A GarageBand mobil verziója terén az Apple huzamosabb ideje komoly fejlesztéseket eszközöl, hogy a készülékeinkben lévő látványos hardveres erőt ki lehessen aknázni. Egy iPad Pro modell processzora gyakorlatilag asztali számítógépet utolérő teljesítményt biztosít, vagyis erről az oldalról nincsen akadálya annak erőforrásokat biztosítson a hangokkal kapcsolatos munkavégzéshez.
Ennek egyik példája, hogy a GarageBand képes több sáv egyidejű rögzítését is támogatni, ha a hardveres feltételek adottak - vagyis például egy olyan külső hardvert csatlakoztatunk, amelyik két bementet is biztosít. E téren számos kiváló megoldás áll az iPad felhasználók rendelkezésére, például az IK Multimedia megannyi, több beviteli sávot kínáló megoldása.
Ilyen termékek például:
iRig Pro Duo I/O Sokoldalú hangtechnika egyszerre két forrásból történő digitális rögzítéshez a Mac, iPad és iPhone készülékeken.
iRig Stream Pro Az internet alapú tartalommegosztásra alkotott külső interfész iPhone és iPad eszközökhöz számos alkalmazásban való használathoz.
iRig Stream Mic Pro Kompakt többmintás mikrofon és sztereó vagy négycsatornás audio interfész. Élő visszahallgatás, digitális jelfeldolgozás.
A több sávot kezelni képes beviteli lehetőségek mellett a GarageBand arra is módot ad, hogy másik alkalmazásból juttassunk be hangot a programba, vagy egy másik alkalmazás effektusát használjuk fel. Ennek több oka is lehet: egyrészt a GarageBand saját kínálatánál szélesebb spektrum érhető el más gyártók kínálatából, másrészt lehetnek olyan specifikus hangzást nyújtó komponensek más alkalmazásokban, amely miatt ki kell tekinteni az Apple alkalmazásából más alkalmazásba.
Az Apple kétféle keretrendszert kínál erre a területre: az egyik az Inter-App Audio (alkalmazások közti hang) nevű technológia, amely révén a hangrögzítésre szolgáló alkalmazások hozzáférhetnek egymás tudásához, a másik pedig az Audio Unit Extensions nevű megoldás, amely esetében az Apple régebb óta megalkotott Audio Units komponensei bővítményként nyúlnak át egyik alkalmazásból a másikba.
A szolgáltatás révén a külső alkalmazás hangszerként vagy effektusként is be tud lépni a GarageBand felületére - vagyis ha a GarageBand alkalmazásban játszunk gitáron, lehetőségünk van az IK Multimedia AmpliTube Slash gitáreffektusait használni a játék színezéséhez.
A külső forrást használhatjuk hangszerként és effektusként is.
Külső forrás használata hangszerként - Inter-App Audio
Külső hangszer források megadására a GarageBand programban kétféle metódus létezik. Az egyik lehetőség, hogy az új produkció létrehozásakor az External opciót választjuk, és ott az Inter-App Audio elemre bökünk.
Az Inter-App Audio képesség révén egy másik alkalmazás által fogadott hangszerjátékot van módunk a GarageBand felületén elérni, feldolgozni, effektelni, rögzíteni, akár Jam Session keretében csoportos játék elemeként bejátszani.
Erre a típusra klasszikus példa, hogy akusztikus gitárral játszva nem egyszerűen az iPad mikrofonját szeretnénk használni, hanem csatlakoztatunk egy iRig Acoustic dedikált csíptetős mikrofont az akusztikus gitár nyílásához, hogy a lehető legjobb minőségben rögzítsük az akusztikus hangszer hangját. E hardverhez az IK Multimedia kínál egy AmpliTube Acoustic nevű társalkalmazást, amely kifejezetten a hardver kiszolgálásához, esetleges erősítési igényeihez vagy akár hangolásához és effekteléséhez is segédletet nyújt.
Az External produkció megnyitásakor az Inter-App Audio kiválasztásakor így választhatjuk Instrument / Hangszer forrásként az AmpliTube Acoustic alkalmazást, amelynek hangját ilyen módon fogadni tudja a GarageBand. Ezáltal egyrészt rögzítésre is mód van, másrészt használható a GarageBand beépített effektusainak gyűjteménye a gitárjátékhoz, illetve más, a GarageBand programba beérkező sávok mellé rögzíthető ez a gitársáv is.
Az alkalmazások közti hangátvitel nem csak az External típusú produkció megnyitásakor használható, de például az Amp / Gitárerősítő típusnál is a jack kábel ikonra bökve kiválaszthatunk más alkalmazást akár hangszer forrásként, akár effektus forrásként.
A funkció bizonyos billentyűs hangszereknél is működik, ahol a GarageBand belső szintetizátorai és zongorái helyett például az iGrand Piano vagy más zongora alkalmazás tudását aknázhatjuk ki.
Külső hangszerek használata az Audio Unit Extensions szabvánnyal
A gyártók egy része az Apple által később meghonosított Audio Unit Extensions formátumot is támogatja, így az IK Multimedia klasszikus szintetizátor hangokat felidéző Syntronik alkalmazása ilyen formában hangszerként is meghívható a GarageBand felületére, hogy nagy múltú, ismert hangzású szintetizátorok hangján játszhassuk be a sávunkat például egy Jam Session keretében.
Az External produkció kiválasztásakor az Audio Unit Extensions elemre bökve ki tudjuk választani a Syntronik alkalmazást az Instrument / Hangszer címke alatt, és elérhetjük ennek a programnak a tudását. A használat előtt érdemes elindítani a Syntronik alkalmazást, mert a GarageBand elérésnek kulcsa az, hogy a forrásként behívott alkalmazás fusson, és ott kiválasszunk egy hangszert.
Az indítást és kiválasztást követően már szabadon érhetjük el a Syntronik hangszer kínálatát, és annak hangja máris hallható és rögzíthető a GarageBand felületén.
Mivel a GarageBand felületének alsó részét egy virtuális zongora tölti ki, nem látjuk teljes mértékben a behívott alkalmazás felületét. Ezt hivatott orvosolni a jobb oldalon lévő, egymástól ellentétes irányba mutató két nyíl, amelyek teljes képernyőre helyezik a behívott Audio Unit Extensions támogatású alkalmazást. Ez természetesen nem befolyásolja a hangszerjátékot, hiszen a zongorán, szintetizátoron tipikusan MIDI billentyűzet segítségével játszunk, vagyis a virtuális zongora résznek nincsen érdemi haszna.
Tipp: A virtuális zongora felső sávján találjuk a Sustain / Kitartópedál gombját, valamint az arcképet mintázó modulációs funkciót, amely az iPad beépített kamerájának segítségével képes a szánk nyitására modulációs effektust alkalmazni.
Bővebben a száj nyitással végrehajtott modulációs effektusról külön írásmű számol be…
Az ilyen formában megemlített alkalmazások természetesen aprócska töredékét képezik a több ezer kompatibilis programnak, amely hangját a GarageBand képes behívni. Ez pedig még egy olyan funkció, amely nyomán valóban mini stúdióként funkcionálhat az iPad.
Külső alkalmazás effektelési képességének használata - Audio Unit Extensions
Bármely hangszeren játszunk, a GarageBand alkalmazás felső sávjában megjelenik egy csúszógombokat tartalmazó gomb, amely az effektusok kiválasztásának lehetőségét kínálja számunkra.
A Mac alatt futó zenei programokban otthonosan mozgó felhasználók számára az így elérhető felület olyan, mint a Logic vagy a MainStage Channel Strip része, az effektusokat pedig az úgynevezett slot, azaz virtuális nyílás sávjába helyezzük bele. A GarageBand esetén ugyan ez teljesen érintésérzékeny felületen az ujjunkkal történik, de a funkció ugyanilyen elven működik.
Ezeket a megoldásokat tipikusan olyan hangszereknél praktikus használni, ahol az adott effektus értelmezhető - tehát például gitárjáték esetén mód van annak effektelésére külső bővítmény segítségével.
Az effektusok, szűrők, hangszínszabályozók kivétel nélkül az Apple Audio Unit Extensions keretrendszere segítségével készültek, és az Apple több saját megoldása mellett külső gyártók megoldásai is elérhetőek, így természetesen az IK Multimedia is kínál ilyen megoldásokat.
Az effektus gombra bökve a Plug-ins & EQ felület alatt tudunk effektusokat választani. Itt az Edit / Szerk gombra bökve érjük el a kínálatot, amelyet hozzá tudunk adni a listához. A GarageBand négy ilyet ajánl fel, azaz négy üres „slot” jelenik meg az Edit gombra bökve látható felületen. (Itt elérjük a Compressor és a Visual EQ nevű, Apple által biztosított elemeket. A Compressor a dinamikatartományt hivatott tömöríteni, a vizuális hangszínszabályzó pedig a hullámforma grafikai megjelenése nyomán végez módosítást a hangsáv bizonyos tartományain.)
Az effektusok között a GarageBand saját kínálata látható, illetve az App Store elérése révén szerezhetünk be továbbiakat, ám az Audio Unit Extensions elemre bökve az Apple beépített megoldásai mellett külső gyártók, így az IK Multimedia megoldásai is elérhetőek.
Az IK Multimedia a szintetizátorjátékhoz a MixBox nevű gyűjteményét tette elérhetővé, míg a gitárjátékhoz a Tonex jelfeldolgozó technológia erősítőinek hangzása érhető el a GarageBand felületén. A Tonex elemet kiválasztva láthatjuk, hogy az megjelenik a Plug-Ins & EQ listán, és előtte a bekapcsológomb kék alapú - ez utal arra, hogy a bővítmény aktív.
A hangszeren játszva ezt élőben is tapasztalhatjuk.
A Plug-ins & EQ listán a Tonex elemre bökve elérhetjük annak beállításait - ez alapból szürreálisan kis méretű, de ahogyan fentebb említésre került, a virtuális hangszer fölött jobb oldalon lévő, ellentétes irányba mutató nyilakra bökve teljes képernyőre helyezhetjük a külső bővítményt, amelyet is olvasható és látható méretben élvezhetünk.
A Tonex az IK Multimedia nagy tisztaságú jelfeldolgozó technológiája, amely kifejezetten elektromos gitárokhoz került megalkotásra. A szoftveres technológia számos ingyenesen elérhető hangzást kínál, amelyek között kabinetek és effektpedálok is találhatóak. Ezeket egyszerűen bökéssel választhatjuk ki, az erősítőt mintázó felső részen pedig potméterekkel finomíthatjuk az aktuális hangzást.
A GarageBand mobil változata a széles körű külső szoftver és bővítmény támogatás révén még magasabb szintre emeli az iPad alapú zenélést és zene rögzítést, akár teljes értékű mini stúdióvá alakítva egy iPad Pro készüléket.
© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2023. április 24.
Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: