A fényképeinkkel kapcsolatosan felmerülő gyakori igény a vágás vagy kifejezetten méretre vágás. Ennek több oka is lehet: például oldalt belelóg valaki, és szeretnénk a képet egy idegen fél arc nélkül látni, vagy éppen a fényképezőgépünk közelítő funkciói végesek, és a lényeget kívánjuk megjeleníteni a képből, az oldalsó részektől pedig egyszerűen megszabadulunk, hogy a hangsúly a fontos elemeken legyen. Van úgy, hogy kifejezetten egy bizonyos képarányt szeretnénk elérni, mert a képet egy kötött méretű keretbe illesztenénk, és az annak megfelelő méretet vágással tudjuk elérni. Előfordul olyan is, hogy például a drón által rögzített panorámaképünk gömbpanorámának készült, de síkban szeretnénk használni, és ehhez értelmezhetetlen alsó és felső részétől megszabadítanánk.
A vágással kapcsolatos funkciók köre a Photos / Fotók alkalmazásban a szerkesztési felületen a Crop / Vágás feliratra kattintva érhető el.
Megjegyzés: Ugyanitt található az elforgatás lehetősége is, amelyről külön fejezet számol be nagy részletességgel. Most ezt a paramétert nem érintjük, mert az nem kötődik szorosan a vágáshoz.
A vágás felületén megjelenik egy fehér keret a kép körül, amelynek sarkai vastagabbak. Ezeket a sarkakat megragadhatjuk, és befelé húzhatjuk, ezzel módosítva a képarányt és levágva a kép széleit.
Alap esetben a formátum nem követ semmilyen kötött arányt, hanem szabadon kerül átméretezésre a kép. Amennyiben szeretnénk valamely aránynak megfelelni, akkor a jobb oldalon listázott Aspect / Oldalarány paraméterek közül válogathatunk, és ekkor a Photos / Fotók ennek megfelelően állítja be a művelet végeredményét.
Itt például kiválaszthatjuk, hogy a majdani kép fekvő vagy álló legyen. Ha elég nagy felbontású a fotó, a fekvő képből is alkothatunk álló képet megfelelő vágással.
Alapértelmezés szerint a Freeform / Kötetlen beállítás aktív, de választhatunk egyet a kötött képarányok közül. Ha például fotót szeretnénk kidolgoztatni a képből, akkor a 3:2 ideális képarány lehet, mert sok helyen alkalmazzák ezt a méretet a nyomtatásnál.
Az Original / Eredeti opció kiválasztásakor a kép saját képarányát tartja fenn a program, tehát a vágásnál nem tudjuk teljesen szabadon húzni az oldalvonalakat, hanem azok részben kötött módon mozognak: ha csak baloldalról jobbra toljuk az oldalvonalat, akkor az lentről felfelé is mozog, hogy az eredeti képarányt megtartsa.
Vannak olyan felületek, ahol a négyzet alakú képalkotás a szükséges. Például az Instagram közösségi felület, sok portál profilképe négyzet alakú kép feltöltését igényli. Erre a célra szolgál a kiválasztható Square / Négyzet elem, amely révén egyenlő oldalak szegélyezik a végeredményt.
Amennyiben egy Mac háttérképet szeretnénk létrehozni 16:10 képarányban, akkor a Custom / Egyedi opciót kell választanunk. Ekkor begépelhetünk egy saját képarányt, és a Photos / Fotók ennek megfelelő átméretezést hajt végre. A kereten belül bármikor mozgathatjuk a képet, tehát nem kötelező a fénykép közepét megtartani és a széleit kivágni, hanem lehet például az egyik szélétől indítani a vágást, és megtartani az egyik oldalát, kivágva teljesen a másik szélét. Illetve az esetleges képarány változtatáskor módosuló tartalmat is tudjuk változtatni: például a 16:10-es képarány beállításakor kissé változó kereten belül a képet az egérrel megragadva tudjuk mozgatni, és az optimális pozícióba állítani.
A rosszul sikerült vágási műveletet a Reset / Visszaállítás gombbal vonhatjuk vissza, és állíthatjuk helyre az eredeti képet.
© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2018. január 19.
Frissítve: 2022. november 22.
Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: