk át. Amennyiben a Keep expanding if possible / Kicsomagolás folytatása ha lehetséges opció ki van pipálva, akkor a belső ZIP iratok is kicsomagolásra kerülnek.
ZIP csomagok létrehozása
A ZIP archívumok létrehozásának többféle oka is lehet:
• egyetlen irat sok-sok irat helyett
• kisebb méret elérése, azaz tömörítés
• biztonságos és sérülésmentes fájlküldés
Az Archive Utility segítségével a macOS nem csak kicsomagolni képes ezeket az iratokat, de létrehozni is. Ehhez nem szükséges a rendszer mélyén felkutatni a programot, mert integráltsága révén működésbe lép, ha kérjük: a Finder felületén bármely iratokat kijelölve és rajtuk Control-kattintva a megjelenő környezetfüggő menüben a Compress parancsot választva módunkban áll ZIP iratot létrehozni, amely az adott fájlokat, mappákat fogja tartalmazni.
Megjegyzés: Érdekesség, hogy korábban az Apple a Create Archive parancsot alkalmazta, éppen azért, mert nem minden esetben beszélünk tömörítésről. Később azonban szemléletet váltottak, és immáron a Compress parancsot alkalmazzák.
A Compress parancs eredményeként egy Archive.zip irat jön létre, és benne a csomagolt tartalmak. Az így létrejött egy darab ZIP kezelése egyszerűbb, mint például 300 kis iraté, könnyebben tudjuk például átküldeni egy közvetlen üzenetváltó alkalmazásban, mint a Messages / Üzenetek, vagy egyszerűbben tudjuk feltölteni egy FTP szerverre. A ZIP különösen hasznos formátum például akkor, amikor egy kisvállalkozás saját alkalmazását kívánjuk átküldeni egy kollégának: az alkalmazások tulajdonképpen mappák, amelyek akár több ezer iratból állnak össze. Ezek mozgatása becsomagolás nélkül nehézkes és lassú. ZIP formátumban azonban összehasonlíthatatlanul gyorsabb.
A csomagolás módját az Archive Utility beállításai között módunkban áll módosítani. Itt hasonló lehetőséget vannak, mint a kicsomagolásnál: az archívum mentésének helye határozható meg, a csomagolás módja (tömörített archívum, általános archívum, illetve Zip archívum), a csomagolás utáni eljárás (források meghagyása, kukába mozgatása, törlése, átmozgatása máshová), valamint az archívum megjelenítése a Finder felületén.
A csomagolás helyének megadása azért lehet előnyös, mert nem kell manuálisan előtérbe helyezni a ZIP iratot, amit létrehoztunk, hanem az kerülhet például önműködően a Desktop / Íróasztal felületére.
Az archiválási formátum esetén a tömörített archívum akkor képes tömöríteni, ha a forrásanyag ennek megfelelő. A legtöbb esetben a tömörítésre nincsen mód: egy JPEG vagy egy M4V iratot nem tudunk tovább kicsinyíteni a ZIP segítségével. Az általános archívum csak csomagol, azaz nem tömörít, míg a Zip archívum a formátum eredeti tervezője, Phil Katz tömörítési algoritmusának egy továbbfejlesztett változatát használja a tömörítéshez.
Amennyiben szeretnénk a csomagolás forrásait törölni a csomagolát követően, lehetőségünk van az After archiving / Archiválás után felnyíló menüben erre utaló opciót választani. Sok esetben azonban a csomagolt és átküldeni kívánt tartalmakat nem kívánjuk törölni a Mac-ről, hanem a küldést követően a ZIP kerül törlésre a gépünkről. Így itt hasznos lehet az alapértelmezett opció, a leave files alone / iratok meghagyása aktívan hagyása.
Az Archive Utility finomhangolásával még inkább az igényeinkhez alakítható ennek a hasznos és jól integrált alkalmazásnak a működése.
© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2014. 09. 30. 19:36
Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: