A Preview / Megtekintő alkalmazás eszköztárában is megtalálható az a bőrönd alakú ikon, amely szeret a macOS rendszerben a Markup Toolbar / Jelölőeszközsor aktiválására szolgál. A Markup / Jelölő funkció révén egyrészt a nevének megfelelően szöveget tudunk kiemelni, másrészt szabadon tudunk illusztrálni, rajzolni egy kép vagy PDF irat felületére, illetve akár karakteres jegyzetet is gépelhetünk egy-egy tartalomhoz.

A Preview / Megtekintő esetén minden eszköz elérhető, amellyel például a Photos / Fotók programban találkozunk.

Szabad jelölés és feliratozás
A képekkel kapcsolatos egyik alapvető igényünk, hogy feliratokat, jeleket helyezzünk rájuk. Lehet ez egyszerű kézi illusztráció arra vonatkozóan, hogy hová szeretnénk új szőnyeget tenni a szobánkról szóló fotón, valami szellemesnek szánt felirat egy képre, internetre feltöltött fotó azonosítását segítő vagy a szerzőjét megjelölni hivatott felirat, esetleg személyes természetű kézírás.

A Preview / Megtekintő program ablakának eszköztárán, a keresőmező melletti, bőrönddel illusztrált Markup Toolbar / Jelölőeszközsor révén egy egész eszköztár nyílik meg egyszerű vonalgrafika, intelligensen kiegyenesített vonalgrafika, alakzat elhelyezés, szöveg elhelyezés és egyenes vonalak húzásának lehetőségével. A normál, egérrel nem mindig jól sikerült kézírás mellett tehát gépelhetünk is feliratokat a képre. Ehhez a keretben lévő, T betűvel jelölt ikonra kell böknünk, amely a kép közepére helyez egy szabadon mozgatható és átírható szövegdobozt.

A szerkesztés eszköztára széles körű: betűtípust, betűszínt, háttérszínt állíthatunk be a szövegnek, vagyis viszonylagos szabadság áll a rendelkezésünkre. Némi hátránya a felületnek, hogy nem mutatja meg a betűtípusok arculatát, csak a nevét írja ki, amely alapján nehéz felfedezni egy esetlegesen alkalmas, de eddig még nem használt betűcsaládot. A színeket a klasszikus módon, egy kicsiny palettáról válogathatjuk, de a Show Colors / Színek megjelenítése gombra kattintva a macOS standard szín palettája is megjelenik.
A színpalettáról külön cikk számol be részletesen…

A betűk esetén azok méretét, a szövegdobozon belüli elrendezését (balra, középre vagy jobbra zárt, illetve sorkizárt) állíthatjuk be, valamint lehetőség van vastagbetűs (félkövér), dőlt és aláhúzott stílusok alkalmazására is.



A begépelt szöveg dobozát kiválasztva a Touch Bar felülettel rendelkező MacBook Pro modelleken lehetőség van igen egyszerűen módosítani egyes paramétereket: a nagy A betűre bökve a szöveg megjelenésének beállításait érhetjük el, ahol csúszógombbal növelhető a betűméret, valamint a BIU gombokkal a félkövér, dőlt és aláhúzott módok közül választhatunk. Mellette a balra, középre, jobbra vagy sorkizárt elrendezések közül válogathatunk egy-egy bökéssel.

A Touch Bar felületén erről a szerkesztési helyszínről a fehér körben lévő X gombra bökve tudunk kilépni, és elérni a három szín beállító gombot, amelyek balról jobbra haladva a szöveg hátterének a színe, a keret színe és a szöveg színe.



A fentebbiek során a szöveg hátterének színe és a keret színe beállítással nem találkoztunk, mivel a szöveg paraméterek szerkesztésének ablakában ilyen beállítások nem találhatóak: ezeket a Touch Bar felülethez hasonlatosan a Markup Toolbar / Jelölőeszközsor felületén is a szöveg beállításaitól balra találjuk: a szöveg mellett balra a háttérszín megadása, attól balra pedig a keret színének megadása található.



A Touch Bar felületén ezeket a színeket nagyon intuitív módon használható csúszógombokkal keverhetjük ki. Különösebb tanulás nélkül felfedezhető, hogy melyek az átlátszósági paraméterek és melyek a színek a Touch Bar felületén. A menüből elérve a szín paletta használatával választhatjuk ki a kívánt színt, és az átlátszóság paraméterét is ott állíthatjuk. Hátteret akkor érdemes használni, ha sok a vizuális zaj az előtérben, vagyis a szöveg nem tud elkülönülni, kiemelkedni a képből.

A keret alkalmazása nem mindig mutat jól, de egyes tartalmaknál kimondottan szépen mutatnak a párhuzamos és mérőleges vonalak. Hogy a keret hogyan nézzen ki, azt a keret színét meghatározó menütől balra lévő, három vonallal jelölt menüből választhatjuk ki. Itt a vonalvastagságok mellett a keret folytonosságának megjelenését is módosíthatjuk: lehet szaggatott vagy „festékfújóval szórt” a keret, nem csupán folytonos.

Alakzatok és vonalrajzok
Az alakzatokkal is érdemes megismerkedni, ugyanis nem csak kör és téglalap szerkeszthető, hanem vannak kimondottan szövegbuborék típusok, amelyek segítik, hogy elmés vagy annak szánt feliratokat helyezzünk a képek szereplői mellé. Illetve egyes képeken a magyarázathoz szükséges lehet a segédvonalak vagy nyilak alkalmazása.

A Preview / Megtekintő programban elérhető vonalrajzok és alakzatok a következők: vonal, nyíl, téglalap, lekerekített téglalap, kör, ovális szövegbuborék, csillag és hatszög. Ezek bármelyikét választva a szöveg menü A betűjétől balra található beállítások szabályozzák a vonalrajzok keretének megjelenését, illetve az alakzatok belsejének és keretének színét.

A Touch Bar felületen ennek megfelelően pontosan ugyanaz az eszközsor jelenik meg, mint a szöveg szerkesztésekor, és a Markup Toolbar / Jelölőeszközsor felületén is pontosan ugyanazokból a felnyíló menükből tudunk szerkeszteni. Sőt: bármilyen alakzatot választunk, abba duplán kattintva gépelni is tudunk, tehát bármelyik alakzat rögtön szövegháttérként is működik.

Az alakzatokat a sarkaikban és oldallapjaikon megjelenő kék pöttyökkel tudjuk nagyítani, kicsinyíteni, torzítani, illetve a vonalat és a nyilat nyújtani vagy összenyomni.

Az alakzatok és vonalak menüjének alján található vonallal elválasztva két további eszköz. Ezek közül az első egy kiemelő funkcióval rendelkező megoldás: sötétebbé teszi a kép egészét, hogy kiemelhessünk egy részt, amely nem lesz sötétebb, tehát úgy tűnik fel, mintha az lenne megvilágítva. (Valójában persze az nincsen sötétítve.)

A másik funkció igazán praktikus, ugyanis egy kör alakzat segítségével ránagyít a kép egy fontos, kiemelendő részére, mintha egy lencse lenne odahelyezve. Ennek mérete és helyzete természetesen módosítható, és igen jó szolgálatot tehet, ha a képet a megjelenéshez valamennyire le kell kicsinyítenünk, de a lényeges részletet mégis szeretnénk kiemelni.

A cikk tematikája a Markup Toolbar / Jelölőeszközsor megjelenésével némileg ellentétes irányba halad: az eszközök bal oldalán lévő két ceruza ikon funkcióival érdemes még megismerkedni: a vékonyabb ceruzával vonalrajzot hozhatunk létre attól függő vastagsággal, hogy a három vonallal jelölt felnyíló menüben melyik vastagsági paraméter van kiválasztva.

Ennek az eszköznek a vonalgrafika létrehozását követően egy menüje jelenik meg, ahol kettő vagy három opció közül választhatunk: a viszonylag egyenes vonalak esetén lehetőségünk van a kezünk által húzott, esetleg nem tökéletesen egyenes rajzolat megőrzésére. A második opció, hogy a Preview / Megtekintő kiegyenesíti a vonalat, hogy az tökéletes egyenes legyen. A harmadik opció pedig az, hogy nyíl jön létre a vonalból - ez azonban csak akkor kínálkozik fel, ha a vonal viszonylag egyenes. Amennyiben a vonalban több görbület található, úgy a nyíl lehetősége nem áll rendelkezésre.

Ezen eszköz mellett található egy vastagabb toll is, amely egy kép esetén nem bír különálló funkcióval: egyszerű vonalrajzot hoz létre a fenti okos funkciók nélkül. Szöveges tartalmú PDF iratok esetén ezzel az eszközzel tudunk szöveget kijelölni.

Aláírás
Amire még lehetőséget ad a Markup / Jelölő funkció, az az aláírás lehetősége: ez az alakzatok és a T betűvel jelölt szövegdoboz elhelyező eszköz mellett található, kézírásra emlékeztető menü (Sign / Aláírás). Ez szintén a szöveges dokumentumok, űrlapok esetén lehet előnyös, de természetesen egy kép esetén is lehet haszna akár vízjelként alkalmazva.



Aláírást közvetlenül innen, a menüből a Create Signature / Aláírás létrehozása menüpontra kattintva tudunk létrehozni: a mobil Mac gépeken vagy a Magic Trackpad ujjkövetőt használó asztali gépeken az ujjkövetőre írva tudjuk elmenteni az aláírást. Ez nem pont olyan lesz, mint a tollal írt aláírás, de formailag azért nagyban hasonló. Természetesen a toll mozgásának gyorsaságát és keménységét, az ebből adódó vonalvastagság különbségeket az ujjkövető nem tárolja el, de azért azonosítható, hogy aláírásról van szó. Később egyébként az így létrehozott aláírást rendszer szinten elérhetjük, és a Mail vagy a Pages programokban is használhatjuk.

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2017. július 7-8.

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: