A Mac a háttérképek kapcsán is lenyűgöző képességekkel kápráztatja el a felhasználókat: nem egyszerűen képek gyűjteményét kínálja, amelyet tematikusan, az operációs rendszer verziójának megfelelően, hatalmas felbontásban állíthatunk be bármelyik hardveren, hanem a dinamikus háttérképek révén akár a napszakot követő megjelenésű tájképeket élvezhetünk a Mac kijelzőjén: nappal a háttérkép velünk kel, és a nap folyamán világosban láthatjuk a képet, amelyen aztán beesteledik és sötétben fejeződik be a tündöklése a nap végére.

Az Apple által kínált háttérképek mellett természetesen a hardvert szimbolizáló felső ikonra bármikor húzhatunk egy saját képet, amely megjelenik System Settings / Rendszerbeállítások felületének felső részén is. Ide JPEG, PICT, TIFF, PNG és HEIC formátumú fájlokat tudunk behúzni, ezeket támogatja a Mac háttérképként.

Megjegyzés: A Mac páratlan grafikai teljesítménye lehetővé teszi, hogy a háttérben akár videó fusson, noha a System Settings / Rendszerbeállítások erre nem nyújt beállítást, mivel ez hosszabb távon zavaró lehet és a rendszert is terheli. Ha mégis szeretnénk ilyen módon kirakni valahová egy gépet átmeneti prezentálási céllal, akkor egyrészt bonyolult Terminal parancsok, másrészt a VLC (VideoLAN Client) szoftver Enable wallpaper mode nevű videó beállítási paramétere ad arra módot, hogy amíg a programban meg van nyitva egy videó, az a háttérkép helyett kerül lejátszásra.



A Finder felületén a szabad Desktop / Íróasztal felületén Control-kattintva (vagy másodlagos egérgombbal kattintva) érhetjük el azt a környezetfüggő menüt, amelyben a Change Wallpaper… / Háttérkép cseréje… elemet, amely szintén ezt a felületet nyitja meg.

Az itt hozzáadott háttérkép aránya és felbontása a legtöbb esetben nem egyezik a kijelző képarányával, hiszen a digitális fényképezőgépek általában 4:3 arányú érzékelővel vannak szerelve, míg a Mac általában 16:10 (8:5) képarányt alkalmaz. Emiatt van jelentősége a kép alatti menünek, amely a fájlnév kijelzővel egy sorban jelenik meg a választott és behúzott saját képre vonatkozóan.

Ez a következőképpen tudja megjeleníteni a képeket:
Fill Screen / Képernyő kitöltése: A kép arányától függően vagy legalább két oldalán vagy legalább alul és felül érintkezik a kijelző szélével, a többi részen pedig a kép kilóg, szélei nem láthatóak.
Fit to Screen / Illesztés a képernyőre: A kép teljes magassága és teljes szélessége megjelenik a képernyőn, még ha nem is tölti ki teljes egészében azt. Ilyenkor a rendszer színben passzoló háttérszínt is ajánl a kép mellé, amely az üresen maradó részt kitölti, és amit szabadon változtathatunk.
• Stretch to Fill Screen / Képernyőre feszítés: A kép arányainak esetlegesen szükséges torzításával tölti ki a képernyőt a rendszer, így a kép teljes terjedelmében látható, de a 4:3 arányú képet a 8:5 arányú kijelzőn függőleges irányban össze kell nyomni
• Centre / Középre: Ez a megoldás az illesztésnek egy olyan módozata, ahol az alul és fölül bekövetkező esetleges kilógás arányában marad üresen a két oldal, ha a képarány eltérő.

Tipp: Ha nem szeretnénk a képarányok miatti kompromisszumokkal küzdeni, akkor akár a Preview / Megtekintő programban lehetőségünk van megfelelő 8:5 méretarányra vágni a képünket, vagy a Photos / Fotók programban méretre vágni és így exportálni.



A gyári háttérképek közül egyszerűen egyetlen kattintással tudunk másikat választani, hogy igényeinknek, ízlésünknek és a Desktop / Íróasztal tartalmának megfelelő legyen a kép.

Az Apple három kategóriába sorolja a saját képeit: az első a Dynamic Desktop / Dinamikus Íróasztal, amely a napszakkal együtt folyamatosan változik. Ez a változás rendkívül finoman, észrevétlenül történik, ahogyan a nap telik.

A következő kategória a Light & Dark Desktop / Világos és sötét Íróasztal, amely a System Settings / Rendszerbeállítások program egy másik felületével, az Appearance / Megjelenés panellel és a macOS rendszerben alkalmazott világos és sötét témák, megjelenések hangulatával teremt összhangot.

Végül az Apple által válogatott, de semmilyen téren nem mozgó, statikus háttérképek közül válogathatunk.

Sok felhasználónál klasszikus megoldás, hogy valamilyen színt állítanak be háttérképnek, amelyre ezt követően a Colours / Színek mezőben van lehetőség akár állandóan váltogatva az Auto-Rotate / Körforgás opció választásával. A homogén háttérszín segít abban is, hogy a Mac kijelzőjének esetleges problémáját vizsgáljuk, hiszen az ilyen színen nem lehet eltérés, változás vagy folt, így a diagnosztikának is alapvető eszköze ez.

Az Apple által kikevert alapvető színárnyalat gyűjtemény mellett a macOS más programokban is ugyanilyen alakban előforduló Colours / Színek palettája segítségével lehetőségünk van bármilyen saját színt kiválasztani, és háttérképnek beállítani. Egy jól eltalált szín igen jó háttérkép lehet, ha az íróasztalunkon sok tartalom található meg, és nem kívánunk még a képpel is zavart kelteni.

Háttérkép beállítása mappák számára
Háttérképet nem csupán a Desktop / Íróasztal részére állíthatunk be, hanem mód van arra, hogy a Finder egyes mappái is háttérképpel legyenek stilizálva.

Ennek kulcsa a View / Nézet paletta, amelyet a Finder felületén a View / Nézet menü Show View Options / Nézetbeállítások megjelenítése paranccsal, vagy a Command + J billentyűparanccsal érhetünk el. Ezt akkor kell megnyitnunk, ha a módosítani kívánt megjelenésű mappa nyitva van, de mivel palettáról és ablakról van szó, tartalma mindig változik annak függvényében, hogy éppen milyen tartalom van felül - más a megjelenése a Desktop / Íróasztal felületén, más a Home / Felhasználói fiók mappában és más egy általános mappában.

Háttérkép beállítására akkor van mód, ha a mappát ikon nézetben használjuk, vagyis lista, oszlop és galéria nézetben nem, mivel ezeknek eltérő a megjelenése.

A háttérkép révén egy kép fájlt tudunk beállítani az ablak hátterének. Ez bizonyos ablakoknak jellegzetes megjelenést tud kölcsönözni. Itt azonban nincsen mód a méret és arányok beállítására: a Finder a bal felső sarokból indulva kitölti az ablakot a háttérképpel, így nagy kép esetén annak alsó részét jó eséllyel sosem látjuk. Vagyis olyan hátteret érdemes választani, amelynek bal felső része is kellően jellegzetes és megfelelő a háttér szerepére.



Háttérkép beállítása a Safari ablakának
Az Apple egyik újabb fejlesztése, hogy a Safari böngésző esetleges üres ablakának is lehet háttere. Sokunknál a Safari egy kezdőlappal nyílik meg, és esetleg sosem látjuk üresen az ablakot, de mióta az Apple lehetővé tette, hogy az azonos Apple ID-t használó eszközeinken megnyitott lapokat, illetve a mások által korábban megosztott tartalmakat is ezen a felületen érjük el, van ráció abban, hogy a Safari esetleges új ablaka üresen nyíljon meg, ne pedig egy kezdőlappal.

Egy ilyen ablakban a Safari elsőként a kedvenc könyvjelzőnket, azaz a Safari ablak címsora alatti könyvjelzősort jeleníti meg. Ezt követik a gyakran felkeresett oldalak, majd a megosztott tartalmak.

Háttérképet Control-kattintva a Choose Background… / Háttérkép választása… menüponttal vagy a jobb alsó sarokban lévő, alapvetően a nézet és tartalom beállítására vonatkozó gombra kattintva tudunk választani és beállítani. Előbbi helyen bárhonnan választhatunk, míg utóbbi helyen a saját választásunk mellett az Apple által ízlésesen alkotott, kifejezetten ilyen célra megszerkesztett képek gyűjteményét láthatjuk. Amennyiben még nem állítottunk be saját háttérképet, az Apple képei előtt egy plusz jel teszi lehetővé ugyanannak az ablaknak a megnyitását, amelyet a környezetfüggő menüből is elérünk.

Tipp: Amennyiben a Photos / Fotók programból szeretnénk háttérképet használni, előbb húzzuk azt ki a Desktop / Íróasztal felületére, vagy szabályosan a File / Fájl menüből exportáljuk eredeti méretben, mert egyéb esetben csak lekicsinyített változatát kapjuk meg, amely nem fog jól mutatni.



© MacMag.hu Cikk: Birincsik József 2023. február 9.





 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: