Az Apple az iPhone és iPad készülékek pro változataiban alkalmaz egy lézeres távolságmérő, azaz LiDAR nevű komponenst, amely kapcsán a cég maga csak két területen aknázza ki a hardveres tudást: a sötétben készített portré képeknél a téma jobb feltérképezéséhez, és a Measure / Mérő nevű alkalmazás pontosabb eredményeihez.
Ebből az is következik, hogy ez az írásmű nem egy eltitkolt, zseniális Apple szoftvert fog bemutatni, inkább egy olyan sokrétű és aprólékos fejlesztést, amit az Apple végrehajtott annak érdekében, hogy ötletekkel rendelkező fejlesztők kiaknázhassák a készülékekben lévő hardver tudását.
Az Apple világban nem a LiDAR az első, ami egy okos és sokoldalú hardver, amelyet az Apple maga nem aknáz ki. Gondoljunk csak a FireWire 800 csatlakozóra, ami akár 7.2-es hangot is képes lett volna vinni, és 3,2 Gb/s átviteli sebességet nyújtott volna akkor, amikor az USB még a 480 Mb/s sebességet ostromolta, vagy a 30-tűs dokk konnektor csatlakozóra, aminek tűi elképesztő mennyiségű tudást tudtak volna szállítani, ha valaki készít megfelelő hardvert, és nem 12 tű lett volna a maximum, amit valaha kiegészítő kihasznált.
Szerencsére azóta sokat változott a világ, és a LiDAR, bár a felhasználók nagy része tud élni nélküle, nem fog hasonló sorsra jutni. Ebben hivatott segíteni a RoomPlan nevű keretrendszer, amely az ARKit és a RealityKit nevű keretrendszereket gyúrja össze, és kínál egy Swift API-t a fejlesztők számára. (Az API az application programming interface rövidítése, és általában specifikus szoftveres funkciók csomagját takarja, amelyeket nem kell már lefejlesztenie egy-egy programozónak, csak be kell építenie az alkalmazásába az Apple által biztosított tudást. Az Apple így könnyíti meg hardvereinek szoftver ellátását.)
A RoomPlan keretrendszer képes arra, hogy a LiDAR segítségével geometriailag azonosítja a helyszínt, ahol a lézernyalábokat kibocsátja. Vagyis megállapítja a szoba alakját és méreteit. Ez azért fontos tudás, mert a lézernyalábok visszaverődése a szobában a középen álló személyhez képest csak négy ponton verődnek vissza merőlegesen, vagyis a kamera képét gépi tanulással elemezve az iPhone és iPad Pro készülékek számítják ki, hogy milyen alakú is az adott helyiség.
A RoomPlan részletes angol nyelvű leírása…
A RoomPlan a gépi tanulás képességével továbbá azonosítani képes objektumokat, mint szekrény, hűtő, tűzhely, ágy, csaptelep, mosogató, fürdőszobai tartozékok, asztal, kanapé, szék, fotel, televízió, képernyő, lépcsők, stb. Ezeket más szintre helyezi a térképezés során, vagyis ezeknek az elemeknek a jelenléte és távolság visszaverődése nem befolyásolja a helyiségek térképének megalkotását. Valamint az ezen objektumok miatti kitakarás, árnyékolás és más vizuális akadályok intelligensen kiszűrhetőek.
A technológia képes arra is, hogy a szkennelést végző személy akaratlan mozdulatait, a nem egy pontból végzett áttekintés okozta beolvasási eltéréseket ellensúlyozza, illetve a személyeket is kivonja a helyiség térképből.
Az Apple fejlesztői csomagjában elérhető demó alkalmazás ízléses alaprajzot készít a beolvasott helyiségről, illetve az olvasás közben megjelöli a visszanyert adatok alapján azonosított sarkokat, távolságokat.
Az Apple a RoomPlan során a rokon Pixar cég fájlformátumát, az USD, illetve USDZ formátumokat használja, de a fejlesztők számára lehetőség van további formátumok támogatására is. Az USD a Universal Scene Description rövidítése, vagyis univerzális tér leírás.
Bővebben a Pixar által jegyzett USDZ fájlformátumról…
Az Apple kibővített valóság használati irányadása az USDZ fájlformátumhoz…
És ha már sajnos az Apple nem kínál a RoomPlan képességeit kiaknázó alkalmazást, néhány ilyen, a LiDAR képességeit kiaknázó megoldást felvonultatunk a tisztelt olvasó számára.
PolyCam
Kevésbé jól sikerült weblappal, ám sokoldalú LiDAR kiaknázási képességgel rendelkező alkalmazás, amely azonban akár ingyen is kínál bizonyos szolgáltatásokat. Sajnos ezt követően előfizetéssel használható, amely szürreális havi díjazás ellenében nyújt szolgáltatásokat olyanoknak, akik kizárólag LiDAR szkennelésből élnek.
Canvas
Egy CAD szemléletű alkalmazás, amely a LiDAR képességeire is épít, és 99%-os pontosságot ígér. A belső képei alapján utólag is tudunk mérni, illetve három dimenzióban végigtekinteni egy-egy helyiségen.
Az alkalmazás szintén ingyenes, de a beolvasott tartalmak más területen való használata esetén 15 centet kér el az exportálásért.
3D Scanner App
Személyes kedvencünk a kissé bazári vizuális effektusokkal üzemelő, a művelet során a tartalmat erőteljesen színező 3D Scanner App, amelyet a Pompeii ásatások 2022-es fázisáról szóló Apple PR cikkben a MacMag.hu olvasói magyar nyelven is megismerhettek. A régészek ezzel az alkalmazással rögzítették a feltárt rétegeket és azok pontos méretét.
Ebben az alkalmazásban lehetőségünk van objektumokat és helyiségeket is szkennelni, mindkét esetben használva a LiDAR lehetőségeit, ez az írásmű azonban kifejezetten a RoomPlan területére fókuszál, tehát a helyiségek belső szkennelésére. A 3D Scanner App segítségével az Apple fejlesztői demó alkalmazásához leginkább hasonló módon tudunk felépíteni belső terek virtuális változatait.
A 3D Scanner App letöltése az App Store-ból…
A 3D Scanner App emellett külső formák modellezéséhez is használatban van számos szakterületen - például egy útfelbontásnál, vezetékek megtervezésénél.
Részletes ismertető a 3D Scanner App tudásáról…
© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2023. április 25.
Források: Apple.com Developer, LAAN.com, 3DScannerApp.com, Poly.cam, OpenUSD.org
Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: