A Coppertino Inc. évekkel ezelőtt jelentette be letisztult kialakítású, album szemléletű zenelejátszó alkalmazását, a Music / Zene alkalmazásnál szélesebb körű zenei formátumokat támogató Vox lejátszót, amely alap helyzetben csak egy kis lejátszóablak, ráadásul a számítógép vezérlő gombjaival is szabályozható a működése. A Vox latinul hangot jelent.

A 2007-ben megjelent Vox 2013. augusztus 6-án érte el a végleges változatot, előtt különféle béta verziók formájában volt elérhető. Letöltését követően rövid beállítási ablak fut végig, amelyben lehetőségünk van megadni, hogy mely hangfájlokhoz rendeljük hozzá alapértelmezett lejátszóként a Voxot: minden formátumhoz (All Audio Formats), vagy csak a Music / Zene által nem támogatott FLAC, CUE, WMA és OGG formátumokhoz. Jó tulajdonság, hogy minden beállítási paramétert átugorhatunk, így nem kell azonnal dönteni a témában. Némi hiányossága az alkalmazásnak, hogy DVD audiót nem tud lejátszani, így a például .dts kiterjesztésű csúcsminőségű hanganyagainkkal továbbra is a VLC-nek kell megbirkóznia.

Tipp: A Music / Zene alkalmazáshoz hasonlatosan a Vox esetén is használható a Command + L billentyűparancs, amely az éppen játszódó dalra ugrik.

A Vox a telepítési folyamat során felkínálja a VOX System Extension letöltését, amely beépül a System Settings / Rendszerbeállítások alkalmazásba. Ebben többek között aktiválható, hogy a Mac média vezérlő gombjai hatással legyenek az éppen futó Vox alkalmazásra, továbbá az EarPods és Apple In-Ear Headphones terméken lévő vezérlőgombok hatással legyenek a lejátszásra.

A beállításokat követően a Vox hozzáférést kér a Home mappánkhoz, ahonnan a Music / Zene alkalmazás tartalmát beolvassa. A Retina felbontást támogató kis alkalmazás egy minimalista ablakban jelenik meg, ahol alapból csak a lejátszás adatait mutatja - dal, album és előadó név, illetve a hanganyag formátuma és adatrátája. A bal alsó sarokban lévő három vízszintes vonalra kattintva tudjuk elérni az album nézetet: itt a Music / Zene alkalmazásban lévő albumaink sorakoznak egymás alatt. Természetesen a sok albummal rendelkező felhasználóknak a keresés egy alapvető igény, amelyre a szokásos Command + F billentyűparanccsal van lehetőségünk.

Tipp: A View menüben beállíthatjuk, hogy milyen szempontoknak megfelelően rendezze a Vox a felületén megjelenő elemeket: Sort Music Albums. Alapból előadók szerint betűrendben, majd az album évszáma alapján zajlik a csoportosítás. További opció van rá, hogy előadó és album név alapján történjen a gyűjtés. Lehetőségünk van arra is, hogy az album címe alapján betűrendben legyenek megjelenítve a tartalmak.



A Vox az Music Library mellett hozzáfér több ezer internet rádió csatornához, valamint a Music / Zene alkalmazásból áthúzva lehetőségünk van saját belső dallistákat is kreálni. A dalkeverés és ismétlés alap funkciói a jobb alsó sarokban érhetőek el az album nézet lenyitott állapotában. Alapból ezek a funkciók ki vannak kapcsolva. Aktivitásukat erősebb fényű megjelenítés mutatja az alap szürke szín helyett. Az egy-egy dalra rákattant felhasználók természetesen ismételtethetik azt az egy számot is: ekkor az ismétlés gombon egyes jelenik meg.

A hangerő gombra kattintva megjelenik az AirPlay menü, amelyben a a rendelkezésünkre álló AirPlay hangszórókra tudunk vezeték nélkül muzsikát küldeni. Ugyanitt választható ki a géphez kapcsolt esetlegesen több hang kimeneti opció is.

A Vox letisztult felülete mellett nyújt még néhány finomságot, például használata közben az ikonja a hangfalról az album borítóra változik, így a Dokkon és a Command + Tab parancs használatával is az éppen lejátszott muzsika album borítóját láthatjuk. Ezt azok tartják majd különösen értékesnek, akik jól szervezett Music / Zene zenetárral rendelkeznek, és minden albumhoz megtalálható a borító.

A Vox alkalmazás hivatalos lapja…
A Vox alkalmazás a Mac App Store-ban…



© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József, 2013. 08. 07.
Frissítve: 2023. február 21-22. (macOS Ventura)


 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: