A Keynote program segítségével számos rendkívül izgalmas és érdekes feliratot készíthetünk. A prezentációkészítő alkalmazás képességei kapcsán jól látható, hogy az Apple minden lehetséges eszközt igyekezett megragadni, hogy a megszokott és sablonostól teljesen eltérő, eredeti megjelenésű prezentációk készítését tegye lehetővé hatékony és gyorsan tanulható eszközökkel a felhasználók számára.

E terület egyik érdekes eleme, amikor képpel töltjük ki a betűk arcát, vagyis nem csak színe vagy körvonala van a betűnek, hanem annak belsejét kép tölti ki. A funkciót bármelyik prezentáció típusnál alkalmazhatjuk, és általában a vastagabb betűknél mutat igazán látványosan.



A macOS számos nagyszerű betűcsaládot tartalmaz és megannyi szabványos betűcsaládot támogat, amelyek utólagos telepítésével gazdagíthatjuk a gyűjteményünket. Ezek kezeléséről és telepítéséről külön cikksorozatunk számol be, ahogyan a Font Book / Betűtár nevű alkalmazásról is szól önálló írásunk.
A macOS betűcsalád kezeléséről szóló részletes írásmű…
A Font Book alkalmazást bemutató írásmű…

Az egyik legelegánsabb betű, amely a világ minden táján előfordul, és még film is készült róla 2007-ben, a Helvetica.
A Helvetica című film az Apple TV tartalmai közt…
Helvetica film az IMDB.com filmadatbázisban…

Ennek modernizált és többféle formátumot tartalmazó változata a Helvetica Neue. A betűcsaládot a Keynote felső eszköztárának Format / Formázás (ecset) elemére kattintva érjük el a Text / Szöveg felületen: itt tudunk betűcsaládot és annak változatát kiválasztani - például a Condensed Black (tömör extra vastag) verziót. Ennek vastagsága lehetővé teszi, hogy a képpel kitöltött megjelenés jól érvényesüljön.

Azt, hogy a szöveget mi töltse ki, a Keynote felső eszköztárán lévő Format / Formázás elemre kattintva, az alatt található Text / Szöveg elemet választva elérhető szerkesztési felületen tudjuk meghatározni.

Itt az alapértelmezett a Text Colour / Szöveg szín, amelynek keretében a betűknek egy megadott színárnyalata van, amelyet egyrészt egy a színre kattintva megjelenő válogatásból adhatunk meg, vagy a szín melletti kör alakú szimbólumra kattintva a macOS rendszer szinten standard Colours / Színek palettájáról tudjuk kiválasztani vagy kikeverni a kívánt árnyalatot.

Hasonló elven működik a Gradient Fill / Átmenetes kitöltés, amely két meghatározott szín közötti finom átmenettel tölti ki a betűt. Ezzel is alkotható nagyon ízléses és nagyon változatos megjelenés is. Ennek extrákkal kibővült változata az Advanced Gradient Fill / Speciális átmenetes kitöltés, ahol például a kitöltés irányát állíthatjuk lineárisról körkörösre, amikor is a felirat közepéről indul ki az egyik szín, és kifelé minden irányban változik. Az utolsó, ötödik elem az Advanced Image Fill / Speciális képkitöltés, amely ennek az effektusnak, és a következőkben részletesen taglalt effektusnak a kombinációja.

A negyedik helyen találjuk az Image Fill / Kitöltés képpel funkciót, amelyet követően a Finder felületéről húzhatunk be egy képet, amely a méretének megfelelő megjelenésben kitölti a szöveg belsejét. Itt fontos, hogy a szöveg arányát, megjelenését és hosszát is vizsgáljuk a kép megjelenéséhez igazítva, mivel a Keynote alapból a kép közepét fogja a szövegre helyezni, ha az csak egysoros.

A fenyő illusztrációnál például a deszka felirat esetén a Preview / Megtekintő program segítségével lett vágva egy keskeny képrészlet azért, hogy ne a kép közepével, hanem az annak alján található, ténylegesen deszkát ábrázoló résszel töltse ki a Keynote a szöveget.



A kitöltés működését a kép behúzására szolgáló felület melletti menüből szabályozhatjuk. Itt egyrészt működhet az Original Size / Eredeti méret lehetőség, amely révén a képpontok szerinti képméretet alapul véve a kép középső szekciója tölti ki a betűk belsejét. Ha a bekezdésünk hosszabb, akkor nagyobb részt tölt ki a kép, ha a szöveg rövid, akkor a kép csak kicsi részen érvényesül.

A második lehetőség a Stretch / Megnyújtás, amely nem teljesen pontosan van fordítva, mivel inkább egyfajta összenyomás: a kép szélei a szöveg széleivel esnek egybe, vagyis egy sor esetén egy klasszikus 4:3 arányú kép erősen torzul, hiszen míg a szélessége érvényesül, vele aránytalanul összenyomásra kerül a magassága.

A Tile / Mozaik opció nyomán a Keynote eredeti méretébe nagyítva sokszorosan ismétli meg a képet a szövegben. Ez akkor hasznos, ha nagyon hosszú szöveget szeretnénk képpel kitölteni. Mivel eredeti méretben a kép nem mindig érvényesül, hiszen például egy sorban alapvetően csak a bal felső része látszik, a nagyító segítségével tudjuk módosítani a megjelenést.

Méretezés és arányok figyelembevételére épít az utolsó két kitöltési lehetőség, a Scale to Fill / Méretezés a kitöltéshez, amelynek keretében a kép középső része úgy jelenik meg a szövegben, hogy annak szélei egybeessenek a betűk széleivel, vagyis a kép két oldala teljesen kiér a szöveg széléig, alsó és felső része nem fog érvényesülni.

Ennek fordítottja a Scale to Fit / Illeszkedő nagyítás, amely révén a kép csak annyi szöveget tölt ki, amelyre elegendő a magassága. Vagyis ennél az opciónál az alja és a teteje esik egybe a szöveg betűinek aljával és tetejével, de az oldala kimaradhat. Ez akkor ideális választás, ha függőleges szöveget szeretnénk kitölteni a prezentációban képpel.

Rendkívül látványos és érdekes vizuális effektusokat alkothatunk így, és egyszerű fehér háttérre, akár egy fehéren feketével prezentált bemutatóba is helyezhetünk egy-egy izgalmas részletet a képpel kitöltött szöveggel érdekfeszítő és pozitív hangulatot társítva egyes fogalmakhoz.

Szöveg, mint körvonal
Ezen funkciókon túl azonban van még kettő izgalmas eshetőség ahhoz, hogy a szövegünket kép töltse ki: az egyik lehetőség az, ha a szöveg csak körvonal, és belseje üres. A másik lehetőség, ha a szöveg látszólag nincs is, és csak egy különleges, vetett árnyék által kölcsönzött köd utal a jelenlétére. A következő néhány bekezdésben ezeket a lehetőségeket is megismerhetjük!

A Keynote felső eszközsávjában a Format / Formázás elemet választva a Text / Szöveg szerkesztési felületen találjuk az alapvető szövegbeállításokat. A betűk szokásos félkövér, dőlt, aláhúzott és áthúzott beállításain túl a fogaskerékre kattintva elérhetünk egyéb extra beállításokat is a Keynote felületén.

Ilyen extra elem az Outline / Körvonal, amely révén a szöveg alap színe mellett kaphat egy valamilyen színnel meghatározott keretet. Itt egyébként Shadow / Árnyék hozzáadására is mód van, amely nagyságát a Blur / Elmosódás paraméternél tudjuk szabályozni, míg a távolságát a betűktől az Offset / Eltolás értéknél állíthatjuk.

Ha az Outline / Körvonal opció aktív, akkor a szöveg kitöltési felnyíló menüben egy új elem, a No Fill / Nincs kitöltés jelenik meg, amely révén a betűnk átlátszóvá válik, amelyet csak a körvonala határoz meg. Ez akkor igazán látványos, ha mögötte kép található, és a képen csak a körvonal alkotta szöveg jelenik meg, ízléses vetett árnyékkal kiegészülve.



Képet a Keynote felső eszköztárán lévő Media / Média gombra kattintva megjelenő menüből a Photos / Fotók elemet választva megnyíló palettából tudunk hozzáadni a prezentációhoz, vagy a Photos / Fotók programból a Desktop / Íróasztal felületére kihúzva, és onnan a Keynote ablakba beemelve. A Media / Média menüből megnyíló Photos / Fotók paletta gyakorlatilag a teljes Photos / Fotók program tartalmát jeleníti meg, így működésének gyorsasága a képtárunk nagyságának függvénye. Ezen a helyen azonban teljes egészében, albumokkal, okos albumokkal, média típusokkal, kedvencekkel, megosztott albumokkal elérjük a tartalmakat. A paletta alapból kis méretű, de a széleit és sarkait megragadva tudjuk módosítani a méretét, hogy könnyebben eligazodjunk. Ha azonban már van kiválasztott képünk, mert előzetesen a Photos / Fotók programban válogattunk, akkor azt a Finder felületére húzva fel tudjuk használni. Fontos kiemelni, hogy a Photos / Fotók program ablakából a Keynote felületére húzott kép egy kis méretű, gyenge minőségű előnézeti kép, így ezt a módszert a munka során kerülni érdemes.



Háttérképbe olvadó szöveg
A másik lehetőség, amely szintén lenyűgözheti a közönséget, amikor a szöveg maga a háttérkép, vagyis kombináljuk a cikkben megszerzett tudást!

Ehhez szintén hozzá kell adnunk egy képet a Keynote felületéhez, majd beírni a szöveget és azt beállítani a megfelelő méretűre.

Ezt követően a Format / Formázás felület Text / Szöveg címkéje alatt a szöveg kitöltésének a szín helyett válasszuk az Image Fill / Kitöltés képpel lehetőséget, és alkalmazzuk ugyanazt a képet, amelyet a háttérként használunk!

Ahhoz, hogy a szöveg teljesen eltűnjön a képről, a méretezés menüből az Original Size / Eredeti méret opciót kell választanunk. Ez alapból általában nem lesz tökéletes, de a Scale / Méretezés csúszógomb segítségével tudjuk úgy állítani, hogy a szöveg apróbb mozgatásával kis próbálkozást követően a szöveg eltűnjön a háttérképen.



Megjegyzés: A Keynote 4:3 és 16:9 arányú produkciókat támogat. Amennyiben 4:3 arányt választunk, általában egy digitális fénykép pont kitölti a képet, és ebben az esetben az Original Size / Eredeti méret beállítás akár elsőre a kívánt módon működik, és a szövegünk eltűnik a vele azonos háttérképen. A 16:9 képarány beállítása esetén azonban szükségszerű valamennyi torzulás, így biztos, hogy elsőre nem lesz tökéletes az eredmény, és a szöveg látszódni fog, illetve a szövegben lévő kép mérete nem a megfelelő módon megjelenik majd meg ahhoz, hogy elvesszen a háttérképen. E célra kell a szövegdobozt finoman mozgatva a Scale / Méretezés csúszógomb segítségével a nagyítással játszanunk kicsit.

A művelet eredményeként tehát a szöveg nem látható a háttérképen. Természetesen nem ez a végcél, hanem hogy egy finom, a témához illeszkedően fehér színű árny, egyfajta köd emelje ki a láthatatlan szöveget, tehát a szöveg így nem is körvonal, csupán ködből kiemelkedő betűk összessége. Ehhez egyrészt használhatjuk a Format / Formázás rész Text / Szöveg felületén lévő fogaskerék alatti Shadow / Árnyék funkciót, amelynek színét itt tudjuk módosítani feketéről akár fehérre, akár valamilyen más árnyalatra, amelyik jobban érvényesül - itt például a kékes szín mutat jól.

A másik lehetőség az árnyék létrehozására a Format / Formázás felület alatti Style / Stílus beállítási opciósor, ahol a Shadow / Árnyék felnyíló menüből háromféle árnyék típust választhatunk ki, amelyek akár a fenti árnyékkal együtt, akár önállóan eltérő, ám jól használható megjelenést kölcsönöznek.

A Drop Shadow / Árnyékolt elnevezésű elem vetett árnyékot jelent, ahogyan az angol megfelelője mutatja, ám a pongyola magyar fordítás ilyen értelmetlen formában honosította a menüelemet. A vetett árnyék az a klasszikus dolog, ami egy tárgynál a fénnyel átellenes oldalán megjelenik. Esetünkben a szöveg körvonalai vetnek árnyékot, amelynek elmosódását (Blur) és távolságát (Offset) csúszógombokkal állíthatjuk, továbbá szabályozhatjuk azt is, hogy mennyire látszódjon markánsan (Opacity). Emellett a szögét és színét is meghatározhatjuk ezen a felületen: a szöget az irány beállítására szolgáló kör alakú eszközzel, illetve manuális számérték megadással is rögzíthetjük. A színt a már ismert menüből, illetve a Colors / Színek paletta megnyitásával tudjuk változtatni.



A Contact Shadow / Kontaktárnyék egy olyan vizuális effektus, amelynek során a megvilágítás valamely irányból érkezik, és csak az objektum külsejére hat még akkor is, ha van alfa csatornája, tehát átlátszó részei. Az Apple a Keynote segítő tartalmában ezt egy pingvines ábra segítségével illusztrálja, hogy jobban megértsük az árnyékok közti működési különbséget.



A Curved Shadow / Ívelt árnyék egy olyan speciális árny típus, amelynél az objektum szélei felgörbülnek, mint egy szamárfül vagy egy matrica széle. Ekkor a vetülési szög beállításának függvényében az adott kiemelkedő részek mögé kerül árnyék.

Megjegyzés: Ezen az ábrán ezek kombinálva vannak a szöveghez rendelt alap árnyékkal, ráadásul alapértékük is változott, tehát merőben eltérő hatást gyakorolnak a betűkre, mintha nem alkalmaztunk volna eleve árnyékot.



A végeredmény egy olyan felirat, amely maga a háttér, ám kiemelkedésének finom árnyéka van a kép témájához illeszkedő színben.

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2022. 12. 27-29.

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: