Tim O'Reilly - Világelső számítástechnikai könyvkiadó Mac alapokkal
Egy sikeres számítástechnikai könyv címlapján kevés dolog mutat rosszabbul, mint egy pápaszemes maki. Amint méltóságteljesen lecsukja a hatalmas kidülledő szemeit legyőzve a zsákmányát (szerzők), vagy épp 180 fokban elforgatja a fejét. A pápaszemes maki olyan végtelenül óvatos, hogy még a borneói fejvadászok figyelmét is képes elkerülni (ügynökök). És bár kitűnően fejlett a teste a fákon való mozgásra vízszintesen vagy akár függőlegesen, hajlamos arra, hogy belopózzon egy közeli faluba, és elfogyassza valaki más ebédjét (média, piaci szabadgondolkodók).
Az efféle allegorikus szimbólumok sikeres adoptációja a technikai publikálásban, továbbá kellő tőke, tehetség, tinta és szerencse segítette az O'Reilly & Associates alapító elnökét, Tim O'Reilly-t abban, hogy sikeres kereskedelmi jele, a pápaszemes maki immáron a 25. születésnapját ünnepelje. És a 25 éves piaci jelenlét nem halványította O'Reilly törekvését a különbözőségre. „A cégem növekszik, amikor az ipar érdekes, amikor sok az innováció. Én pedig törekszem érdekesen tartani az ipart”, mondja O'Reilly.
Az utóbbi éveket és az eladási eredményeket figyelembe véve az ipar számára a legérdekesebb dolog a macOS volt, rengeteg továbblépő felhasználó, Windows switcher és UNIX szakember ékes bizonyítékával, és hétmillió felhasználóval.
Amikor még az ipar nem volt elég érdekes az emberek többsége számára, O'Reilly már akkor is érdekesnek találta. 1978-tól, amikor elkezdett szakmai dokumentációkat készíteni számítástechnikai cégek számára, keményen dolgozott, hogy a legjobb minőségű leírásokat készítse egy-egy szakterületről, termékről. 1984-től elkezdte megvásárolni a jogokat az egyes UNIX szoftverek dokumentációjának készítésére. Ez a dolog már 1985-ben kifizetődött, amikor az ipar kis lassulása eredményeképp O"Reillynek volt annyi fellélegezési ideje, hogy kiadja az első 70 oldalas könyvét, a híres "Dióhéjban" (Nutshell) könyvek előfutárát.
Amikor a számítástechnika újbóli megindulásakor a tanácsadó üzlete újjáéledt, O'Reilly inkább folytatta a publikálást. A siker előjele az volt, hogy az MIT egyetem egy szakmai konferenciáján a megjelenés előtt álló könyvének gépelt változata 10000 fénymásolt példányban kelt el. Ez meghatározta Tim O'Reilly és cége további útját a számítástechnikai publikálásban. Az azóta kiadott több mint 300 könyv alapelvei ugyanazok voltak: hasznosság, érdekesség és tárgyilagosság.
A naprakész és gyors reakció egy-egy újdonságra úgy valósítható meg, hogy O'Reilly a hacker-ek nyomában van. „A hacker kultúra mindig az élen jár. A hacker-ök kiötlenek valami jót, amit aztán egy nagy cég felfedez, és megvásárol, mert jónak tartja. A Szilícium-völgyben ez az útja a fejlődésnek, így fejlődik az ipar. Hacker-ök pedig minden területen vannak.” És ezáltal O'Rielly is minden területen ott van. A fejlesztői közösség, de az átlag felhasználó számára is ismertek a jellegzetes állatos könyvek: azok a kiadványok, amelyek címlapján egy fadombormű stílusú állat van. A MacMag.hu Cocoa könyvén például egy kutya. O'Reilly azáltal tud az első lenni, hogy őszintén és mélyen érdeklődik minden új megoldás, minden új technológia iránt. „Mindig megpróbáljuk szétkürtölni az új ötleteket, amiknek a birtokába jutunk. Ezáltal nem csak írunk a fejlődésről, hanem inspiráljuk az előrehaladást.”
O'Reilly komoly reformokat kezdeményezett az online publikálás szerzői jogainak rendezése érdekében. Szerinte rugalmasabban kellene kezelni ezeket a dolgokat, ami a piac növekedéséhez vezethetne, és minőségi javulást hozna. Ennek jegyében saját könyveit is csak 14 éves szerzői jogvédelemmel adja ki. Szerinte a digitális publikálásé a jövő, mint mondja: „Az internetes világban egy papír alapú könyvesboltban árulni olyan, mintha a postaládán keresztül próbálod kifesteni a házad előszobáját. Ezért egy olyan rendszert építünk, ami eléri az olvasókat ott, ahol vannak, tehát az interneten.”A macOS felemelkedéséig az állatokon kívül csak a rövidítések voltak színesebbek az O'Reilly könyvek címlapján: DNS, MySQL, GNU… Mióta O'Reilly a macOS-re fókuszált, a címek is sokkal barátságosabbak: Photos / Fotók, iMac, Switching… Bár a régi Mac felhasználók számára olyannyira furcsa lehet a macOS Hacks cím (betekintés a rendszer mélyébe), mint a régi O'Reilly olvasóknak az iLife alapok. Ez fel is veti a kérdést: megváltozott volna az O'Reilly arculat? Amire az elnök alapító úgy válaszol, hogy a macOS olyan piaci hatásokat gerjesztett, amik földindulást eredményeztek: a Mac felhasználók számára megszületett a digital hub (digitális csatlakozó), a Windows felhasználók számára itt a fény az alagút végén, a UNIX hacker-ek pedig egy használható rendszert kaptak. A Mac OS 9-ről is publikáltunk egy keveset, de az igazi kedvencünk az X, mert az sokkal inkább idomul az O'Reilly könyvek Unix-os ízéhez, egybeolvasztva vele az iProgramokat és megannyi érdekességet.
Alátámasztásként O'Reilly bekapcsolja a PowerBookját, ellátogat az Amazon.com-ra, és megmutatja az eladási adatait: a 25 best-seller között öt O'Reilly könyv, köztük mellesleg az első helyen David Pogue "macOS: The Missing Manual" (A hiányzó kézikönyv) című könyve. Mint O'Reilly elmondja, a könyv 1992 óta a legjobban fogyó O'Reilly kiadvány.
Aztán a PowerBookra mutat: „A hacker világban az Apple nagy-nagy előnye, hogy ilyen jó mobil gépeket készít. Ebben a világban akinek választása van, nagyra értékeli, hogy az első számú rendszere egy mobil számítógép lehet. Mobil számítógépek között pedig más nem jöhet szóba, csak a Mac.”
Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: