A Preview / Megtekintő, mint alapvető Apple alkalmazás, a Share / Megosztás menüjéből a rendszer alapvető szolgáltatásait biztosítja publikálási célokra. Ezen belül képes a képet vagy PDF iratot levélben vagy üzenetként elküldeni, a közelben lévő macOS és iOS kliensek felé vezeték nélkül átküldeni, jegyzethez hozzácsatolni, továbbá a képeket Twitter, Facebook vagy Flickr kontóra feltölteni, illetve a Photos / Fotók és - amennyiben telepítve van, az - Aperture alkalmazásokhoz hozzáadni.

A Preview / Megtekintő felületén a megosztás gomb az eszköztáron található a nagyító gombok mellett: jele a szokásos négyzetből felfelé mutató nyíl.

Megjegyzés: A megosztási funkciók nem azonosak az exportálási képességekkel, amelyekről a szerkesztést bemutató írásunk számol be nagy részletességgel.

Mail - Fénykép vagy PDF küldése levélben
A Preview / Megtekintő programban megnyitott és szerkesztett tartalmak megosztásának igen egyszerű módja, hogy levélként elküldjük. A macOS operációs rendszer Mail alkalmazása erre a célra a fényképek esetén egy igen okos kicsinyító megoldást kínál: a kép fölött a levél ablakában választhatjuk, hogy Actual Size / Eredeti méret, Large / Nagy, Medium / Közepes vagy Small / Kicsi méretben kívánjuk elküldeni a képet. Ez azért hasznos, mert ha például mobilinternet kapcsolatunk van, akkor nem muszáj 12 MB-os fotót átküldeni, hanem mondjuk a 2,3 MB-ra kicsinyített nagy változatot is továbbíthatjuk. Illetve ha aggódunk amiatt, hogy a címzett fiókja képes-e a nagy méretű levelet fogadni, akkor is előnyös a képek tömörítése vagy kicsinyítése. (A PDF iratokat eredeti méretükben tudjuk elküldeni.)

Az iCloud felhasználók számára előnyös megoldás az Apple részéről a Mail Drop szolgáltatás, amelynek lényege, hogy a levél csak egy hivatkozást tartalmaz a címzett számára, ahonnan le tudja tölteni a képeket vagy a nagy méretű PDF iratot. E funkció használatakor a levél nem ér oda rögtön a címzetthez, hanem csak akkor kapja meg, ha a gépünk feltöltötte az iCloud tárhelyre a levelet, ahol az Apple 30 napig őrzi meg az óriás csatolmányt, és addig tudja a címzett letölteni. A Mail Drop nem terheli az iCloud tárhely előfizetésünket, hanem attól függetlenül biztosítja az Apple ezt a tárolási megoldást.

Apple műszaki támogatás dokumentumok a témában:
iCloud: Melléklet csatolása az emailhez…
A Mail Drop korlátozásai…


Messages / Üzenetek - Fénykép vagy PDF küldése üzenetként
Célirányos és egyszerű lehetőség üzenetként elküldeni egy-egy képet: a Messages / Üzenetek alkalmazást és az abban beállított protokollt használva tudunk így fotót küldeni valamely ismerősünk számára.

Az iMessage szolgáltatás ingyenes és mind a címzett telefonszámához, mind pedig a hozzárendelt Apple ID-hez köthető. Az üzenet küldésekor elegendő elkezdenünk begépelni a címzett nevének kezdőbetűit, és a Preview / Megtekintő alkalmazás rögtön felajánlja, a címzett nevét. Amennyiben a címzett adott elérhetősége iMessage alapú, úgy a kék színű hátteret kapja a név. Ha azonban csak MMS üzenetet tud fogadni, akkor zöld színű lesz a név háttere, és ebben az esetben fizetős a kép elküldése.

Megjegyzés: Ahhoz, hogy a Mac-ről fizetős üzenetet tudjunk küldeni, az iPhone készülékünk, illetve a Mac és az iPhone megfelelő összehangoltsága szükséges. Amennyiben ugyanazt az Apple ID azonosítót használjuk az iPhone készüléken és a Mac gépen is - így logikus -, akkor a Messages / Üzenetek alkalmazásban a telefonszámunk megjelenik, amelyet ki kell pipálnunk a beállítások felületen. Fontos továbbá, hogy a címzettek számait +36 kezdettel tároljuk el, és ne 06 kezdettel, utóbbi esetben ugyanis az iMessage nem működik megfelelően.

A Messages / Üzenetek alkalmazás természetesen nem csak az iMessage protokollt támogatja, hanem több elterjedt csevegő megoldást is. Beállíthatjuk benne az AIM (America Online Instant Messenger), illetve a Jabber kontónkat is. Ezek internet alapú közvetlen üzenetváltó megoldások, amelyek kevésbé zárt és biztonságos rendszerek, mint az Apple által kínált iMessage. További jellemzőjük, hogy az iOS eszközökön külön alkalmazással használhatóak, vagyis ott nem a Messages / Üzenetek alkalmazásban jelennek meg a beszélgetések.

Nem hanyagolhatjuk el továbbá a Mac és Mac között helyi hálózatban elérhető Bonjour protokollt sem, amely roppant kényelmes és gyors átvitelt kínál, ha a közelünkben azonos WiFi vagy vezetékes hálózaton lévő Mac-re kívánunk fotókat küldeni. A Bonjour protokoll révén az üzenet ablakban megosztva úgy zajlik le a képek átküldése, hogy nem veszünk igénybe internet kapcsolatot, vagyis nem mennek el a fotók egy távoli szerverre, és onnan jönnek vissza, hanem a Mac gépek közvetlenül kommunikálnak egymással.

A Bonjour üzenetváltás előnye, hogy akár igen régi Mac gépekkel is használható, vagyis ha a megosztás címzettje egy öregebb Mac, akkor ezzel a módszerrel egyszerűen küldhetünk át képeket külön adathordozó használata nélkül.

Tipp: A Bonjour üzenetként küldésnél praktikusabb a következő szekcióban tárgyalt AirDrop képesség, amelynek kompatibilitása ugyan valamivel újabb Mac-et követel meg, de egyszerűbb útirány, mint a képek üzenetbe csomagolása, majd onnan kihámozása a címzett gépén.

AirDrop - Fotó vagy PDF irat küldése a közelben lévő Apple eszközökre vezeték nélkül
Az AirDrop technológia az Apple Wi-Fi Direct implementációja, amelynek lényege, hogy a kliensek úgy tudnak egymással kommunikálni, hogy nem feltétlenül szükséges WiFi bázishoz - például AirPort Extreme hálózathoz - csatlakozniuk.

A Wi-Fi Direct (vagy korábbi nevén Wi-Fi P2P) lényege, hogy az egymáshoz fizikai közelségben lévő eszközök úgynevezett NFC technológiával (near field communication) Bluetooth vezeték nélküli jellel képesek egymással adatot cserélni. Előnye, hogy ehhez akár teljes WiFi sávszélességüket is használni képesek. Az AirDrop használatához a WiFi és a Bluetooth képességet is aktiválni kell a Mac-en.

Az AirDrop funkció használata a Mac alatt igen egyszerű: a Finder ablakok oldalsávján az AirDrop feliratra kattintva láthatjuk a közelben lévő, AirDrop kompatibilis Mac gépeket.

Az AirDrop felületen megjelennek azok a számítógépek, amelyek a közelben vannak, és AirDrop képesek. Ezekhez az éppen aktív felhasználó profilképe is társul. Amennyiben a felhasználó Apple ID-vel is bejelentkezett a Mac-en, úgy a nevét is láthatjuk a listán, és nem csak a számítógép neve jelenik meg.

Tartalmakat egyszerűen úgy tudunk küldeni, hogy az adott felhasználó nevére húzzuk azokat, de a Preview / Megtekintő program megosztás menüjéből az AirDrop menüelemet választva egy célirányos ablakot kapunk, amelyből kiválaszthatjuk a képek közeli címzettjét, és a program elhagyása nélkül tudjuk továbbítani a képeket.

Fontos, hogy nem csak a Mac gépekre, hanem iPad és iPhone készülékekre is tudunk ilyen módon fotókat küldeni. A dolog előnye, hogy akár az iOS eszközeinkről is tudunk gyorsan átküldeni képet a Mac-re.

A címzett számítógépén egy párbeszéd ablak jelenik meg a küldő profilképe fölött, amely mutatja, hogy az adott számítógép egy bizonyos iratot vagy egy mappát szeretne küldeni. A párbeszédablakban lehetőség van azt elutasítani (Decline), menteni (Save), illetve menteni és rögtön megnyitni az adott irathoz tartozó programmal. Nagyon fontos, hogy csak olyan személytől fogadjunk el tartalmakat, akit ismerünk, és akitől várunk valamit. Mivel az AirDrop alapja a közelség, nem elsősorban ez kommunikáció lesz a Mac elenni támadás alapja, de egy sok gépes környezetben célszerű figyelni arra, hogy kitől fogadunk el adatokat.

A fogadott tartalmakat az AirDrop a Downloads / Letöltések mappába fogadja. A letöltés folyamatát a profilkép körül végighaladó kék csík ábrázolja.

Az AirDrop műszaki követelményeit konkrétan nem írja le az Apple, de alapvetően 802.11n vagy újabb WiFi és Bluetooth 4.0 vagy újabb vezeték nélküli technológiák szükségesek a használatához.

Ezek alapján a következő listán szereplő legrégibb vagy ezeknél újabb gépekkel használható:
MacBook Pro 13” és 15” (Late 2008)
MacBook Pro 17” (Early 2009)
MacBook Air (Late 2010)
MacBook (Late 2008)
iMac (Early 2009)
Mac mini (Mid 2010)
Mac Pro (Early 2009 - ebbe a modellbe AirPort kártya is szükséges, mert alapból nem része)
Az ennél újabb Mac gépekkel már használható az AirDrop.

Az iOS eszközök kapcsán a következő lista foglalja össze a legrégibb kompatibilis eszközöket:
• iPhone 5
iPod touch (5. generáció)
iPad (negyedik generáció)
• iPad mini (mind) Az ezekkel megegyező vagy ezeknél újabb eszközökkel zavartalanul fog működni az AirDrop képesség.

Notes / Jegyzetek: csatolmány hozzáadása egy jegyzethez
A macOS egyik alapvető programja, a Notes / Jegyzetek az évek alatt a szöveges feljegyzések világából továbbfejlődött, és immáron képes gazdagabb tartalmak tárolására is, így például az iOS eszközökön létrehozott kézírás rögzítésére, piszkozatok, rajzok alkotására, illetve természetesen begépelt tartalom, valamint fényképek tárolására is.

Átgondolva a Notes / Jegyzetek funkcióját ez igen logikus dolog, hiszen egy összetett jegyzethez nyilvánvalóan tartozhatnak fényképek.

A Preview / Megtekintő megosztási menüjéből a Notes / Jegyzetek opciót választva szöveget írhatunk a képhez, amelyet a jegyzethez illesztünk, illetve kiválaszthatjuk a Choose Note / Jegyzet választása felnyíló menüből, hogy új jegyzetet szeretnénk létrehozni (New Note), vagy egy már meglévő jegyzethez adjuk hozzá a fotót.

A Notes / Jegyzetek programnak ez a képessége igen praktikus, legyen szó akár a kertünk dekorációjáról, és egy-egy ötlet kommentárral való eltárolásáról, vagy akár egy esküvői helyszín kiválasztásáról. A Notes / Jegyzetek célja éppen az, hogy bármilyen műfajban megjelenő ötleteinket el tudjuk így tárolni közvetítő médiától függetlenül.

A Notes / Jegyzetek program további előnye, hogy nem csak a Mac-en lesz látható, hanem WiFI kapcsolaton keresztül az iOS eszközeinkre is szinkronizálódik, vagyis az iPad Pro készüléken is megjelenik, ahol akár kézírásos megjegyzést vagy rajzot, ábrát is készíthetünk a képre.

Twitter
A nagy amerikai közösségi felület harcban több portál elesett, feledésbe merült, de a Twitter töretlen népszerűséggel uralja a rendkívül rövid üzenetek, illetve a hozzájuk kapcsolódó képek, rövid videók világát. Olyannyira, hogy az Apple vezetői is előszeretettel használják a „csipogó” nevű felületet, és elcsipogják rövid gondolataikat egy-egy témáról.

A Twitter lényege éppen ez: röviden fejezzünk ki valami frappáns gondolatot a nagyvilág számára. A gondolatainkat bárki elolvashatja, aki érdekesnek talál minket, az követhet, és mindig értesül az új gondolatainkról.

A Twitter portálra feltöltött képeket 116 karakteres szöveggel kommentálhatjuk. Egyesek számára ez elegendő felület, mások szűkösnek érezhetik ezt a rövidséget az önkifejezésre.

Módunk van helyszín információt is megadni, amelynél fontos tudni, hogy a Twitter nem egy térkép alapján kéri, hogy mutassuk meg, hol készült az adott fotó. Nem is a képben lévő GPS metaadatot továbbítja, hanem az aktuális helyzetünkhöz szeretne hozzáférni, és azt írja ki a „csipogáshoz”. Ez a megközelítés nem feltétlenül jó, hiszen a Bükk-fennsíkon készített madárfotónk közzététele a Mac-ről a kép letöltését követően, otthoni internet kapcsolatunk mellett történik, és ha közben hazautaztunk Hódmezővásárhelyre, akkor nem feltétlenül adekvát a Twitter részéről az aktuális helyzetünk iránti kíváncsiskodás. Az Add Location / Helyszín hozzáadása paramétert tehát az esetek többségében egyszerűen kihagyhatjuk.

A közösségi felületre a Post / Elküldés gombbal tudjuk feltölteni a képet és a rövidke szöveges anyagot. Bárki a világon megnézheti a fotót és hozzá is szólhat, illetve kedvencének jelöltheti, valamint megoszthatja másokkal a „re-tweet” („újra-csipogás”) képesség révén.

Facebook
Fotóink egyik leggyakoribb megosztási célja egy-egy közösségi portál. Legyen szó valamely büszkeségünk megmutatásáról a barátaink és ismerőseink részére, a lenyűgözés igényéről vagy akár a szándékos magamutogatásról, a Facebook talán a legelterjedtebb felület arra, hogy képeket töltsünk fel.

A Preview / Megtekintő természetesen beépítve tartalmazza azt a képességet, hogy az internet alapú portálra az ott rendelkezésre álló hozzáférési beállítások megtartásával képeket töltsön fel, osszon meg.

Amennyiben a Mac-en a System Preferences / Rendszerbeállítások program Internet Accounts / Internetes fiókok felületén már bejelentkeztünk, úgy a Preview / Megtekintő hozzáfér az ottani beállításhoz. Ha erre még nem került sor, úgy az első feltöltésnél módunk van bejelentkezni, és felhatalmazni a Preview / Megtekintő programot, hogy a jövőben hozzáférjen a Facebook fiókunkhoz, és igény szerint képeket töltsön fel.



A Facebook a megosztás során sokféle beállítást lehetővé tesz: A Public / Nyilvános opció esetén a képet mindenki láthatja, idegenek számára is elérhető. Nem számít, hogy ismerősünk, barátunk nézi, a fotó láthatóvá válik.

A Friends / Barátok beállítás révén mindenki láthatja a képet, aki a Facebookon ismerősünk, de rajtuk kívül senki más.

A Friends except aquaintances / Barátok kivéve ismerősök opció a Facebook egy újabb lehetősége. Fontos ugyanis kiemelni, hogy nem minden ismerős barát. A gimnáziumi évfolyamtársunk apja lehet ismerősünk, de nyilvánvalóan másfajta nyelvezetet ütünk meg vele, mint a padtársunkkal. A munkahelyi recepcióssal más a viszonyunk, mint a közvetlen kollégánkkal, vagy például a főnökünkkel. Ez az oka, hogy a Facebook különbséget tesz barát és ismerős között - utóbbit külön, a már meglévő ismeretség alapján kell jelölni. Ez a lehetőség ad némi távolságtartást abban az esetben, ha a barátaink számára meg kívánunk mutatni valamit, de távolabbi ismerőseinkre esetleg ez nem tartozik.

Az Only Me / Csak én beállítási lehetőség révén feltölthetünk egy olyan képet, amelyet esetleg csak később szeretnénk másoknak megmutatni. Az ilyen képek hozzáférését később módosíthatjuk.

Az Aquaintances / Ismerősök opció révén azok láthatják a képet, akik ebben az utólag megjelölt kategóriában vannak, tehát nem közeli barátaink, hanem távolabbi ismerősök.

A Close Friends / Közeli barátok beállítás révén azok az ismerőseink láthatják a feltöltött képet, akiket utólag, a már létrejött ismeretséget követően közeli barátnak jelöltünk a Facebook portál Friends / Barátok felületén.

A felnyíló menü további elemei a lakóhelyünk, az iskoláink vagy a munkahelyeink sorát tartalmazza, és ennek megfelelő megosztára kínál lehetőséget.

Ettől a menütől jobbra találjuk azt a menüt, amelyben megadhatjuk, hogy az idővonalunkra (Timeline) töltjük fel a képet, vagy valamely már meglévő albumba. A Facebook felületén ugyebár albumokba is rendezhetünk képeket, amelyeket később szabadon bővíthetünk. E menü segítségével erre is lehetőségünk nyílik.

A What’s on your mind? / Mi jár a fejedben? című elcsépelt Facebook kérdés a képek szövegezésére vonatkozik, még ha erre semmi nem is utal. Nem a képaláírásról van itt szó, hanem a kép vagy képek publikálásakor megjelenő szöveges összefoglalóra, bevezetőre. (A képaláírásokat a Facebook webhelyen külön-külön szerkeszthetjük meg a képekhez.)

Lehetőségünk van helyszín információt feltölteni, amely azért szerencsétlen megoldás, mert a kíváncsi Facebook nem a képekben lévő helyszín metaadatot használja fel, hanem az aktuális helyzetünket szeretné megtudni a Mac helymeghatározásának használatával, amelyhez akár később is hozzáférhet. Ez nem csak tolakodó, de buta megoldás is, hiszen a képek nem feltétlenül ott készültek, ahol éppen tartózkodunk - előfordulhat, hogy tatabányai panellakásunkból töltjük fel a horvát nyaralás képeit, és ilyen esetben idétlen, ha a Facebook felületén úgy jelenik meg a kép, hogy mellette a „Near Tatabánya / Tatabánya közelében” felirat látható.

A megosztást a beállítások és szöveg megírását követően a Post / Elküldés gombra kattintva tudjuk végrehajtani. Sávszélességtől függően néhány pillanat után a képek megjelennek a Facebook profilunkon.

Flickr
A Yahoo által életre hívott Flickr portál az utóbbi évtized egyik legstabilabb felülete. Nem tolakszik a magánéletünkbe, nem szorítkozik platformokra, nem erőltet szűrőket a fényképeinkre, helyette kiegészült néhány profi vonatkozással, miközben megőrizte alapvető lehetőségét: képek szinte korlátlan számú, akár csúcs minőségű megosztását, kategóriákba sorolását, és más, hasonló témák felfedezésének lehetőségét.

A Preview / Megtekintő alkalmazásból könnyedén tudunk képet vagy képek egész csoportját feltölteni a Flickr portálra, amennyiben a System Preferences / Rendszerbeállítások program Internet Accounts / Internetes fiókok felületén már bejelentkeztünk. Ha még nem jelentkeztünk be, akkor a Preview / Megtekintő felületén nyílik erre módunk.

A Flickr portálra való feltöltéshez elnevezhetjük a képeket a Title / Cím mezőben. Ugyanebben a sorban állíthatjuk be, hogy azokhoz ki férjen hozzá.

A Flickr kapcsán fontos tudni, hogy kínál a profik számára kedvező biztonsági mentési lehetőséget, vagyis nagy mennyiségű képet feltölthetünk a lapra azon igény nélkül, hogy azokhoz mások hozzáférjenek. E célra a Flickr ingyen biztosít 1 TB tárhelyet, amely igen kellemes mennyiség egy hobbifotós számára. Ha ehhez hozzávesszük azt a képességet, hogy a Flickr rendelkezik iOS és tvOS alkalmazással, amelyek segítségével hozzáférhetünk a saját fotóinkhoz, akkor igen vonzó lehet az az opció, hogy a Flickr felületére töltsük fel a tartalmainkat akár biztonsági, akár privát megosztási céllal.

Mindezen rövidke magyarázat után értelmet nyer, hogy miért van az első helyen a Private / Privát beállítás a megosztási beállítások között. A privát képeinkhez nem fér hozzá senki rajtunk kívül, viszont ha be vagyunk jelentkezve több eszközön ugyanazzal a Flickr kontóval, akkor akár az Apple TV-re csatlakoztatott televízió képernyőjén, akár az iPad Pro hatalmas kijelzőjén is élvezhetjük a fotóinkat a Flickr alkalmazás jóvoltából.



A további négy beállítás viszonylag egyértelmű: a Public / Publikus opció választásakor mindenki hozzáfér a képeinkhez, bárki megnézheti, hozzászólhat, kedvencnek jelölheti és akár le is mentheti a fotókat. A Family / Család, Friends / Barátok, illetve a Family & Freinds / Család és barátok opciók közül választva pedig korlátozhatjuk a közönséget. Természetesen ehhez az is szükséges, hogy a Flickr portálon megadjuk, hogy kik a családtagjaink. A Flickr személyes beállításai során kereshetjük meg a barátainkat, illetve képes arra is a lap, hogy a Facebook, Gmail és Yahoo fiókjaink alapján a barátainkat és családtagjainkat azonosítsa.

Megjegyzés: Azt a paramétert, hogy ki töltheti le a képeinket, és sok egyéb privát paramétert a Flickr beállításai között találunk és tudunk módosítani.

Add to Photos - Hozzáadás a Fotók alkalmazáshoz
A Preview / Megtekintő alkalmazás segítségével megnyitott képeket lehetőségünk van a Photos / Fotók alkalmazás felé továbbküldeni. Erre persze nincsen szükség akkor, ha eleve az Apple alapértelmezett fénykép kezelő programját használjuk a képek tárolására, hiszen akkor eleve odakerülnek a fotók. A Preview / Megtekintő azonban alkalmas arra is, hogy például szkenneljünk a segítségével egy lapolvasó csatlakoztatásával, vagy memóriakártya, digitális fényképezőgép adathordozójának tartalmáról szemezgetve importáljunk képeket. Ha ezeket a Preview / Megtekintő segítségével bemásoltuk és megnyitottuk, a kiválogatott, esetleg vizuálisan javított képeket lehetőségünk van továbbküldeni a Photos / Fotók alkalmazásba is.

Ehhez a Share / Megosztás gombot kell megnyomnunk az eszköztáron, és a megjelenő menüből az Add to Photos / Hozzáadás a Fotókhoz parancsot választani. A Photos / Fotók programban a Last Import / Utolsó importálás albumban megtaláljuk a képet, illetve dátum szerint rendezve egy különálló eseményben is megjelenik.
Bővebben a Photos / Fényképek alkalmazást összefoglaló tudásanyag…

Add to Aperture - Hozzáadás az Aperture alkalmazáshoz
Az Aperture az Apple-nek az évezred elején bemutatott professzionális fényképész alkalmazása, amelyet sajnálatosan már nem fejlesztenek tovább. A program a meglévő felhasználói bázisban továbbra is fut, de új gépekre már csak nehézkesen telepíthető.

Amennyiben használói vagyunk ennek a programnak, és egy fényképen szerkesztéseket kívánunk végezni, akkor a Preview / Megtekintő alkalmazásból lehetőségünk van az Aperture irányába továbbítani egy-egy fotót.

Az Aperture eltérő képjavító megoldásait, gazdag IPTC alapú kategorizálását ésszerű kiaknázni azok számára, akik rendelkeznek a programmal, és viszonylag sokat fényképeznek.

A Preview / Megtekintő dedikált megosztási iránya révén lehetőségünk van arra, hogy a legjobb képeinket továbbítsuk az Aperture irányába, és ott csak az ötcsillagos fotókat gyűjtsük össze.



 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: