A szín egy érzékelés szubjektív élménye, amely az emberi szem fényérzékeléssel kapcsolatos tulajdonságának eredménye. A fényt közvetlenül vagy közvetve is érzékeljük, így a színek érzékelése is hasonlóan működik. Mivel minden ember agya kissé másként dolgozza fel a színeket, így a színek területe egy roppant összetett szakterülete a számítástechnikának és persze az egész világunknak.
A technika kétféle színképzési eljárást alkalmaz: a spektrális (vagy hiperspektrális) szín előállítás bonyolult és drága módszerével szemben a számítástechnika világában a trikromatikus (háromszín) színképzés honosodott meg. Ennek jelentése árulkodó: arra utal, hogy a kijelzők három szín alkalmazásából állítják elő az összes ábrázolt színárnyalatot. Ez a három szín a piros, a zöld és a kék, angolul red, green és blue - innen ered az RGB megjelölés -, illetve a metszetükben képzett a cián, sárga és bíbor, angolul cyan, yellow és magenta - innen ered a CYMk elnevezés, amelyhez a fekete (blacK) adódik hozzá.
A trikromatikus színképzés a három alap szín arányának változtatásával operál, és állít elő színeket. Ez a módszer határozza meg a világunkban lévő digitális eszközöket: az Apple Watch, az iPhone vagy az iMac Retina 5K kijelzőjét, a lapolvasókat és a nyomtatókat, de akár a televíziókat vagy digitális fényképezőgépeket is.
A szem úgy érzékeli a színeket, hogy azokat valamilyen fényerővel megvilágítjuk. A szín érzékelés attól függ, hogy mely szín megvilágítása mennyire erős. Ahol nincsen megvilágítás, azt a szem feketének érzékeli.
Színkezelésnek nevezzük azt az eljárást, amely során a különféle eszközök, lapolvasók, kijelzők, nyomtatók közötti adatátvitel során a színek helyességének megőrzését kívánjuk elérni. A különféle képalkotó és megjelenítő eszközök eltérő szín terekkel dolgoznak, és mindnek van egy skálája: az a színtartomány, amelyet az adott eszköz képes megjeleníteni. (Ezt a skálát illeti az angol szakirodalom gamut szóval.)
A különféle gyártóktól származó kijelzők mindegyike RGB (red, green, blue) színtér használatával alkotja meg a látható színárnyalatokat, de a színskála eltérhet a típustól és kortól függően. A nyomtatók és nyomdagépek CMYK (cyan, magenta, yellow, black) alapszínekből keverik ki az árnyalatokat, vagy egy egészen eltérő színskálát használnak, mint a számítógépek kijelzői. Mi több, egy nyomtató színskálája is eltérhet a nyomtatási beállításoktól és a papír minőségétől függően. Könnyű hát belátni, micsoda kihívás elérni, hogy az RGB térben alkotott kép a lehető legjobban hasonlítson az CMYK térben működő nyomtatóhoz.
A ColorSync az Apple platformfüggetlen színkezelő technológiája, amely gyors, pontos és következetes kalibrálást, megjelenítést és előállítást tesz lehetővé. A ColorSync teljes mértékben integrálva van az macOS operációs rendszerbe, és működése többnyire észrevétlenül zajlik a háttérben anélkül, hogy a felhasználónak be kellene avatkoznia.
Amint egy szín megjelenítésre alkalmas eszközt csatlakoztatunk a Mac-hez, az macOS eltárol legalább egy profit az eszközhöz kapcsolódóan, amely révén a színkezelés állandó lesz a készülék használata során.
A ColorSync kapcsán az egyik alapfogalom éppen a profil: minden színmegjelenítő eszköz rendelkezik legalább egy színprofillal - például a MacBook Pro kijelzője a Color LCD nevű gyári profillal. Ha a Mac kijelzőjét kalibráljuk, akkor létrehozunk egy vagy több új profilt, amely különféle feladatokhoz ideális lehet. Egyes programok, mint a már felhagyott professzionális fotóprogram, az Aperture lehetővé tették, hogy a fényképeket bizonyos nyomtatók vagy nyomdagépek profiljának megfelelően dolgozzuk fel, vagyis ne hajtsunk végre olyan színtelítettség módosításokat, amelyekkel egy nyomtató nem fog tudni megküzdeni.
Profillal a kijelző mellett a nyomtatók, a lapolvasók, a kivetítők és a digitális fényképezőgépek is rendelkeznek. A profilok formátuma az ICC, amely az International Color Consortium nevének rövidítéséből ered.
A színkezelés alapját jelentő Color Management Module (CMM) bővítmények ezen profilokat használják fel ahhoz, hogy két eltérő színterű eszköz színeit a lehető legtökéletesebb összhangba hozzák. A CMM feladata, hogy az eltérő színterekből adódó különbségeket a legkevésbé érzékelhető szintűre csökkentse. A CMM térképezi fel egy kép színeit, és fordítja le a két eszköz között, alkalmazkodva a két eszköz színskáláihoz, rögzítve a feloldhatatlan különbségeket, minimalizálva a látvány eltérését.
Az Apple ColorSync technológiája többféle színteret is támogat. Ezek a teljesség igénye nélkül:
• Szürke színtér: Monokróm, a feketétől a fehérig terjedő árnyalatokat lefedő színtér.
• RGB alapú színterek: a kijelzők és lapolvasók által használt színterek
• CMYK színterek: főként nyomtatók által használt színterek
• Eszközfüggetlen színterek, mint a L*a*b, amelyet elsősorban színösszevetésre, különbségek meghatározására és konverzióra használnak
• Névvel rendelkező színterek: azon színek szűk listája, amelyek a színskálán névvel rendelkeznek - a kezdeti webes világ elsősorban ezekre a színekre épült, ki ne emlékezne a sötétkék hátterű weblapokra, amelyeken citromsárga és piros feliratok uralkodtak
Az macOS rendszerek Utilities / Segédprogramok mappájában található a ColorSyn Utility / ColorSync segédprogram, amely segítségével a rendszerben lévő profilokat tudjuk áttekinteni, és szükség esetén javítani. A program első felülete a Profile First Aid / Profil elsősegély, amely a rendszerben lévő ICC profilokat ellenőrzi, és tesz próbát a bennük lévő hibák javítására. (Jellegzetes hiba volt például az iBook G3 számítógépek macOS 10.3 frissítése során, hogy sérült a rendszer színprofilja. A ColorSync Utility ezt gyógyította.)
A Devices / Eszközök felület alatt azt tudjuk áttekinteni, hogy milyen berendezések profiljait tárolja a rendszer. Itt a lapolvasók, digitális fényképezőgépek, kijelzők és nyomtatók egyaránt megtalálhatóak. (A digitális fényképezőgépeknél a memóriakártya nevét látjuk, amennyiben a kártyaolvasóval szoktuk letölteni az SDXC kártya tartalmát. Az USB-s kártyaolvasó nevét, ha annak használatával töltünk le kártyát, stb.)
A Filtes / Szűrők alatt találunk olyan rendszerszintű, ColorSync alapú vizuális effektusokat, amelyek az macOS rendszer részeként elérhetőek többféle alkalmazásban is.
Hasznos felület a Calculator, ugyanis kiszámítja, hogy egy bizonyos színárnyalat miként jelenik meg másik színtérben, vagy ugyanazon színtér másik színprofiljának használatával. Az illusztráción például egy élénk türkiz megjelenése látható a kijelző RGB profiljával (jobbra), és a nyomtató CYMK profiljával. Tesztelhetjük továbbá a megjelenést 8-bites és 16-bites színmélység használatával, valamint az RGB skála arányainak szabad kézzel való módosításának hatásait a színekre.
© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2004. február (236 szóban)
Frissítve: 2015. április 22. [macOS Yosemite, Retina]
A frissített cikk forrásai: Wikipedia.org; Apple Developer Reference - Color
Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: